Mobile menu

Red Bull Chess Masters Kadınlar Şampiyonu Ekaterina Atalık!

wgm kubra ozturkRed Bull Chess Masters kadınlar kategorisi final turnuvası bugün oynandı. Eleme grubu maçlarının ardından adını finale yazdıran sporcularımız bugün heyecan dolu karşılaşmalara imza attı. A Milli takım sporcularının da mücadele ettiği büyük final heyecanında IM Ekaterina Atalık birinci, WGM Kübra Öztürk ikinci, WGM Betül Cemre Yıldız Kadıoğlu üçüncü oldu.

Dereceye giren ve bugün turnuvada hamle yapan tüm sporcularımızı yürekten tebrik ediyoruz.

Red Bull Chess Masters final heyecanı yarın 12.00’de başlayan açık kategori maçlarıyla devam edecek.

Sonuçlar için tıklayınız.

Antrenör Gelişim Seminerlerimiz Devam Ediyor

adsz tasarm 351 ve 2. kademe antrenörlerimiz için ikincisini düzenlediğimiz online gelişim seminerimiz bugün antrenörlerimizin yoğun bir katılımıyla devam etti. Seminerimiz bugün 10.00 – 12.00 saatleri arasında Zayıf Kareler, Açık Hatlar konularıyla FT Nilüfer Çınar Çorlulu, 14.00 – 17.00 saatleri arasında Açılışlar konusuyla FI Doç. Dr. Reşat Sadık eğitmenliğinde gerçekleştirildi.

Eğitimlerimiz yarın 10.00 – 12.00 saatleri arasından FT Nilüfer Çınar Çorlulu’nun Taşların Kötü Durumu, Taktik Öğeler konularıyla başlayıp, Eğitim Kurulu Başkanımız Dr. Olgun Kulaç’ın 14.00 – 17.00 saatleri arasında gerçekleştireceği Satranç Kuralları, Piyon Oyun Sonları konularıyla devam edecektir.

Tüm katılımcılara ve eğitmenlerimize teşekkürlerimizi iletiyoruz.

A Milli Takımımız Red Bull Chess Masters Finalinde

openpublicdocumentTürkiye Satranç Federasyonu ve Red Bull ortaklığı ile gerçekleşen ve büyük heyecanla devam Red Bull Chess Masters Elemeleri'nde sona yaklaşıldı. 30 Mayıs Cumartesi ve 31 Mayıs Pazar günü "Kadınlar" ve "Açık" olmak üzere iki ayrı kategoride online olarak yapılacak turnuva finalinde Türkiye'nin en iyi satranç oyuncuları karşı karşıya geliyor. Sabri Can Onay Yontar ve Emre Hasgüleç'in sunumuyla gerçekleşecek olan final yayınları her iki günde de saat 12.00'de başlayacak. Final heyecanında A Milli takım sporcularımız GM Mustafa Yılmaz, GM Dragan Solak, GM Vahap Şanal, IM Ekaterina Atalık, WGM Betül Cemre Yıldız Kadıoğlu, WGM Kübra Öztürk, WIM Sıla Çağlar da hamle yapacak isimler arasında yerini alıyor.
 
31 Mayıs Pazar günü yapılacak olan yayında Azerbaycanlı Büyükusta Şehriyar Mamedyarov da konuk olarak yerini alacak ve müsabakaları yorumlayacak. Şehriyar Mamedyarov'u aynı zamanda Sabri Can Onay Yontar ile bir de gösteri maçı da gerçekleştirecek.
 
Red Bull Chess Masters final müsabakalarını 30 Mayıs Cumartesi (Kadınlar Finali) ve 31 Mayıs Pazar (Açık Kategori Finali) saat 12.00'den itibaren Red Bull Türkiye Twitch kanalından takip edebilirsiniz.
 
Finalistler için tıklayınız.

