Mobile menu

2. Kademe Antrenörlerimiz için Gelişim Seminerimiz Başladı

img 20201128 1950162. kademe antrenörlerimiz için düzenlediğimiz online gelişim seminerimiz başladı. Federasyonumuz tarafından antrenörlerimizin gelişimi için düzenlenen ve birbirinden önemli konuların anlatıldığı seminere antrenörlerimiz yoğun ilgi gösterdi.

Devamını oku...

1. FIDE Engelliler Online Satranç Olimpiyatı Sona Erdi

img-20201127-wa0004Engelliler Komisyonu (DIS) katkıları ile 21 Kasım 2020 tarihinde başlayan 1. FIDE Engelliler Online Satranç Olimpiyatı'nda ilk aşama maçları sona erdi. 60 takım arasından İlk 4 takımın yarı final aşamasına çıkacağı şampiyonada Rusya 1, Ukrayna 3, Polonya 1 ve Rusya 2 takımları yarı final aşamasına geçen takımlar oldular. Şampiyonada ülkemiz adına yarışan takımlarımız ise başlangıç sıralamalarının üstüne çıkarak başarılı bir şekilde mücadele ettiler. Türkiye 1 takımımız 8 puan, Türkiye 4 takımımız 7 puan, Türkiye 2 takımımız 6 puan ve Türkiye 3 takımımız 5 puan ile şampiyonayı tamamladılar.

Son turda Ukrayna 2 takımı ile karşılaşan Türkiye 1 takımımız maça Handeur Şahin-Süleymen Saltık-Hüseyin Şahin-Hüseyin Demirel kadrosu ile çıktı. Güçlü rakibimize karşı ilk masada Handenur Şahin beyaz taşlar ile adeta ders niteliğinde bir oyun sergiledi. Vezirkanadında piyon üstünlüğünü eline alan sporcumuz taşları değişerek ata karşı fil oyunsonuna girdi ve geçer piyon yaratarak rakibini yenmeyi başardı. Siyah taşlar ile açılışta kalite öne geçen Süleyman Saltık ise çok güzel bir maç kazandı ve bireysel olarak 7 maçta 5 puan alarak oldukça başarılı bir turnuva geçirdi. Böyle takımımız güçlü rakibi ile 2-2 berabere kaldı ve 8 puana ulaşarak turnuvayı 22. sırada tamamladı.

Türkiye 4 takımımız ise son iki maçından galibiyet ile ayrılarak puanını 7'ye yükseltti ve turnuvayı 35. sırada tamamladı. Özellikle son 3 maçını kazanan Büşra Öztürk ile turnuvayı 3 maçta 3 galibiyet alarak kusursuz bir şekilde tamamlayan Ahmet Taha İnal takımlarının bu başarısında büyük pay sahibi oldular. Kura şansı olarak turnuvadaki en şanssız takımlardan biri olan Türkiye 2 takımımız ise 6. turda 18. masada 5 numaralı seribaşı Küba takımı da dahil tüm kuvvetli rakiplerine karşı güzel maçlar çıkartsa da puan almaları için yeterli olmadı ve turnuvayı 6 puan ile 40. sırada tamamladılar.

Türkiye 3 takımımız ise turnuvayı 5 puan ile 44. sırada tamamladı.
Turnuvada ülkemiz adına yarışan bütün sporcularımıza ve gönüllü bir şekilde görme engelli sporcularımıza maçlarında eşlik eden asistan sporcularımıza teşekkür ediyoruz.

Tornelo : https://tornelo.com/chess/orgs/fide/events/fide-online-olympiad-for-people-with-disabilities/lobby
Chess-results : http://chess-results.com/tnr539368.aspx?lan=8&art=16&flag=30

Geniş Katılımlı Dijital Kampımız Sona Erdi

9 kz-3Türkiye Satranç Federasyonu(TSF) Türkiye’nin en geniş katılımlı dijital kampının ikincisini tamamladı. 17-22 Kasım tarihleri arasında yapılan 2020 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Altyapı Milli Takım Havuzu Genel İkinci Kampı, Türkiye genelinde 7-18 yaş arası ve Milli Takım Havuzu’na katılmaya hak kazanmış 170 altyapı milli sporcusunu bir araya getirdi. Milli Takımlar Başantrenörü Yakup Erturan koordinatörlüğünde yapılan ve 24 antrenörün daha katıldığı dijital kampta, açılışların yanı sıra oyun ortasında taktik ve stratejik konular, oyun sonu, maç analizleri ve tematik maç gibi çalışmalar yapıldı.

Devamını oku...

Satrançta Hedef "1 Milyon Lisanslı Sporcu"

img 20201107 125253Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) lisanslı satranç sporcusu sayısını bir milyona çıkarmak için harekete geçti. Tüm spor branşlarını geride bırakarak 950 bini aşkın lisanslı sporcuya sahip olan TSF, bir milyon hedefi için lisans kampanyası başlattı. TSF, lisans kampanyası kapsamında kulüplere de 250 bin TL nakdi yardımda bulunacak.

