Mobile menu

Ülkemize ve Türk Sporuna Hayırlı Olsun

whatsapp image 2023-06-03 at 23.08.23Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde başlayan yeni dönemin ülkemiz için, milletimiz için hayırlı olmasını diliyor, bu dönemde sorumluluk üstlenen tüm bakanlarımıza başarılar diliyoruz.

Devamını oku...

Dünya Yaş Grupları Şampiyonası(14–16–18 yaş) İtalya’da

dunya-yas-gruplariDünya Yaş Grupları (14–16–18 yaş) Satranç Şampiyonası 12 - 25 Kasım 2023 tarihlerinde İtalya Montesilvano'da gerçekleştirilecektir. Şampiyonaya ülkemiz adına katılmak isteyen sporcularımızın, velilerimizin ve antrenörlerimizin yönergeye uygun şekilde başvurularını tamamlaması gerekmektedir.

Önemli hatırlatma: Şampiyonaya kendi imkaları ile katılacak umuma mahsus pasaport sahipleri(geçerli vizesi olmayan, süresi olmayan), pasaport süresi yeterli olmayan(hem Hususi hem de Umuma mahsus) tüm katılımcıların en kısa sürede Nüfus İl Müdürlükleri'ne giderek pasaport başvurusu yapmaları önemle rica olunur. Özellikle Umuma Mahsus pasaport sahiplerinin vize başvurusu da yapacaklarını göz önünde bulundurarak süresi geçmiş pasaportlarını en kısa sürede uzatmaları gerekmektedir. 

 

Katılım Yönergesi

Başvuru Formu

 

Türkiye İş Bankası Süper Ligi 9 - 20 Temmuz’da Ankara'da

super ligDünyanın en prestijli satranç ligleri arasında gösterilen Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi 9 - 20 Temmuz 2023 tarihleri arasında CP Ankara Otel’de düzenlenecek. Birbirinden güçlü 12 takımın 11 tur boyunca şampiyonluk mücadelesi vereceği Süper Lig’de Cumhuriyetimizin 100. yılında Başkent Ankara’da dünyadan ve ülkemizden usta satranç sporcuları şampiyonluk için hamle yapacak. Temmuz ayı hem Ankara’da hem de Denizli’de satrançla dolu dolu geçecek.

Devamını oku...

Türkiye Satranç Birinci ve İkinci Ligi 8 – 15 Temmuz’da Denizli’de

liglerbirinciikinciHer yıl birbirinden önemli takımların şampiyonluk için mücadele ettiği, dünyadan ve ülkemizden usta satranç sporcularının hamle yaptığı Türkiye Satranç Birinci ve İkinci Ligi 8 – 15 Temmuz tarihleri arasında Denizli’de düzenlenecek. Tarihi ve doğal güzellikleriyle liglerimize ev sahipliği yapacak Denizli’de yüzlerce sporcumuz satranç sporu için buluşacak. İlgiyle takip edilen turnuvalarımızda Birinci Lig’de 20 takımımız, İkinci Lig’de 35 takımımız hamle yapacak. Temmuz ayı hem Ankara’da hem de Denizli’de satrançla dolu dolu geçecek.

Devamını oku...

Türkiye Kulüpler Şampiyonası 15 – 22 Temmuz’da Denizli’de

kulupler2023Satranç kulüplerinin şampiyonluk yarışı 15 – 22 Temmuz tarihleri arasında Denizli’de yaşanacak. Türkiye Satranç Birinci ve İkinci Ligi’nin hemen ardından yaklaşık 70 takımımız şampiyonluk mücadelesi verecek. Tarihi ve doğal güzellikleriyle liglerimize ev sahipliği yapacak Denizli’de yüzlerce sporcumuz satranç sporu için buluşacak. Temmuz ayı hem Ankara’da hem de Denizli’de satrançla dolu dolu geçecek.

