Mobile menu

“Evde Kal 15 Yaş ve Altı Online Yıldırım Satranç Turnuvası” Başladı

bir balk ekleyin 11“Evde Kal, Satrançla Kal” dediğimiz bu günlerde düzenlediğimiz kampanyalar ve online turnuvalar ile bu günlerde satranç ruhunu tüm Türkiye’ye yaymaya devam ediyoruz. 2 – 6 Nisan tarihleri arasından düzenlenecek olan “Evde Kal 15 Yaş ve Altı Online Yıldırım Satranç Turnuvası” saat 17.00’de başladı. 3 kategoride 3+2" zaman temposunda gerçekleştirilen turnuvada sporcularımız online ortam üzerinden hamlelerini gerçekleştirdi.

4 Nisan günü saat 17.00’de başlayacak olan yeni turda tüm sporcularımıza başarılar dileriz!

Turnuva Sayfası

"Satranç Çalışıyoruz" Etkinliği

img 20200328 130404 399“Evde Kal, Satrançla Kal” kampanyası kapsamında 7-8 yaş grubuna özel "Satranç Çalışıyoruz" etkinliği 31 Mart Salı günü 15.00'te başlıyor. Antrenörler Kurulumuz tarafından hazırlanan etkinlikte, FM Yasin Emrah Yağız’ın sunumlarıyla, 7 - 8 yaş çocuklar için çeşitli seviyelere hitaben konular işlenecek, sorular çözülecek ve oyunlar oynanacak. İlk yayında taşların hareketi, saldırı ve savunma konuları üzerine kolaydan zora doğru alıştırmalar yapılacak. http://Satranc.org.tr linkinden ders günü canlı yayınımıza ortak olabilirsiniz.  

Ders 27 - Opozisyon

ders27Eğitim videoları serimizin 27. dersi yayında. Bu dersimizde FM Yasin Emrah Yağız,  satrançta "opozisyon" kavramını öğretecek, Opozisyon ne işe yarar örnekler üzerinde inceleyecek.

Video için tıklayınız..

Dijital Dünyada Satranç Turnuvaları Başlıyor!

bir balk ekleyin 11Türkiye Satranç Federasyonu(TSF), “Evde Satranç Var” kampanyasının ardından şimdi de sporcuları dijital dünyada turnuva heyecanında buluşturmaya hazırlanıyor.

Yeni koronavirüs (COVID19) salgını nedeniyle çok sayıda turnuvanın iptal edilmesi, eğitimin uzaktan eğitimle devam etmesi üzerine satranç sporunu dijital platformlara taşımak için hazırlıklarını tamamlayan TSF, 7'den 70'e tüm sporcuları online turnuvalara davet ediyor. Aynı zamanda TSF tarafından “Evde Kal, Satrançla Kal” kampanyası kapsamında 7-8 yaş grubuna özel "Satranç Çalışıyoruz" etkinliği de düzenlenecek. TSF Antrenörler Kurulu tarafından hazırlanan etkinlikte, FM Yasin Emrah Yağız’ın sunumlarıyla, 7-8 yaş çocuklar için çeşitli seviyelere hitaben konular işlenecek, sorular çözülecek ve oyunlar oynanacak.

Devamını oku...

Duyuru - FIDE Tarafından Ertelenen Etkinlikler

bir balk ekleyinFIDE, 44. Satranç Olimpiyatlarını, Uluslararası Paralimpik Olimpiyatlarını ve FIDE Kongresini erteleme kararı aldı.

2020 yazında Moskova ve Khanty-Mansiysk'te yapılması planlanan etkinliklerin, 2021 yılının yazında yine aynı yerlerde yapılması planlanmaktadır.

2020 Tokyo Olimpiyatları Ertelendi

bir balk ekleyinUluslararası Olimpiyat Komitesi, 2020 Tokyo Olimpiyatlarının yeni tip corona virüs salgını nedeniyle 2021 yılına ertelendiğini açıkladı.

Eğitim Videoları : 26. Ders

ders26Eğitim videoları serimizin 26. dersi yayında. Bu dersimizde FM Yasin Emrah Yağız,  "İki Fil Matı"nı öğretecek ve bu matın nasıl uygulayabileceğini örnekler üzerinde inceleyecek.

