Mobile menu
Gülkız Tulay

Anneler Günü Kutlu Olsun

 

Her bir çocuğun hayatında yol gösterici kutup yıldızı gibi parıldayan annelerimizin günü bugün. Çocuklarını hayatın her alanında destekleyen, sanatta, sporda, eğitimde başarılı olması için büyük fedakarlıklarla her zaman evlatlarının yanında olan, yüreğindeki sevgiyle her canlıyı anne merhametiyle kucaklayan tüm annelerimizin günü kutlu olsun...

Kıymetli Dostlar,

Yaptığımız çalışmalarla satranç sevgisi ülkemizde yaygınlaştı ve Türkiye artık bir satranç ülkesi olarak anılıyor. Satrançta yaş, cinsiyet, mekan ve zaman tanımadan yürüttüğümüz çalışmalar ile federasyonumuz dünya otoritelerinin adından sıkça söz ettiği bir ülke oldu. Bu kapsamda yakın zamanda elde ettimiz başarılarımızdan bahsetmek isterim.

İtalya'da düzenlenen Sardinia Dünya Satranç Festivali'nde genç yıldızımız GM Ediz Gürel'in Genel kategoriyi 8. ve 18 Yaş Altı kategorisini 2. olarak tamamlaması bizler için büyük mutluluk. Aynı zamanda genç Büyükustamızın FIDE tarafından GM ünvanı da onaylandı. Her gittiği turnuvadan başarıyla dönen, adından gururla bahsettiren sevgili sporcumuz GM Ediz Gürel'i yürekten tebrik ediyorum.

Sporcumuz Hüseyin Can Ağdelen'in, 2. Baf Uluslararası Satranç Turnuvası'nda göstermiş olduğu başarılı performans ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Uluslararası Usta (IM) ünvanını almaya hak kazanan ilk sporcu olması büyük mutluluk. IM Hüseyin Can Ağdelen'i yürekten tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Satranç bursuyla Texas Rio Grande Valley Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 2. sınıfta okuyan genç yıldızlarımızdan IM Ekin Barış Özenir sporcusu olduğu Texas Rio Grande Valley Üniversitesi takımı ile Kasparov Satranç Vakfı tarafından düzenlenen 4. Kasparov Vakfı Üniversite Takım Kupası'nda şampiyon oldu. Bu başarının ardından ödül olarak sporcumuz IM Ekin Barış Özenir, GM Garry Kasparov tarafından düzenlenen eğitim kampında yer aldı. IM Ekin Barış Özenir'i tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Sevgili Satranç Ailemiz,

Temmuz ayında düzenlenecek yüz yüze kamp öncesinde 2024 Küçükler ve Yıldızlar Ulusal Takım Havuzuna giren sporcularımız ile online kampta bir araya geliyoruz. Altyapıya yaptığımız yatırımların sonucunu sporcularımızın uluslararası arenada gösterdikleri başarılar ile alıyoruz. Genç yıldız sporcularımız, online dersler ile temmuz ayındaki kamp öncesinde hem eğitim almanın hem de satranç sporu ile buluşmanın sevincini yaşıyor. İstikrarlı bir şekilde çalışarak, bu spora emek veren tüm sporcularımızın ülkemizi gururla temsil edeceğinden, önemli başarılara imza atacaklarından hiç şüphem yok.

Federasyonumuz ve ROSATOM işbirliğiyle Karaman'da düzenlenen Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Takım Satranç Şampiyonası'na katılan 400'ü aşkın sporcumuz heyecan dolu karşılaşmalara imza attı. Türkiye'nin farklı illerinden gelen 78 takımın sporcuları hamlelerini şampiyonluk için yaptı. Turnuvada hamle yapan ve dereceye giren tüm sporcuları yürekten tebrik ediyor, şampiyonanın düzenlenmesine destek olan başta Gençlik ve Spor Bakanlığımız olmak üzere, Karaman Valiliğine, Karaman Belediyesi'ne, turnuvanın sponsoru ROSATOM'a, şampiyonanın su desteğini sağlayan Aroma firmasına, kulüplerimize, ailelerimize, sporcularımıza teşekkürlerimizi iletiyorum.

Değerli Dostlar,

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün milli mücadeleyi başlatmasının 105. yıldönümünü hem ülkemizin dört bir yanında hem de Samsun ve Ankara illerimizde büyük bir coşkuyla kutlayacağız. Türkiye Gençler Satranç Şampiyonamızı 18 - 24 Mayıs tarihleri arasında Samsun'da, Türkiye Emektarlar Şampiyonamızı ise yine 18 - 24 Mayıs tarihleri arasında Ankara'da düzenleyeceğiz. 7'den 77'ye tüm sporcularımız hamlelerini şampiyonluk için yapacak.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz, Federasyonumuz ve Ana Sponsorumuz Türkiye İş Bankası'nın katkılarıyla düzenlenen Türkiye Okul Sporları Satranç Şampiyonası 13 - 17 Mayıs tarihleri arasında Rize'de düzenlenecek. Okullarımızın yoğun katılım gösterdiği şampiyonada Ana Sponsorumuz İş Bankası tarafından hem dereceye giren sporcularımıza hem de okullarına çeşitli teknolojik ödüller de verilecek.

Mayıs ayı satranç sporuyla dolu dolu geçecek. Bu üç önemli şampiyonamızda hamle yapacak tüm sporcularımıza yürekten başarılar diliyorum.

Kıymetli Satranç Ailemiz,

Cümlelerime burada son verirken, öğrettikleri ile yolumuzu aydınlatan, sıcacık gülümsemesi ile içimizi ısıtan, çocukları için her daim mücadele eden ve sevgisi hiç eksilmeyen annelerimizin gününü kutluyorum.    

Sizlere saygı ve selamlarımı iletiyorum...


Yazı Arşivi