Mobile menu
Gülkız Tulay

Ramazan Bayramımız Kutlu Olsun

Değerli Satranç Ailem,

Bayramlar, sevdiklerimizle bir araya gelmenin mutluluğunu, paylaşmanının sevincini yaşatan, küslüklerin son bulduğu, hoşgörünün ve barışın hakim olduğu özel günlerdir. Ramazan Bayramı'nın tüm dünyaya barış getirmesini, gözyaşının değil gülümsemenin hakim olduğu günlere vesile olmasını temenni ederim. Ailenizle, sevdiklerinizle dolu bir bayram geçirmenizi diliyor, Ramazan Bayramı'nızı en içten dileklerimle kutluyorum!

Kıymetli Dostlar,

Büyük satranç ailesi olarak 2024 yılına da her zaman olduğu gibi çok güzel gelişmelerle başladık. Bizi gururlandıran en önemli gelişmelerden birisi, genç yeteneğimiz Yağız Kaan Erdoğmuş'un 12 yaşında GM ünvanını elde ederek şu anda dünyanın en genç Büyükustası ve Türk satranç tarihinin en genç Büyükustası olarak tarihe geçmesiydi. Ayrıca Yağız Kaan dünya sıralamasında bu ünvana ulaşan en genç 4. sıradaki sporcu olmayı başardı. Türk satrancına kazandırdığın bu büyük gurur için seninle gurur duyuyorum ülkemizin en genç ve 16. Büyükustası Yağız Kaan...

Türk satrancını büyüttük, başarılarımız birbiri ardına gelmeye devam etti. Genç yaşına önemli başarılar sığdıran yıldızımız Ediz Gürel, Prag Uluslararası Satranç Festivali'nde GM ünvanını elde ederek bizlere büyük bir gurur yaşattı ve ülkemizin 15. Büyükustası oldu. Ediz aynı turnuvada göstermiş olduğu başarılı performansıyla Challengers kategorisinde şampiyon olmayı başararak gelecek yıl dünyanın en kuvvetli sporcularının hamle yaptığı Masters kategorisinde yarışmaya hak kazandı. Bir diğer başarılı sporcumuz Gülenay Aydın bizlere çifte mutluluk yaşatarak 40. Capelle Açık Satranç Turnuvası'nda göstermiş olduğu performansla Kadın Uluslararası Usta (WIM) ünvanına almaya hak kazandı ve aynı turnuvada ilk Kadın Büyükusta (WGM) normunu almayı başardı. Sporcumuz Okan Özsakallıoğlu Satranç Arena IM Turnuvası'ndaki başarılı performansıyla IM olmaya hak kazandı.

Sporcularımızın birbiri ardına gelen ve göğsümüzü kabartan bu başarıları kamuoyunun yoğun ilgisini gördü, basında geniş yer bularak manşetlerde yerini aldı. Türk satrancı sporularımızın yazdığı başarı hikayeleri ile ilerlemeye devam ediyor. Ülkemize gurur yaşatan genç sporcularımızı gönülden kutluyor, onların gelecekte çok daha büyük başarılara imza atacağına gönülden inanıyorum.

Sevgili Ailem,

Türkiye Satranç Federasyonu olarak durmaksızın faaliyetlerimize devam ediyoruz. Türkiye'nin en prestijli şampiyonlarından Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonamızı, Gaziantep Şehitkamil Belediyesi ev sahipliğinde, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü de içine alan 3-9 Mart 2024 tarihleri arasında Gaziantep'te düzenledik. Arzum sponsorluğunda, 16 yıldır düzenlediğimiz şampiyonada bu yıl yaklaşık 100 kadın sporcumuz şampiyonluk için mücadele etti. Bu yıl şampiyon WCM Elif Zeren Yıldız, ikinci WFM Sude Hereklioğlu, üçüncü WCM Ceren Tırpan ve WFM Yulia Gökbulut oldu. Bu yılki şampiyonumuzu ve dereceye giren tüm sporcularımızı kutluyorum.

Türkiye'nin dört bir yanında satranç vardı! Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz tarafından Federasyonumuz ve Ana Sponsorumuz Türkiye İş Bankası'nın katkılarıyla düzenlenen 2024 Türkiye Okul Sporları Satranç Grup Yarışmaları'nı 2 bine yakın sporcumuzun katılımıyla Afyonkarahisar, Eskişehir, Van, Sivas, Çanakkale, Gaziantep, Uşak ve Çorum'da gerçekleştirdik. Tüm sporcularımızı kutluyor ve hepsine Rize'de düzenlenecek Türkiye Okul Sporları Final Yarışmaları'nda başarılar diliyorum.