Video için tıklayınız..

“EVDE KAL, SATRANÇLA KAL!”

sonYeni koronovirüs tehdidi nedeniyle çok sayıda tedbir alınıyor. En büyük hedef, bu krizden en az hasarla ve sağlıkla çıkabilmek. Dünyadaki diğer ülkeler gibi Türkiye’deki tedbirler de salgın riski ortadan kalkana kadar geçici olarak uygulanacak. Bilim insanlarının bu süreçteki önerilerine uyulması, Sosyal temasın kaldırılması, sosyal mesafenin korunması, sosyal hareketliliğin azaltılması bu süreçte virüsün yayılma hızını, dolayısıyla yol açtığı tehdidi düşürecek en önemli etkenler olarak değerlendiriliyor. Zor ve sıkıntılı bu günlerde Türkiye Satranç Federasyonu olarak hem büyük satranç ailemiz hem de tüm Türkiye’deki satrançseverler için “EVDE SATRANÇ VAR” Kampanyası’nı başlatıyoruz.

Sosyal izolasyon sürecinin virüs tehdidinin yayılmamasında önemli olduğu vurgusunun uzmanlar tarafından sıklıkla vurgulandığı bu günlerde herkesi satrancın heyecan ve mücadele dolu dünyasına davet ediyoruz. Evlerinde satranç oynamaya, bilmeyenleri öğrenmeye ve de bu güzel görüntüleri hem bizimle hem de sosyal medya hesaplarından paylaşmaya çağırıyoruz.

Satranç öğrenmek isteyenler için de TSF’nin web sayfasındaki dijital eğitim bölümünden yararlanma fırsatını sunuyoruz.

Ayrıca bu süreçte dijital dünyada satranç aktivitelerini daha fazla göreceğinizi de şimdiden söylemek isteriz. Dijital ortamlarda satranç çalışma programları ve online turnuva yapma hazırlıklarımızı da son hızla sürdürüyoruz.

“Haydi Türkiye, evde kal, satrançla kal” diyerek yola çıkıyoruz. Bu konuda TSF Başkanımız Gülkız Tulay’ın da mesajını paylaşmak istiyoruz:

“Sevgili satranç ailemiz, zor zamanlar güçlü birliktelikler gerektirir. Birlikte mücadele etmeyi, direncimizi güçlü kılmayı gerektirir.

Bilirsiniz, satrançta her zaman açılış safhası oyunun önemli bir bölümüdür ama mücadelenin sonuna kadar sürdürülmesi gerekir. Yoksa kazanamazsınız. Zor ve tedbiri elden bırakmamamız gereken bu günler de mücadelenin hem kendimiz hem de sevdiklerimiz hem de tüm toplumumuz için sonuna kadar sürdürülmesi gerekiyor. “Önce sağlık, önce insan” dediğimiz günlerden geçiyoruz. Bu günler tarihe ‘koronalı günler’ diye geçecek gibi gözüküyor.

Biliyorsunuz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamalarda da belirttiği gibi Nisan ayının sonuna kadar Türkiye genelinde tüm faaliyetler, toplantılar ve etkinlikler iptal edildi.

TEDBİRLERE UYMA ZAMANI

Zaman, bu tehdide karşı bilim dünyasının ve devlet yetkililerimizin önerilerine uyma zamanı. Zaman, dış dünya ile temasımızı asgariye indirme, sevdiklerimiz başta olmak üzere toplumumuzun tamamı için önerilen tüm tedbirleri uygulama zamanı.

Sakince direnme, mücadele etme zamanı bu zaman. Hiçbir virüsün bizim mücadele gücümüzden, beraberliğimizden, alacağımız tedbirlerden daha büyük olamayacağına inanıyoruz.

