Mobile menu

GM Vahap Şanal, Avrupa Hızlı ve Yıldırım Satranç Şampiyonası'nda

img 34242019 Avrupa Hızlı ve Yıldırım Satranç Şampiyonası dün oynanan maçlarla birlikte Estonya’nın başkenti Talin’de başladı. Turnuvada ülkemizi çiçeği burnunda Türkiye Şampiyonu GM Vahap Şanal temsil ediyor. 15+10 zaman temposuyla oynanan 7 turun sonunda sporcumuz Şanal’ın 4.5 puanı bulunuyor.

Güne oldukça iyi başlayan genç büyük ustamız sahip olduğu 4.5 puana ilk beş maçın sonunda ulaşarak 12. sıraya kadar yükseldi ancak devamında oynadığı iki maçtan şanssız bir şekilde puansız ayrıldı. Temsilcimizin bugün oynanacak 6 maçta iyi bir performans gösterdiği taktirde halen üst sıraları zorlama imkanı bulunuyor.

Turnuvanın ilk gününde birçok sürprizin yaşandığını söyleyebiliriz. Kuşkusuz bunlardan en dikkat çekeni 3. seribaşı Azeri GM Gadir Guseinov’un 1995 hızlı satranç ratingine sahip Benny Aizenberg’e ilk turda mağlup olması oldu. Azeri sporcu her ne kadar kalan maçlarını kazanarak üst sıralara geri dönse de günün hayal kırıklığına imza atmış oldu. 7 turun sonunda liderlik kürsüsünü 6.5 puan toplayan genç Rus büyük ustalar Andrey Esipenko ve Daniil Yuffa paylaşıyor.

Talin’de Hızlı Satranç Şampiyonası bugün oynanacak 6 turun ardından sona erecek. 7 Aralık Cumartesi günü çift maç 11 tur sistemi ile oynanacak olan yıldırım turnuvasına geçilecek.

Sporcumuz Vahap Şanal’a bugün 11:00’de başlayacak 8. tur ve devamında başarılar diliyoruz.

Chess-results: http://chess-results.com/tnr480822.aspx?lan=8&art=25&fedb=TUR

 

2019 Türkiye Şampiyonu GM Vahap Şanal!

46b2f60f-0c4e-4817-a161-abd7d12dfe0eGüriş Holding’in destekleriyle Mirage Park Resort Hotel’de düzenlenen 2019 Türkiye Satranç Şampiyonası 3 Aralık tarihinde gerçekleştirilen ödül töreninin ardından sona erdi. 2019 Türkiye Satranç Şampiyonu GM Vahap Şanal, ikincisi GM Mustafa Yılmaz ve üçüncüsü IM Mert Yılmazyerli oldu.

2019 Türkiye Satranç Şampiyonası bu sabah oynanan son tur ile sonuçlandı. Mirage Park Resort Hotel’de düzenlenen ödül törenine Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gulkız Tulay, Başkan Vekili Aşkın Keleş, Mirage Park Resort Hotel Genel Müdürü İsmail Fikret Demirtürk, TSF Disiplin Kurulu Üyesi Lütfü Özel, IM Can Arduman, sporcular, hakemler ve basın mensupları katıldı. Muhteşem bir performans ortaya koyan GM Vahap Şanal 10 maçta 9 puan alarak şampiyonluğa ulaştı. GM Mustafa Yılmaz 8 puanla ikinciliği alırken, 3.'lük kürsüsünün sahibi 6.5 puan toplayan IM Mert Yılmazyerli oldu. Bu yıl eski Türkiye Şampiyonu IM Nevzat Süer anısına düzenlenen Şampiyona'da ilk 3'e giren sporcular 2020 Avrupa Bireysel Satranç Şampiyonası'na Federasyonun imkanları ile katılma şansı elde etti. 

Devamını oku...

2020 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonaları

tyg yildiz2020 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonaları 18 – 25 Ocak 2020 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenecektir. Şampiyona ile ilgili detaylı bilgilere yarışma sayfalarından ulaşabilirsiniz.

Türkiye Küçükler Satranç Şampiyonası Yarışma Sayfası

Türkiye Yıldızlar Satranç Şampiyonası Yarışma Sayfası

Satranç Kulüpleri Çalıştayı

83d4c103-0fb2-4d21-a31f-a7491c69aac820-21-22 Aralık tarihlerinde Antalya’da Satranç Kulüpleri Çalıştayı düzenlenecektir. “Doğru Hamle, Doğru Karar” sloganı ile kulüplerimizle birlikte Türk satrancını hep daha ileriye taşımaya devam edeceğiz.