Yakın zamanda gerçekleştireceğimiz bir diğer turnuvamız olan Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Takım Satranç Şampiyonamızı 20 - 24 Nisan 2024 tarihleri arasında Karaman'da, Türkiye Gençler Satranç Şampiyonamızı 18 - 24 Mayıs 2024 tarihleri arasında Samsun'da, Türkiye Emektarlar Satranç Şampiyonamızı 18 - 23 Mayıs 2024 tarihleri arasında Ankara'da, Türkiye Okul Sporları Final Yarışması'nı ise 25 - 29 Mayıs 2024 tarihleri arasında Rize'de düzenleyeceğiz. Mayıs ayı yine satrançla dolu dolu geçecek, 7'den 70'e herkes hamle yapacak!

Değerli Dostlar,

Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de 10 - 23 Eylül 2024 tarihleri arasında düzenlenecek 44. Dünya Satranç Olimpiyatı hazırlıklarımız devam ediyor. Gençlik ve Spor Bakanlığımız ve ana sponsorumuz Türkiye İş Bankası'nın destekleriyle 13 - 19 Şubat 2024 tarihleri arasında Mirage Park Resort Hotel'de düzenlendiğimiz GM Ivan Cheparinov antrenörlüğünde GM Mustafa Yılmaz, GM Vahap Şanal, GM Emre Can, GM Mert Yılmazyerli, GM Cem Kaan Gökerkan ve GM Ediz Gürel ile GM Yağız Kaan Erdoğmuş'un katıldığı A Milli Erkek Takım kampımızın ardından 12 - 18 Mart tarihleri arasında GM Nidjat Mamedov antrenörlüğünde IM Ekaterina Atalık, WGM Betül Cemre Yıldız Kadıoğlu, WGM Kübra Öztürk Örenli, WIM Hayale İsgenderova ve WIM Gülenay Aydın'ın katıldığı A Milli Kadın Takımımızın kampını gerçekleştirdik. Sporcularımız, olimpiyat hazırlıklarını Ocak ayı itibarıyla başlayan ve halihazırda devam eden online eğitimlerin yanı sıra gerçekleştirilen yüz yüze kamplarla sürdürdü.

Ulusal Takım Havuzumuz için online kampımızı ilan ettik. Planlanan eğitim programı ile sporcularımız 2024 Küçükler ve Yıldızlar Ulusal Takım Havuzu Online Kampı'nda Nisan ve Mayıs aylarında bir araya gelecekler. Altyapı kamplarımız yüz yüze olarak Temmuz ayı içerisinde Ankara'da devam edecek ve ardından gerçekleştireceğimiz online kampımız ile sona erecek.

Çocuklarımızı, anaokullarında satrançla erken yaşta tanıştırma amacıyla Ana Sponsorumuz Türkiye İş Bankası'nın desteğiyle hayata geçirdiğimiz Minik Hamleler Projemiz de bir yandan dalga dalga tüm ülkeye yayılmaya devam ediyor. Antalya, Denizli, Aydın, Isparta, Kırıkkale, Karaman, Gaziantep, Hatay, Osmaniye, Rize ve Balıkesir illerinde toplamda 980 satranç sınıfı açıldı. Nisan ayı itibariyle Kilis, Muş, Uşak, Amasya, Eskişehir, Manisa, Mersin, Muğla ve birçok ilimizle de protokol hazırlık sürecinde görüşmelerimiz devam ediyor.

13-26 Temmuz tarihleri arasında Ankara'da düzenleyeceğimiz Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligimiz ve 14-21 Temmuz tarihleri arasında Denizli'de düzenleyeceğimiz Türkiye Satranç Birinci ve İkinci Ligimizin kulüp temsilcileri ile bir araya geldik. Gündem maddeleri üzerinde hep birlikte fikirlerimizi ve çözümlerini belirterek ortak akılla istişarelerde bulunduk. Kulüp temsilcilerimizle hep birlikte daha sık bir araya gelmenin kararını da verdik. Bizler Türk satrancı için, ülkemizin pırıl pırıl evlatları için hep birlikte durmadan çalışmaya devam edeceğiz. Toplantılara katılan tüm kulüp temsilcilerimize teşekkürlerimizi iletiyorum.

Kıymetli Satranç Ailem,

Ramazan Bayramı'nın tüm milletimiz için birlik, beraberlik ve huzur içinde geçmesini diliyor, Bayramınızı en içten dileklerimle kutluyorum.


Yazı Arşivi