“Koronavirüsü Mat Et” Akdeniz Takım Oyunları'nda İlk Günü 1. Tamamladık

img-20200530-wa0000Akdeniz Satranç Birliği, FIDE tarafından 29 Mayıs – 14 Haziran tarihleri arasında düzenlenen “Koronavirüsü Mat Et” projesi kapsamında bugün ilk turnuva düzenlendi. Lichess’in “Team Battle” (Türkçe versiyonunda “Takım Çarpışması”) formatında düzenlenen turnuvanın ilk gününde 1+0 zaman temposunda 435 sporcu 2 saat boyunca kıyasıya mücadele etti. 2 grup üzerinden düzenlenen turnuvada TSF takımımız 9 ülkenin yarıştığı B kategorisini birinci olarak tamamladı.
Her takımın ilk 10 sporcusunun puanlarının toplamının takım puanını oluşturduğu turnuvada takımımız toplamda 985 puan toplayarak şampiyon olmayı başardı. Genç yeteneklerimizden Eray Kılıç toplamda 123 puan toplayarak ve CM Ediz Gürel ise 116 puan toplayarak takımımızı şampiyonluk yolunda sırtlamayı başardı. Ayrıca Bursalı sporcularımızdan da CM Necmettin Korkmaz 102 puan toplayarak, CM Ervin Özkan ise 100 puan toplayarak final sıralasında ilk 10’a girerek takımımıza ciddi bir destek yaptılar.
Turnuvada ülkemiz adına yarışan bütün sporcularımızı tebrik ediyoruz, ileride oynanacak olan turnuvalarda başarılar diliyoruz.
 
Haber: Mert Tırak 

1 ve 2. Kademe Antrenörlerimiz için 3. Online‘‘Gelişim Semineri’’ Planlanmıştır

bir balk ekleyin 22Değerli Antrenörlerimiz;

Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Antrenör Eğitim Yönetmeliğinin Geçici 3. maddesi gereğince yeni düzenlemeler yapılıncaya kadar antrenör kursları açılamayacaktır. Yeni kurslar yayımlanan yeni yönetmelik ve Federasyonumuzca hazırlanacak talimat gereğince açılabilecektir. Yeni kurslarda Federasyonumuzca sadece uygulama eğitimleri yürütülecektir.

Tüm kademeler için kurslarımızın temel eğitim bölümü uzaktan eğitim yöntemiyle Bakanlığımız tarafından yetkilendirilecek eğitim kurumu tarafından beş kademe olarak yapılacaktır.

Federasyonumuzca verilecek uygulama eğitimlerine katılabilmek için kursiyerlerin temel eğitim derslerini  uzaktan eğitim ve yapılacak merkezi sınav yoluyla başarıyla tamamlamış olmaları gerekmektedir. Duyurular Bakanlığımızca eş zamanlı web sitemizde ilan edilecektir.

Antrenör Eğitim Yönetmeliğinin Antrenör eğitim programı kademeleri arasında geçiş işlemleri MADDE 19’a göre üst kademeye geçiş şartlarından biri olan ‘‘antrenörlük belgesine sahip olduktan sonra en az iki gelişim seminerine katıldığını belgeleme şartı’’ nedeni ile Türkiye Satranç Federasyonu olarak Eğitim Kurulumuz koordinasyonunda, 1 ve 2. Kademe antrenörlerimiz için 3. online‘‘Gelişim Semineri’’ planlanmıştır (1 ve 2. seminere katılan antrenörlerimizin bu seminere katılmalarına gerek yoktur, bu seminer sonrası 3 grup katılımcılarının katılabileceği 4. ortak online gelişim semineri yapılacaktır. Üst kademelere geçiş ile ilgili yapılacak değişiklikler arasında 1. kademeden 2. kademeye geçişte en az 1 seminer alma şartı ile ilgili değişiklikler de yer aldığından 1. Kademe Yardımcı Antrenör belgesine sahip antrenörlerimizin etkilenmemeleri için bu seminere katılmaları Eğitim Kurulumuzca önerilmektedir).

1 ve 2. kademe vizeli antrenörlerimizi kapsayan gelişim semineri için;

 • Katılım 200 kişi ile sınırlıdır.
 • Seminere vizesi olmayan antrenörler katılamazlar.
 • Başvurular e-devlet üzerinden “Gençlik ve Spor Bakanlığı/Spor Bilgi Sistemi” ne girilerek yapılacaktır.
 • Spor Bilgi Sistemi üzerinden ön kayıt yaptırmayan katılımcıların başvuruları dikkate alınmayacaktır.
 • Son başvuru tarihinden sonra kayıt işlemleri sistem üzerinden otomatik olarak kapanacağından bu tarihten sonra hiçbir şekilde işlem yapılamayacaktır.
 • Son başvuru tarihinden önce kontenjanın dolması halinde kayıtlar kapanacaktır.

