2018 FIDE HAKEM SEMİNERİ

 fide arbiters

Değerli Hakemlerimiz,

9-12 Ağustos 2018 tarihlerinde Türkiye Satranç Federasyonu IM Nevzat Süer Salonu, Ankara'da FIDE Hakem Semineri ve Sınavı yapılacaktır.

Resmi FIDE Duyurusu | Başvuru Listesi

Seminer Porgramı

Katılım koşulları ve başvuru bilgisi haberin devamında yer alıyor.

Devamını oku...

2018 ULUSAL HAKEMLİK SEMİNERİ VE SINAVI

dd

           Değerli hakemlerimiz, 13-15 Ağustos 2018 tarihleri arasında Türkiye Satranç Federasyonu - IM Nevzat Süer Salonu / Ankara'da Ulusal Hakemlik Semineri ve Sınavı yapılacaktır.

           Davetli listesi 3 ve üzeri ulusal norma sahip hakemlerimizden oluşmaktadır. Kurs kontenjanı 50 hakem ile sınırlıdır. Kayıtlar başvuru sırasına göre alınacaktır. Son başvuru tarihi: 15 Temmuz 2018'dir.

          Başvuru sayısının 50'nin altında olması durumunda, 2 turnuva normu olan veya 1 turnuva ve 1 gelişim normuna sahip hakemlerimiz davetli listesine eklencektir. 

          Katılım Şartları ve Başvuru Bilgisi | Kurs Programı

          Davetli Listesi | Başvuru Listesi (Listeler güncellenmiştir. 13.07.2018-12.00)

          Kontenjan dolduğundan başvurular sona ermiştir.

Ulusal, FA ve IA Hakemlerimizin Dikkatine !

fide kart15-22 Ekim 2011 tarihleri arasında Krakow / Polonya’da düzenlenen 82. FIDE Kongresi'nde alınan karar doğrultusunda Ulusal (NA), FIDE (FA) ve International (IA) hakemlerin bir defaya mahsus olmak ve 01.01.2013 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere hakem lisans ücreti yatırmaları gerekmektedir. Lisans ücretlerini yatıran hakemler aşağıdaki listede yeşil ile gösterilmiştir. Lütfen kontrol ediniz. Bilgilerde yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. ve Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine mail gönderebilirsiniz.

xlsÜCRET YATIRAN HAKEMLER (18.09.2018)
unlem  FIDE'ye bir sonraki gönderim 21.11.2018 tarihinde yapılacaktır.

Devamını oku...

Başhakem ve Gözlemci Raporları

rapor00Merkez Hakem Kurulu’na gönderilecek başhakem ve gözlemci raporları için Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. e-posta adresi açılmıştır.

Bilindiği üzere, başhakem ve gözlemci raporları ulusal veya uluslararası yarışmalarda, diğer evraklarla birlikte Merkez Hakem Kurulu’na; il yarışmalarında ise Merkez Hakem Kurulu'na ve il temsilciliğine e-posta ile gönderilmektedir.

MHK Sıkça Sorulan Sorular Sayfasında, hakem raporunun içeriğinde neler olması gerektiğine dair ayrıntılı açıklamalar mevcuttur: Merkez Hakem Kurulu'na Gönderilecek Hakem Raporunun İçeriğinde Neler Olmalıdır?

Bu açıklamalar doğrultusunda, başhakemlerimizin ve gözlemcilerimizin raporlarını Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine göndermeleri gerekmektedir.

Merkez Hakem Kurulu Ankara’da Toplandı

img 6507Türkiye Satranç Federasyonu Merkez Hakem Kurulu, 13 Nisan Cuma günü Türkiye Satranç Federasyonu genel merkezinde toplandı ve IA Fahri Karabay başkanlığında ilk toplantısını gerçekleştirdi. 

Gündem maddeleri üzerinde durulan toplantı Başkan Karabay'ın yanısıra; TSF Asbaşkanı Halil Hilmi Darı, kurul üyeleri IA Ahmet Uçtu, IA İsmail Çalışkan, FA Mustafa İmamoğlu, FA Umut Sapan, FA Yücel Yıldırım ve TSF MHK Koordinatörü Görkem Özdemir'in katılımıyla gerçekleşti. 

Devamını oku...

FIDE SATRANÇ KURALLARINDA YENİ DÜZENLEME

 

   

fide logo

                                       

  FIDE Satranç Kuralları 01.01.2018 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde FIDE Kural Komisyonunca tekrar düzenlendi. Normal Satranç Kuralları içinde yapılan yeni düzenlemede “Madde 7: Kuraldışı Durumlar” mevcut uygulama ve anlam değişmeksizin madde numaraları düzenlenerek tekrar kaleme alındı. “EK. A Hızlı Satranç Kuralları” nda ise önemli değişiklikler yapıldı.

(Değişiklikler metin içinde kırmızı ile gösterilmiştir.)

01.01.2018 tarihinden itibaren geçerli olacak yeni kurallara ulaşmak için tıklayınız.

MHK yorum ve açıklamalarına ulaşmak için tıklayınız.

                                                         

                                                 Merkez Hakem Kurulu