Mobile menu

2021 Avrupa Takımlar Şampiyonası'nda GM Şanal'dan Bronz Madalya!

vahapetcc1Slovenya'da düzenlenen 2021 Avrupa Takımlar Şampiyonası bugün oynanan dokuzuncu ve son turun ardından sona erdi. Açık kategoride güçlü Almanya karşısında 1-3 mağlup olan takımımız böylece 9 puanla şampiyonayı 18. sırada noktalarken kadınlarda ise son tur ev sahibi Slovenya ile berabere kalarak puanımızı sekize çıkarttık ve şampiyonayı 21. sırada tamamladık.

Millilerimiz adına şampiyonadaki en başarılı bireysel performans kuşkusuz GM Vahap Şanal'a aitti. 5,5/8 puan ve 2697 ELO performansıyla GM Şanal yalnızca 11 ELO kazanarak 2600 ELO barajını geçmekle kalmadı, aynı zamanda dördüncü masada Macar Gledura ve Leh Moranda'nın ardından bronz madalyanın da sahibi oldu. Tebrikler Vahap Şanal!


Şampiyonayı açık kategoride 14 puanla Ukrayna kazanırken eş puandaki Fransa ikinci ve 13 puanlı Polonya üçüncü oldu. Kadınlarda ise Rusya tüm maçlarını kazanarak oldukça etkileyici bir performansa imza attı. Kadın satrancının ekol ülkesi Gürcistan 15 puanla ikinci olurken Azerbaycan 12 puanla üçüncü sırayı elde etti.

Tabii takım derecelerinin yanı sıra bir parantez de Fransa adına oynayan İran asıllı Alireza Firouzja için açmak lazım. Dünya satrancının an itibariyle belki de en parlak yıldızı olan Firouzja birinci masada 8/9 puan ve 3015 ELO (!) performansı gibi inanılması güç istatistiklere imza atarak 22 ELO kazandı ve 2800 ELO barajını geçen tarihteki en genç -daha önce bu rekoru elinde bulunduran Carlsen'den bir altı ay kadar daha erken- isim oldu. Bu sonuçla reyting listesinde iki numaraya da yükselen Alireza Firouzja'nın bu baş döndürücü hızda gelişiminin kendisini nerelere kadar götüreceği yanıtını tüm satrançseverlerin merak ve heyecanla beklediği bir soru şüphesiz.


Oyuncularımızı mücadelelerinden ötürü tebrik ediyor, bundan sonra oynayacakları turnuvalarda başarılar diliyoruz!

vahapetcc2

vahap etcc

 

FOTOĞRAF GALERİSİ

Resmi Site: https://www.euroteamchess2021.eu
Sonuçlar (Açık): https://chess-results.com/tnr583987.aspx
Sonuçlar (Kadınlar): https://chess-results.com/tnr583986.aspx
Canlı Yayın (Açık): https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/european-team-championship-2021#live
Canlı Yayın (Kadınlar): https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/european-womens-team-championship-2021#live