Mobile menu
Gülkız Tulay

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'mız Kutlu Olsun!

 

Sevgili Satranç Ailem,

Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ve silah arkadaşlarının 19 Mayıs 1919 tarihinde Bandırma Vapuru ile Samsun'a çıkarak yaktığı bağımsızlık ateşi bir milletin, bir vatanın kurtuluşu oldu. Mustafa Kemal Atatürk'ün, silah arkadaşlarının ve milletimizin yaktığı o ışık bizlere daima yol gösteriyor. Atatürk, bizlere eğitimden sanata, siyasetten ekonomiye kadar demokratik, gelişmiş, ileri bir ülke armağan etti. Biliyoruz ki, ülkemizin yılmaz bekçileri, geleceğimizin aydınlık yarınları gençlerimiz, çocuklarımız bizlere armağan edilen bu topraklara ilelebet sahip çıkacaklar.

Sporda, bilimde, teknolojide, kültür ve sanatta kendini geliştiren, önemli başarılara imza atan harika bir gençlik yetişiyor. Satrançla tanışan, bu dünyaya giren akıllı, disiplinli, çalışkan, donanımlı gençlerimizin, ülkemizi aydınlık bir geleceğe taşıyacağına yürekten inanıyorum. Gençlerimiz satranç sporunda ülkemizi uluslararası arenada başarıyla temsil ediyor, ülkemizin adını dünya satranç tarihine altın harflerle yazdıracak gelişmelere imza atıyorlar. Aldıkları başarılar ile gururlanıyor, mutlu oluyoruz. Gençlerimizin hepsiyle ayrı ayrı gurur duyuyorum. 

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi, "Türk gençliği, sağlıklı yetişip spor yaparsa ulusumuzun geleceği güvence altındadır."

Tüm gençliğin, hepimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun.

Kıymetli Dostlar,

Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzün, Federasyonumuz ve Ana Sponsorumuz Türkiye İş Bankası'nın katkılarıyla Türkiye Okul Sporları Satranç Şampiyonası'nı 13 - 17 Mayıs tarihleri arasında Rize'de düzenledik. Dereceye giren okullarımıza ve sporcularımıza teknoloji ödüllerinin de verildiği Türkiye Okul Sporları Satranç Şampiyonası'nda 700 sporcumuz hamlelerini şampiyonluk için yaptı. Turnuvada mücadele eden ve dereceye giren tüm okullarımızı yürekten kutluyor, Gençlik ve Spor Bakanlığımıza, Ana Sponsorumuz Türkiye İş Bankası'na ve şampiyonanın başarıyla düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletiyorum.

Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün milli mücadeleyi başlatmasının 105. yıldönümünü, satranç sporcularımızla birlikte Türkiye Gençler Satranç Şampiyonası ve Türkiye Emektarlar Satranç Şampiyonası ile kutluyoruz. 18 Mayıs'ta iki şampiyonamızın da açılışını gerçekleştirdik. 24 Mayıs tarihine kadar devam edecek şampiyonalarımızda 7'den 77'ye tüm sporcularımız hamlelerini 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın verdiği müthiş mücadeleci ruhla yapacak. Samsun ve Ankara'da düzenlenen şampiyonalarımızda hamle yapan tüm sporcularımıza yürekten başarılar diliyorum.

Yerel yönetimlerle, kurum ve kuruluşlarla yaptığımız iş birlikleri doğrultusunda uluslararası açık satranç turnuvalarımızın sayısı her sene artıyor. Dünyaca tanınmış satranç sporcularını bu vesile ile ülkemizde ağırlıyor hem ülkemizin tanıtılmasına katkı sağlıyor hem de sporcularımızla bir araya gelmelerini sağlıyoruz. Uluslararası Açık turnuvaların sporcularımızın kendilerini geliştirmesine, önemli tecrübeler kazanmasına da katkısı oluyor. Federasyonumuz ve Çeşme Belediyesi iş birliğinde düzenlenen ve geleneksel hale gelen 10'uncu Çeşme Uluslararası Açık Satranç Turnuvası için imzalar atıldı.  10. Çeşme Uluslararası Açık Satranç Turnuvası'nı 23 - 30 Haziran tarihleri arasında Aya Haralambos Kültür Merkezi ve Sıdıka Kelami Ertan Ortaokulu Spor Salonu'nda düzenleyeceğiz. Turnuvada hamle yapacak tüm sporculara başarılar diliyorum.

2024 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Ulusal Takım Havuzu Genel Kampı'mız 8 - 13 Temmuz 2024 tarihleri arasında Ankara Çubuk Fatma Hanım KYK Kadın Öğrenci Yurdu'nda gerçekleşecek. Nisan ve Mayıs aylarında düzenlenen online kampların ardından sporcularımız Genel Kamp'ta antrenörlerimiz eşliğinde 6 gün boyunca eğitimlerine devam edecek. Tüm sporcularımıza ve antrenörlerimize başarılar diliyorum.

Değerli Dostlarımız,

Bizler ülkemizin geleceği için hamlelerimizi cesur ve kuvvetli yapmaya, çok çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı yeniden en kalbi duygularımla kutluyor, bu vesileyle bize bu anlamlı günü hediye eden Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını ve ülkemiz için canlarını feda eden tüm kahraman şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyorum...

  


Yazı Arşivi