   • Kayıt Başlangıç tarihi: 28.05.2020

 • Kayıt Bitiş tarihi: 8.06.2020

- Seminer Kayıt İşlemleri: https://www.turkiye.gov.tr/

- Yukarıda gösterilen linkten arama kısmına “spor bilgi sistemi” yazılır.

- Daha sonra “Spor Bilgi Sistemi (Gençlik ve Spor Bakanlığı)” linkini tıklayınız.

- Açılan sayfada “Uygulamaya git” kısmını tıklanır.

- ‘‘Spor Elemanı’’ ardından “Seminer Başvuru” tıklandıktan sonra "Satranç 1 ve 2. kademe Antrenör Gelişim Semineri-3” açılarak buradan seminere ön kayıt işlemlerinizi kendiniz gerçekleştireceksiniz. Kayıt tamamlandıktan sonra aşağıda belirtildiği şekilde ödeme yaparak kaydınızı tamamlayınız.

 • Lütfen ödeme hakkındaki bilgileri dikkatli okuyunuz. Ödemeler kesinlikle hesaba HAVALE veya EFT şeklinde veya ATM’lerden yapılmayacaktır.
 • Ödemeler kayıt sırasında girmiş olduğunuz e-posta adresinize gelen REFERANS NUMARASI ile Banka gişelerinden 6T ekranından 2695 kurum kodu ile fatura ödemesi şeklinde 100 TL olarak yapılacaktır. İş Bankası Internet şubesinden ödeme yapacak kursiyerler, "Ödemeler/Fatura/Anında Fatura Ödeme" seçeneğinden referans numarası ile Türkiye Satranç Federasyonu'nu seçerek ödeme yapabilirler.
 • Dersler Windows Teams programı üzerinden yapılacaktır (bu nedenle katılımcıların bu programı daha önceden indirmeleri ve kurmaları gerekmektedir)
  • Kesinleşecek katılımcı listesinin ardından katılımcıların kayıt sırasında girmiş oldukları e-posta adreslerine Microsoft Teams üzerinden seminer katılım daveti gönderilecektir.
  • İlgili kademedeki tüm katılımcılara ‘‘Seminer Katılım Belgesi’’ verilecektir.

SEMİNER PROGRAMI (1 ve 2. Kademe Antrenörler için)

TARİH

EĞİTMEN

KONU

12 Haziran 2020 / Saat: 16:30 - 19:30

FI Çağlar Veyis Özcanoğlu

Satranç Taktiği

13 Haziran 2020 / Saat: 10:00 - 12.00

FT Nilüfer Çınar Çorlulu

Zayıf Kareler, Açık hatlar

13 Haziran 2020 / Saat: 14:00 - 17:00

FI- Doç. Dr. Reşat Sadık

Açılışlar

14 Haziran 2020 / Saat: 10:00 - 12:00

FT Nilüfer Çınar Çorlulu

Taşların kötü durumu, Taktik öğeler

14 Haziran 2020 / Saat: 14:00 - 17:00

Eğt. Kur. Bşk. Dr. Olgun Kulaç

Satranç Kuralları, piyon Oyun Sonları

 • Derslere cep telefonu ile katılım kabul edilmeyecektir.
 • Sınırlı sayıda katılım nedeniyle ödeme yaptıktan sonra iade talebinde bulunanların iade işlemi yapılmayacaktır.

Bilgi için: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Ulusal Hakemlerimiz İçin Swiss Manager Eğitimi

mhkuzaktanegitimDeğerli Hakemlerimiz,

Federasyonumuz Merkez Hakem Kurulu tarafından, uzaktan eğitim programı kapsamında gerçekleştirilen Swiss Manager eğitimlerinin, ulusal hakemlerimize yönelik olarak 1 - 2 Haziran 2020 tarihlerinde gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Söz konusu eğitimler Microsoft Teams uygulaması üzerinden verilecek olup, katılımcılardan kurs bedeli alınmayacaktır.

Grup oluşumlarının tamamlanmasının ardından, eğitim grupları, eğitim günü ve saati, Merkez Hakem Kurulu / Duyurular sayfasında paylaşılacaktır.

Kayıt sayfası için burayı tıklayınız. (Kayıtlar 29 Mayıs 2020, saat 17.00'de sona erecektir.)

