Mobile menu
Gülkız Tulay

Dünya Satranç Günü ve Kurban Bayramınızı Kutlarım...

 

 Değerli Satranç Ailemiz,

20 Temmuz gününde satranç ailesi olarak her yıl çeşitli etkinliklerle ve coşku ile kutladığımız Dünya Satranç Günü'nü ve Kurban Bayramı'nı birlikte kutluyoruz. Kurban Bayramı; yardımlaşmanın, dayanışmanın, ikramda bulunarak bir arada olmanın bayramıdır. İnsanlık olarak geçtiğimiz salgın sınavında ve bir arada olamadığımız günlerde yardımlaşmaya, bir arada olmaya ve ayrım yapmadan birlikteliğe ne kadar çok ihtiyacımız olduğunu gördük. Bu nedenle de bu yıl Kurban Bayramı'nın birlikteliğin, paylaşmanın ve yardımlaşmanın yoğun olarak yaşandığı bir bayram olmasını diliyorum.

Bir milyonu aşkın lisanslı sporcu sayımız ile tüm spor branşlarını geride bırakarak zirvede yer alıyoruz. Aynı zamanda pandemide ve pandemi öncesinde de ülkemizin ulusal ve uluslararası anlamda en çok etkinlik, şampiyona ve turnuva düzenleyen spor federasyonlarının başında geliyoruz.

Çocuklarımız, gençlerimiz okul öncesinde, ilkokullarda, ortaokullarda, satranç sınıflarımız sayesinde satranç sporu ile tanışıyor, evlerine taşıyor, ailecek yapabilecekleri bir spor olarak görüyorlar. Bizler "Türkiye Satranç Öğreniyor" diyerek herkese satranç sporunu öğretiyoruz.

Normalleşmede ve sıcak havalarda çocuklarımız artık dışarı çıkıyor, turnuva salonlarında buluşuyor, sokakları, parkları ve bahçeleri gülümsemeleri, kahkahaları ile şenlendiriyorlar.

Bizler; Yalova, Adana, Yozgat gibi illerimizi satranç parkları ile buluşturduk. Ülkemizin çeşitli yerlerini de satranç parkları ve satranç merkezleri ile buluşturmaya devam ediyoruz. Samsun'a yakın zamanda Satranç Merkezi açılacak. Manisa'nın Akhisar ilçesi yepyeni bir satranç eğitim merkezine kavuştu. Yozgat'ın Sorgun ilçesinde ise kente görsel olarak da ayrı bir zenginlik katan dev satranç sahası kazandırdık.

Artık çocuklarımız kendi illerinde ve ilçelerinde de satranç parkı olsun istiyor. Satranç Ailesi olarak 81 il ve ilçelerimizde satranç parkı olsun istiyoruz.

Dünya Satranç Günü'nde ülkemizi Dünya'da en çok satranç parkı olan ülkesi yapmak için ilk adımı atalım. Sizlerin de desteğiyle "SATRANÇ ÜLKESİ TÜRKİYE, TÜM YURTTA SATRANÇ PARKLARINA KAVUŞUYOR" hedefiyle yola çıkalım.

"Bir Satranç Ülkesi" olarak bu yıl da 20 Temmuz Dünya Satranç Günü'nde Gökyay Vakfı Satranç Müzesi'nde çok özel bir kutlama gerçekleştirdik. Ankaralı sporcularımız ile satranç oynadık, gülümsemelerine mutluluklarına şahit olduk. Bu özel günde desteklerinden dolayı Gökyay Vakfı Satranç Müzesi Kurucusu Sayın Akın Gökyay'a ve Birten Gökyay'a teşekkürlerimi iletiyorum.

Kıymetli Arkadaşlar,

Okullarımız, öğrencilerimiz bizler için çok önemli. Satranç sporunun öğrencilerimiz arasında yaygınlaşması ve okullarımızda satranç sporunun popülerleşmesi için mücadele ediyoruz. Bu yıl pandemi nedeniyle Okul Sporlarının gerçekleştirilememesi ve öğrencilerimizin satranç sporunda bir araya gelememesine gönlümüz razı olmadı. Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile görüşerek Türkiye Okul Sporlarında satranç sporunu dijital dünyaya taşımaya karar verdik. Ana sponsorumuz Türkiye İş Bankası'nın da teknolojik ödüllerle desteklediği Türkiye Okul Sporları il elemelerine 25 bini aşkın öğrencimiz katıldı. Final heyecanını ise 51 ilden 320 sporcumuzun katılıyla gerçekleştirdik. Hakemlerin gözetiminde sporcularımız hamlelerini özenle hazırlanan salonlarda yaptı. Gençlik ve Spor Bakanlığımız tarafından Ana Sponsorumuz Türkiye İş Bankası ve Federasyonumuzun katkılarıyla gerçekleştirilen Türkiye Okul Sporları Turnuvası final heyecanında hamle yapan ve dereceye giren tüm sporcularımızı yürekten tebrik ediyor, başarılı bir turnuva sürecine imza atan, emeği geçen herkese teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Sevgili Satranç Ailemiz,