9 tur sürecek şampiyonluk yarışının ardından ilk 6 takım 2024 yılında düzenlenecek Türkiye Satranç İkinci Ligi’ne katılma hakkı kazanacak.

 

Liglerimizde yarışma hakkı bulunan ve deprem bölgesinde yer alması sebebiyle 2022 – 2023 sezonuna katılamayacağını bildiren kulüplerimiz, Yönetim Kurulumuzun kararıyla 2023 - 2024 sezonu sportif faaliyetlerine yarışma hakkının bulunduğu liglerde devam edecektir.

Türkiye Kulüpler Şampiyonası hakkında detaylı bilgi için linki ziyaret edebilirsiniz; http://kulupler.tsf.org.tr/

Dubai Açık'ta 5 Turun Ardından

dubai ack26 Mayıs – 5 Haziran 2023 tarihlerinde düzenlenen Dubai Açık Satranç Turnuvası’nda 5 tur sona erdi. 2 turun ardından A kategorisinde yarışan GM Vahap Şanal 3 puanla yoluna devam ederken genç yıldızımız IM Yağız Kaan Erdoğmuş ise 2 puanla yoluna devam ediyor. B kategorisinde yarışan sporcularımıza baktığımızda ise CM Necmettin Korkmaz 3,5 puan ve Sarp Şahin 2 puanla yoluna devam ediyor.

İlk iki turdan tam puanla ayrılan GM Vahap Şanal, 3.turda 10 numaralı seribaşı sporcu GM Abhijeet Gupta(2630) ile karşılaştı. Beyaz taşlarla mücadele eden büyükustamız rakibinin Sicilya Savunması tercihine karşı sağlam bir devam yolu tercih etti. Açılıştan çıkılırken yapılan hızlı taş değişimleri sonucunda maç kale ve ata karşı kale ve fil oyunsonuna gitti. Piyon yapısından dolayı iyi ata karşı kötü fil oyunsonu yakalayan büyükustamız bu avantajı çok teknik bir şekilde değerlendirdi ve rakibi çok şık bir zugzwang konumuna getirerek maçı kazanmayı başardı. Sonraki iki turdan istediği sonuçları alamayan GM Şanal 3 puanla yoluna devam ediyor ve 5.turda GM Babu M R Lalit ile mücadele edecek.

Genç yıldızımız IM Yağız Kaan Erdoğmuş ise 3.turda 2 numaralı seribaşı sporcu GM Hans Moke Niemann(2708) ile karşılaştı. Beyaz taşlarla sağlam bir açılış tercihi yapan sporcumuz oyunortasında da sağlam oyununu devam ettirerek eşite yakın bir oyunsonuna girdi. Oyunsonunda ise kuvvetli rakibinin küçük avantajları değerlendirmesi sonucunda turdan puansız bir şekilde ayrıldı. 4.turda ise Barad Yeganegi karşısında siyah taşlarla oynayan IM Erdoğmuş, rakibinin sağlam oyunu karşısında kazanç fikirleri arasa da yapılan taş değişimleri sonucunda masadan yarım puanla ayrıldı. 5.tura geldiğimizde ise genç yıldızımız FM Albert Winkelman ile karşılaştı. Eşit geçilen açılış safhasının ardından kapalı bir oyunortası konumunda taş değişmleri sonucunda maç eşit bir oyunsonuna gitti ve IM Erdoğmuş bu turdan da yarım puanla ayrıldı. Böylece 2 puana ulaşan sporcumuz, 5.turda ise FM Shubh Jayesh Laddha ile karşı karşıya gelecek.

Altıncı turu TSİ 16.00’da başlayacak turnuvada yarışan sporcularımıza başarılar diliyoruz.

