Mobile menu
Gülkız Tulay

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'müz Kutlu Olsun

 

Değerli Satranç Ailem,

Türkiye'de satrancın herkes için ulaşılabilir bir spor olmasında kadınların enerjisi, emeği, payı çok fazla. Bugün 15 kişilik Federasyon Yönetim Kurulumuzda 6 kadın üyemiz var. Ülkemizde kadınlar artık satranca daha fazla ilgi gösteriyor. 1 milyon 200 binden fazla olan lisanslı satranç sporcu sayımız ile tüm spor federasyonları arasında lider olduğumuz gibi kadın lisanslı sporcu sayısında da birinci sıradayız. Ülkemizde 400 bine yakın lisanslı kadın satranç sporcumuz var. 25 bine yakın kadın antrenörümüz, 4 bine yakın kadın hakemimiz görev yapıyor. Hem çalışıp hem profesyonel olarak satrançla ilgilenen müthiş kadınlarımız var. Hepsiyle gurur duyuyoruz.

TSF Yönetimi olarak kadınların satranç sporunda daha çok var olmaları için özel projeler gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Kadınlarımız satrançla parlıyor. Sporda kadın yönetici ve çalışan sayısının artması için var gücümüz ile çalışıyoruz. Ben 2012 yılında göreve geldiğimde Türkiye'deki tek kadın federasyon başkanıydım. Bu sayı şimdi 3'e çıktı. Biliyorum ki daha da artacak. Çocuklarıyla birlikte satranç öğrenen ve antrenör olan, ekonomik gücünü satranç sporu ile kazanan çok sayıda anne var. Bunlar bizim önemli kazanımlarımız.

Kıymetli Dostlar,

Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası'nı 16 yıldır, Arzum sponsorluğunda her geçen gün artan bir ilgiyle hayata geçiriyoruz. Türkiye'nin en prestijli şampiyonalarından olan bu organizasyonu bu sene Gaziantep'te Şehitkamil Belediyesi ev sahipliğinde düzenliyoruz. Şampiyonamızda birbirinden başarılı kadın satranç sporcularımız hamle yapıyor. 9 Mart günü kapanışını yapacağımız şampiyonamızda hamle yapan ve dereceye giren tüm sporcularımızı şimdiden yürekten kutluyorum. 16 yıldır bizlerle birlikte olan Arzum Ailesine ve bizleri çok güzel ağırlayan Şehitkamil Belediyesi'ne teşekkürlerimizi iletiyorum.

Tüm dönemlerde olduğu gibi durmadan çalışmaya, üretmeye devam ediyoruz. Satranca destek veren sponsorlarımızın sayısı her geçen gün artıyor. Ülkemizin önde gelen filo kiralama şirketlerinden Intercity ile sponsorluk anlaşması imzalandık. Türk sporuna ve sporcusuna destek verme misyonuyla hareket eden Intercity Ailesi'ne satranç sporuna vermiş oldukları katkılar için teşekkür ediyoruz, birlikteliğimizin uzun soluklu olmasını temenni ediyoruz.

Değerli Satranç Ailemiz,

Sporcularımız bizleri başarılarıyla gururlandırmaya, başarı dolu hikayeler yazmaya devam ediyor. Ünvanlı sporcu sayımız her geçen gün artıyor. Ülkemizin 15. Büyükustası, genç yıldızımız Ediz Gürel oldu ve ülkemizin en genç Büyükusta ünvanını alan sporcusu olarak da tarihe geçti. Milli sporcumuz Ediz Gürel, GM ünvanını almasının ardından bizlere büyük bir gurur daha yaşattı ve Prag Uluslararası Satranç Festivali Challengers kategorisini şampiyon olarak tamamladı. 9 turda 6,5 puan alarak şampiyon olan GM Ediz Gürel, gelecek yıl yapılacak ve dünyanın en iyi sporcularının yarıştığı Masters kategorisinde yarışmaya hak kazandı.

Seninle gurur duyuyorum Ediz, duruşunla, başarılarınla harika bir gençsin... Tebrik ederim, başarıların daim olsun!

Bir diğer güzel haber başarılı sporcumuz Gülenay Aydın'dan geldi. 40. Capella Açık Satranç Turnuvası'nda yarışan sporcumuz harika performansı ile Kadın Uluslararası Usta (WIM) ünvanını aldı. Tebrikler Gülenay Aydın! Seninle gurur duyuyorum, yolun her zaman başarı ve mutlulukla dolu olsun.

Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de 27 Ocak - 2 Şubat tarihleri arasında düzenlenen Sixdays Kapalı GM Turnuvası'nda milli sporcumuz FM Can Durak, başarılı performansı ile IM ünvanını almaya hak kazandı. Kendisini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Genç yıldızımız IM Yağız Kaan Erdoğmuş, 23- 31 Ocak tarihleri arasında Suudi Arabistan'da düzenlenen Cidde Uluslararası Satranç Festivali Genç Ustalar Turnuvası'nın finaline 2 tur kala ikinci GM normunu aldı ve zorlu rakiplerine karşı 9 turda elde ettiği 6,5 puanla şampiyon oldu. Yürekten inanıyorum ki Yağız Kaan'ın bu başarılı performansı ile çok yakın zamanda bir GM haberi daha alacağız. Sporcumuzu yürekten tebrik ediyor, büyükusta olma yolunda başarılar diliyorum.

Avusturya'nın Graz kentinde 24 Şubat- 3 Mart tarihleri arasında IM Eva Moser'in vefatının 5. yılı anısına düzenlenen Chess Ladies Graz 2024 Turnuvası'nda 3. olan sporcumuz IM Ekaterina Atalık'ı kutluyorum.       

29 Şubat -3 Mart tarihleri arasında düzenlenen Konjic Açık Satranç Turnuvası'nı sporcularımız Okan Özsakallıoğlu 2., Kayra Kamer ise 3. olarak tamamladı. 108 sporcunun hamle yaptığı turnuvada derece elde eden sporcularımızı yürekten kutluyor,  başarılarının devamını diliyorum.

Sevgili Dostlar,

11. Ali İpek Anma Satranç Turnuvamızı 4 Mart 2024 tarihinde Ankara Ulus'ta bulunan Atatürk Satranç Merkezi'mizde başlattık. Bugün ödül törenini yapacağımız turnuvada dereceye giren ve hamle yapan sporcularımızı şimdiden kutluyorum. Satranç duayenlerinden Ali İpek'i saygı ve rahmetle anıyorum. 

10 - 23 Eylül 2024 tarihleri arasında Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de düzenlenecek 44. Dünya Satranç Olimpiyatı için de Gençlik ve Spor Bakanlığımız ve ana sponsorumuz Türkiye İş Bankası'nın destekleriyle hazırlıklarımıza başladık. Sporcularımız Ocak ayı itibarıyla başlayan online eğitimlerin ardından 13 - 19 Şubat 2024 tarihleri arasında Mirage Park Resort Hotel'de yüz yüze kamp ile de olimpiyat hazırlıklarına başladılar. Kampımızda GM Mustafa Yılmaz, GM Vahap Şanal, GM Emre Can, GM Mert Yılmazyerli, GM Cem Kaan Gökerkan ve IM Ediz Gürel ile IM Yağız Kaan Erdoğmuş'un yer aldı ve kampın antrenörlüğünü GM Ivan Cheparinov yaptı. Kampımızın düzenlenmesinde katkı sunan ekibimize teşekkür ederiz. Kadınlar kampımızı da 12 - 18 Mart tarihleri arasında Mirage Park Resort Hotel'de IM Ekaterina Atalık, WGM Betül Cemre Yıldız Kadıoğlu, WGM Kübra Öztürk Örenli, WIM Hayale İsgenderova ve WIM Gülenay Aydın'ın katılımıyla, GM Nidjat Mamedov antrenörlüğünde gerçekleştireceğiz. Hazırlık sürecinde tüm sporcularımıza başarılar diliyorum.

2023 yılının Aralık ayında okul öncesi eğitime yönelik ana sponsorumuz Türkiye İş Bankası ile birlikte Minik Hamleler projemizi hayata geçirdik. Minik Hamlelerin ilk adımını Ankara'da attık ve hızlıca diğer illerimizle de görüşmelerimizi gerçekleştirerek Antalya, Denizli, Aydın, Kırıkkale, Isparta, Karaman ve Gaziantep'te de bu projemizle ilgili protokollerimizi imzaladık. Türkiye'nin dört bir yanındaki anaokullarına satranç sınıfları kurarak çocuklarımızın gerek kişisel gerek de akademik gelişimlerine satranç sporunun da etkisi olsun istiyoruz. Projemize yoğun ilgi gösteren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkürlerimizi iletiyorum. 

Değerli Dostlar,

Biz Türk satrancını hep birlikte yükseltmeye, daha ileriye taşımaya devam edeceğiz. Sevgi ve büyük emeklerle yapılan her iş beraberinde başarıyı da getiriyor. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde tüm kadınların güçlü, cesur ve başarı dolu işlere imza atmalarını kutluyorum! Birbirimize inanarak, birlikte çalışarak hep birlikte daha güçlü yarınlar için üretmeye devam edelim.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'müz kutlu olsun. 

Saygı ve Sevgilerimle...


Yazı Arşivi