Mobile menu

Eğitim Videoları Serimizin 38. Dersi Yayında

ders382020 - 2021 Eğitim ve Öğretim döneminin başlamasıyla birlikte Eğitim videolarımız için yeni ders yüklendi. Satrancı öğrenmek veya öğretmek isteyen tüm satrançseverlerin yararlanacağı "Eğitim Videoları" serimizin "Son Yatay Zayıflığı" isimli 38. videosu yayınlandı.

FM Yasin Emrah Yağız'ın sunduğu "Son Yatay Zayıflığı" dersinde, "satrançta son yatay zayıflığı nedir, bu zayıflıktan nasıl yararlanılır" konuları üzerine çalışılacak.

Videolarımız okul müfredatı takip edilerek tüm eğitim dönemi boyunca devam edecektir. Her pazar yenisi yüklenen videolar okul müfredatında bir sonraki haftanın programını kapsayacak şekilde kurgulanmaktadır. Bu sebepten dolayı eğitim videolarımız özellikle okullarda çalışan eğitmenlerimiz için faydalı bir rehber olmaktadır. Eğitim videolarına sitemizin kaynaklar kısmından ulaşabilirsiniz.

Video için tıklayınız

"Sokakta Satranç Var" Projesinden Basına Yansıyanlar

adsz tasarm - 2020-09-17t141102.182Bu yıl 6'ncısını düzenledeğimiz "Sokakta Satranç Var" etkinliğimizde birbirinden güzel görüntülere imza atıldı. 7'den 77'ye satranç ailemiz pandemi kurallarına riayet ederek yeniden bir arada olmanın, satranç sporunun bu güzel heyecanını yaşamanın mutluluğunu hissetti. Türkiye'nin dört bir yanında birbirinden güzel görüntüler aldığımız "Sokakta Satranç Var" projemizden basına yansıyanları sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyarız.

Devamını oku...

Avrupa Online Yaş Grupları Şampiyonası’nda İkinci Gün

adsz tasarm - 2020-09-18t214545.419Avrupa Online Yaş Grupları Şampiyonası'nda bugün oynanan partilerle birlikte altıncı tur tamamlanmış oldu. 20 Eylül Pazar günü oynanacak son üç turla birlikte bu yıl ilk defa düzenlenen Avrupa Online Yaş Grupları Şampiyonası sona erecek ve seneye tekrar oyuncularımızı masa başında izlemeyi diliyoruz.

Altıncı tur sonunda sporcularımızın durumlarına kısaca göz atarsak, 12 yaş kızlarda mücadele eden Elif Zeren Yıldız’ı 5,5 puanla ikinci sırada görüyoruz. Sharapova ile dördüncü turda berabere kalan Elif, altıncı turda iyi ata karşı kötü fil oyunsonunda aldığı 102 hamlelik galibiyetin ardından tam puanlı Yana Zhapova’nın arkasındaki yerini korudu ve ikili arasında oynanacak parti belirleyici olacak. 14 yaş kızlar kategorisinde Gülenay Aydın 5 puanla 5,5 puanlı Manko ve Ter-Avestijana’nın arkasında 3-6. sıraları paylaşan dört isim arasında ve son üç turda derece şansı yüksek oyuncularımızdan. Hasan Hüseyin Çelik (12 Yaş Açık, 4,5/6), Kayra Kamer (18 Yaş Açık, 4,5/6) ve Buse Naz Koçyiğit (18 Yaş Kızlar, 4/6) de zirveye yakın bir şekilde şampiyonayı sürdüren diğer sporcularımız olarak göze çarpıyor.

Devamını oku...

Büyükustalar Ayazma'da Buluştu

002ef9c4-92c2-4dc6-aa31-bc050c42689d19 Eylül tarihinde düzenlenen etkinlik ile 2003 Türkiye Satranç Şampiyonumuz GM Kıvanç Haznedaroğlu ile 2012 Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonumuz WGM Kübra Öztürk Örenli, Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde “Ayazma Ustalar Buluşması”nda bir araya geldi. Bölgede satranç farkındalığını artırılması satranç sporunun yaygınlaştırması amacıyla Bayramiç Satranç Spor Kulübü Derneği tarafından düzenlenen etkinlikte usta sporcularımız simultane maç  gerçekleştirdi. Çevre sakinleri tarafından yoğun ilgi gören etkinlikte sporcular büyükustalar ile bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadı. Etkinlik programı yarın da birbirinden önemli faaliyetler ile devam edecek. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz. 