Çalıştayda, kulüplerimizin talep ve önerileri üzerine fikir alışverişi yapılacak, Federasyonumuzun faaliyetleri ve çalışmaları hakkında istişarelerde bulunulacaktır.

 

Devamını oku...

ULUSAL UNVANLAR

img-20191125-wa0001Ulusal Unvanlar Uygulama Prosedürü ilan edilmiştir. Prosedürde yer aldığı üzere;

-2100 ve üzeri UKD Puanına sahip sporcularımız ‘’Ulusal Usta’’,

-1900 ve üzeri UKD Puanına sahip kadın sporcularımız ‘’Kadın Ulusal Usta’’

Unvanlarını almaya hak kazanacaklardır.

Ulusal Unvan başvuruları http://ukd.tsf.org.tr/unvanbasvuru.php?t=b adresinden online olarak yapılacaktır.

Detayların ve başvuru şartlarının yer aldığı Uygulama Prosedürüne buradan http://tsf.org.tr/kaynaklar/belgeler/prosedurler ulaşabilirsiniz.

2020 Yılı Küçükler ve Yıldızlar Milli Takım Havuzu’na Doğrudan Katılım Kriterleri

kriter yeni2020 yılı Küçükler ve Yıldızlar Milli Takım Havuzu’na doğrudan katılım hakkı elde edebilmek için gerekli olan kriterler:

  • Dünya ve Avrupa Şampiyonaları Kriteri;

2019 Dünya ve Avrupa Yaş Grupları ile 2019 Dünya ve Avrupa Okullar Şampiyonaları’nda ilk üç dereceye giren sporcular doğrudan 2020 yılı Milli Takım Havuzu’na girmeye hak kazanırlar.

  • Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Şampiyonaları kriteri;

2019 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Şampiyonaları’nda kendi yaş grubunda Türkiye Şampiyonu olan sporcular, 2020 yılı Milli Takım Havuzu’na doğrudan katılım hakkı kazanırlar.

  • Yaş Grubu Sınır ELO Puanı Kriteri;

Her yaş grubu kendi içerisinde ayrı ayrı değerlendirilip buna göre “Sınır ELO Puanı” belirlenmiştir. “Yaş Grubu Sınır ELO Puanı Kriteri” uygulanırken 2020 Ocak ayı ELO listesi dikkate alınacaktır. 2020 Ocak ayı listesine göre ELO’su, kendi yaş grubundaki “Sınır ELO Puanı” ile aynı veya “Sınır Elo Puanı”nı geçen sporcular doğrudan 2020 yılı Milli Takım Havuzu’na girmeye hak kazanacaklardır.

Havuz Grubu Çalışma Programı için tıklaynız.

Devamını oku...

2020 Yılı Özel Grup Kriteri ve Kazanılacak Haklar

kriter yeni2020 Küçükler ve Yıldızlar Özel Gruplara katılım hakkı elde edebilmek için gerekli olan kriterler ve kazanılacak haklar:

  • Özel grup kriteri;

Sporcunun 2020 Ocak ayı listesindeki ELO’su, yine 2020 Ocak ayı Türkiye ELO listesine göre kendi yaş grubundaki ilk 10 sporcunun ELO ortalamasından min. +200 ELO fazla olmalıdır.

  • Kazanılacak haklar;

Özel gruba hak kazanmış sporcuya haftada 1 gün (2 saat) özel ders içeren çalışma programı oluşturulur. Bu çalışma programı 2020 yılının Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs aylarını kapsayan 4 ay boyunca devam eder.

Özel gruplara seçilmiş sporcular, 2020 Küçükler ve Yıldızlar Milli Takım Havuz Kampları’na girmeye hak kazanırlar.

Özel Gruplar Çalışma Programı için Tıklayınız.

Şampiyonada Final Zamanı

f776c357-6790-4677-a630-ebb0c119c8c323 Kasım 2019 tarihinden bu yana Antalya-Mirage Park Resort Hotel’de düzenlenen 2019 Türkiye Satranç Şampiyonası’nda bugün 10. tur maçları oynandı. Böylelikle büyük bir heyecan ile devam eden şampiyonada final turuna girilirken 8,5 puana sahip GM Vahap Şanal final turuna lider olarak girerken 7,5 puana sahip GM Mustafa Yılmaz ise şampiyonluk şansını son tura taşıyor.

