Mobile menu
Gülkız Tulay

Bayramınızı Kutlar, Sağlık ve Mutluluk Dilerim!

 

 

Değerli Satranç Ailemiz,

Dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkisi altında bırakan pandeminin sürecini her zaman olduğu gibi yine birlik ve beraberlik ruhu ile yaşıyoruz. Tek fark, bu sefer sosyal izolasyonumuzu sağlayarak, evde kalarak, daha mesafeli yaşayarak atlatıyoruz. Kucaklaşamasak da gönüllerimiz bir, umudumuz bir.

Bu önemli süreçte TSF olarak, Türkiye'ye örnek projeler hayata geçirdik. Bir araya gelemediğimiz, yan yana olamadığımız bu günlerde dijital dünyada sevincimizi, üzüntümüzü, hayallerimizi, geleceğe yönelik hedef ve projelerimizi paylaştık. Bir olduk, teslim olmadık, sosyal mesafe kurallarına uyarak dünyaya örnek olduk.

Şimdi aynı coşku ve heyecan ile Ramazan Bayramını kutlayacağız. Ancak bu bayramda, önümüzdeki günlerde sağlık açısından sıkıntı yaşamamak ve bu süreci daha kolay atlatabilmek için evde kalacağız. Büyüklerimizin ellerini pandemi süreci sona erdiğinde öpeceğiz, küçüklerimiz ile pandemi sürecinden sonra kucaklaşacağız. Şimdi birbirimiz için fedakarlık yapma zamanı.

Kıymetli Dostlar,

Biz çalışmaya, üretmeye devam ediyoruz.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Turnuvası kapsamında 81 ilimizden 5 bin 548 lisanslı sporcumuzun kayıt yaptırdığı çok anlamlı ve büyük bir turnuvaya imza attık. Samsun'dan başlayan turnuvamızın açılış törenini online ortam üzerinden gerçekleştirdik. Sayın Samsun Valimiz Osman Kaymak'ın açılış konuşmasını gerçekleştirdiği, Sayın Gençlik ve Spor Bakanımız Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun açılış hamlesini yaptığı turnuvamız Türkiye'nin en büyük satranç turnuvası olarak tarihe adını yazdırdı. 81 ilimizde 684 sporcumuza madalya verildi. Bu anlamlı rekora imza atmamıza vesile olan tüm sporcularımıza yürekten teşekkür ediyor, dereceye giren tüm sporcularımıza başarılarının devamını diliyorum. Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu'na bizlere verdiği destekler ve her zaman yanımızda olduğu için, Samsun Valimiz Sayın Osman Kaymak'a böyle özel bir günde bizlerin yanında olduğu için ve gece gündüz demeden çalışarak bu anlamlı turnuvamızın başarıyla geçmesi için emek veren kıymetli satranç ailemize teşekkürlerimizi sunuyorum.

Türkiye Satranç Federasyonu olarak, Red Bull ortaklığı ile düzenlediğimiz Red Bull Chess Masters'da heyecan devam ediyor. 3 yıldır bir arada olduğumuz ve ilk kez tamamıyla çevrim içi olarak düzenlenen Red Bull Chess Masters'da renkli görüntüler yaşanıyor. Turnuvamıza özel konuklar geliyor, başarılı sporcularımız performansları ile adından söz ettirmeye devam ediyor. Red Bull ailesi ile birlikte yine çok keyifli bir turnuva sürecine imza atıyoruz. 30 - 31 Mayıs tarihlerinde güzel bir finale imza atacağız. Turnuvamızın kapanış töreninde büyük bir mutlulukla bildirmek isterim ki Azeri Büyükusta Şehriyar Mamedyarov da bizlerle olacak. Şimdiden emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

Bir diğer online turnuvamız ve yüzlerce sporcumuzun hamle yaptığı Federasyonumuz tarafından düzenlenen ve ana sponsorumuz Türkiye İş Bankası tarafından desteklenen, İş Bankası 20 Yaş ve Altı Online Satranç Turnuvası tüm heyecanıyla devam ediyor. 24 Nisan tarihinde başlayıp, Mayıs sonuna kadar devam edecek olan Turnuvamızda 20 yaş ve altı sporcularımız evde kaldıkları bu süreçte hamlelerini online ortam üzerinden yapıyor. 2005 yılından beri satranç ailemizin her zaman yanında olan Türkiye İş Bankası ailesine bu güzel turnuva için bir kez daha teşekkür ediyorum.