Kayıt listesi için burayı tıklayınız.

Ulusal hakemlerimize, yukarıda linki yer alan kayıt sayfası üzerinden başvuruda bulunurken belirtecekleri e-posta adreslerine, Microsoft Teams toplantı daveti gönderilecektir. Bu nedenle, kayıt sayfasında aktif olarak kullandığınız e-posta adresinizi yazmanızı ve eğitime katılacağınız bilgisayarınızda Swiss Manager (demo) programının kurulu olmasını önemle rica ederiz.

KAMUOYU DUYURUSU

bir balk ekleyinTürkiye Satranç Federasyonu olarak tüm dünyayı etkisi altına alan küresel Covid-19 salgını sürecinde, ‘‘Önce sağlık’’ yaklaşımı ile çalışmalarımızı yürüttük. Ülkemiz ve milletimiz olarak, devletimizin almış olduğu önlemler sayesinde ciddi bir mücadele örneği sergiledik.

Gelinen süreçte Sağlık Bakanlığımız Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda, Gençlik ve Spor Bakanlığımızın almış olduğu kararlara istinaden 2019 - 2020 etkinlik takviminde yer alan faaliyetlerimize ara vermek durumunda kalınmıştı. Bunun yanı sıra Dünya Satranç Federasyonu (FIDE) ve Avrupa Satranç Birliği (ECU) 2020’de yapılması planlanan birçok uluslararası organizasyonu erteleme kararı almıştı.

Türkiye Satranç Federasyonu olarak Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile görüşmelerde bulunulmuş, Sağlık Bakanlığımız Bilim Kurulunun önerileri dikkate alınmış, Türkiye Satranç liglerinde yer alan satranç kulüplerinden görüş istenilmiştir. Bu kapsamda Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi, Türkiye Satranç Birinci Ligi, Türkiye Satranç İkinci Ligi ve İl Yöre müsabakaları ve Kulüpler Şampiyonasına katılacak kulüplerden toplamda 108 kulüp görüş iletmiş olup bu kulüplerden; 104’ü bu sene liglerin yapılmaması yönünde görüş bildirmiş, 1 kulüp oynamak istediğini, 2 kulüp ise alınacak kararlara uyacaklarını, 1 kulüp ise farklı formatta olur ise yarışabileceklerini belirtmiştir. Bununla birlikte Federasyonumuz Sağlık Kurulunun müsabakaların yapılmaması yönündeki tavsiye raporu doğrultusunda, Federasyonumuz Yönetim Kurulu tarafından gerekli değerlendirmeler yapılmış ve 2019 - 2020 etkinlik takviminde yer alan 2020 İl Yöre yarışmaları, 2020 Türkiye Kulüpler Şampiyonası, 2020 Türkiye Satranç İkinci Ligi, 2020 Türkiye Satranç Birinci Ligi ve 2020 Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi müsabakalarının 2020 yılı içinde yapılmamasına, bu yıl düzenlenmeyecek olan satranç liglerinin önümüzdeki yıl tüm haklar saklı kalmak kaydıyla gerçekleştirilmesine karar verilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Türkiye Satranç Federasyonu

1 ve 2. Kademe Antrenör Gelişim Seminerimizin İkincisi Başladı!

adsz tasarm 331 ve 2. Kademe antrenörlerimiz için ikincisini düzenlediğimiz online gelişim seminerimiz bugün başladı. Seminerimiz bugün 16.30 – 19.30 saatleri arasında “Satranç Taktiği” konusuyla FI Çağlar Veyis Özcanoğlu eğitmenliğinde gerçekleştirildi.

Seminerimizin ikinci günü 29 Mayıs tarihinde 10.00 – 12.00 saatleri arasında Zayıf Kareler, Açık Hatlar konularıyla FT Nilüfer Çınar Çorlulu tarafından başlayacak, 14.00 – 17.00 saatleri arasında FI Doç. Dr. Reşat Sadık eğitmenliğinde Açılışlar konusuyla devam edecektir.

Semineri başarıyla tamamlayan antrenörlerimizin katılım belgeleri adreslerine kargo ile gönderilecektir.

Tüm katılımcılara ve eğitmenlerimize teşekkürlerimizi iletiyoruz.

