Mobile menu

FIDE’DEN 3 USTAMIZA DAVET!

grndswwss23Büyükustalarımız Mustafa Yılmaz, Vahap Şanal ve Uluslararası Ustamız Ediz Gürel dünyaca ünlü satranç yıldızlarının yarışacağı 2023 FIDE Grand Swiss’e davetli olarak katılıyor.

Dünya satranç otoritelerinin katılım şartları ve kuvvet derecesi en zor turnuvalarından biri olarak gösterdiği 2023 FIDE Grand Swiss 23 Ekim – 5 Kasım tarihleri arasında Man Adası’nda düzenlenecek. Dünyanın en seçkin ve en üst ELO’lu sporcularının yarıştığı turnuvada FIDE tarafından davetli olarak katılacak Milli sporcularımızdan GM Mustafa Yılmaz üçüncü kez, GM Vahap Şanal ve IM Ediz Gürel ise ilk kez hamlelerini yapacak. Turnuvada toplamda 600.000 USD ödül dağıtılırken, ilk iki sporcu ise FIDE Adaylar Turnuvası’na katılım hakkı kazanıyor.

İlki 2019 yılında Man Adası’nda düzenlenen FIDE Grans Swiss Turnuvası’na katılım şartları ise oldukça zor. Turnuva aynı zamanda İsviçre Sistemi’nde dünyanın en zor turnuvası olma özelliğine de sahip. Kayıt alınmayan ve kapalı olan turnuvaya FIDE ELO sıralamasında yer alan ilk 100 sporcu, 2022 Dünya Kadınlar Satranç Şampiyonu, FIDE (Asya, Avrupa, Amerika, Afrika) kıta başkanlarının seçtiği bir sporcu ve FIDE’nin seçtiği özel sporcular katılabiliyor. Turnuvada açık ve kadınlar kategorisi olmak üzere toplamda 35 ülkeden 157 sporcu hamle yapacak. Henüz netleşmeyen listeye göre bu yıl hamle yapacak sporcular arasında dünya satrancının zirvelerinde yer alan GM Hikaru Nakamura, GM Fabiano Caruana, GM Alireza Firouzja, GM Anish Giri, GM Richard Rapport gibi sporcular da bulunuyor.

FIDE CEO’SUNDAN EDİZ GÜREL’E BAŞARILAR PAYLAŞIMI

Başarılarıyla dünya satranç camiasında adından son dönemde sıkça söz ettiren genç yıldızımız IM Ediz Gürel’in turnuvaya davetli olarak katılımı konusunda FIDE CEO’su Emil Sutovsky de kişisel sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı. Sutovsky yaptığı paylaşımda, “Genç dâhileri fark etmek. FIDE, Grand Swiss için 14 yaşındaki iki istisnai kişiye joker kartları veriyor. Ediz Gürel (Türkiye) ve Ihor Samunenkov (Ukrayna). Ne olursa olsun, bu onlar için harika bir deneyim olacak. Ama şimdiden bazı sporculara üzüntü vereceklerini bekliyorum. İyi şanslar çocuklar!” ifadelerine yer verdi.

Turnuvada hamle yapacak milli sporcularımıza başarılar diliyoruz.

grndswis23x