Mobile menu

TSÖ Ağustos Ayı Kayıtları Başladı

1000x600px bBinlerce kişiyi satranç sporu ile buluşturduğumuz "Türkiye Satranç Öğreniyor" projemizin Ağustos ayı ders kayıtları başladı. 

Eğitmenlerimiz tarafından interaktif geçen derslerde Satrancı Tanıyalım, Özel Durumlar, Şah ve Mat, Basit Matlar, Açılışlar, Oyun Sonu, Satrançta Beraberlikler konuları işleniyor. 18 yaş ve üstü herkesin kayıt yaptırabileceği derslerimize katılım ücretsizdir.

Kayıt için tıklayınız

ZOOM platformu üzerinden verilecek Ağustos ayı 6. grup derslerinin ders programı aşağıdaki gibidir. 

ekran goruntusu 2021-07-28 100256

Türkiye Satranç Öğreniyor Adım – 2 Tüm Hızıyla Devam Ediyor

adsz tasarm - 2021-07-28t093429.150Türkiye Satranç Öğreniyor Adım – 2 Projemiz Temmuz ayı dersleri ile devam ediyor.

Ferhat Kuru eğitmenliğinde başlayan derslerde Açılışlar, Alet Piyon Oyun Sonları, Oyun Sonu, Değerlendirme, Satranç Stratejisi ve Taktik konuları işleniyor. Katılımcılar tarafından ilgiyle takip edilen dersler 30 Temmuz’da sona erecek.

Katılımcılara ve eğitmenlerimize iyi dersler diliyoruz.

adsz tasarm - 2021-07-28t094824.590

Ediz Gürel, Rudaga-Kaissa Turnuvası’nda Birinci Oldu

img-20210725-wa0000Son zamanlarda başarılarıyla dikkat çeken yetenekli satranççımız FM Ediz Gürel, 23-24 Temmuz’da online olarak Chess.com üzerinden düzenlenen Rudaga-Kaissa Turnuvası’nın 16 yaş altı kategorisini birincilikle tamamladı. Bir ön eleme ve ardından eleme usulü oynanan bir final şeklinde iki aşamalı olarak 5 dakika +3 saniye temposunda düzenlenen turnuvada FM Gürel, finalde sırasıyla Faslı Elharrak, Ermeni Gasparyan, Moğol Chinguun ve Vietnam’dan Dau’yu yenerek şampiyon oldu.
 
Bu sonuçla Ediz Gürel, 2022 Satranç Olimpiyatı’na akreditasyon ve açılış seremonisine katılım hakkının yanı sıra eski FIDE Dünya Şampiyonu Ruslan Ponomariov’dan da 1,5 saatlik online bir ders de kazandı. Sporcumuzu tebrik ediyor, hem online hem de masa başı turnuvalardaki başarılarının devamını diliyoruz!  
 
Haber: FM Tarık Selbes 
 
 

Online FIDE Antrenör Semineri

img-20210720-wa0001FIDE Antrenörler Komisyonu 3-5 Eylül 2021 tarihleri arasında online olarak Zoom platformu üzerinden antrenörlere yönelik toplamda 16 saat ders ve 2 saatlik bir sınavdan oluşan bir seminer düzenliyor. İngilizce olan seminerde dersler Yusupov, Sokolov, Aagaard, Luther, Kobalia ve Bojkov gibi antrenörlükleriyle de bilinen dünyaca ünlü büyükustalar tarafından verilecek.

İlgilenenlerin başvuru formunu doldurarak Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine göndermeleri gerekmekte. Seminere katılım ücreti ise sınav dahil 200 Avro veya sınavsız 150 Avro olup bu bedelin FIDE’ye PayPal (Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.) veya havale yoluyla yatırılması gerekiyor. FIDE’nin hesap bilgileri:

Alıcı: FEDERATION INTERNATIONALE DES ECHECS

Banka: CAIXABANK S.A.

