Mobile menu

Mamedyarov – Şanal Maçı Sona Erdi

1000x6007 Temmuz’da başlayan Shakhriyar Mamedyarov – Vahap Şanal Maçı bugün oynanan son dört partiyle birlikte sona erdi. Son gün üç beraberlik ve bir galibiyet alan GM Şanal böylece farkı biraz kapatsa da maçı 9-7 kazanan Mamedyarov oldu.

Mamedyarov gibi bir dünya yıldızına karşı oynamak heyecan verici elbette ve GM Şanal için de salgın döneminde hem ev hazırlığı yapmak hem olabilecek en ciddi rakiplerden birine karşı kendini sınamak önemliydi. Shakhriyar Mamedyarov’a (Şehriyar Memmedyarov) da elbette mücadelesinden ve gün sonu yaptığı özverili analizlerden ötürü ayrıca teşekkür etmek gerekiyor.

Nisipeanu- Yılmaz’dan sonra böylece bir çevrimiçi maç daha tamamlanmış oldu. Umarız bu maçların oyuncularımızın gelişimlerine katkıları olur. Hem büyükustamız Şanal’a hem de Mamedyarov’a oynayacakları turnuvalarda başarılar diliyoruz!

Canlı yayın tekrarı için tıklayınız

Küçükler ve Yıldızlar Milli Takım Havuzu Genel Kampında Buluşuyor

adsz tasarm 72Satranç sporunun küçükleri ve yıldızları ‘Milli Takım Havuzu Genel Kampı’nda buluşuyor. Koronavirüs salgını sürecinde “evde kal, satrançla kal” sloganı ile sayısız turnuvayı online platformlara taşıyan düzenlediği kampanyalarla dikkat çeken Türkiye Satranç Federasyonu (TSF), bir ilke daha imza atıyor. Federasyon, gelenekselleşen ‘Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Milli Takım Havuzu Genel Kampı’nı bu yıl koronavirüs önlemleri çerçevesinde online kamp olarak düzenliyor. Başantrenör Yakup Erturan koordinatörlüğünde 11 - 17 Temmuz 2020 tarihleri arasında düzenlenecek kamp, Yaş Grupları Şampiyonasından milli takım havuzuna girmeyi hak eden 7- 18 yaş arası Türkiye’nin her yerinden 216 sporcuyu, yerli ve yabancı 24 antrenörü online olarak bir araya getiriyor.

Devamını oku...

GSB Gençlik Projeleri Destek Programı 2020-I Genel Proje Çağrı İlanı

adsz tasarm 71Değerli Kulüp Temsilcilerimiz,

Gençlik ve Spor Bakanlığı gençlere daha iyi hayat şartları ve yeni fırsatlar sağlamak, gençlerin kişisel ve sosyal gelişimlerini desteklemek, potansiyellerini gerçekleştirebilmelerine imkân sağlamak amacıyla “Gençlik Projeleri Destek Programı” adı altında proje çağrısında bulunmuştur.

Program kapsamındaki projelere 25.000,00.-TL ile 350.000,00.-TL arasında mali destek verilerek toplam 35 milyon TL proje desteği sağlanacaktır. Proje için (1) Gönüllülük, (2) Kişisel Gelişim, (3) Fiziksel Aktivite, Egzersiz ve Spor, (4) Kitap Kahve, (5) Kültür ve Sanat, (6) Yenilikçi Fikirler, (7) Çevre ve (8) Hayvanların Korunması gibi sekiz başlıkta çağrıya çıkılmaktadır.

Gönüllülük çalışmalarında sosyal destekleri önceleyen, 65 yaş üzerine yönelik gönüllülük çalışmaları, kişisel gelişim ve kişiler arası iletişim becerilerini artırmaya yönelik eğitimler, spor kültürünün yaygınlaştırılması, sporda altyapının geliştirilmesi ve geleneksel sporlar konularında sunulacak projeler 'Öncelikli Konular' olarak belirlenmiştir. Programa tahsis edilen bütçenin 15 milyon TL tutarındaki kısmı bu üç başlıkta sunulacak proje tekliflerine ayrılacaktır.

Proje başvuruları, Proje Başvuru ve Değerlendirme Sistemi (https://gpdp.gsb.gov.tr/) üzerinden elektronik ortamda gerçekleştirilecektir. Proje başvuruları, 01.08.2020 saat 23.59’a kadar alınacaktır.