Devamını oku...

Avrupa Online Yaş Grupları Şampiyonası’nda İlk Gün

adsz tasarm - 2020-09-18t212537.505Avrupa Online Yaş Grupları Şampiyonası bugün oynanan ilk üç turla birlikte başladı. 23 genç sporcumuzla katıldığımız şampiyonada İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da oyuncularımız, Türkiye Satranç Federasyonu Merkez binası, İstanbul Karadeniz Vakfı Tesisleri, Bursa Büyükşehir Belediyesi Satranç Merkezi ve İzmir İstek Okulları salonlarında hakem gözetiminde hamlelerini yaparken diğer illerdeki sporcularımız özel izinle evlerinden şampiyonaya katıldılar.

Şampiyonanın ilk gününde bazı organizasyonel aksaklıklar göze çarptı ve katılan ülkelerin bir kısmının son derece hazırlıksız olduğu, yönergede belirtilen kurallara uymadıkları görüldü. Yine de, online satrancın tüm dezavantajlarına rağmen, pandemi sürecinde yaş gruplarındaki önemli isimlerle, özellikle de Rusya’dan katılımın üst düzeyde olduğuna dikkat çekmek gerekiyor, oynama fırsatı bulmaları sporcularımız adına elbette güzel.

Devamını oku...

Avrupa Online Yaş Grupları Şampiyonası Başlıyor!

youth-championship 2020-768x49718 - 20 Eylül tarihleri arasında Avrupa Satranç Birliği (ECU)’nun düzenlediği Avrupa Online Yaş Grupları Satranç Şampiyonası başlıyor! Hem açık hem kızlar olmak üzere 12 - 14 - 16 - 18 yaş altı kategorilerinde oyuncuların bireysel mücadele edeceği şampiyonaya, ECU üyesi her ülkenin kategori başı en fazla üçer oyuncu gönderme hakkı mevcut ve ülkemizden de toplam 23 sporcu şampiyonaya katılacak isimler arasında yer alıyor. Bireysel olarak oynanacak şampiyonada, aynı zamanda hem açık hem kızlarda her dört yaş kategorisinden de en az birer oyuncu olmak üzere oluşturulan takımlar, oyuncuların bireysel olarak elde ettikleri puanların toplanması sonucu sıralanacak ve böylece takım ödülleri belirlenecek.

9 tur üzerinden oynanacak şampiyonada zaman kontrolü 25 dakika + hamle başı 5 saniye ekleme şeklinde. Ayrıca online turnuvaların en büyük sorunu olan hileye karşı bir önlem olarak özel haller haricinde oyuncular her ülkenin yerel FIDE hakemlerinin gözetiminde ve kamera açık olarak özel salonlarda oynayacaklar. Bunun için, İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da bu şehirlerdeki oyuncuların oynayacağı Türkiye Satranç Federasyonu Merkez binası, Karadeniz Vakfı Tesisleri, Bursa Büyükşehir Belediyesi Satranç Merkezi ve İzmir İstek Okulları olarak dört ayrı salon belirlendi. Diğer illerden katılacak oyuncularımız ise pandemi durumu nedeniyle şehirlerarası yolculuk yapmamaları amaçlanarak özel izinle evlerinden oynayacaklar.

Şampiyonanın ilk turu 18 Eylül Cuma günü TSİ 16:00’da başlayacak. Tüm kategorilerde oyuncularımıza başarılar dileriz!

Tornelo'ya ücretsiz üye olarak maçları takip edebilirsiniz. 