Gerçekleştirdiğimiz online dersler ile eğitimlerimize de özel bir hassasiyet gösterdiğimizi belirtmek isterim. Satranç sporunun her alanında titizlikle çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Antrenörler Kurulumuz ve Eğitim Kurulumuz tarafından düzenlenen Antrenör Gelişim seminerlerimiz ve Federasyonumuz Merkez Hakem Kurulu tarafından organize edilen hakemler için uzaktan eğitim seminerlerimiz tamamlanan derslerin ardından sona ermişti. Ancak yeni ders programlarıyla yolumuza devam ediyoruz. Federasyonumuz Merkez Hakem Kurulu tarafından, uzaktan eğitim programı kapsamında, Swiss Manager programı eğitimi başladı. Söz konusu eğitimleri Microsoft Teams uygulaması üzerinden gerçekleştiriyoruz. 1 ve 2. kademe antrenörlerimiz için de ikinci bir online ders programı düzenledik. Derslerimiz 29 Mayıs 2020 tarihinde başlıyor. Şimdiden tüm katılımcılarımıza başarılar diliyorum.

Değerli Arkadaşlar,

Satranç engel tanımıyor, kıtaları birleştiriyor. Türkiye ve Vietnam, engelli sporculardan oluşan takımlarla Engelliler Haftası'nda dostluk maçında online olarak bir araya geldi. Türkiye Satranç Federasyonu, Vietnam Milli Paralimpik Komitesi ile kurduğu dostluğu, dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgınında, iki ülke arasındaki dayanışmanın artması için dostluk maçında pekiştirildi. 10-16 Mayıs Engelliler Haftası'na da denk gelen bu etkinlik online olarak da takip edilebildi.

"Satranç Eğitimini Geliştirme" Projesi kapsamında görme engelli vatandaşlarımızın faydalanabilmesi ve satranç sporuna ilişkin yol haritası olması için hazırlanan "Görme Engelliler İçin Eğitim Metodojisi-Antrenörler İçin Rehber" kitabının Vietnam Milli Paralimpik Komitesi talebiyle Vietnamca diline çevrilmesinden de ayrıca gurur duyduk.

Sevgili Satranç Ailemiz,

Gelinen süreçte Sağlık Bakanlığımız Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda, Gençlik ve Spor Bakanlığımızın almış olduğu kararlara istinaden 2019 - 2020 etkinlik takviminde yer alan faaliyetlerimize ara vermek durumunda kalınmıştı. Bunun yanı sıra Dünya Satranç Federasyonu (FIDE) ve Avrupa Satranç Birliği (ECU) 2020'de yapılması planlanan birçok uluslararası organizasyonu erteleme kararı almıştı.

Türkiye Satranç Federasyonu olarak Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile görüşmelerde bulunulmuş, Sağlık Bakanlığımız Bilim Kurulunun önerileri dikkate alınmış, Türkiye Satranç liglerinde yer alan satranç kulüplerinden görüş istenilmiştir. Bu kapsamda Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi, Türkiye Satranç Birinci Ligi, Türkiye Satranç İkinci Ligi ve İl Yöre müsabakaları ve Kulüpler Şampiyonasına katılacak kulüplerden toplamda 108 kulüp görüş iletmiş olup bu kulüplerden; 104'ü bu sene liglerin yapılmaması yönünde görüş bildirmiş, 1 kulüp oynamak istediğini, 2 kulüp ise alınacak kararlara uyacaklarını, 1 kulüp ise farklı formatta olur ise yarışabileceklerini belirtmiştir.

Bununla birlikte Federasyonumuz Sağlık Kurulunun müsabakaların yapılmaması yönündeki tavsiye raporu doğrultusunda, Federasyonumuz Yönetim Kurulu tarafından gerekli değerlendirmeler yapılmış ve 2019 - 2020 etkinlik takviminde yer alan 2020 İl Yöre yarışmaları, 2020 Türkiye Kulüpler Şampiyonası, 2020 Türkiye Satranç İkinci Ligi, 2020 Türkiye Satranç Birinci Ligi ve 2020 Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi müsabakalarının 2020 yılı içinde yapılmamasına, bu yıl düzenlenmeyecek olan satranç liglerinin önümüzdeki yıl tüm haklar saklı kalmak kaydıyla gerçekleştirilmesine karar verilmiştir. Bu süreçte Gençlik ve Spor Bakanlığımızla iletişim halinde olarak faaliyet takvimimizde yapılan güncellemeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Kıymetli Ailem,

Bizim bayramlarımız çok özeldir, güzeldir. Böylesine özel günlerde sevdiklerimizle buluşmak ve onlarla kucaklaşmak isteriz. Şu sürecin getirdiği gerekler neticesinde sabırlı olmak ve sevgimizi uzaktan paylaşmak durumundayız. Nice güzel, sağlıklı ve birlikte bayramlar görebilmek için bu Ramazan Bayramı'nda da evlerimizde kalıp, bayram sevincimizi evlerimizde yaşayalım.

Ramazan Bayramımızın sizlere, ülkemize, hepimize sağlık, sevgi ve huzur getirmesini diliyor, en içten dileklerimle bayramınızı kutluyorum. Nice bayramlar görmek dileği ile...

Saygılarımla.

Gülkız Tulay


Yazı Arşivi