Türkiye Satranç Federasyonu Hatıra Ormanı ağaç dikme töreni, 30 Nisan 2016 tarihinde Ankara'da gerçekleşti.
Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, Genel Sekreteri M. Sedat Fırat, Ankara İl Temsilcisi WIM Nilüfer Çınar Çorlulu, Federasyon çalışanları, çok sayıda sporcu ve ailenin katıldığı açılış töreni büyük bir coşkuyla gerçekleşti.
Federasyon Başkanı Tulay açılış töreninde bir konuşma yaparak; Ülkemiz geleceğini sağlam temeller üzerine kurmak için çocuklarımızı satrançla tanıştırma azmi ve sorumluluğunu, dünyamız geleceği için de duyuyoruz. Yaşadığımız dünyayı güzelleştirmek ve bizden sonraki nesillere daha güzelini bırakmak için hep birlikte daha nice fidanlar dikecek, nice ormanlara adımızı yazdıracağız. " dedi.
Tulay'ın açılış konuşmasının ardından fidanların dikimi gerçekleştirildi. Türkiye Satranç Federasyonu Hatıra Ormanı'na; 2015-2016 faaliyet dönemi Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Ulusal Takım havuzuna giren sporcular, Türkiye şampiyonalarında derece elde eden sporcular, ulusal turnuvalarda görev alan başhakem ve gözlemciler, İl Temsilcileri, Türkiye Satranç Federasyonu sponsorları ve işbirliği yaptığı kişi ve kurum yöneticilerinin ismiyle yüzlerce fidan dikildi.
Fidan dikiminin ardından gerçekleşen uçurtma şenliğinde çocuklar aileleri ile birlikte uçurtma uçurarak eğlenceli vakit geçirdiler.
2016 yılı faaliyetleri fidan dikimi ise Eylül ayında gerçekleşecek.