1 ve 2. Kademe Antrenörlerimiz için 2. ‘‘Gelişim Semineri’’ Başlıyor

bir balk ekleyin 211 ve 2. kademe antrenörlerimiz için düzenlenen ikinci online gelişim seminerlerimiz bugün başlıyor. "Satranç Taktiği" konulu ilk dersimiz bugün FI Çağlar Veyis Özcanoğlu ile saat 16.30 - 19.30 saatleri arasında gerçekleştirilecektir. Tüm katılımcılara başarılar diliyoruz.

TARİH

EĞİTMEN

KONU

29 Mayıs 2020 Saat:16:30-19:30

FI Çağlar Veyis Özcanoğlu

Satranç Taktiği

30 Mayıs 2020 Saat: 10:00-12.00

FT Nilüfer Çınar Çorlulu

Zayıf Kareler, Açık hatlar

30 Mayıs 2020 Saat:14:00- 17:00

FI- Doç. Dr. Reşat Sadık

Açılışlar

31 Mayıs 2020 Saat:10:00-12:00

FT Nilüfer Çınar Çorlulu

Taşların kötü durumu, Taktik öğeler

31 Mayıs 2020 Saat:14:00-17:00

Eğt. Kur. Bşk. Dr. Olgun Kulaç

Satranç Kuralları, piyon Oyun Sonları

 

“Koronavirüsü Mat Et” Akdeniz Takım Oyunları

adsz tasarm 20Akdeniz Satranç Birliği, FIDE’nin “Koronavirüsü Mat Et” projesi kapsamında 29 Mayıs – 14 Haziran arasındaki üç hafta boyunca sadece Akdeniz Satranç Birliği’ne üye federasyonlara tabi oyunculara açık olacak takım turnuvaları düzenliyor. Lichess’in “Team Battle” (Türkçe versiyonunda “Takım Çarpışması”) formatında düzenlenecek ve üç ayrı zaman kontrolünde (1’+0”, 3’+2” ve 10’+ 5”) oynanacak turnuvaların ardından her takımdan en iyi 10 oyuncunun puanları toplanacak ve şampiyonlar belirlenecek.

Haftalık Takvim


Cuma (29.05 & 05.06 & 12.06) TSİ 19:30 – 21: 30 Mediterranean Grand Prix Bullet (1’+0”) / Lichess

Cumartesi (30.05 & 06.06 & 13.06) TSİ 19:30 – 21: 30 Mediterranean Grand Prix Blitz (3’+2”) / Lichess

Pazar (31.05 & 07.07 & 14.06) TSİ 19:30 – 21: 30 Mediterranean Grand Prix Rapid (10’+5”) / Lichess

Ödüller

Turnuvaya katılan her oyuncu FIDE’nin Koronavirüsü Mat Et projesi kapsamında düzenlediği çekilişlere katılım hakkı kazanacak.

Ayrıca Akdeniz Satranç Birliği’nin kurayla vereceği yüz ayrı ek ödülü -bir büyükustadan üç saatlik çevrimiçi ders- kazanmak da mümkün olacak.

Katılmak isteyenler  ilgili linke tıklayarak Lichess üzerinden Turkish Chess Federation (TCF) takımına üyelik başvurusunda bulunabilirler.  Üyelik başvurusu aşamasında, üye  olacak sporcuların aşağıdaki resimde bulunan mesaj kısmında Ad Soyad ve FIDE ID bilgilerini belirtmeleri gerekmektedir.

lichess uyelik formu

Ayrıca başvurudan sonra sporcularımızın Lichess kullanıcı adlarını ve FIDE ID'lerini yazarak 29 Mayıs 2020 saat 16.30'a kadar Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine mail atmaları gerekmektedir.  Gerekli bilgileri iletmeyen sporcuların üyelik başvuruları onaylanmayacaktır.

Yönerge

Online Turnuvada 19 - 20 Yaş Kızlar Kategorisi Sonuçları

adsz tasarm 7Federasyonumuz tarafından düzenlenen, ana sponsorumuz Türkiye İş Bankası tarafından desteklenen İş Bankası 20 Yaş ve Altı Online Satranç Turnuvası’nda 19 - 20 yaş kızlar kategori maçları oynandı. Turnuva sonunda Didem Nuray Yurdakul birinci, Çiğdem Onur ikinci, Hafize Demirtaş ise üçüncü oldu. Tüm sporcularımızı yürekten tebrik ediyoruz.

Sonuçlar için tıklayınız.