Mobile menu

27. Troya Açık Satranç Turnuvası Başladı

troya manetÇanakkale Belediyesi Troya Etkinlikleri kapsamında 2 kategoride 9 ülkeden 309 sporcunun katıldığı 27. Troya Uluslararası Açık Satranç Turnuvası; Türkiye Satranç Federasyonu Asbaşkanı Halil Hilmi DARI, Disiplin Kurulu Üyesi Mehmet Lütfü ÖZEL, Gençlik ve Spor İl Müdürü Aziz Sinan ALP, Spor Şube Müdürü Sedat BEKTAŞ, Gençlik Spor Şube Müdürü İsmail Hakkı ŞENER, Federasyon İl Temsilcisi Yasemin KAÇAR, Turnuva Direktörü Erkan Sadi UYSAL, Turnuva Gözlemcisi IA Fuat ERGÜR, Turnuva Başhakemi IA Melih ÇİÇEK, turnuvada görevli hakemler, organizasyon görevlileri, sporcular ve velilerin katılımıyla başladı.

Anafartalar Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleştirilen turnuva; Çanakkale Belediyesi, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Satranç İl Temsilciliği ve Türkiye Satranç Federasyonu destekleriyle düzenleniyor.

Turnuvanın açılışında konuşan Gençlik ve Spor İl Müdürü Aziz Sinan ALP, 27 yıldır geleneksel olarak devam eden turnuvanın 1993 yılında 36 sporcuyla başladığını, günümüzde ise ülkemizin 36 farklı şehrinden 315, 10 farklı ülkeden ise 20 sporcunun, toplamdan 335 sporcunun yarıştığı bir turnuvaya dönüştüğünü vurguladı. 2010 yılı öncesinde Çanakkale ilinde lisanslı satranç sporcu sayısı 430 iken, bugün bu rakamların 6094 sayısına ulaştığını, Çanakkale’ den milli takıma 11 sporcu verildiğini ve kendilerinin bu sayıların daha da artması, Türk sporunun hak ettiği yerlere ulaşması adına federasyonumuzla iş birliği yaparak üzerlerine ne düşüyor ise hepsini yerine getirmek için tüm kadro gayretle çalıştıklarını söyledi.

Türkiye Satranç Federasyonu Yönetim Kurulu Asbaşkanı Halil Hilmi DARI, açılış konuşmasında geleneksel hale gelen bu turnuva için her zaman destek vereceklerini söyledi. Ayrıca Türkiye Satranç Federasyonunun hayata geçireceği yeni projeler ile ilgili bilgiler verip, bu güzel turnuvada tüm sporculara başarı dileklerini iletti.

Türkiye Satranç Federasyonu Yönetim Kurulu Asbaşkanı Halil Hilmi DARI’ nın konuşmasının ardından protokol üyeleri sembolik açılış hamlesini yaparak turnuvayı başlattı.

Turnuva Sayfası

Buruciye Açık Satranç Turnuvası Başladı

vlk20952Sivas Kongresi'nin 100'üncü Yılı Etkinlikleri kapsamında 5 kategoride 10 ülkeden 400 sporcunun katıldığı Buruciye Uluslararası Açık Satranç Turnuvası başladı.

Cumhuriyet Üniversitesi Taha Akgül Spor Salonu'nda gerçekleştirilen turnuva; Sivas Valiliği himayelerinde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Satranç İl Temsilciliği, Türkiye Satranç Federasyonu ve Buruciye AŞ'nin destekleriyle düzenleniyor.

Turnuvanın açılışında konuşan Sivas Valisi Salih Ayhan, kültürden sanata, spordan eğitime kadar 7'den 70'e toplumun her kesimiyle 100 yıl önce ecdadın ortaya koyduğu milli mücadele coşkusunu, Cumhurbaşkanlığı, bakanlıklar, kurumlar ve sponsorların maddi manevi desteğiyle canlı tutmaya devam ettiklerini söyledi.

Sivas Kongresi'nin 100'üncü yılında Sivas'ta ilk kez uluslararası satranç turnuvası düzenlediklerini kaydeden Vali Ayhan, "İlk defa yapılmasına rağmen, satranç dünyasında büyük ilgi gören turnuvamız, 10 ülkeden toplam 400 katılımcıyla 6 gün boyunca devam edecek. Turnuvaya dünyaca tanınmış birçok sporcunun katılımı da bizi mutlu etmiştir. Katılımcılarımız müsabakalara devam ederken bir yandan da Sivas'ımızın güzelliklerini görerek şehrimizin uluslararası tanıtımına katkı sağlayacaktır." dedi.

Vali Ayhan konuşmasının ardından ilk hamleyi yaparak turnuvayı başlattı.

Devamını oku...

Lviv Cup Başladı

lviv-cup-20192019 Lviv Cup, 18-22 Ağustos 2019 tarihleri arasından Ukranya'da düzenleniyor. 18 ülkeden 195 sporcunun yarıştığı turnuvada 12 GM, 1 WGM, 17 IM, 2 WIM, 19 FM ve 2 CM olmak üzere toplamda 53 unvanlı sporcu mücadele ediyor.

Devamını oku...

Viyana Açık Başladı

vienna21. Uluslararası Viyana Açık Satranç Turnuvası, 17-24 Ağustos 2019 tarihleri arasında Avusturya'nın başkenti Viyana'da düzenleniyor. 3 kategoride düzenlenen turnuvada 56 ülkeden 969 sporcu mücadele ediyor. Turnuvanın A kategorisinde ise 19 GM, 3 WGM, 42 IM, 10 WIM, 63 FM, 15 WFM, 13 CM ve 2 WCM unvanlı olmak üzere toplamda 400 sporcu yarışıyor.

Devamını oku...