Normalleşme ile birlikte biz de; sporcularımızın, ailelerimizin, eğitim kulüplerimizin, il temsilcilerimizin heyecanla beklediği kararı alarak ulusal turnuvalarımıza Türkiye genelinde yüz yüze başladık. Tüm sporcularımızın, ailelerimizin, eğitim kulüplerimizin, il temsilcilerimizin, hakemlerimizin, antrenörlerimizin pandemi hassasiyetlerine dikkat edeceklerini, satranç ailesi olarak örnek turnuvalar ve şampiyonalar düzenleyeceğimize eminim. Tüm satranç ailemiz yeniden bir arada olmaktan çok mutlu. İllerimizden, sporcularımızdan, velilerimizden, kulüplerimizden çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Sporcularımızın, tüm satranç ailemizin bu heyecanı ve mutluluğu ise bizler için çok kıymetli.

Normalleşme ile birlikte tüm satranç ailemizin bir araya geldiği, çocuklarımız ailelerimiz ile büyük buluşmamızın gerçekleştiği Yaş Gruplarını bu yıl düzenleme kararı aldık. Rekor katılımla 7 bini aşkın tüm satranç ailemizin bir araya geldiği Yaş Gruplarını her yıl yarıyıl tarihinde düzenliyorduk. Ancak bu yıl pandemi nedeniyle farklı zaman dilimlerinde ve daha kontrollü olarak gerçekleştireceğiz. 2021 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonalarının il yarışmalarını başlattık. 7 - 12 yaş grubumuz maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarak 8 Ağustos'a kadar hamlelerini illerimizde özenle hazırlanan salonlarda yüz yüze yapacaklar.

2021 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Takım Turnuvası il yarışmalarımıza 6 Temmuz tarihinde başladık. 1 Ağustos tarihine kadar 4 kategori üzerinden düzenleyeceğiz. Turnuvada ilinde dereceye girmiş ve final yarışmasını tamamlayacak olan kulüplerimize nakdi destek de sağlanacaktır.

Şimdiden büyük buluşmanın heyecanı içerisinde olan tüm sporcularımıza başarılar diliyorum. İl elemeleri hakkında detaylı bilgi almak için turnuva yönergelerine Federasyonumuzun sitesinde ve il temsilciliklerimizin sitesinden ulaşabilirsiniz.

Sevgili Dostlar,

2021 FIDE Dünya Kupası ve FIDE Kadınlar Dünya Kupası heyecanı yaşadık. Tarihimizde ilk defa Dünya Kupasına 5 sporcu ile katıldık. Dünya Kupası'nda ikinci tura yükselerek ülkemizi temsil eden GM Vahap Şanal'a, GM Emre Can'a, GM Mustafa Yılmaz'a, IM Ekaterina Atalık'a ve WGM Betül Cemre Yıldız Kadıoğlu'na teşekkürlerimizi iletirim.

Sporcularımız yeni unvanlar almaya, başarılarına başarı katmaya devam ediyor. 2021 Sırbistan Açık Turnuvası'nda Kayra Kamer IM unvanı, Umut Ata Akbaş ile Can Haktan Unat ise FM unvanı almaya hak kazandılar. 2021 Silver Lake Açık Satranç Turnuvası'nda Avrupa Şampiyonu olan sporcumuz Yağız Kaan Erdoğmuş, CM unvanını almaya hak kazandı. 11. Akdeniz Satranç Şampiyonası'nda ise GM Vahap Şanal şampiyonayı 3. sırada tamamladı. Ediz Gürel ise FM unvanına kavuşarak IM normu almaya başladı.

Ülke TV ve Spor & Spor Dergisi tarafından bu yıl yedincisi organize edilen Gençlik ve Spor Bakanımız Sn. Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun katılımlarıyla gerçekleştirilen, Federasyonumuzun göstermiş olduğu başarılardan dolayı benim de ödül aldığım "Sporun Devleri Buluşuyor" ödül töreninde Avrupa Yaş Gruplarında gümüş madalyanın sahibi olan ve kendi yaş kategorisinde Türkiye Şampiyonu unvanını alan başarılı sporcumuz WCM Gülenay Aydın "Yılın Sporcusu Onur Ödülü"nün sahibi oldu. Sporcularımızı tebrik eder, başarılarından dolayı hepsini kutlarım.

Sevgili dostlar,

20 Temmuz Dünya Satranç Günü'nü ve Mübarek Kurban Bayramı'nı en içten dileklerimle kutlar, paylaşmanın, sevginin, mutluluğun ve huzurun daim olduğu bir dünya dilerim.

Saygılarımla...


Yazı Arşivi