Resmi Site:https://www.europechess.org/european-online-youth-individual-team-chess-championships-2020-regulations/

Eşlendirme/Sıralama/Sonuçlar:http://chess-results.com/tnr534182.aspx

USTALAR AYAZMA’DA BULUŞUYOR

img-20200915-wa00492003 Türkiye Satranç Şampiyonumuz GM Kıvanç Haznedaroğlu ile 2012 Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonumuz WGM Kübra Öztürk Örenli,  Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde “Ayazma  Ustalar Buluşması”nda bir araya geliyor.  Bölgede satranç farkındalığını artırılması satranç sporunun yaygınlaştırması amacıyla Bayramiç Satranç Spor Kulübü Derneği tarafından düzenlenen etkinlikte usta sporcularımız satrançseverlerle pandemi kurallarına uygun düzenlenecek söyleşiye katılacak. Simultane gösteri maçı ile de izleyicilere müthiş bir satranç heyecanı yaşatılacak.
Etkinlik ile aynı zamanda ilçede bulunan kültürel varlığı ve turistik değerlerine dikkat çekilmesi, Kaz Dağları Ayazma Milli Parkı’nın tanıtılması hedefleniyor.
 
Detaylı bilgi için Bayramiç İlçe temsilcimiz Serkan Aydın ile iletişime geçebilirsiniz. 
Telefon numarası: 0505 314 75 22

Başkan Vekilimiz Av. Fatih Maden Ziyaretlerde Bulundu

fotoram.io 31Başkan Vekilimiz Av. Fatih Maden ve Genel Sekreterimiz M. Sedat Fırat, Milli Emlak Genel Müdür Yardımcısı Mükremin Karaca'yı ve Yerel Yönetimler Genel Müdürü Turan Konak'ı satranç sporu için birtakım görüşmeler yapmak üzere ziyarette bulundu.

Türkiye'nin Dört Bir Yanında "Sokakta Satranç Var"

fotoram.io 30Türkiye Satranç Federasyonu, “Sokakta Satranç Var Projesi”ni pandemi dönemine özgü tedbir ve önlemlerle gerçekleştiriyor. Bu yıl 6’ncısı düzenlen proje, 12 - 20 Eylül tarihleri arasında “Maskeni Tak, Mesafeni Koru, Hamleni Yap” sloganıyla hayata geçiriliyor. 

Projede bu yıl hem satranç sevgisinin yansıtılması hem de Koronavirüs salgınına karşı mücadele için ‘maske, fiziksel mesafe ve temizlik’ kurallarına uyulması çağrısı yapıldı. Geçtiğimiz yıllardan farklı olarak, açık hava da dahil hiçbir alanda ve mekanda toplu müsabakalar düzenlenmiyor.

Türkiye’nin dört bir yanında satrançseverler, şehirlere özgü yasaklamalara ve önlemlere uygun olarak, evinin bahçesinden balkonuna, yayladan sahile, parklardan tarihi mekanlara kadar, kalabalıklara karışmadan hem satranç sevgisini ve hem de pandemi ile mücadelede kurallara uymanın önemini sergileyebiliyor.

Projede katılanların maçlarını yakın aile bireyleri ile pandemi kurallarına uygun, örnek teşkil edecek görüntülerle yapılması önerilmişti.  12 Eylül Cumartesi günü başlayan proje kapsamında Urfa'dan Konya'ya, Antalya'dan Artvin'e, Zonguldak'tan İzmir'e, İstanbul'dan Karaman'a, Balıkesirden Kars'a birbirinden güzel görütüler geliyor. 

Satrancın gücünü, bu ailenin büyüklüğünü, birliğini aktaran, fotoğraf ve videolarınızı #SokaktaSatrançVar #SatrançİçinVarız etiketleriyle sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilirsiniz. Türkiye Satranç Federasyonu sosyal ağlarından yayınlanmasını istediğiniz görüntülerinizi ise 0535 928 9748 no’lu WhatsApp hattı, Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. mail adresi ya da bulunduğunuz ilin satranç il temsilcisinin iletişim adreslerine iletebilirsiniz.

 

 

David Llada'nın, Handenur Şahin Röportajı

20c743802f763bd56aad78f586e09e39Yaşama, satranca olan tutkusu ile bizlere güç veren, aldığı başarılar ile bizleri gururlandıran sevgili sporcumuz Handenur Şahin, Halkla İlişkiler ve İletişim Sorumlusu ve eski gazeteci David Llada ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdi. David Llada’ya sevgili sporcumuz hakkındaki güzel yorumları ve zevkli sohbeti için teşekkür ederiz.

