Mobile menu

Şampiyonamızda 5.Günün Ardından

trnva2023 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonalarımızda bugün oynanan maçların ardından 5. gün tamamlandı.
Oynanan son maçların ardından Türkiye Küçükler Satranç Şampiyonası'nda 

Devamını oku...

2023 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Takım Şampiyonaları

whatsapp image 2023-01-25 at 17.27.092023 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Takım Satranç Şampiyonaları Final Yarışmaları bu yıl İzmir Çeşme Belediyesi’nin ev sahipliğinde 15 – 19 Nisan 2023 tarihleri arasında İzmir Çeşme Sıdıka Kelâmi Ertan Ortaokulu ve Aya Haralambos Kültür Merkezi'nde düzenlenecektir.

Devamını oku...

Büyükustamız Mustafa Yılmaz Tata Steel'de Yeniden Zirvede!

adsz tasarm - 2023-01-24t223513.2822023 Tata Steel Turnuvası’nda 9 tur geride kaldı. Challengers kategorisinde son iki turda aldığı galibiyetlerle birlikte 9 turun ardından 6,5 puana ulaşan büyükustamız Mustafa Yılmaz yeniden liderliğe yükselmeyi başardı.

Büyükustamız 6.turda Hollandalı sporcu IM Thomas Beerdsen ile karşı karşıya geldi. Rakibinin tercih ettiği Slav Savunması karşısında vezir kanadından baskı yaratarak oyun şansı arayan GM Yılmaz, oyunortasında konumu zorlamak istemedi ve hamle tekrarı yaparak masadan yarım puanla ayrıldı.

Devamını oku...

GM Yılmaz Tata Steel'de İkinci Sırada Devam Ediyor

325879115 1653823411702798 312110959549894207 n2023 Tata Steel Turnuvası’nda 8 tur geride kaldı. Challengers kategorisinde 8 turun ardından 5,5 puan toplayan büyükustamız Mustafa Yılmaz zirvenin yarım puan gerisinde ikinci olarak yoluna devam ediyor.

Büyükustamız 6.turda Hollandalı sporcu IM Thomas Beerdsen ile karşı karşıya geldi. Rakibinin tercih ettiği Slav Savunması karşısında vezir kanadından baskı yaratarak oyun şansı arayan GM Yılmaz, oyunortasında konumu zorlamak istemedi ve hamle tekrarı yaparak masadan yarım puanla ayrıldı.

Devamını oku...

2023 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonaları Başladı

adsz tasarm - 2023-01-22t213122.538“Satrançta 100. Yılın Yıldızlarının” mücadele edeceği 2023 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonalarımız, bugün Antalya'da düzenlenen açılış törenin ardından başladı.

Açılış törenine T.C Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Federasyon Başkanımız Gülkız Tulay, Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, Başkan Vekillerimiz Av. Fatih Maden ve Aşkın Keleş, Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı, Kuzey Kıbrıs Satranç Federasyonu Başkanı Dr. Mert Taşkın, Asbaşkanlarımız Nilüfer Çınar Çorlulu, Ömer Asım Ötegen, Ayşe Kardaş Ergezen Yönetim Kurulu Üyelerimiz Aykut İlker Mete, Medine Boz, Olcay Ak Nalbant, Genel Sekreterimiz Mehmet Sedat Fırat, sporcular, veliler ve antrenörler katıldı.

SATRANÇTA ÇOK BÜYÜK ÇALIŞMALARA İMZA ATTIK

Açılış töreninde konuşma yapan Bakanımız Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Sporu tabana yaymada, sporcu sayısı ve branşlardaki çeşitliliği ile sürdürülebilirlik anlamında yapmış olduğumuz çalışmalarımızla hedefe yürüyoruz. Türkiye’nin her bir noktasında, her bir branşı erişilebilir kılan modern bir tesis altyapısı var. Satrançta çok ciddi çalışmalara imza attık. Satranç artık gençlerimiz için çok daha erişilebilir. Özgüveni, cesareti, yeteneği kazandıran satrancı destekleme noktasındaki hassasiyetimiz üst düzeyde. Bu anlamda da, ülkemizin güçlü ve sağlıklı nesiller yetiştirebilmesi için satrancın öneminin kritik olduğunu düşünüyorum. Satrancın gelişmesi için çaba harcarken biliyoruz ki aslında desteklediğimiz bir spor branşından daha fazlasıdır. Biz satranç her eve girsin istiyoruz. Bu anlamda, 1 milyonu aşkın lisanslı sporcu sayısıyla satranç hedeflere katkı sağlıyor. Türkiye, spor turizminde bir marka. Kasım ayında Antalya’da Avrupa Yaş Grupları’ndaydım, organizasyon 200 binden fazla spor organizasyonuna ev sahipliği yaptı. Satranç başarısı ile bu anlamda referanslarımızdan biridir. Bu güzel tablo için emek veren herkese gönülden şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Devamını oku...

Marienbad Open'da Şampiyon IM Işık Can'dan 2. GM Normu

adsz tasarm - 2023-01-21t231902.292Genç sporcumuz IM Işık Can, 14-21 Ocak 2023 tarihleri arasında Çekya'da düzenlenen Marienbad Kapalı GM Norm Turnuvası'nda 9 turda 7 puan elde ederek şampiyon oldu. IM Can, aynı zamanda bu turnuvada ikinci GM nornumu da elde etti.
Sporcumuzu tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.
 
