Mobile menu
Gülkız Tulay

Büyük Satranç Ailemiz ile Buluştuk


Kıymetli Satranç Ailem,

Büyük satranç ailesi olarak bu yılın ilk ve en büyük sportif faaliyetini Antalya'da başarıyla tamamladık. 21 Ocak günü Antalya'da başlayan şampiyonamızın açılışını Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Mahinur Özdemir Göktaş ve İş Bankası Genel Müdürü Sayın Hakan Aran'ın teşrifleriyle gerçekleştirdik. Sayın Bakanımız Mahinur Özdemir Göktaş'a ve Genel Müdürümüz Sayın Hakan Aran'a bu anlamlı şampiyonanın açılışında bizlerle birlikte oldukları için teşekkürlerimizi sunuyorum.

Her yıl daha büyük katılım ve heyecan ile hayata geçirdiğimiz 2024 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonası'na bu yıl Türkiye'nin 81 ili ve KKTC'den 2 bin 500 sporcumuz katıldı. Heyecanla, mücadele ruhuyla, mutlulukla dolu dolu geçen bir haftayı geride bıraktık. Ailelerimiz, antranörlerimiz, hakemlerimizle 10 bin kişilik büyük satranç ailesi olarak bir araya geldik. Sizleri ağırlamak bizler için çok kıymetliydi. Bu heyecan, bu birliktelik enerjimize enerji kattı. Ben, tüm sporcularımızı saygı, sevgi ve kendilerine yakışan bir şekilde bu şampiyonayı tamamladıkları için ayrı ayrı kutluyorum.

Değerli Dostlar,

Şampiyona boyunca sporcularımızdan, velilelerimizden ve antrenörlerimizden aldığımız yorumlar yaptığımız işin güzelliğini yüreğimizde hissettirdi. Hedeflerimizi büyükttük, enerjimizi tazeledik. Çünkü büyük satranç ailemizle bir araya gelmek, çocuklarımızın neşe dolu seslerinin arasında yürümek, her gün coşkuyla yapılan geri sayımlar ile turu sporcularımızla birlikte başlatmak, onların ilk hamlelerine şahit olmak bizlere güç, enerji veriyor.

Bu bağlamda böylesine büyük bir organizasyonun, her yıl daha başarılı şekilde hayata gerçekleştirilmesinde, başta Gençlik ve Spor Bakanlığı'mıza, ana sponsorumuz Türkiye İş Bankası'na, tüm il-ilçe temsilcilerimize, antrenörlerimize, ailelerimize ve elbette sporcularımıza teşekkür ederim.

Sizlerin desteği olmadan bu kadar büyük bir başarıya ulaşamazdık. Bu gurur hepimizin.

Sevgili Satrançseverler,

Ülkemiz artık satrançta örnek ülke gösteriliyor. Çalışmalarımız emeklerimiz, birbiri ardına hayata geçirdiğimiz sportif faaliyetlerimiz, projelerimiz,organizasyonlarımızla elbette başarı da geliyor. Lisanslı sporcu sayımız 1 milyon 200 bini geçti, kadın lisanslı sporcusu sayımız 400 bine ulaştı. Alt yapıya yaptığımız yatırımlarla ünvanlı sporcu sayısımız 247'ye yükseldi. Kupa ve madalya sayımız her geçen gün artırıyor. 1 olimpiyat şampiyonluğu, 1 olimpiyat ikinciliği, 41 dünya şampiyonluğu, 41 dünya ikinciliği, 44 dünya üçüncülüğü, 92 Avrupa şampiyonluğu, 86 Avrupa ikinciliği, 77 Avrupa üçüncülüğü olmak üzere uluslararası şampiyonalardan gelen madalya sayımız 690'a ulaştı. Çalışmalarımızla satranç ülkemizde artık her yaştan insanın ulaşabileceği, Türkiye'nin her noktasından erişilebilecek bir spora dönüştü.

Biz özverili, emekli çalışmalarımız, durmak bilmeden hazırladığımız projelerle satranç ile dokunmadığımız çocuğumuz kalmasın istiyoruz.

Biz çok daha fazla çalışmaya, ülkemizin geleceği için, çocuklarımız için çalışmaya devam edeceğiz. Ülkemizde satranç sevgisi büyüyecek, birlikte daha nice başarılara imza atacağız.

Sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum.
Sevgiyle ve satrançla kalın.


Yazı Arşivi