Mobile menu

Önce İnsan, Önce Sağlık

bir balk ekleyinSevgili satranç ailemiz,

Çin’de başlayarak tüm dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizi de etkilemeye başlayan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile ilgili Cumhurbaşkanlığımız, Gençlik ve Spor Bakanlığımız ve Sağlık Bakanlığımız, başta kamusal alanda olmak üzere sporda da bir dizi tedbirler almıştır.

Biz de Türkiye Satranç Federasyonu olarak, Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Takım Turnuvası’nın henüz tamamlanmamış olan 20 ildeki yarışmalarını, 5 – 11 Nisan 2020 tarihinde düzenlenmesi planlanan Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Takım Şampiyonası Final Yarışmasını, Türkiye Kulüpler Şampiyonası il/yöre yarışmalarını, Okul Sporları tamamlanmamış il yarışmalarını ve Nisan ayında düzenlenmesi planlanan Grup Yarışmalarını, Üniversiteler Arası Satranç Şampiyonasını, ayrıca illerimizde düzenlenecek tüm özel ve resmi turnuvalar olmak üzere tüm sportif faaliyetlerimizi ve etkinliklerimizi erteledik. FIDE ve ECU tarafından alınan karar doğrultusunda da 2 – 12 Nisan tarihleri arasında yapılması planlanan 2020 Avrupa Okullar Şampiyonası da ertelenmişti. Resmi sitemizden duyurduğumuz ertelenen etkinliklerimizi, Bakanlığımızın ön gördüğü takvime göre tekrar şekillendireceğiz ve ilan edeceğiz. Dünyada da ertelenen ve iptal olan faaliyetleri yakınen takip etmekteyiz.

Aynı zamanda Gençlik ve Spor Bakanlığımız tarafından yayınlanan 16.03.2020 tarihli genelgeyle, özel beden eğitimi ve spor tesislerinin faaliyetlerinin valilik kararıyla durdurulmasına karar verilmiştir. Bu karar doğrultusunda satranç merkezlerimizde ikinci bir açıklamaya kadar hizmet verilmesi durdurulmuştur.

Sağlık Bakanımız Sn. Dr. Fahrettin Koca’nın da vurguladığı gibi, “Koronavirüs, alacağımız tedbirlerden daha güçlü değildir.” Satranç ailemiz ile birlikte “Önce İnsan, Önce Sağlık” diyerek bir dizi tedbire başvurduk. Faaliyetlerin ertelenmesi ya da iptal olması noktasında alınan önlemlere ilişkin, personelimizin sağlığı ve yerleşkemizin hijyeni için de tedbirler alınmıştır. Bu tedbirler arasında; Türkiye Satranç Federasyonu merkez binamızın dezenfekte edilmesi ve gerekli hijyen önemlerinin alınması, hamile ve süt izni devam eden personelimize idari izin verilmesi ve aynı zamanda izne ayrılmak isteyen personelimize de izin konusunda kolaylık sağlanması yer almaktadır. 

Kıymetli satranç ailemiz,

Bizler bilişim çağında yaşadığımız bu günlerde, satranç sporuna çağımızın ve şartlarımızın gerektirdiği şekilde eğitimlerimize ve sporumuza ara vermeden online olarak devam edeceğiz.

Çocuklarımız, dijital platformlarda online olarak internet üzerinden antrenörleri-eğitmenleri ile satranç sporunu yapmaya devam edebilir.

Gençlik ve Spor Bakanımız Sn. Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun da dediği gibi “İnsanımızın sağlığı her şeyden önemli. İnşallah bu süreci en iyi şekilde atlatıp, kol kola omuz omuza statlarımızda, salonlarımızda nice heyecanları birlikte yaşamaya devam edeceğiz."

Sağlıcakla kalınız.