Türkiye’deki tüm satranç kulüplerimizin Gençlik ve Spor Bakanlığımız tarafından sunulan bu imkanlardan yararlanması için başvuruda bulunması büyük önem taşımaktadır.


Detaylı bilgi için tıklayınız.
Program Kılavuzu için lütfen tıklayınız.

Mamedyarov – Şanal Maçında Üçüncü Gün Sona Erdi

gm vahap analMamedyarov- Şanal maçına bugün oynanan dört partiyle devam edildi. Güne 4-4 eşitlikle girilmişti ancak Mamedyarov 9., 11. ve 12. partileri kazanarak son güne girerken farkı açtı: 7,5-4,5.

Günün ilk partisinde siyah taşlarla Dört At Sicilya oynayan Mamedyarov konumsal bir baskıya sahip olduğu bir pozisyona ulaşmayı başardı ve Şanal’ın oyunu serbestleştirme denemelerinin yarattığı zayıflıklardan faydalanarak sonuca gitmesini bildi:

Devamını oku...

Mamedyarov – Şanal Maçında İkinci Günün Ardından Skor 4-4

1000x600Maçın ikinci günü oldukça ilginç oyunlara sahne oldu. Mamedyarov tüm oyunlarda kazanç konuma geçmeyi başarırken Vahap Şanal pes etmeden rakibine zorluk çıkarmasını bildi ve normal şartlar altında belki de dört galibiyet elde etmesi gereken Azerbaycanlı satranççı günü ancak 1,5 puanla kapatabildi. Kazanılmış oyunları kazanmak her zaman zordur fakat Mamedyarov’un da canlı yayında belirttiği gibi çevrimiçi oynanan partilerde bu daha da güç bir hal alıyor çünkü tahta başındaki konsantrasyon seviyesini bilgisayar karşısında göstermek hiç kolay değil.

Devamını oku...

Mamedyarov – Şanal Maçında İlk Gün

1000x6007 - 10 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen ve dünya yıldızı Shakhriyar Mamedyarov (Şehriyar Memmedyarov) ile büyükustamız Vahap Şanal’ı karşı karşıya getiren maçın ilk dört partisi bugün oynanan oyunlarla tamamlandı. İlk oyunu kazanan Şanal’a Mamedyarov sonraki iki partiyi kazanarak yanıt verdi ve son partinin berabere tamamlanmasının ardından günün skoru belli oldu: 2,5-1,5 Mamedyarov lehine.
Günün ilk partisinde Mamedyarov’un Fransız Savunması’na karşı GM Şanal 3.Ad2 Tarrasch devam yolunu seçti ve iki ucu keskin varyantlara girerek güçlü rakibini şaşırtmayı başardı:
Şanal - Mamedyarov
 img-20200707-wa0003
16.g4 [Riskli bir hamle ve oldukça somut kararlar gerektiren keskin bir oyuna götürüyor.]
 
[16.Fd2 Fd7 17.c4]
 
16...Fb6! [Vg3 tehdidiyle]
 
17.Şg2 Fxf2! 18.Şxf2 Vg3+ 19.Şe2 Vxh3 20.gxf5!? [Şanal beraberliğe razı değil ve prensipli hamleler oynamaya devam ediyor.]

Devamını oku...

2020 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Milli Takım Havuzu Genel Kampı

iconhaber2020 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Milli Takım Havuzu Genel Kampı 11-17 Temmuz 2020 tarihleri arasında internet üzerinden online olarak yapılacaktır.

Kamp kayıt başvuruları tamamlanmıştır.

KAMP PROGRAMI       SEMİNER PROGRAMI

Devamını oku...

1 ve 2. Kademe Antrenörlerimiz için 5. Online‘‘Gelişim Semineri’’ Planlanmıştır

bir balk ekleyin 24Değerli Antrenörlerimiz;

Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Antrenör Eğitim Yönetmeliğinin Geçici 3. maddesi gereğince yeni düzenlemeler yapılıncaya kadar antrenör kursları açılamayacaktır. Yeni kurslar yayımlanan yeni yönetmelik ve Federasyonumuzca hazırlanacak talimat gereğince açılabilecektir. Yeni kurslarda Federasyonumuzca sadece uygulama eğitimleri yürütülecektir.

Tüm kademeler için kurslarımızın temel eğitim bölümü uzaktan eğitim yöntemiyle Bakanlığımız tarafından yetkilendirilecek eğitim kurumu tarafından beş kademe olarak yapılacaktır.

