Mobile menu
Gülkız Tulay

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'mız Kutlu Olsun

           

Sevgili Satranç Ailem,

Kıymetli Gençler,

Bu tarih, batışı olmayan bir güneşin, Bandırma Vapuru'ndan Samsun ufuklarına doğduğu; paylaşılmak ve yok edilmek istenen bir ulusun istiklal aşkının, tüm uluslara örnek olacak şekilde tarih sahnesine çıktığı gündür. Samsun'da Kurtuluş Destanı'nın ilk sayfasının yazıldığı gündür. Ve bizler bu anlamlı günde Samsun'da, gençlerimizle birlikteyiz. Büyük mutluluk, büyük gurur!

İyi ki varsınız gençler! Sizler Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün, Cumhuriyetimizi emanet ettiği güçlü fikirler, aydınlık yarınlarımızsınız... Gözlerimizi dolduran, yüreğimizi gururla kabartan başarıların timsalisiniz. En büyük teşekkürü ve teveccühü hak ediyorsunuz. Var olun!

Bu onurlu ve mutlu günü bize armağan eden, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, aziz vatanımız için hayatlarını feda eden tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'mız kutlu olsun.

Sevgili Dostlar,

Bu yıl Cumhuriyetimizin 100. yılı ve biz bu önemli bayramı coşkuyla Samsun'da kutluyoruz. 19 Mayıs 1919'da Ata'mızın önderliğinde Samsun'da Milli Mücadelenin ilk ateşi yakıldı. Bu günden sonra ülkemiz, milletimiz adına hiçbir şey eskisi gibi olmadı. Hep daha ileriye, hep daha iyiye, gelişmeye emin adımlarla yürüdük. Ülkemizde her ilimizin ayrı bir doğal güzelliği, tarihi bir değeri bulunmakta. Biz de önemli turnuvalarımızın planlamasını hem tarih hem de yer anlamında birbirine değer katacak şekilde planlıyoruz. Sadece bir turnuva düzenlemiyor, çocuklarımızın, gençlerimizin ülkemizin tarihini öğrenmesi ve coşkuyla yaşaması, bu değerleri hayatlarına yol edinmesi için çalışıyoruz. Bu nedenle biz de hem Cumhuriyetimizin 100. yılında hem de böylesi anlamlı bir haftada 2023 Türkiye Gençler Satranç Şampiyonamız vesilesiyle gençlerimizle birlikteyiz. Aynı zamanda 2023 Türkiye Emektarlar Satranç Şampiyonamız da Ankara'da 19 Mayıs tarihinde başlayacak. Böylece ruhu hep genç olan, Cumhuriyetimizin emektarları da Ankara'da hamle yapacak. Hem Samsun'da hem de Ankara'da satranç rüzgarı esecek. Ben de iki şampiyonayı yakından takip ediyor olacağım. Tüm sporcularımıza yürekten başarılar diliyorum.

Değerli Arkadaşlar,

Cumhuriyetimizin ilk yüzyılında satrançta hem Türkiye için hem de Türk satrancı için büyük adımlar atıldı. Bugün satrançta büyük bir aile olduk. Lisanslı sporcu sayımız 1 milyon 200 bini geçti. Altyapıya yaptığımız yatırımlar, hayata geçirdiğimiz çalışmalar ile durmadan, planlı bir şekilde yolumuza devam ediyoruz. Sporcularımızın gerek ulusal gerekse uluslararası arenada aldıkları başarılar ise yaptığımız işlerin doğruluğunu ortaya koyuyor. 2019, 2022 yıllarında kazandığımız madalyalar ile ülke şampiyonu olduğumuz Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası bu sene 12-22 Mayıs tarihleri arasında Arnavutluk'un Dıraç kentinde düzenleniyor. 26 sporcumuz ülkemizi gururla temsil ediyor. Yürekten inanıyorum ki çok güzel haberler alacağız oradan. Sporcularımıza yürekten başarılar diliyorum.

Aynı zamanda Birleşik Arap Emirlikleri'nin Sharjah kentinde düzenlenen Sharjah Ustalar Satranç Turnuvası'nda hamle yapan; Büyükustalarımız Mustafa Yılmaz, Vahap Şanal, Emre Can ve Kıvanç Haznedaroğlu''na da başarılar diliyorum. Turnuvada yarışan Büyükustamız Mustafa Yılmaz, ayrıca 17 Mayıs tarihinde aldığı galibiyetle canlı Elo listesinde +4,1 Elo puanı kazanarak 2645 Elo puanına yükseldi ve canlı Elo sıralamasında dünyada ilk 100'e girmeyi başardı. Yürekten tebrik ediyor, başarılar diliyorum.