TSF, “1 milyon lisanslı sporcu” hedefine ulaşmak ve pandemi döneminde olumsuz etkilenen satranç kulüplerine destek vermek için “Lisans Kampanyasını” hayata geçiriyor. Bugün başlayan kampanya kapsamında, bir kulüp adına çıkartılacak her bir yeni lisans için ilgili kulübe 5 TL ödenecek. Kampanya, toplam 50 bin lisanslı sporcuya ulaşınca son bulacak.

Devamını oku...

Engelsiz Satranç Audioteka'da

siteGençlik ve Spor Bakanlığı'nın desteği ile Türkiye Satranç Federasyonu tarafından hayata geçirilen “Satranç Eğitimini Geliştirme” Projesi kapsamında görme engelli satrançseverler için hazırlanan "12 adımda satranç öğreniyorum" kitabı Audioteka uygulamasında ücretsiz olarak sunuluyor. Görme engelli çocukların satranç sporu ile tanışmaları, kendilerini bu spor branşında temsil edebilmeleri için hayata geçirilen "12 adımda satranç öğreniyorum" sesli kitabını Audioteka uygulamasında ücretsiz olarak da indirebilirsiniz. 

Bu güzel projeye destek olan Audioteka yetkililerine teşekkür ederiz. 

Uygulamaya erişmek için tıklayınız.  

FIDE Engelliler Olimpiyatı'nda 4 Tur Geride Kaldı

fide olimpiyt gorsel1. FIDE Engelliler Online Satranç Olimpiyatı’nda bugün oynanan maçlar ile 4 tur geride kaldı. 4 turun ardından Türkiye 1 takımımız 5 puan, Türkiye 2 takımımız 4 puan, Türkiye 4 takımımız 3 puan ve Türkiye 3 takımımız ise 2 puan ile yollarına devam ediyorlar.

Devamını oku...

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun

img-20201123-wa0009Aydınlık geleceğimiz gençlerimizi, çocuklarımızı ilmek ilmek işleyen, bilgiyle, merhametle ve sevgiyle onları geleceğe hazırlayan değerli öğretmenlerimiz, Öğretmenler Günü'nüz kutlu olsun. 

FIDE Engelliler Satranç Olimpiyatında 2. Tur Maçları Oynandı

20201122 2242201. FIDE Engelliler Online Satranç Olimpiyatı’nda bugün 2. tur maçları oynandı. Bütün sporcularımız çok güzel maçlar çıkartırken toplamda 3 galibiyet ve 1 mağlubiyet alarak oldukça başarılı bir gün geçirdik.

Devamını oku...

2020 Türkiye Şampiyonu Vahap Şanal!

02b673d5-54ac-44c5-a563-de34adfba6aaGüriş Holding’in destekleriyle Mirage Park Resort Hotel’de düzenlenen 2020 Türkiye Satranç Şampiyonası 21 Kasım tarihinde gerçekleştirilen ödül töreninin ardından sona erdi. Pandemi kuralları esas alınarak başarıyla düzenlenen şampiyonada heyecan dolu karşılaşmalara imza atıldı. 2020 Türkiye Satranç Şampiyonu GM Vahap Şanal, ikinci  IM Melih Yurtseven ve üçüncü IM Cem Kaan Gökerkan oldu. Bu yıl Türkiye Eski Şampiyonu Hasan Ferit Boysan adına düzenlenen Şampiyona'da 66 bin 500 TL nakdi ödül dağıtıldı.

Devamını oku...

29 Kasım 2020 Antrenör Temel Eğitimi Sınavı Hakkında Duyuru

antrenorlukSağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun Covid-19 salgınının yayılımında tüm ülkelerde artış yaşandığı, salgının seyrinde çok ciddi yükseliş olduğu ve salgınla mücadele kapsamında birçok yeni tedbir kararları alınması gerekliliğini vurgulamaları üzerine İçişleri Bakanlığınca tüm illere genelge gönderilerek 11.11.2020 saat:20.00’dan itibaren uygulanmak üzere salgınla mücadelede temel prensiplerin yanında, hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler belirlenmiştir.

Devamını oku...

Engelliler Olimpiyatı’nda İlk Gün

img-20201121-wa0086Engelliler Komisyonu (DIS) katkıları ile 20 Kasım – 3 Aralık 2020 tarihleri arasında düzenlenen 1. FIDE Engelliler Online Satranç Olimpiyatı bugün oynanan ilk tur maçları ile başladı. Toplamda 40 ülkeden 60 takım ve 395 sporcunun mücadele edeceği turnuvanın ilk turundan 1 galibiyet ve 3 mağlubiyet ile ayrıldık.

Devamını oku...