Mobile menu

Sunucuda nasıl oyun oynayabilirim?

Sunucuda oynarken:

Hamlelerinizi geri alamazsınız.

Oyunlarınız herkese açıktır ve başkaları canlı olarak oyununuzu izleyebilir. Kaç kişinin ve kimlerin izlediğini “Seyirciler” penceresinden görebilirsiniz.

Oyun sırasında bazı özel teknikleri, örneğin tıklayarak hamle girişi bırakmak, veya “önhamle” vs. yapabilirsiniz. Bunlar tek tuşla hamle girişi ve Sunucu ayarları bölümlerinde gösterilmiştir.

Oyun Tuşları

Tahta penceresinin sağ üst köşesinde birkaç tane tuş vardır. Eğer fare göstericisini oraya götürürseniz hangi işlevleri yerine getirdiklerini görebilirsiniz.Sağdan sola doğru, işlevler şunlardır:

·        Yeniden bağlan: eğer İnternet bağlatınızla ilgili bir sorun yaşıyorsanız

·        Oyunu İptal et/Ertele: Bunu yapabilmek için rakibinizin de bunu Kabul etmesi gerekir.

·        Beraberlik Öner: Bu otomatik bir sohbet mesajı gönderir ve rakibinizin penceresinde beraberlik tuşu yanıp sönmeye başlar.

·        Kabul et: Yanıp sönmekte olan beraberlik tuşuna basarak rakibinizin beraberlik teklifini kabul edebilirsiniz.

·        Reddet: Ünlem işaretine tıklayarak beraberlik tekliflerini reddedebilirsiniz. Hamle yapmak da beraberlik teklifini reddetmek anlamına gelir.

·        Terk: Oyun biter ve rakibiniz kazanır.

·        Alkış: Rakibinizi oyunu nedeniyle alkışlayabilirsiniz. Sunucu alkış kayıtlarını tutar ve kullanıcının sosyal düzeyini değiştirir.

·        Bağlantı Kopmasından Kazanç İlan Et: Eğer rakibiniz uzun bir süredir bağlı değilse, bu tuşa basarak kazanç ilan edebilirsiniz.

·        Yeniden Maç Teklif Et: Rakibinzle yeniden renkler değiştirilmiş olarak oynamanın en hızlı yoludur.

·        Analiz: Bazen, rakibinizle maçlarınızı analiz edebilirsiniz. Buna “otopsi” adı da verilir.

·        Rakibini Tınla: Bu komut rakibinizi bir tın gönderir ve rakibinizin gecikme süresi sohbet penceresinde görünür.

FIDE beraberlik kuralları

Fritz sunucusunda oyunlar için geçerli FIDE Kuralları’dır. Kazanç ilan etmek için bütün detaylar bilinmeyebilir. Örneğin, eğer şah ve fili olan taraf bir konumda kazanç ilan edebilir mi? Birçok insane bunun genel olarak (yetersiz materialden dolayı) yasak olduğunu düşünür; fakat aşağıdaki konumu düşünün:

 

Burada FIDE Kuralları’na göre beyaz zamandan kazanç ilan edebilir; çünkü rakibin kötü hamlelerle de olsa kaybetmesi mümkündür :

 1...c1A 2.ŞŞSc2 Aa2 3.Fb2#. Bu da sayılır; çünkü bir tarafın teorik olarak partiyi kaybetmesi mümkündür.