Röportaj için tıklayınız.

“Sokakta Satranç Var” Pandemi Döneminin Tüm Tedbirleri ve Önlemleri ile Başlıyor

adsz tasarm - 2020-09-09t090749.945

“Sokakta Satranç Var” Projesi’nin 6’ıncısı, 12 – 20 Eylül 2020 tarihleri arasında “Maskeni Tak, Mesafeni Koru, Hamleni Yap” sloganıyla yapılacak.

 

Bu zorlu günlerde, projemizi pandeminin tüm kurallarıyla, önlemleriyle hayata geçirelim, bu güzel geleneğimizi bozmayalım istedik. Yurdun her köşesinden yine “Satranç İçin Varız” sesleri, hepimize güç versin istedik.

 

Satranç sporuna ilgiyi arttırmak, her yaş grubundan bu spora katılım sağlamak amacıyla düzenlediğimiz projede, bu yıl hem satranç sevgisinin yansıtılması hem de korona virüs salgınına karşı mücadele için ‘maske, sosyal mesafe ve temizlik’ kurallarına uyulması çağrısı yapalım istedik.maskelerimizi takarak fiziksel mesafe ve hijyen kurallarna dikkat etmeyi unutmuyoruz. 2

Türkiye’nin dört bir yanında şehirlere özgü yasaklamalara ve önlemlere uygun olarak, kalabalıklara karışmadan, yaylada, denizde, ormanda, evimizin bahçesinde, balkonumuzda, tarlamızda, bağımızda ya da her neredeysek, en yakınlarımızla satranç oynayarak, bu tutkumuzu paylaşalım istedik.

Bu memleketin en özel köşelerinin görüntüleri hamlelerinize eşlik etsin, bu tutku yine dalga dalga bir hafta boyunca yurdun her yanına en güzel duyguları taşısın istedik.

 

Ancak önemli bir isteğimiz var! Bu projeye eşlik ederken pandemi döneminin gereği olan tüm kuralların, tedbirlerin aksaksız uygulanması, çok katılımlı, kalabalık müsabakalar düzenlenmemesi, her hamlenin, her müsabakanın, “maske, fiziksel mesafe ve temizlik” tedbirleri ile yapılması, sağlığımız için hayati önemde olduğunun unutulmaması.

 

Güzellikleri çoğaltmak için asıl sorumluluğun hepimizin olduğunun bilinciyle, hamlelerimizi örnek oluşturacak şekilde yapacağınıza yürekten inanıyoruz.

 

Satrancın gücünü, bu ailenin büyüklüğünü, birliğini aktaran, fotoğraf ve videolarınızı #SokaktaSatrançVar #SatrançİçinVarız etiketleriyle sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilirsiniz. Türkiye Satranç Federasyonu sosyal ağlarından yayınlanmasını istediğiniz görüntülerinizi ise 0535 928 9748 no’lu WhatsApp hattı, Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. mail adresi ya da bulunduğunuz ilin satranç il temsilcisinin iletişim adreslerine iletebilirsiniz.

 

Hadi o zaman, takın maskelerinizi, yapın hamlelerinizi! Fiziksel mesafenizi korumayı, hijyene çok dikkat etmeyi ise sakın ihmal etmeyin! Heyecan, mutluluk ve sağlık dolu müsabakalarınız olsun!

 

BAŞKANIMIZ GÜLKIZ TULAY’IN “SOKAKTA SATRANÇ VAR” PROJESİ İLE İLGİLİ MESAJI İSE ŞÖYLE:

 

“Ülkemizin en geniş katılımlı projelerinden biri “Sokakta Satranç Var” Projesi. Tam 5 yıldır, 81 şehirde, doğal alanlardan, tarihi ve kültürel mekanlara taşındı satranç bu proje ile. Her yıl, okullar açılmadan önce, büyük bir heyecanla, keyifle bu projeyi gerçekleştirdik.

