Mobile menu

Kız Takımımız Avrupa İkincisi

toren11 Temmuz 2019 tarihinden beri Çekya'da devam eden 2019 Avrupa Genç Takımlar Satranç Şampiyonası, bugün oynanan son tur maçları ile sona erdi. 12 yaş takımımız şampiyonayı 2. sırada tamamlarken, 2. masada yarışan Zümra Meryem Alagöz masa birincisi olmayı başardı. 12 yaş genel takımımızda ise 2. masada yarışan Hasan Hüseyin Çelik masa ikincisi, 3. masada yarışan Yusuf Portakalcı da masa üçüncüsü olmayı başardı.

12 yaş kızlar takımımız şampiyonluk maçı için lider Polonya ile karşılaştı. 1. masada oynayan Ecrin Efsa Büyük açılıştan eşit çıksa da oyunortasında rakibinin yaptığı kalite fedası sonrasında işler istediği gibi gitmedi. 2. masada mücadele eden Zümra Meryem Alagöz ise oyunortasında rakibinin zayıflıklarına avantaj elde etti. Sonrasında oynadığı güzel oyun rakibini mağlup etmeyi başaran sporcumuz böylelikle kendi masasında şampiyon olmayı başardı. Takımımız ise rakibi ile 1-1 berabere kalarak 9 puan ile 2. sırada şampiyonayı noktaladı.

12 yaş genel takımımız liderliği paylaşan Macaristan takımı ile karşılaştı. 1. masada siyah taşlar ile kazanç konuma geçen Adar Tarhan, rakibinin hamle tekrarı fikrini kaçırdı ve maç berabere bitti. 2. masada oynayan Hasan Hüseyin Çelik ise açılıştan istediği gibi çıktı ve oyunortasında yaptığı güzel bir feda ile rakibini paramparça etti ve maçı kazanmayı başardı. Bu güzel galibiyet ile 4.5 puan alan sporcumuz kendi masasında 2. olmayı başardı. 3. masada mücadele eden Yusuf Portakalcı maçını kaybetse de masa derecesinde 3. olmayı başardı. 4. masada oynayan Can Durak ise oyunortasında bulduğu güzel bir taktik fikir ile avantajı eline aldı ve rakibini mağlup etmeyi başardı. Böylece takımımız kuvvetli rakibini 2.5-1.5 yenmeyi başardı ve şampiyonayı 4. sırada tamamladı.

18 yaş genel takımımız ise son turda İsrail-Rehovot Satranç Okulu takımını 3-1 yenerek turnuvaya galibiyet ile veda ettiler. Bu sonuç ile 5 puana ulaşan sporcularımız 13. sırada kendilerine yer buldular. 18 yaş kızlar takımımız ise son turda Çekya-2 takımına 1.5-0.5 kaybettiler. Takımımız şampiyonayı ise 6 puan ile 14. sırada kapattılar.

2019 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Takım Satranç Şampiyonası’nda şampiyon olarak Avrupa Genç Takımlar Şampiyonası’nda ülkemizi başarıyla temsil eden takımlarımız Ordu Büyükşehir Belediye Spor Kulübü (12 yaş kızlar), İstanbul Teknik Üniversitesi (12 yaş genel), Çanakkale Doruk Spor Kulübü (18 yaş kızlar) ve Köroğlu Satranç Spor Kulübü’ne teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Chess Results 

Fotoğraf Galerisi Tur 1 / Tur 2 / Tur 3 / Tur 4 / Tur 5 / Tur 6 / Tur 7 / Ödül Töreni

 

img 1750
 Avrupa İkincisi 12 Yaş Kız Takımımız - Elvin Esma Büyük, Ecrin Efsa Büyük ve Zümra Meryem Alagöz
img 1761
 12 Yaş Genel Takımımız Dördüncü Oldu - Yusuf Portakalcı, Adar Tarhan, İda Öztuksavul, Can Durak ve Hasan Hüseyin Çelik
img 1770
 Yusuf Portakalcı - 3. masa üçüncüsü
img 1773
 Zümra Meryem Alagöz - İkinci masa birincisi
img 1774
 Hasan Hüseyin Çelik - İkinci masa ikincisi