Mobile menu
Gülkız Tulay

20 Temmuz Dünya Satranç Günü Kutlu Olsun...

 

20 Temmuz Dünya Satranç Günü'nün 56. yıl dönümü kutlu olsun!

Değerli Satranç Ailemiz,

Tarih boyunca pek çok kez kanıtlanmıştır ki spor insanlarda fiziksel, mental iyileşme sağlayarak insanlığın hayatta kalmasına yardımcı olur, onu iyileştirir, geliştirir. Bunu belki de en çok satranç için söyleyebiliriz. Satranç, sahip olduğu esneklik ile her zaman ve mekâna uyarlanabilir, fiziksel ve mental iyileşme sağlar, pozitif etkiler yaratır, insanları güçlü bir şekilde bir araya getirir, iyileştirir, geliştirir.

Birleşmiş Milletler sporu, fiziksel, sanatsal aktiviteleri önyargıların ortadan kaldırılmasında, ayrımcılıkla mücadelede, eğitimin gelişmesine katkıda bulunma gücüyle sürdürülebilir kalkınmaya destek olduğunu kabul ediyor. Bunu belki de en çok satranç sporu için söyleyebiliriz. Çünkü satranç kapsayıcıdır, yaş, cinsiyet fiziksel yetenek veya sosyal statüye bağlı olmadan her yerde ve herkes tarafından uygulanabilir.

Çünkü satranç; spor, bilimsel düşünce ve sanat unsurlarının birleşimiyle en eski, entelektüel ve kültürel sporlardan biridir.

Sevgili Satranç Dostlarım,

Türkiye'nin satrançta son 10 yılda yakaladığı ivme tüm dünyada etkili oluyor, Avrupa'dan başarılar birbiri ardına geliyor. Çok yeni, 12-18 Temmuz 2022 tarihlerinde Yunanistan'ın Selanik şehrinde düzenlenen, Türkiye'nin 12 sporcu ile yarıştığı 2022 Avrupa Genç Takımlar Satranç Şampiyonası'ndan takım olarak 2 gümüş, bireyselde ise 3 altın ve bir bronz olmak üzere toplamda 6 madalya ile yurda dönüyoruz.

Daha ayrıntılı ve elbette büyük bir gururla yazmam gerekirse Avrupa Genç Takımlar Satranç Şampiyonası'nda Türkiye 18 yaş kızlarda ikinci olurken, 12 yaş genelde şampiyonluğu paylaşarak ikinci oldu. Bireyselde Demhat Zerey 1. masa üçüncüsü, Jülide Aysu Mutlu 2. masa birincisi, Mert Can Seviğ 3. masa birincisi, Berk Madsman beşinci masa birincisi olmayı başardı. Bu bizler için müthiş bir övünç kaynağıdır, biliyorum ki devamı da gelecektir...

Kıymetli Yol Arkadaşlarımız,

Biliyorsunuz, her yıl 20 Temmuz Günü'nü "Dünya Satranç Günü" olarak kutluyoruz. Dünya Satranç Günü yalnızca uluslararası satranç etkinliklerinin desteklenmesi, dünya halkları arasındaki harmoniye katkı sağlanmasını amaçlamakla kalmıyor aynı zamanda barış, dayanışma kültürü ve diyalogu teşvik eden bir platform oluşturuyor.

Değerli Satranç Gönüllülerimiz,

Bu yıl Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu, UNESCO tarafından 20 Temmuz 1966'da ilan edilen Dünya Satranç Günü'nün 56. yıl dönümü ve Türkiye Satranç Federasyonu olarak bugünü çeşitli etkinliler, aktiviteler ve büyük bir coşkuyla kutluyoruz.

Biz bu yıl Türkiye Satranç Federasyonu olarak 20 Temmuz Dünya Satranç Günü'nde ana sponsorumuz Türkiye İş Bankası ile KidZania'dayız. Türkiye İş Bankası Dünya Satranç Günü Kidzania İstanbul Satranç Şenliği'ni düzenliyoruz. Satranç Şenliği, çocukların hem motor becerilerini hem de fiziksel ve sosyal becerilerini geliştirecek meslekleri deneyimlediği, seçim yapma özgürlüğünü elde ettiği, yaratıcılıklarını kullandıkları, oynadığı ve ürettiği Çocuklar Ülkesi Kidzania'da gerçekleştirilecek.

Anaokulu ve 7 - 8 yaş kategorilerinde düzenlenen turnuvada yaklaşık 100 sporcu hamlelerini Dünya Satranç Günü için yapacak. Turnuvanın yanı sıra çocuklar Satranç Atölyesi'nde gün boyu farklı aktiviteler ile eğlenecek, keyifli vakit geçirecekler.

Sevgili Satranç Dostlarımız,

Türkiye artık bir satranç ülkesidir! Bu sporu bu ülke çok sevdi. Bu sevgi, ülkenin her köşesinde yapılan turnuvalarla, etkinliklerle, şenliklerle büyüyerek devam ediyor. Her gün aramıza katılan evlatlarımızla satranç ailemizi büyütüyoruz. Bu spor, bilimin, aklın yoludur. Bu spor, donanımlı, disiplinli, yüksek hedefleri, yüksek idealleri olan memleket sevdalılarının yoludur! Bu spor durmadan, yorulmadan çalışanların yoludur! Bizler, satranç sporu ile aydınlanan gençlerimizle, yüce önder Atatürk'ün çizdiği yolda, daha sağlam, daha kararlı adımlarla, güçlü bir Türkiye, aydınlık bir gelecek için emin adımlarla yürümeye devam edeceğiz.

Bu vesileyle ben sizlerin 20 Temmuz Dünya Satranç Günü'nü kutluyorum, her hamlenizde başarı diliyor, sizlere sevgi ve saygılarımı sunuyorum...


Yazı Arşivi