Mobile menu
Gülkız Tulay

Saygı ve Özlemle Anıyoruz...

 

Değerli Satranç Ailemiz,


Sözlerime ebediyete intikalinin 85. yılında Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü saygı, rahmet, minnet ve özlemle anarak başlamak istiyorum. Büyük Önder'in de dediği gibi, "Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır." Bizler de bu sözü şiar edinerek yaptığımız tüm çalışmalarımızı, tüm emeğimizi ülkemizin gençliğine ve geleceğine adıyoruz. Ülkemizi daha aydınlık yarınlara taşımak, Türk satrancını çok daha iyi noktalara getirmek amacıyla hep birlikte çalışmaya devam ediyoruz.

Kıymetli Satranç Ailemiz,

Cumhuriyetimizin 100. yılı dolayısıyla "Yüzyılın Hamlesi" projemizi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkarak milli mücadeleyi başlattığı Samsun'da başlattık. Bu kapsamda Bandırma Vapuru ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi'nde 2022-2023 yılı Türkiye Gençler Şampiyonumuz Alparslan Işık, 19 sporcumuz ile simultane gösteri maçı yaptı. Samsun'dan başlatığımız proje kapsamında yıl boyunca turnuvalarımızı ve etkinliklerimizi 100. yıl vurgusuyla gerçekleştirdik. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda Anıtkabir'de Atamızın huzurundaydık. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "En Büyük Eserim" olarak nitelendirdiği Cumhuriyetimize bağlılığımızı onun huzurunda yineledik.

"Yaşasın Cumhuriyet!" dedik...

Değerli Dostlar,

100 yaşına ulaşan Cumhuriyet heyecanını etkinliklerimizde ve şampiyonalarımızda yaşamaya devam edeceğiz. Bu kapsamda Cumhuriyetimizin 100. yılı kuruluş heyecanını Türkiye İş Bankası işbirliği ile yapacağımız Cumhuriyetimizin 100. Yılı Türkiye İş Bankası Satranç Kupası'nda 22-27 Kasım 2023 tarihlerinde yaşacağız. Satrancın ustaları hamlelerini Ankara'da, Cumhuriyet tarihimizin önemli yapılarından Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi'nde yapacak.

Toplamda 600 Bin TL nakdi ödülün dağıtılacağı turnuvada sporcularımız GM Mustafa Yılmaz, GM Vahap Şanal, GM Dragan Solak, GM Emre Can, GM Cem Kaan Gökerkan, GM Mert Yılmazyerli, IM Ediz Gürel, IM Ekaterina Atalık, WGM Kübra Öztürk Örenli, WFM Gülenay Aydın, WFM Zeynep Çiftci ve WIM Hayale İsgenderova mücadele edecek. IM Melih Yurtseven'in yorum ve analizleriyle Kupa heyecanını canlı olarak da takip edebileceğiz. Kupa'da hamle yapacak tüm sporcularımıza başarılar diliyorum.

Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılı coşkusu sporcularımızın uluslararası turnuvalardan elde ettikleri başarılarla katlanıyor. Dünya satrancının yakından takip ettiği 2023 Grand Swiss'te bu yıl Büyükustamız GM Mustafa Yılmaz, satrançta yıldızı parlayan genç yeteneğimiz IM Ediz Gürel ve Büyükustamız GM Vahap Şanal ülkemizi başarıyla temsil ettiler. Gösterdikleri mücadeleler için tüm sporcularımızı yürekten tebrik ediyorum. Ayrıca sporcumuz GM Mustafa Yılmaz, Türk satranç tarihine adını yazdırarak dünyanın en iyi 70 sporcusu arasına girmeyi başardı. Kendisini kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.

Sevgili Camiamız,

Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında da satrancın herkes için ulaşılabilir olması adına çalışmaya, satrançla yetişen nesillere katkı vermeye devam edeceğiz. Bu amaçla Türkiye'nin dört bir yanında yerel yönetimlerimizle işbirliği yaparak uluslararası açık satranç turnuvaları düzenliyoruz. Elazığ Belediyesi ile düzenlediğimiz Yüzyılın Hamlesi Uluslararası Açık Satranç Turnuvası tamamlandı. Bu turnuvaya 6 ülkeden ve 30 şehirden sporcular katıldı. Eyüboğlu Eğitim Kurumları iş birliğinde hayata geçirdiğimiz yaklaşık bin sporcunun hamle yaptığı ve 1 Milyon TL nakdi ödülün dağıtıldığı 32. Eyüboğlu Beyaz Fil Uluslararası Satranç Turnuvası'nda da hamleler Cumhuriyetimizin 100. yılı coşkusu ile yapıldı.Turnuvalarda dereceye giren tüm sporcularımızı kutluyorum.

Sırada 12-18 Kasım 2023 tarihleri arasında Mersin Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle düzenleyeceğimiz 7. Mersin Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Açık Satranç Turnuvası ve 12-19 Kasım 2023 tarihlerinde Konyaaltı Belediyesi iş birliğinde gerçekleştirilecek 3. Konyaaltı Belediyesi Uluslararası Açık Satranç Turnuvası var.

11-14 Kasım 2023 tarihleri arasında da Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde Bismil Kaymakamlığı ve Bismil Belediyesi ile Ulusal Yüzüncü Yıl Bismil Satranç Turnuvası'nı düzenleyeceğiz.

Yıl sonuna doğru ise GÜRİŞ Holding sponsorluğunda düzenleyeceğimiz 2023 Türkiye Satranç Şampiyonası heyecanını Antalya'da yaşacağız. Bu yıl 2023 Türkiye Şampiyonası 1-10 Aralık 2023 tarihleri arasında düzenliyoruz. Turnuvalarda hamle yapacak tüm sporculara başarılar diliyorum.

10-21 Kasım 2023 tarihleri arasında Karadağ'ın Budva şehrinde düzenlenecek olan Avrupa Takımlar Satranç Şampiyonası başlıyor. Açık kategoride GM Mustafa Yılmaz, GM Vahap Şanal, GM Emre Can, GM Cemil Can Ali Marandi ve GM Mert Yılmazyerli, kadınlar kategorisinde ise IM Ekaterina Atalık, WFM Gülenay Aydın, WFM Zeynep Çiftçi, WIM Hayale İsgenderova ve WFM Buse Naz Koçyiğit hamle yapacak. Şampiyonada takımlarımız GM Cem Kaan Gökerkan ve IM Oğulcan Kanmazalp antrenörlüğünde hazırlanacak. İlk tur maçları 11 Kasım Cumartesi günü TSİ 17.00'de başlayacak. Şampiyonada hamle yapacak her iki takımımıza da başarılar diliyorum.

Değerli Satranç Ailemiz,

Satranç tahtasındaki her hamle, bir düşünceyle başlar. Bizler de yüz yıl önce bir hamleyle başlayan büyük zaferimizin, Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlamaya ve yeni yüzyılımızda ülkemizin geleceğini parlak kılmaya devam edeceğiz.

Bu vesileyle ülkemizin kurucusu Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü aramızdan ayrılışının 85. yıl dönümünde bir kez daha özlem, saygı, sevgi ve rahmetle anıyorum.

Saygı ve sevgilerimle...


Yazı Arşivi