 
 
 
 
 
 
 
whatsapp image 2023-01-21 at 19.57.17whatsapp image 2023-01-21 at 19.58.04

GM Yılmaz Tata Steel'de Zirvede!

325879115 1653823411702798 312110959549894207 n2023 Tata Steel Turnuvası’nda 5 tur geride kaldı. Challengers kategorisinde 5 turun ardından 4 puan toplayan Büyükustamız Mustafa Yılmaz, tek başına liderlik koltuğuna oturmayı başardı.

Büyükustamız bu görkemli turnuvanın ilk turunda Sırbistan’ın genç sporcusu GM Velimir Ivic ile karşılaştı. Eşit geçen açılış safhasının ardından rakibi yaptığı iki piyon fedasıyla inisiyatifi ele geçirse de GM Yılmaz sergilediği sağlam savunma oyunuyla rakibinin baskı kurmasına izin vermedi. oyunsonunda ise şahın zayıf konumundan faydalanan siyahlar hamle tekrarı fırsatı yakaladı ve Büyükustamız ilk turdan beraberlik ile ayrıldı.

Devamını oku...

Avrupa Okullar 12-22 Mayıs'ta Arnavutluk'ta

adsz tasarm 1Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası, 12-22 Mayıs 2023 tarihlerinde Arnavutluk'un Dıraç şehrinde gerçekleştirilecektir. Şampiyonaya ülkemiz adına katılmak isteyen sporcular, veliler ve antrenörler aşağıdaki yönergeye uygun şekilde başvuracaklardır. 

Son başvuru tarihi 06 Şubat 2023


Katılım Yönergesi          Başvuru Formu

                                                                                 

Katılım yönergesinin dikkatlice okunmasını rica ederiz.

 

Önemli hatırlatma: Şampiyonaya kendi imkanları ile katılacak ve pasaport süresi yeterli olmayan tüm katılımcıların en kısa sürede Nüfus İl Müdürlükleri'ne giderek pasaport başvurusu yapmaları önemle rica olunur.  

Dünya Okullar 13-23 Nisan'da Rodos'ta

adsz tasarmDünya Okullar Satranç Şampiyonası 13-23 Nisan 2023 tarihlerinde Yunanistan'ın Rodos Adası'nda gerçekleştirilecektir. Şampiyonaya ülkemiz adına katılmak isteyen sporcular, veliler ve antrenörler aşağıdaki yönergeye uygun şekilde başvuracaklardır. 

Son başvuru tarihi 06 Şubat 2023

Katılım Yönergesi            Başvuru Formu

Katılım yönergesinin dikkatlice okunmasını rica ederiz.

 

Önemli hatırlatma: Şampiyonaya kendi imkaları ile katılacak umuma mahsus pasaport sahipleri(geçerli vizesi olmayan, süresi olmayan), pasaport süresi yeterli olmayan(hem Hususi hem de Umuma mahsus) tüm katılımcıların en kısa sürede Nüfus İl Müdürlükleri'ne giderek pasaport başvurusu yapmaları önemle rica olunur.  Özellikle Umuma Mahsus pasaport sahiplerinin vize başvurusu da yapacaklarını göz önünde bulundurarak süresi geçmiş pasaportlarını en kısa sürede uzatmaları gerekmektedir. 

 

ÖNEMLİ: Pasaportunda KKTC giriş-çıkış damgası veya KKTC ibaresi bulunanların Yunanistan'a girişlerine izin verilmemektedir. Öncelikle bu durumda olanların mutlaka pasaportlarını yenilemesi gerekmektedir. 

2023/1 Antrenör Temel Eğitim Dönemi Başlıyor

2023 antrenor eitimAntrenörlerin gelişimine katkı sağlamak ve çalışmalarına bilimin ışığı altında rehberlik etmek amacıyla hazırlanarak yürürlüğe giren Antrenör Eğitimi Yönetmeliğine göre Antrenör Eğitim Sistemi Temel (Teorik) ve Uygulama Eğitimi olarak 2 aşamadan oluşmaktadır.

Devamını oku...

31.Eyüboğlu Eğitim Kurumları Beyaz Fil Satranç Turnuvası Başladı

aclBu yıl 31. si düzenlenen Eyüboğlu Eğitim Kurumları Beyaz Fil Satranç Turnuvası için ilk hamleler yapıldı.

Turnuvanın açılış törenine, Federasyon Başkanımız Gülkız Tulay, Eyüboğlu Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Cenk Eyüboğlu, İl Temsilcimiz Rıza Öney, Projeler Kurulu Başkanı Talha Emre Akıncıoğlu, Eyüboğlu Okul Müdürleri ve yetkilileri, sporcular, veliler ve antrenörler katıldı. Uluslararası olarak 800 sporcunun katılımıyla gerçekleşecek turnuva, 15 Ocak tarihinde sona erecek.

Federasyon Başkanımız Gülkız Tulay açılış konuşmasında ülkemizin dört bir yanında uluslararası satranç turnuvalarının düzenlenmesinden duyduğu mutluluğu dile getirerek bu turnuvayı düzenleyen Eyüboğlu Eğitim Kurumları’na teşekkürlerini iletti ve turnuvaya katılan tüm sporculara başarılar diledi.

Eyüboğlu Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Cenk Eyüboğlu da, sporculara başarılar dileyerek Federasyon Başkanımız Gülkız Tulay nezdinde ekibine teşekkürlerini iletti.

Devamını oku...