 

Dağlardan, denizlerden, yaylalardan, ormanlardan, sahillerden, bahçelerden, parklardan, sokaklardan, tarihi mekanlardan, her yerden bu sporun heyecanı, güzellikleri yansıdı.

 

Geleneksel hale geldi, dalga dalga büyüdü. Her şehrin en güzel köşelerinde 3 yaşındaki çocuğumuzdan 80 yaşındaki büyüğümüze kadar her yaştan sayısız satrançseveri buluşturdu. En özel mekanların eşlik ettiği görüntülerle atılan hamlelerin fotoğrafları, videoları, yüreklerimizi ısıttı, yüzümüzü gülümsetti. Medya gündeminin vazgeçilmezleri arasında yer aldı.

 

Bu proje, bazen bir düğünde gelin ile damadın mutluluğuna eşlik etti, bazen bir elma bahçesinde ekip ruhunun adı oldu. Bazen Karadenizin muhteşem yaylalarından sıkı dostlukların rüzgarını getirdi. Bazen masmavi bir denizin dibinde dede ile torunun, geçmişle geleceğin buluşması oldu. Bazen, bir bakkal dükkanının önüne konulan sandığın üzerinden emeğin simgesi oldu. Bazen bir şehrin simgesi bir kalede tarihin derinliklerinden süzüldü. Bazen bir köy okulunda umudun adı oldu. Asıl önemlisi ise sayısız satrançseveri buluşturan tutkunun adı oldu. Aslında Türkiye’nin satranç sevgisinin, bu sporun bu ülkede nasıl büyüdüğünün de göstergesi oldu, her yıl daha da coşkuyla büyüyen bu tablo.

 

ZOR ZAMANLARDA EN BÜYÜK GÜCÜMÜZ SATRANÇ OLDU

 

Öyle zor günlerden geçiyoruz ki, bu zamanlar tarifsiz şeyler hissettiğimiz zamanlar. Hepimizin, dünyanın gündemi Koronavirüs salgını. Tüm dünyayı tehdit eden hala çözülemeyen bir virüsle mücadele ediyoruz. Her gün açıklanan vakalardan ve ölümlerden derin üzüntü ve endişe duyuyoruz. Maske, fiziksel mesafe ve temizlik en önemli, en hayati kurallar haline geldi. Zorların arasında gülümsemeye devam ediyor, yaşadığımız anlara, hayatımızdaki güzelliklere sahip çıkıyoruz. Mart ayından bu yana beraber sayısız organizasyona, kampanyaya beraber imza attık. Birbirimize güç verdik, gülümsemeleri çoğalttık, kenetlendik, bir olduk. Paylaştıkça da büyüdük.

 

Hayat devam ediyor, edecek de. Sokağa da çıkıyoruz, çıkacağız da… Ama pandemi döneminin ruhuna, gerekliliklerine, kurallara sıkı şekilde uyarak, kalabalıklardan kaçınarak. Kendi sağlığımız, çevremizdekilerin sağlığı her şeyden önemli.

 

Şimdi yeni bir yolumuz daha var. Temkinli bir şekilde, kurallara ve önlemlere uyarak, kendi tedbirlerimizi kendimiz alarak, bu tutkumuzu yurdun dört köşesinden yansıtmaya hazırlanıyoruz. 12 – 20 Eylül 2020 tarihleri arasında “Maskeni Tak, Mesafeni Koru, Hamleni Yap” sloganıyla yola çıkıyor, bu dönemin ruhuna uygun şekilde “Sokakta Satranç Var” diyoruz. Satranç sevgisi aracılığı ile herkesi maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymaya, bu virüse karşı ortak mücadeleye davet ediyoruz. Tüm yetkililerimizin vurguladığı gibi ‘maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyarsak, vaka sayıları kolaylıkla kontrol altına alınabilir, salgını durdurabiliriz. Biz biliyoruz ki, “satranç için varız” diyen herkes, bu ortak mücadelede yerini alacak, sorumluluk alacak. Yenilen, mat olan virüs olacak ve biz kazanacağız Güzel görüntülerinizi heyecanla bekliyoruz. Tüm satranç ailemize sağlıklı, mutlu günler diliyoruz.”