Mobile menu

Büyük Satranç Şöleni Antalya'da Başladı

tyg24 8Avrupa’nın en büyük spor organizasyonlarından birisi 20-27 Ocak 2024 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonamız bugün düzenlenen açılış töreninin ardından başladı.

Her yıl büyük satranç ailemizle bir araya geldiğimiz ve ilginin günden güne arttığı şampiyonamızda bu yıl ülkemizin tüm illerinden ve KKTC’den 2500’ü sporcumuz olmak üzere yaklaşık 10 bin katılımcımız bir araya geldi.

Şampiyonamızın açılış törenine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Federasyon Başkanımız Gülkız Tulay, Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürü Yavuz Gürhan, Kuzey Kıbrıs Satranç Federasyonu Başkanı Mert Taşkın, Yönetim Kurulu Üyelerimiz, sporcularımız, velilerimiz, antrenörlerimiz ve basın mensupları katıldı.

“Satranç tahtasında verecekleri mücadele, eminim birçoğu için parlak bir geleceğin başlangıcı olacaktır”

Açılış töreninde konuşma yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, “81 ilimizden 2.500 çocuğumuzu misafir eden Avrupa’nın en büyük satranç organizasyonlarından biri olan bu şampiyona bu bakımdan da bizim için gurur verici bir etkinlik. “Kale Gibi Gelecek” ve “Sevgi Evleri” projelerimizle bu sporla tanışan çocuklarımızın da satranç tahtasında verecekleri mücadele, eminim birçoğu için parlak bir geleceğin, başlangıcı olacaktır. Ulusal ve uluslararası müsabakalarda her geçen gün yeni bir başarıya imza atan çocuklarımız bizleri gururlandırıyor. Bu vesileyle, gerçekleştirdiğimiz bu organizasyonun, ülkemizi uluslararası arenada başarıyla temsil edecek siz kıymetli gençlerimiz için büyük bir fırsat olacağına yürekten inanıyorum.

Şampiyonanın sizler için bir deneyim olmanın ötesinde, dostluğu ve spora olan tutkunuzu pekiştiren bir fırsat olmasını diliyorum. Çocuklarına böylesi güzel fırsatlara kapı aralayan, onları yetiştiren ve onları her daim destekleyen ailelerine de ayrıca teşekkür ediyorum. Başta Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Sayın Gülkız Tulay’a ve projelerimize destek veren Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran’a, olmak üzere şampiyonada emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.” ifadelerine yer verdi.”

“Alt yapıya yaptığımız yatırımlar, satranç sevgisini de başarısını da büyüttü”

Federasyon Başkanımız Gülkız Tulay ise Türk satrancının başarı grafiğinin giderek arttığını belirterek şu ifadelere yer verdi:

“Her yıl ülkemizin doğusundan batısına, güneyinden kuzeyine 7-18 yaş grubunda binlerce satranç sporcusunun rekor katılımla eşlik ettiği bir spor şölenindeyiz. Avrupa’nın rekor katılımlı satranç şampiyonasını düzenliyoruz. Heyecanımız her yıl daha da artıyor, genç sporcularımızın, ailelerimizin artan ilgisi bize Türk satrancının yarınları adına umut veriyor. Bu şampiyonayı her sene daha da yüksek katılımla yapıyor, kendi rekorumuzu kırıyoruz. Türkiye’nin en çok lisanslı sporcu sayısına sahip satranç sporunun bugünü ve geleceği adına bu organizasyon çok önemlidir. İş Bankası ile yürüttüğümüz yol arkadaşlığıyla alt yapıya yaptığımız yatırımlar, uyguladığımız strateji ve verdiğimiz emek bu ülkede satranç sevgisini büyüttü, başarıları büyüttü. İlklere imza attık. Olimpiyatlardan, Avrupa ve Dünya şampiyonalarına kadar alınan başarılar ile uluslararası alanda artık bir Türk satrancı gerçeği var. Bu başarının altında da çok büyük emek yatıyor. Alt yapıya yaptığımız yatırımlar, satranç sevgisini de başarısını da büyüttü. Arka planda sevgiyle, disiplinle, özveriyle işleyen bir sistem kurduk. Satrancı her yaştan gencimizin ulaşabileceği bir spora dönüştürdük. Projelerimizle, azimle yürüttüğümüz faaliyetlerimizle fark yarattık.

Bu başarıları elde etmemizde bizden desteklerini eksik etmeyen Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Dr. Osman Aşkın Bak’a, şampiyonaya teşrifleriyle bizleri onurlandıran Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Mahinur Özdemir Göktaş’a, aramızda olmasından mutluluk duyduğumuz Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Sayın Hakan Aran’a ve 18 yıldır yol arkadaşımız olan İş Bankası Ailesine, Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne, sponsorlarımıza, turnuvaya emek veren teknik ekibimize, kıymetli ailelerimize ve çok kıymetli sporcularımıza teşekkürlerimizi sunuyorum.”

“Çocuklarımızın her biri çok kıymetli, heyecanlı, enerji ve mücadele azmiyle dolu”

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran da burada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek şöyle konuştu:

“Bugün bu kalabalık salonda 2.500 evladımız ile birlikteyken kendimi ormanda kuş cıvıltıları içinde yürüyen birisi olarak gördüm. Öylesi bir mutlulukla bugün sizlerle birlikteyim. Çocuklarımızın her biri çok kıymetli, heyecanlı, enerji ve mücadele azmiyle dolu. Tüm sporcularımıza başarılar diliyor, milli takım oyuncusu olacak sporcularımızı şimdiden kutluyorum.”

2024 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonası’nda hamle yapacak tüm sporcularımıza başarılar diliyoruz.

Yarışma Sayfaları: 

 http://tyg2024.tsf.org.tr/

http://yildizlar2024.tsf.org.tr/

tyg24 8

tyg24 2tyg24 3tyg24 6

tyg24 4tyg24 5tyg24 7tyg24 9tyg24 10tyg24 11tyg24 12tyg24 13tyg24 14tyg24 15tyg24 16tyg24 17

kucukler 1kucukler 2kucukler 3