DİJİTAL DÜNYADA SATRANÇ VAR

Değerli sporcularımızın, satrançla yeni tanışan çocuklarımızın ve gençlerimizin bu süreci iyi şekilde değerlendirmesi bizler için çok önemli. Yakın zaman içerisinde dijital dünyada da satranç sporumuzun varlığını daha da fazla artıracağız. Online turnuvalar ve çalışma programları ile dijital ortam üzerinden bir araya gelmeye devam edeceğiz. Bu süreç için tüm ekibimiz büyük bir gayretle hazırlıkları sürdürüyor. Satranç için çalışmaya devam ediyoruz. Özellikle satranç sporu ile yeni tanışan sporcularımız web sayfamızda “kaynaklar” kısmında bulunan eğitim videolarımız ve “Eğitim Kurulu” bölümünde bulunan slaytlarımız ile satranç sporuna başlangıç yapabilirler.

SATRANÇLA MÜCADELE EDELİM

İstiyoruz ki; satranç sporu bugünlerde içinde barındırdığı mücadele ruhu ile yolumuzu aydınlatsın, birliğimizi beraberliğimizi artırsın. Hamlelerimiz, stratejilerimiz geleceğe ışık olsun. Sevdiklerimizle tatlı rekabet içinde daha keyifle birlikte olmaya, ruhlarımıza iyi gelen güzellikleri keşfetmeye araç olsun istiyoruz.

HER EVDE SATRANÇ RUHU

Değerli satrançseverler,

Bu süreçte Türkiye Satranç Federasyonu olarak başlattığımız “Evde Satranç Var” projesi ile “Evde Kal, Satrançla Kal” diye sesleniyor ve bu kampanyamıza hep birlikte güç verelim istiyoruz. Evde dijital platformlarda ders çalışırken, satranç oynarken ya da eğitim videolarımızı takip ederken çektiğiniz video ya da fotoğrafları lütfen bizlerle paylaşın. Ayrıca onları sosyal medya hesaplarınızdan da paylaşın. Bu süreci bedenen ayrı ama kalplerimiz bir olarak geçirelim. Sağlıklı günlerde buluşmak üzere diyor herkesi Türkiye Satranç Federasyonu olarak başlattığımız “Evde Satranç Var” projesine katılmaya davet ediyoruz.

İYİ Kİ VARSINIZ

Bildiğiniz gibi biz “Sokakta Satranç Var” Kampanyamız ile ülkenin dört köşesinde her koşulda satranç oynamanın güzelliğini 7’den 70’e herkese yaşatmış, tüm dünyanın dikkatini çekmiş bir aileyiz. Ortaya çıkan görüntüler herkesin içini ısıtmış, yüzünü gülümsetmişti. Şimdi aynı güzellikleri evimizden yansıtmaya hazırlanıyoruz.

Bu vesileyle, sevgili dostlar, satranç ailemiz adına büyük özveriyle görev yapan tüm sağlık çalışanlarımıza da şükranlarımızı sunmak isterim. İyi ki varlar!

İyi ki varsınız değerli satrançseverler! Unutmayın biz birlikte her şeyin üstesinden geliriz. Yolumuz açık ve sağlıklı olsun.

EVDE KALIN, SATRANÇLA KALIN SEVGİLİ DOSTLAR…

Sevgi ve saygılarımla…”

KAMPANYAMIZA KATILMAK İÇİN NE YAPABİLİRSİNİZ?

“EVDE SATRANÇ VAR” Kampanyasına katılmak isteyenler sosyal medya hesaplarında fotoğraf ve görüntülerini; “Evde kal, satrançla kal” sloganı ve #EvdeSatrançVar etiketi ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca TSF’nin sosyal medya hesaplarında kullanılmasını dilerseniz fotoğraf ve videolarınızı WhatsApp 0 535 928 9748 numarasına ya da Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine mail atabilirsiniz.

“HAYDİ TÜRKİYE, EVDE KAL, SATRANÇLA KAL!”

Sağlıklı günler dileğiyle…

 

Önce İnsan, Önce Sağlık

bir balk ekleyinSevgili satranç ailemiz,

Çin’de başlayarak tüm dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizi de etkilemeye başlayan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile ilgili Cumhurbaşkanlığımız, Gençlik ve Spor Bakanlığımız ve Sağlık Bakanlığımız, başta kamusal alanda olmak üzere sporda da bir dizi tedbirler almıştır.

