Mobile menu

Büyükustamız Mustafa Yılmaz Tata Steel'de Yeniden Zirvede!

adsz tasarm - 2023-01-24t223513.2822023 Tata Steel Turnuvası’nda 9 tur geride kaldı. Challengers kategorisinde son iki turda aldığı galibiyetlerle birlikte 9 turun ardından 6,5 puana ulaşan büyükustamız Mustafa Yılmaz yeniden liderliğe yükselmeyi başardı.

Büyükustamız 6.turda Hollandalı sporcu IM Thomas Beerdsen ile karşı karşıya geldi. Rakibinin tercih ettiği Slav Savunması karşısında vezir kanadından baskı yaratarak oyun şansı arayan GM Yılmaz, oyunortasında konumu zorlamak istemedi ve hamle tekrarı yaparak masadan yarım puanla ayrıldı.

Turnuvanın 7.turuna geldiğimizde ise GM Yılmaz liderliği paylaştığı Alman sporcu GM Alexander Donchenko ile karşılaştı. Bir nevi erken final niteliği taşıyan bu maçta siyah taşlarla mücadele eden büyükustamız açılıştan eşit bir şekilde çıksa da oyunortasında işler istediği gibi gitmedi. Rakibinin vezir kanadında piyonları zayıflatması ve açık hattan faydalanması sonucunda avantajı rakibine kaptıran GM Yılmaz, rakibinin hatasız oyunu sonucunda günü puansız kapattı.

GM Yılmaz 8.turda ise son dönemde ciddi bir yükseliş yakalayan genç sporcu GM Javokhir Sindarov ile karşılaştı. Bu turnuvada da oldukça başarılı bir performans sergileyen rakibine karşı beyaz taşlarla mücadele eden büyükustamız, vezir kanadında ilerlettiği piyon ve merkezde konuşlandırdığı atı ile rakip piyon yapısını bozarak inisiyatifi ele geçirdi. Rakibinin ilerleyen hamlelerde yaptığı kale fedası karşısında ise doğru savunma hamlelerini bulan büyükustamız güzel bir mat temasını ile genç rakibini mağlup etmeyi başardı.

Büyükustamız 9.turda ise son turlarda oldukça başarılı sonuçlar alan IM Rameshbabu Vaishali karşısında siyah taşlarla mücadele etti. Rakibi Büyükustamızın sıkça oynadığı Najdorf Varyantı’na karşı görmeye alışık olmadığımız agresif bir devam yolu tercih etti. Rakibinin agresif piyon sürüşleri karşısında zayıflık yaratarak inisiyatifi ele geçiren GM Yılmaz, önce kalite öne geçti ve sonrasında da rakip şah üzerinde kurduğu baskıyla maçı kazanmasını bildi. Böylece 6,5 puana ulaşan GM Yılmaz tekrardan liderlik koltuğuna oturmayı başardı.

Onuncu turu yarın TSİ 16.15’te başlayacak olan turnuvada, Büyükustamıza başarılar dileriz.

jh041662-lr-1

Resmi site : https://tatasteelchess.com/tata-steel-challengers-2023/

Chess-results : https://chess-results.com/tnr719079.aspx?lan=1&art=2&flag=30

Chess24 : https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/tata-steel-challengers-2023/1/1/4