Mobile menu

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun

e9cbab09-b4ec-4a83-9528-f9d4ce663dfcUlu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dünya çocuklarına bayram olarak armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı büyük bir gurur ve mutlulukla kutluyoruz.

Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, aziz vatanımızın bütünlüğü ve bağımsızlığı için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz.

 

Avrupa Kadınlar Bireysel'de 3 Tur Geride Kaldı

avrupabireysel202418-30 Nisan 2024 tarihleri arasında Yunanistan’ın Rodos adasında düzenlenen 2024 Avrupa Kadınlar Bireysel Şampiyonası’nda 3 tur geride kaldı. 3 turun ardından sporcularımıza baktığımızda IM Ekaterina Atalık 2,5 puan, WFM Gülenay Aydın, WIM Hayale Isgenderova ve WCM Nino Kalaycı ise 1 puanla yoluna devam ediyor.

Şampiyonaya 12 numaralı seribaşı olarak başlayan IM Atalık, ilk turda Ukraynalı sporcu WGM Ava Suleimanova karşısında beyaz taşlarla mücadele etti. Açılışta rokunu geciktiren rakibine karşı güzel bir açmaz fikriyle piyon öne geçen IM Atalık, doğru taş sadeleştirmeleriyle piyon önde oyunsonuna girdi ve güzel bir galibiyetle şampiyonaya başladı. İkinci turda ise Alman sporcu IM Lara Schulze karşısında siyah taşlarla oynayan sporcumuz, erken taş değişimlerinin yapıldığı oyunda hızlı bir beraberliğe imza attı. Üçüncü tura geldiğimizde ise İspanyol sporcu WFM Ines Prado Acebo ile karşı karşıya gelen IM Atalık, açılışta alan avantajını rakibine kaptırsa da doğru piyon değişimleriyle taşlarını aktifleştirerek konumu lehine çevirmeyi başardı. Oyunortasında taşları sadeleştirerek vezir ve kalesini rakip yedinci yataya giren IM Atalık, rakip piyonları toplamaya başladı ve rakibini mağlup etmeyi başardı. Bu sonuçlarla birlikte 2,5 puanla yoluna devam eden IM Atalık, dördüncü turda ise Sırp sporcu WGM Marina Gajcin ile karşılaşacak.

Şampiyonada yarışan diğer sporcularımızın dördüncü tur eşlendirmeleri ise şu şekilde;

WFM Klean Shuqja – WFM Gülenay Aydın

WIM Hayale Isgenderova – WFM Petya Karaivanova

WCM Nino Kalaycı – WGM Julia Movsesian

4. turu TSİ 15:00’te başlayacak olan şampiyonada yarışan sporcularımıza başarılar dileriz.

Resmi Site : https://ewcc2024.eu/

Chess-results : https://chess-results.com/tnr897945.aspx?lan=1&art=25&fedb=TUR&turdet=YES&flag=30

Canlı yayın : https://www.chess.com/events/2024-european-womens-chess-championship/games

2024 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Takım Satranç Şampiyonamız Başladı

whatsapp image 2024-04-20 at 16.40.14 1Federasyonumuz ve ROSATOM iş birliğiyle düzenlenen 2024 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Takım Satranç Şampiyonası Karaman’da başladı. Şampiyonanın açılış törenin Başkanmız Gülkız Tulay, Karaman İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, Karaman Gençlik Spor İl Müdürü Mustafa Karadeniz, Başkanvekilimiz Ömer Asım Ötegen, Gençlik Spor İl Müdürü Mustafa Karadeniz, Asbaşkanımız Nilüfer Çınar Çorlulu, Yönetim Kurulu Üyemiz Ali Faruk Aydın, Denetleme Kurulu Üyemiz Celalettin Özcan, Karaman İl Temsilcimiz Mustafa Eroğlu ile sporcular, veliler, antrenörler ve basın mensupları katıldı.

Devamını oku...

40 Bininci Satranç Sınıfımızı Açtık

e1bbca6d-b901-46a7-adeb-79eff0e67a93Ana sponsorumuz Türkiye İş Bankası ile yürüttüğümüz “Türkiye İş Bankası Satranç Sınıfları” Projemiz kapsamında bugün 40 bininci satranç sınıfımızı Mersin ilimizdeki Tarsus Şehit Sabri Acem Ortaokulu’nda açtık. 

Açılışa Federasyon Başkanımız Gülkız Tulay, Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, Tarsus Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz, Tarsus Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Mehmet Öztürk, Tarsus İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Metin, Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Suat Sözen ve Mersin İl Temsilcimiz Ömer Faruk Ercan, Okul Müdürü Ömer Taşkın, okul idaresi, öğrenciler ve basın mensupları katıldı.

”Satranç Sınıfları” Projemiz ile Türkiye’nin dört bir yanındaki ilk ve ortaokullarda çocuklarımızı, gençlerimizi satranç sporu ile buluşturduk. Ana sponsorumuz Türkiye İş Bankası ile “en büyük yatırımımız geleceğe”diyerek ülkemizin aydınlık yarınları gençlerimiz için hep birlikte çalışmaya devam ediyoruz.

Devamını oku...

Avrupa Bireysel Kadınlar Satranç Şampiyonası Başlıyor

avrupabireysel20242024 Avrupa Kadınlar Bireysel Şampiyonası, 19-30 Nisan 2024 tarihleri arasında Yunanistan’ın Rodos adasında düzenleniyor. 35 ülkeden 182 sporcunun yarışacağı şampiyonada 8 GM, 24 WGM, 31 IM, 26 WIM, 7 FM, 35 WFM ve 8 WCM olmak üzere 139 unvanlı sporcu hamle yapacak. Şampiyonada ülkemiz adına ise IM Ekaterina Atalık, WFM Gülenay Aydın, WIM Hayale Isgenderova ve WCM Nino Kalaycı mücadele ediyor.