Biz de Türkiye Satranç Federasyonu olarak, Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Takım Turnuvası’nın henüz tamamlanmamış olan 20 ildeki yarışmalarını, 5 – 11 Nisan 2020 tarihinde düzenlenmesi planlanan Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Takım Şampiyonası Final Yarışmasını, Türkiye Kulüpler Şampiyonası il/yöre yarışmalarını, Okul Sporları tamamlanmamış il yarışmalarını ve Nisan ayında düzenlenmesi planlanan Grup Yarışmalarını, Üniversiteler Arası Satranç Şampiyonasını, ayrıca illerimizde düzenlenecek tüm özel ve resmi turnuvalar olmak üzere tüm sportif faaliyetlerimizi ve etkinliklerimizi erteledik. FIDE ve ECU tarafından alınan karar doğrultusunda da 2 – 12 Nisan tarihleri arasında yapılması planlanan 2020 Avrupa Okullar Şampiyonası da ertelenmişti. Resmi sitemizden duyurduğumuz ertelenen etkinliklerimizi, Bakanlığımızın ön gördüğü takvime göre tekrar şekillendireceğiz ve ilan edeceğiz. Dünyada da ertelenen ve iptal olan faaliyetleri yakınen takip etmekteyiz.

Aynı zamanda Gençlik ve Spor Bakanlığımız tarafından yayınlanan 16.03.2020 tarihli genelgeyle, özel beden eğitimi ve spor tesislerinin faaliyetlerinin valilik kararıyla durdurulmasına karar verilmiştir. Bu karar doğrultusunda satranç merkezlerimizde ikinci bir açıklamaya kadar hizmet verilmesi durdurulmuştur.

Sağlık Bakanımız Sn. Dr. Fahrettin Koca’nın da vurguladığı gibi, “Koronavirüs, alacağımız tedbirlerden daha güçlü değildir.” Satranç ailemiz ile birlikte “Önce İnsan, Önce Sağlık” diyerek bir dizi tedbire başvurduk. Faaliyetlerin ertelenmesi ya da iptal olması noktasında alınan önlemlere ilişkin, personelimizin sağlığı ve yerleşkemizin hijyeni için de tedbirler alınmıştır. Bu tedbirler arasında; Türkiye Satranç Federasyonu merkez binamızın dezenfekte edilmesi ve gerekli hijyen önemlerinin alınması, hamile ve süt izni devam eden personelimize idari izin verilmesi ve aynı zamanda izne ayrılmak isteyen personelimize de izin konusunda kolaylık sağlanması yer almaktadır. 

Devamını oku...

Çanakkale Zaferi'nin 105. Yılı

fb img 1584483310552Çanakkale Zaferi'nin 105. yılında, başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm kahramanlarımızı rahmet ve şükranla anıyoruz. Ruhları şad, mekanları cennet olsun.

Adaylar Turnuvası’na Güzel Başlangıç!

nepoYekaterinburg’ta oynanan Adaylar Turnuvası’nda ilk iki tur geride kaldı ve turnuvanın satrançseverlerin istediği gibi oldukça mücadeleci başladığını söylemek herhalde yanlış olmaz. İlk iki turun en büyük hikayesi kuşkusuz Caruana’dan sonra ikinci en yüksek reytinge sahip ve dolayısıyla turnuvanın favorilerinden olan Ding Liren’in turnuva tablosunda attığı kısa rok oldu! İlk tur bir diğer Çinli oyuncu Wang Hao’ya karşı beyaz taşlarla gereksiz bir şekilde galibiyeti zorlamaya çalışarak kaybeden Ding Liren ikinci turda da Vachier-Lagrave’a karşı çok kötü bir oyun ortaya koyarak mağlup oldu ve aday olma şansını şimdiden oldukça zora soktu. Rusya’da geçirdiği karantina günleri Ding Liren’in dengesini bozmuş gibi görünüyor, üst üste yüz parti kaybetmemeyi başarmış 2800 ELO üzeri bir oyuncunun iki tur üst üste kaybetmesi çok beklenebilecek bir durum değil zira ki gösterdiği oyun seviyesi de şimdilik oyun kuvvetinin çok altında.

Devamını oku...