Chess Results: https://chess-results.com/tnr759378.aspx?lan=1&art=25&fedb=TUR&turdet=YES&flag=30

Chess24: https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/23rd-dubai-open-2023-a/1/1/1

Türkiye Okul Sporları Satranç Şampiyonası 7 - 11 Haziran'da Aydın’da

okulsporlartasarmsonGençlik ve Spor Bakanlığı Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz tarafından Federasyonumuz ve Ana Sponsorumuz Türkiye İş Bankası'nın katkılarıyla gerçekleştirilen Türkiye Okul Sporları Satranç Şampiyonası 7 - 11 Haziran 2023 tarihleri arasında Aydın’da Mimar Sinan Spor Salonu’nda düzenlenecek. 

Devamını oku...

Avrupa Yaş Grupları Satranç Şampiyonası 4 - 15 Eylül'de Romanya’da

avrupa ya gruplarAvrupa Yaş Grupları Satranç Şampiyonası 4 - 15 Eylül 2023 tarihlerinde Mamaia, Romanya’da gerçekleştirilecektir. Şampiyonaya ülkemiz adına katılmak isteyen sporcular, veliler ve antrenörler yönergeye uygun şekilde başvurularını tamamlaması gerekmektedir.

Önemli hatırlatma: Şampiyonaya kendi imkaları ile katılacak umuma mahsus pasaport sahipleri(geçerli vizesi olmayan, süresi olmayan), pasaport süresi yeterli olmayan(hem Hususi hem de Umuma mahsus) tüm katılımcıların en kısa sürede Nüfus İl Müdürlükleri'ne giderek pasaport başvurusu yapmaları önemle rica olunur. Özellikle Umuma Mahsus pasaport sahiplerinin vize başvurusu da yapacaklarını göz önünde bulundurarak süresi geçmiş pasaportlarını en kısa sürede uzatmaları gerekmektedir. 

 

Katılım Yönergesi

(Son sayfa, her katılımcı için imzalı olarak iletilecektir.)

Başvuru Formu

(Her katılımcı için excel formatında doldurularak iletilecektir.)

Ulaşım detayları en kısa sürede duyurulacaktır. 

Çeşme Open 19-25 Haziran’da

cemeanasayfaÇeşme, bu yıl da dünyadan ve ülkemizden önemli başarılara imza atmış satranç sporcularını ağırlıyor. Federasyonumuz ve Çeşme Belediyesi iş birliğinde düzenlenen ve artık geleneksel hale gelen 9. Çeşme Uluslararası Açık Satranç Turnuvası 19-25 Haziran’da Aya Haralambos Kültür Merkezi ve Sıdıka Kelami Ertan Ortaokulu Spor Salonu’nda düzenlenecek. Bu turnuvada sporculara toplamda 300 bin TL ödül dağıtılacak.

Turnuva Sayfası 

Devamını oku...

Söke Belediyesi Remzi Zeytinoğlu Satranç Turnuvası 16 - 18 Haziran'da

remzi zeytinogluturnuvasiBu yıl 12.'si düzenlenecek olan Söke Belediyesi Remzi Zeytinoğlu Satranç Turnuvası 16-18 Haziran 2023 tarihleri arasında Aydın'da Söke Tayem'de 60'+30"Eklemeli Tempoyla 6 tur üzerinden gerçekleştirilecektir.

Turnuva için son başvuru tarihi 14 Haziran 2023 Çarşamba günü saat 20.00'dir

Detaylı bilgi için: www.aydin.tsf.org.tr

Devamını oku...

Dubai Açık'ta 2 Tur Sona Erdi

dubai ack26 Mayıs – 5 Haziran 2023 tarihlerinde düzenlenen Dubai Açık Satranç Turnuvası’nda 2 tur sona erdi. 2 turun ardından A kategorisinde yarışan GM Vahap Şanal 2 puanla yoluna devam ederken genç yıldızımız IM Yağız Kaan Erdoğmuş ise 1 puanla yoluna devam ediyor. B kategorisinde yarışan sporcularımıza baktığımızda ise CM Necmettin Korkmaz 1,5 puan ve Sarp Şahin 1 puanla yoluna devam ediyor.

Devamını oku...