FM Sevgi karşısında siyah taşlar ile rakip şaha çok güzel bir baskı uygulayan GM Şanal rakibinin 22.hamlede doğru savunmayı bulamaması sonucunda çok güzel bir 22…Fd8, 23…Kf5 fikri ile adeta rakibini çaresiz bıraktı ve maçı kazanmasını bildi. Şampiyonluğun bir diğer adayı olan GM Yılmaz ise bu turda istediği sonuçları alamayan CM Yüksel ile karşılaştı. Beyaz taşların avantajını açılıştan itibaren tahtada hissettiren büyükustamız rahat bir şekilde maçı kazanmayı başardı. Böylelikle zirve yarışında puan farkı artmazken, şampiyonu final turunda oynanacak olan GM Şanal – GM Yılmaz maçı belirleyecek. Siyah taşlar ile kazanmaktan başka çaresi olmayan GM Yılmaz’ı yarın oldukça zorlu bir mücadele bekliyor.

Günün bir diğer karşılaşmasında IM Köksal karşısında beyaz taşlar ile oynayan FM Kamer, c hattında yarattığı geçer piyonun gücünü kullanarak rakip sahaya girdi ve sonrasında da şık bir şekilde rakibini mat etmeyi başardı. Kürsüye çıkma şansını sürdüren IM Gökerkan ise GM Haznedaroğlu ile karşılaştı. Beyaz taşlar ile gelişim üstünlüğünü ele alan IM Gökerkan rakibine erken baskı kurdu ve güzel oyunu ile masadan galibiyet ile ayrıldı. Günün en uzun karşılaşması ise genç sporcularımız Can Alp Cansun – IM Deniz Özen arasında oynanan maç oldu. Oyunsonuna piyon önde giren IM Özen, oyunsonunda da hiç acele etmeden gayet güzel bir teknik oyun ile rakibini mağlup etmeyi başardı. Böylelikle genç sporcumuz kürsüye çıkma şansını da son tura taşımış oldu.

2019 Türkiye Satranç Şampiyonu’nun belli olacağı final turu IM Can Arduman’ın canlı yayın ve analizleri ile yarın saat 10.00’da başlayacak.

Canlı yayın sırasında oyunlara ilişkin soru sormak ya da yorumlarını paylaşmak isteyen satrançseverler, #TR2019 etiketi ile Türkiye Satranç Federasyonu resmi Twitter hesabına (@TurkishChess) tweet atarak ya da resmi Facebook sayfasında ilgili gönderinin altına yorum yazarak bu heyecana ortak olabilirler.

Galeri: Açılış Töreni  - 1. Tur - 2. Tur - 5. Tur - 6. Tur - 7. Tur8. Tur - 9. Tur - 10. Tur

Turnuva Sayfası 

Sonuçlar: http://chess-results.com/tnr491592.aspx?lan=8

Haber: Mert Tırak

 

Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen'e Ziyaret

ca84857a-297d-4612-a0a3-5649372806ebFederasyon Başkanımız Gülkız Tulay, Başkan Vekilimiz Aşkın Keleş, Yönetim Kurulu Üyemiz Mustafa İmamoğlu ve Antalya İl Temsilcimiz Osman Akdoğan ile birlikte geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Konyaaltı Belediyesi Uluslararası Satranç Turnuvası’nın düzenlenmesine destek olan Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen’e teşekkür ziyaretinde bulundu. Ziyarette Konyaaltı’nda gelecek dönemlerde yapılacak olan projeler ve faaliyetler hakkında da görüşüldü.

Devamını oku...

Son İki Tur Öncesinde GM Şanal Zirvede

ec9890cf-681f-48ab-b9ba-a49f2749983aGüriş Holding’in destekleriyle Mirage Park Resort Hotel’de düzenlenen 2019 Türkiye Satranç Şampiyonası’nda bugün 9. tur maçları oynandı. Federasyon Başkanımız Gülkız Tulay, turnuva salonuna gelerek sporculara başarılar diledi. Artık finaline yaklaştığımız şampiyonada GM Şanal 7,5 puan ile liderliğini sürdürürken, GM Yılmaz 6,5 puan ile liderlik yarışını sürdürüyor. Maç fazlası ile 6 puana sahip olan IM Yılmazyerli ise üçüncülük yarışında favori konumunda.

Devamını oku...

Türkiye Şampiyonası'nda Finale 3 Kala

3e415061-5cc4-42b6-b5e3-227a8877d75b2019 Türkiye Satranç Şampiyonası’nda bugün oynanan maçlarla 8 tur geride kaldı. 8. turu da kayıpsız atlatan büyük ustalar Vahap Şanal ve Mustafa Yılmaz sırasıyla 6.5/7 ve 5.5/7 skorlarıyla zirve mücadelesini gittikçe ikili bir yarışa dönüştürdüler. 3. sıra için ise IM Yılmazyerli, IM Gökerkan ve FM Sevgi iddialı konumda olan isimler.

Devamını oku...