Kıymetli Ailem,

Tüm bunların yanında yoğun ve heyecan dolu bir faaliyet programı Temmuz ayında da bizleri bekliyor. Satranç camiamızın merak ve ilgiyle beklediği 2023 Türkiye Kupası'na ilişkin detaylı bilgileri Federasyonumuzun internet sayfasından ve sosyal medya hesaplarımızdan ilan ettik. Süper Lig için 9 Temmuz-20 Temmuz tarihleri arasında Ankara'da olacağız.

8 - 15 Temmuz tarihleri arasında Birinci ve İkinci Lig'lerimiz ve Kulüpler Şampiyonamız 15 - 22 Temmuz tarihleri arasında Denizli'de gerçekleştirilecek ve 2023 Türkiye Kupası heyecanı da 23 Temmuz-31 Temmuz tarihleri arasında yine Denizli'de yaşanacak. 

Sevgili Satranç Ailemiz,

Bu yıl bizler için ayrıca önemli. Cumhuriyetimizin 100. yılını kutluyoruz. Bu yıl her zamankinden daha fazla çalışarak 100. yıl coşkusunu sizlere ve sporcularımıza yaşatacağız. Gençlik haftasında, Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışır "YÜZYILIN HAMLESİ" kampanyamızı başlatıyoruz. "YÜZYILIN HAMLESİ" kampanyamız ile Türk satrancının, satrançla büyüyen nesillerin Cumhuriyetimizi sonsuza kadar yaşatacağı, cumhuriyetin koruyucusunun onlar olacağını vurgulayacağız. Biz yeni yüzyıla hazırız, biz varız diyeceğiz.

Evet bazı cesur hamleler vardır, geleceği değiştirir. Atatürk'ün Samsun'da yaktığı ışıkla başlayan kurtuluş mücadelesi ve cumhuriyetin ilanı ile bu toprakların kaderi değişti.

2023 yılına kadar yani satrançta hem Türkiye için hem de Türk satrancı için büyük adımlar attık. Her hamlemizde bu ülkeye satrancı daha çok sevdirdik. Birlikte başardık, Büyük satranç ailemiz ile büyük bir başarı hikayesi yazdık. Bizler, dünyada ve Avrupa'da takdirle izlenen, hedefleri, hayalleri kabına sığmayan bir aile olduk. Sporcu sayımızdan kazanılan başarılara bu ülkede "satranç var, biz varız" dedik. Ve en önemlisi evlatlarımızı bu sporun değerleriyle büyütüyoruz. Biliyoruz ki yeni yüzyılda bu ülke, cesur, donanımlı, birikimli, aklı, yüreği çalışan, sorgulayan, okuyan evlatlarımızla daha aydınlık olacak. Daha çok çalışacağız. Türkiye için, Türk satrancı için daha çok çalışacağız. Biliyoruz ki her cesur ve akılcı hamlemiz, bu ülkenin geleceğine güç verecek, evlatlarımızın hayatını değiştirecek. O zaman daha çok çalışmaya, daha çok üretmeye devam edeceğiz. Biz yüzyılın hamlesi için hazırız! Yeni yüzyıla hazırız!  Gelecek, Türk satrancının gençlerinin hamleleriyle şekillenecek.

Tarihe not düşeceğimiz bu anlamlı kampanyamız kapsamında yıl boyunca, 29 Ekim 2023 tarihine kadar faaliyetler, organizasyonlar ile Cumhuriyetimizin 100. yılını büyük bir coşku ile kutlayacağız. Kampanyamızı, Samsun'da düzenleyeceğimiz 2023 Türkiye Gençler Satranç Şampiyonası ile başlatıyoruz. Orada çok anlamlı bir başlangıç yapacağız. O tarihi günde, 19 Mayıs'ta Bandırma Vapuru'nda tasarlanan simultane maçla sporcularımız "Biz varız, yeni yüzyıla hazırız" diyecek. Biz çok heyecanlı ve mutluyuz! Gerek hazırlık süreci, gerekse ortaya çıkan çalışma bize, "İyi ki!" dedirtti.

Değerli Dostlar,

Biz hep olduğu gibi güçlü hamleler yapmaya, daha çok çalışmaya devam edeceğiz. Cumhuriyetimizin yeni yüzyılında, satrançta "YÜZYILIN HAMLESİ" bizden gelsin istiyoruz. Birlikte güzel bir geleceğe adım atalım istiyoruz. Bu coşkuyla 2023 Türkiye Gençler Satranç Şampiyonası ve 2023 Türkiye Emektarlar Satranç Şampiyonamız'da hamle yapacak tüm sporcularımıza şimdiden başarılar diliyorum.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'mızı kutluyor, bize bu anlamlı günü hediye eden Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, aziz vatanımız için hayatlarını feda eden tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum.

Sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum.


Yazı Arşivi