Bratislava'dan Türkiye'ye Bayram Hediyesi

kapak2 Ağustos 2019 tarihinden bu yana Slovakya'nın başkenti Bratislava'da devam eden 2019 Avrupa Yaş Grupları Satranç Şampiyonası bugün oynanan son tur maçları ile son erdi. Son tura şampiyonluğunu garantileyen Yağız Kaan Erdoğmuş 1,5 puan farkı ile şampiyon olurken 8 yaş kızlar kategorisinde yarışan Ela Aslan, 12 yaş kızlar kategorisinde yarışan Ecrin Efsa Büyük ve 12 yaş genel kategoride yarışan CM Taha Özkan 5. olmayı başardılar.

8 yaş kızlar kategorisinde sporcularımız Ela Aslan ile Kayla Nil Zeybek karşılaştı. Büyük bir dostluk çerçevesinde geçen maçta kazanan taraf Ela Aslan oldu ve 6,5 puana ulaşan sporcumuz 5. olmayı başardı. 


12 yaş kızlar kategorisinde yarışan Ecrin Efsa Büyük, son turda 2 numaralı seribaşı ile karşılaştı. Açılışta rakibinde zayıf piyon bırakan sporcumuz sonrasında piyon öne geçerek güzel oyunu ile rakibini mağlup etti. Böylece 7 puana ulaşan sporcumuz 5. sırada kürsüye çıkmayı başardı. Sporcumuz ayrıca bu performansı ile +133 Elo puanını da cebine koydu. 12 yaş genel kategoride yarışan CM Taha Özkan açılışta rakibinin atını adeta hapsetti. Sonrasında avantajı iyice eline alan sporcumuz rakibini mağlup etmeyi başardı. Böylece 7 puana ulaşan sporcumuz 5. sıraya yerleşmeyi başardı.


 

1
2
8 Yaş Genel Kategorisinde Avrupa Şampiyonu Yağız Kaan Erdoğmuş
3
4
8 Yaş Kızlar Kategorisi Avrupa Beşincisi Ela Aslan
5
6
12 Yaş Kızlar Kategorisi Avrupa Beşincisi Ecrin Efsa Büyük
7
8
12 Yaş Genel Kategorisi Avrupa Beşincisi CM Taha Özkan
9
Viyana Büyükelçimiz Ümit Yardım ve Bratislava Büyükelçiliği Müsteşarı İpek Aynuksa Ödül Töreninde
10
11
12

 

Sporcularımızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Turnuva Sayfası 

Sonuçlar

Fotoğraf Galerisi: Tur 1   Tur 2    Tur 3  Tur 4 Tur 5  Tur 6  Tur 7  Tur 8  Tur 9   Ödül Töreni 

 

Sıla Çağlar WIM Oldu

sila caglar5 Ağustos 2019 tarihinden bu yana Letonya'da düzenlenen 2019 Riga Teknik Üniversitesi Açık Satranç Turnuvası bugün oynanan son tur maçları ile sona erdi. Turnuvada sevindirici haber ise genç sporcumuz WFM Sıla Çağlar'dan geldi. Turnuvada gösterdiği başarılı performans ile 2250 Elo performansını geçen sporcumuz WIM normu almayı başardı. Böylelikle WIM unvanı için kalan son normunu da tamamlayan sporcumuz WIM unvanını almaya hak kazandı.

Devamını oku...

18. İzmir Açık Uluslararası Satranç Turnuvası

izmir 201918. İzmir Açık Uluslararası Satranç Turnuvası 02 - 07 Eylül 2019 tarihleri arasında, İzmir Konak Hasan Sağlam Öğretmenevi'nde düzenlenecektir.

Turnuva Sayfası

6. Uluslararası İstanbul Açık Satranç Turnuvası

500_ist_19Karadeniz Eğitim Kültür ve Çevre Koruma Vakfı ile Türkiye Satranç Federasyonu'nun birlikte düzenleyeceği 6. Uluslararası İstanbul Açık Satranç Turnuvası,  26 Ağustos - 1 Eylül 2019 tarihleri arasında Karadeniz Eğitim Kültür ve Çevre Koruma Vakfı salonlarında gerçekleştirilecektir.

Turnuva Sayfası

Bahçesaray Satranç Turnuvası

bahcaVan Bahçesaray Satranç Turnuvası 30 Ağustos - 1 Eylül 2019 tarihleri arasında Bahçesaray Belediye Çay Bahçesinde gerçekleştirilecektir.

Turnuva Sayfası

Enez Kaymakamlığı 3. Uluslararası Açık Satranç Turnuvası

enez 00Enez Kaymakamlığı ve Türkiye Satranç Federasyonu'nun birlikte düzenlediği Enez Kaymakamlığı 3. Uluslararası Açık Satranç Turnuvası 10 - 15 Eylül 2019 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Enez Sahil Kamp Tesislerinde gerçekleştirilecektir.

Turnuva Sayfası

Kafilemiz Yurda Döndü

toplu fotoSlovakya'nın Bratislava kentinde düzenlenen 2019 Avrupa Yaş Grupları Satranç Şampiyonası kafilemiz dün Türkiye'ye döndü.

8 Yaş Genel kategoride Yağız Kaan Erdoğmuş ile Avrupa Şampiyonluğu, 8 Yaş kızlar kategorisinde Ela Aslan, 12 Yaş kızlar kategorisinde Ecrin Efsa Büyük ve 12 Yaş genel kategorisinde CM Taha Özkan ile Avrupa beşinciliği dereceleri ile yurda dönen kafilemiz; havalimanında TSF İstanbul İl Temsilcisi Yardımcısı Talha Emre Akıncıoğlu ve ailesi tarafından çiçeklerle karşılandılar.

Devamını oku...