Şampiyonaya 12 numaralı seribaşı olarak başlayan IM Ekaterina Atalık, ilk turda Ukraynalı WGM Ava Suleimanova karşısında beyaz taşlarla oynayacak. 84 numaralı seribaşı olarak şampiyonaya başlayan WFM Gülenay Aydın ise Yunan Myrto Korinioti karşısın beyaz taşlarla oynayacak.

Şampiyonaya 110. sırada başlayan WIM Hayale Isgenderova ilk turda 19 numaralı seribaşı olan Fransız IM Sophie Milliet ile karşı karşıya gelecek. Şampiyonaya 169. sırada başlayan WCM Nino Kalaycı ise ilk turda Sırp WIM Tijana Mandura ile karşılaşacak.

1. turu bugün saat 15.00'te başlayacak şampiyonada hamle yapacak sporcularımıza başarılar diliyoruz. 

Resmi Site : https://ewcc2024.eu/

Chess-results : https://chess-results.com/tnr897945.aspx?lan=1&art=25&fedb=TUR&turdet=YES&flag=30

Devamını oku...

Türkiye Gençler Satranç Şampiyonası 18 – 24 Mayıs’ta Samsun’da

genclersampiyanasiTürkiye Gençler Satranç Şampiyonamız Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak milli mücadelemizi başlatmasının 105. yıldönümünde Samsun’da düzenlenecek.

Şampiyona 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını da içine alan 18-24 Mayıs 2024 tarihleri arasında Samsun İlk Adım Satranç Salonu’nda gerçekleştirilecek. Türkiye Emektarlar ve Gençler Şampiyonalarımız ile Ankara’da ve Samsun’da 7’den 77’ye tüm sporcularımız hamlelerini şampiyonluk için yapacak.

Toplam 150 bin lira nakdi ödül dağıtılacak Türkiye Gençler Satranç Şampiyonası'nda şampiyon olan sporcumuz 2024 Türkiye Şampiyonası’na doğrudan katılım hakkı kazanacak.

Şampiyonamız hakkında diğer detaylara yarışma sayfamızdan ulaşabilirsiniz. 

Yarışma sayfası : http://gencler.tsf.org.tr/

Türkiye Emektarlar Satranç Şampiyonası 18 – 24 Mayıs’ta Ankara’da

emektarlarsampiyanasiTürkiye Emektarlar Satranç Şampiyonamız bu yıl 18-24 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da düzenlenecek. Türkiye’nin dört bir yanından gelen değerli satranç emektarlarımız Federasyonumuzun Ulus’ta bulunan binası Atatürk Satranç Merkezi’nde hamle yapacak. Şampiyonada 100 bin TL nakdi ödül dağıtılacak. Türkiye Emektarlar ve Gençler Şampiyonalarımız ile Ankara’da ve Samsun’da 7’den 77’ye tüm sporcularımız hamlelerini şampiyonluk için yapacak.

NOT: Lisans vize işlemleriyle ilgili yardım almak isteyen sporcularımız Federasyon Personelimiz Aras Karaağaç ile iletişime geçebilirler.

Tel: 0 312 3097594  - 132

Şampiyonamız hakkında detaylı bilgilere yarışma sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Yarışma sayfası: http://emektar.tsf.org.tr/

2024 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Takım Satranç Şampiyonası

ad6a27f2-46b0-464d-81bf-055c25aa3957Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Takım Satranç Şampiyonası 20 – 24 Nisan 2024 tarihleri arasında Karaman’da gerçekleştirilecektir.

Turnuva Sayfası: http://tky.tsf.org.tr/

 

İyi Bayramlar

7bd8aefe-3a59-4ab3-9c94-705be46edf4bRamazan Bayramı’nın satranç ailemize, ülkemize ve sevdiklerimize sağlık, sevgi ve huzur getirmesini temenni ediyor, herkese iyi bayramlar diliyoruz.

2024 Okul Sporları Grup Yarışmaları Sona Erdi

okulsporlarigrupyarismasi24Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz tarafından Federasyonumuz ve Ana Sponsorumuz Türkiye İş Bankası'nın katkılarıyla düzenlenen 2024 Türkiye Okul Sporları Satranç Grup Yarışmaları 8 ilimizde tamamlandı. 

2-6 Nisan 2024 tarihleri arasında yaklaşık 2 bine yakın sporcumuzun katılımıyla Afyonkarahisar, Eskişehir, Van, Sivas, Çanakkale, Gaziantep, Uşak ve Çorum’da düzenlenen grup yarışmalarında dereceye giren takımlar 25-29 Mayıs tarihleri arasında Rize’de düzenlenecek Türkiye Okul Sporları Final Yarışması’nda hamle yapma hakkı kazandı.

Grup yarışmalarında hamle yapan tüm sporcularımızı kutluyor, dereceye giren takımlarımıza başarılar diliyoruz.

Fotoğraf Galerisi

Spor Hizmetleri Genel Müdürü’ne Ziyaret

650b4d70-4575-4a4e-832a-69eaecfa9686Federasyon Başkanımız Gülkız Tulay ve Başkanvekillerimiz Aşkın Keleş ve Ömer Asım Ötegen, Spor Hizmetleri Genel Müdürümüz Doç Dr. Veli Ozan Çakır'a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Yönetimimiz, Genel Müdürümüze planlanan etkinlikler ve faaliyetlerimiz hakkında bilgilendirmelerde bulunurken yeni görevinin hayırlı olması dileklerini iletti.