Adres: AV. DIAGONAL, 621-629, 0828 BARCELONA

EURO HESABI

IBAN: ES32 2100 0555 3107 0028 5124

BIC/CODE SWIFT: CAIXESBBXXX

Ayrıntılı bilgi için: https://trg.fide.com/trg-online-seminars

Başvuru Formu:https://fide.us3.list-manage.com/track/click?u=6d944e993248d15fc2b046696&id=d5f2299dcb&e=c370b1fc65

Prospektüs:https://mcusercontent.com/6d944e993248d15fc2b046696/files/4c1d2dcd-8fa1-8d8f-172e-dfe524cce482/UK_Surroundings_FIDE_Trainer_Seminar_Prospectus.pdf

2021 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonaları İl Yarışmaları

tyg yildiz

 Sevgili Satranç Ailemiz, 

 
Covid-19 Pandemisi nedeniyle düzenleyemediğimiz faaliyetlerimizde, normalleşme dönemiyle birlikte yeniden bir aradayız. Uzun süredir hazırlıklarını gerçekleştirdiğimiz, müjdesini vermekten büyük bir mutluluk ve heyecan duyduğumuz 2021 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonalarının il yarışmaları 8 Temmuz tarihinde başladı. 
 
8 Ağustos tarihinde sona erecek il elemelerinde sporcularımız maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarak hamlelerini salonlarda yüz yüze yapıyor. 
 
Hayalini kurduğumuz gibi turnuva heyecanımızı, mutluluğumuzu hep birlikte yaşayacağız.
 
İl elemeri hakkında detaylı bilgi almak için turnuva yönergelerine aşağıdaki bağlantılardan ulaşablirsiniz.
 

Yönergeler:

 Küçükler   - Yıldızlar  

2021 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Takım Turnuvası İl Yarışmaları

tky500Satranç Ailemize müjdesini vermekten büyük mutluluk duyduğumuz 2021 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Takım Turnuvası il yarışmaları illerimizde büyük bir heyecanla devam ediyor. 

6 Temmuz tarihinde başlayan ve 4 kategori üzerinden düzenlenen il yarışmaları 1 Ağustos tarihinde sona erecektir. 

İllerimizde yüz yüze ya da yarı online (hybrid) sistemle düzenlenen turnuvada ilinde dereceye girmiş ve final yarışmasını tamamlayacak olan kulüplerimize nakdi destek de sağlanacaktır.

Sporcularımızla yeniden hep birlikte bulunmak, kulüplerimizin her aşamada yanlarında olmak bizler için çok kıymetli. 

Turnuva Sayfası

FIDE Dünya Kupası’nda 4. Tur Sona Erdi

img-20210725-wa0001Soçi’de oynanan FIDE Dünya Kupası’nda dördüncü tur da geride kaldı. Birçok reyting favorisinin daha önce elendiği turnuvaya bu turda da Harikrishna ve Andreikin veda etti. Şampiyon Magnus Carlsen, ağır tempoda mat kaçırdığı ikinci oyundan sonra eşitlik bozma partilerinde Wojtaszek’in üstesinden gelmeyi başarırken Vachier-Lagrave, Karyakin, Svidler, Grişçuk, Duda gibi yıldızlar da tıpkı Carlsen gibi son 16 satranççı arasına adlarını yazdırdılar ve Soçi’deki zorlu maratonda yollarına devam ediyorlar.
 
Turun sürprizlerine kısaca göz atarsak; Hindistan’ın Anand’dan sonra yetiştirdiği en önemli satranççılardan olan Harikrishna İranlı Tabatabaei karşısında çok da zor olmayan berabere bir finali anlaşılmaz bir şekilde kaybederek başladığı dördüncü turun ikinci partisinde elinden geleni yapmasına karşın kazanca ulaşamayınca birçok diğer ünlü isim gibi Soçi’den ayrılmak durumunda kalmış oldu. Son zamanlarda büyük atılım yapan İran satrancı açısından oldukça önemli bir başarı! 2013 Dünya Kupası finalisti ve her zaman bu ve bunun gibi turnuvalarda başarıyla oynamış olan Andreikin ise 18 yaşındaki İviç karşısında ecel terleri döktüğü bir ikinci partinin ardından işi eşitlik bozmaya bırakmayı başardıysa da hızlı satrançta genç Sırp büyükusta rakibine büyük bir üstünlük kurdu ve bu aşamayı 2-0 ile geçerek tecrübeli rakibini beklenmedik şekilde safdışı bıraktı.
 
