Mobile menu

Milli Sporcularımız Hazırlık Kampında

photo1707912394Gençlik ve Spor Bakanlığımız ve ana sponsorumuz Türkiye İş Bankası’nın desteğiyle, 10-23 Eylül 2024 tarihleri arasında Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de düzenlenecek 44. Dünya Satranç Olimpiyatı için hazırlıklara başladık.

Sporcularımız ocak ayı itibarıyla başlanan online eğitimlerin ardından 13–19 Şubat 2024 tarihleri arasında Mirage Park Resort Hotel’de gerçekleştirilen yüz yüze kamp ile hazırlıklarını sürdürüyor. GM Mustafa Yılmaz, GM Vahap Şanal, GM Emre Can, GM Mert Yılmazyerli, GM Cem Kaan Gökerkan ve IM Ediz Gürel ile IM Yağız Kaan Erdoğmuş’un yer aldığı kampın antrenörlüğünü GM Ivan Cheparinov yapıyor. GM Cemil Can Ali Marandi ise yurt dışındaki eğitim programı sebebiyle ilk kampımızda yer alamadı. Kadın Milli sporcularımızın ise kampının mart ayında yapılması planlanıyor.

Olimpiyat hazırlıkları kapsamında sporcularımıza online eğitim ve yüz yüze kamp imkanlarının yanı sıra uluslararası turnuvalara katılımlarının desteklenmesi, ihtiyaçları doğrultusunda teknolojik ve fizyoterapist gereksinimlerinin karşılanması, Anadolu Sigorta ile sağlık sigortası desteği gibi olanaklar sunuluyor. Avrupa ve dünya çapında elde edilen başarıların olimpiyat derecesiyle taçlandırılmasının yanında, ülkemizin satrançta ülke derecesinin daha da yükseltilmesi, sporcuların ELO puanlarının artırılması, genç sporcuların GM ünvanını elde etmeleri de hedefler arasında yer alıyor.

“Olimpiyat için kapsamlı bir program hazırladık”

Başkanımız Gülkız Tulay son yıllarda satrançta ulaşılan başarıların 45. Dünya Satranç Olimpiyatı’nda da devam etmesini istediklerini belirterek, “Türk satrancı sporcularımızın başarılarıyla her geçen gün dünyada üst sıralara yükseliyor. Aldığımız madalyalar, rakamlara yansıyan başarılarımız yaptığımız çalışmaların ne kadar doğru olduğunu gösteriyor. Biz de bu başarının dinamizmiyle çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. Ana sponsorumuz Türkiye İş Bankası’nın desteğiyle satrancın en büyük organizasyonu olan ve 200’e yakın ülkeden satranç sporcusunun hamle yapacağı olimpiyat için sporcularımıza kapsamlı, üzerinde epey çalıştığımız detaylı bir program hazırladık. Program kapsamında sporcularımıza ünlü antrenörler eşliğinde online eğitimler ve yüz yüze çalışma kampları sunmanın yanı sıra teknolojik gereksinim, Anadolu Sigorta ile sağlık sigortası, fizyoterapist gibi ihtiyaçları konusunda destek oluyoruz. Ayrıca sporcularımızın önemli uluslararası turnuvalara katılımlarını destekleyeceğiz. Bu yıl hedefimiz olimpiyatta derece elde ederek, başarılarımıza bir yenisini daha eklemek. Türk satrancının başarı grafiğini olimpiyatlarda da sürdürmeye kararlıyız. Daha önce 16 yaş altındaki genç millilerimiz bir olimpiyat şampiyonluğu, bir ikincilik ile tarihi bir başarıya imza atarak ülkemize büyük bir gurur yaşatmıştı. A millilerimizin iyi bir çalışma kampıyla olimpiyatlarda önemli başarıları ülkemize getirmesini, ülkemize yeni bir gurur daha yaşatmayı istiyoruz. Ben şimdiden çalışmalara başlayan, olimpiyatta ülkemizi temsil edecek tüm sporcularımıza ve antrenörlerimize başarılar diliyorum” dedi.

Tüm sporcularımıza çalışmalarında başarılar diliyoruz. 

photo1707912394photo1707912394 1photo1707912394 2photo1707912394 3photo1707986207 1photo1707986207 2