Federasyonumuzca verilecek uygulama eğitimlerine katılabilmek için kursiyerlerin temel eğitim derslerini  uzaktan eğitim ve yapılacak merkezi sınav yoluyla başarıyla tamamlamış olmaları gerekmektedir. Duyurular Bakanlığımızca eş zamanlı web sitemizde ilan edilecektir.

Devamını oku...

Ustaların Karşılaşması Bugün 17.00'de Başlıyor!

1000x600Büyükustalar Şanal ve Mamedyarov heyecan dolu karşılaşmaları bugün saat 17.00'de başlıyor.

Her gün TSİ 17:00’de başlamak üzere dört tane 15 dakika +10 saniye eklemeli tempoda oyun oynayacak ayrıca Mamedyarov ve Şanal gün sonunda oyunları analiz edecekler. Federasyonumuzun Youtube kanalı üzerinden gerçekleşecek canlı yayında usta yorumcu IM Can Arduman da oyunlar oynanırken yorum ve analizleriyle bizlerle olacak. IM Can Arduman'a bugün 17.00 - 19.00 saatleri arasında GM Dragan Solak ardından FM Erkin Karaokçu eşlik edecek. 

Maç heyecanına ortak olmak için TurkishChess isimli YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Canlı yayın için tıklayınız.

Vahap Şanal Ünlü Büyükusta Shakhriyar Mamedyarov Karşısında!

vahap anal 1Yılmaz – Nisipeanu ile başlayan ve oyuncularımızı elit büyükustalarla karşı karşıya getiren çevrimiçi maçlara 7-10 Temmuz tarihleri arasında çok özel bir eşleşmeyle devam ediliyor: Şanal – Mamedyarov! Shakhriyar Mamedyarov gibi bir dünya yıldızını tanıtmaya gerek yok kuşkusuz, son FIDE listesinde 2764 ELO reytingiyle 11. sırada olduğunu ve 2018’de 2820 ELO gibi inanılmaz bir reytinge ulaşarak Carlsen’in arkasında ikinci sıraya kadar yükseldiğini hatırlatmak yeterli olur. Böyle dev bir ismin Vahap Şanal ile Playchess platformu üzerinden 16 partilik bir maç yapacak olması hem satrançseverler hem de elbette GM Şanal için son derece heyecan verici.

Her gün TSİ 17:00’de başlamak üzere dört tane 15 dakika +10 saniye eklemeli tempoda oyun oynayacak Mamedyarov ve Şanal ayrıca gün sonunda oyunları analiz edecekler. Türkiye Satranç Federasyonu’nun Youtube kanalı üzerinden gerçekleşecek canlı yayında IM Can Arduman oyunlar oynanırken yorum ve analizleriyle katkıda bulunacak.

Açıkçası Shakhriyar Mamedyarov kalibresinde bir oyuncu nerede ve kimle oynarsa oynasın zaten mutlaka takip edilir, fakat bir de rakibi 2019 Türkiye Şampiyonu, 2018 Avrupa Hızlı Satranç Üçüncüsü GM Vahap Şanal olunca maçı izlemek şart hale geliyor. 7 Temmuz Salı günü TSİ 17:00’de başlayacak ilk gün oyunlarını takip etmeyi unutmayın!

Canlı yayın linki için tıklayınız.

COVID-19 Çalışma Prensipleri Komisyonumuz Tarafından Alınan Güncel Kararlar

ek acklama 2020-06-18 225304COVID-19 Çalışma Prensipleri Komisyonumuz pandemi sürecine ilişkin aşağıdaki kararları almıştır;

  • 31 Temmuz 2020 tarihine kadar yüz yüze faaliyetlerin düzenlenmemesi,
  • Normalleşme süreci ile birlikte eğitim faaliyetlerine yeni başlayacak ya da devam eden Eğitim Merkezleri için yayınlanmış olan rehber doğrultusunda(EK -1); eğitimlerine devam edeceklerdir.

 

TSF Covid -19 Çalışma Prensipleri Komisyonu tarafından yeni bir rehber yayınlanıncaya kadar, bu önerilere uygun çalışmaların yürütülmesi gerekmektedir. COVID-19 Çalışma Prensipleri Komisyonu tarafından alınan öneriler ve TSF Yönetim Kurulu tarafından alınan kararlar COVID-19’un Dünya ve Türkiye’deki etkilerinin değişimine bağlı olarak düzenli olarak güncellenecektir.

Satranç eğitim merkezleri yeni normalleşme süreci çalışma prensiplerine ilişkin rehber için tıklayınız.