Dünya Kupası’nda son 16 eşleşmeleri şu şekilde:
 
Carlsen - Esipenko
Bacrot - Piorun
Grişçuk - Duda
Vidit - Durarbaylı
Fedoseyev – İviç
Tabatabaei - Martirosyan
Vachier Lagrave - Karyakin
Svidler – Shankland
 
FIDE Kadınlar Dünya Kupası’nda ise artık çeyrek finale giriliyor. Turnuva favorisi Goryaçkina, eski şampiyon Stefanova’yı eşitlik bozmada geçerek yoluna devam ederken bu turda önemli bir sürpriz yaşandığını söyleyemeyiz, her ne kadar Batsiaşvili ve Mariya Muziçuk reyting favorileri olarak kaybetseler de rakiplerinin Gunina ve Kostenyuk olduğu düşünülürse bu sonuçların çok da şaşırtıcı olmadığını söylemek yerinde olur. Kadınlarda çeyrek final eşleşmeleri ise şöyle:
 
Goryaçkina - Saduakassova
Dzagnidze - Anna Muziçuk
Kostenyuk - Gunina
Tan Zhongyi - Lahno
 
Hepsi son derece ilginç eşleşmeler ve daha önce olduğu gibi bu turda da şimdiden bizleri oldukça heyecanlı ve kaliteli partilerin beklediğini söyleyebiliriz. Elbette ilk olarak gözler Carlsen üzerinde olacak, özellikle de genç rakibine kısa zaman önce siyah taşlarla kaybettiği parti henüz hafızalarda tazeyken! Bakalım bu turu geçerek adını bir üst tura yazdıracak satranççılar kimler olacak?
 
Haber: FM Tarık Selbes
Fotoğraf: Anastasya Korolkova (FIDE)

24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı Kutlu Olsun

img-20210724-wa0000Vatandaşların doğru bilgilendirilmesi için gece gündüz demeden çalışan basın mensuplarımızın 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı'nı kutluyoruz.

TSÖ Adım-2 Temmuz Ayı Kayıtları için Tıklayınız

2c2d2121-6351-4b3f-85ad-052b8b1bddd8Yoğun ilgi üzerine planlanan ve Türkiye Satranç Öğreniyor projemizin orta seviye derslerinin işlendiği “Türkiye Satranç Öğreniyor” Adım-2'nin Temmuz ayı ikinci grup derslerinin kayıtları devam ediyor. 

Türkiye Satranç Öğreniyor Adım-2 Projesi Orta Seviye Dersleri, başlangıç düzeyinde satranç derslerini içeren Türkiye Satranç Öğreniyor Projesinin ardından kendini geliştirmeye devam etmek isteyenler için devam niteliğindedir.

26 – 30 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek Adım - 2'nin Temmuz ayı dersleri, orta seviye satranç derslerini içerecek ve yine Zoom programı üzerinden online olarak düzenlenecektir.

Derslere satranç sporunda kendini geliştirmek isteyen 18 ve üstü, başlangıç düzeyinde satranç bilgisine sahip Türkiye Satranç Federasyonu’nun vizeli sporcu lisansına sahip olan herkes katılabilmektedir.

20 Temmuz Dünya Satranç Günü Kutlu Olsun!

20 temmuz dunya satranc gunu kutlu olsun20 Temmuz Dünya Satranç Günü kapsamında sporcularımızla Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’ndeydik… Hep birlikte maçlar yaptık, yüreğimizdeki satranç sevgisini anlattık.

Çocuklarımızla birlikte “parklarda, sokaklarda satranç olsun” dedik. 20 Temmuz Dünya Satranç Günü vesilesiyle ülkemizde olan satranç parkları Türkiye’nin dört bir yanına dalga dalga yayılsın istedik.

Dünya Satranç Günü’nde ülkemizi Dünya’da en çok satranç parkı olan ülke yapmak için ilk adımı hep birlikte atıyoruz. Sizlerin de desteğiyle “SATRANÇ ÜLKESİ TÜRKİYE, TÜM YURTTA SATRANÇ PARKLARINA KAVUŞUYOR” hedefiyle yola çıkalım.

Tüm Türkiye’yi açık alanlarda satranç parkları ile buluşturmak için sizler de bizimle misiniz?

 

Kurban Bayramımız Kutlu Olsun

a1988fb6-a6ac-40b7-91ee-e20a1f7465acBaşta Satranç Ailemiz olmak üzere herkesin Kurban Bayramı'nı en içten dileklerimizle kutluyor, bayramın herkese sağlık, huzur, dayanışma, birlik ve beraberlik getirmesini diliyoruz.