Mobile menu

Sıla Çağlar 9 Turluk IM Normunu Garantiledi!

img 62112019 Avrupa Kadınlar Bireysel Satranç Şampiyonası’nda bugün sekizinci tur oynandı. Tura 5 puan ve 2530 ELO performansıyla giren Sıla Çağlar’a sekizinci ve dokuzuncu turlardan yarım puan alması bile norm için büyük olasılıkla yetecekti ve oyuncumuz bugün Anastasia Bodnaruk karşısında kötü konuma düşmesine karşın her zamanki gibi büyük bir direnç gösterince Rus oyuncu oyunu en fazla teorik berabere bir kale ve file karşı kale oyunsonuna taşıyabildi. Bu oyunsonunu da berabere yapmayı başaran WFM Çağlar böylece 5,5 puana ulaştı ve dokuzuncu turda reyting averajını düşürmeyen hatta artıran bir oyuncu, Monika Socko, ile eşleştiği için de önümüzdeki tur kaybetse bile dokuz turluk IM normunu alacak!

Devamını oku...

2019 Dünya Okullar Satranç Şampiyonası’nda İkinci Gün

img 70862019 Dünya Okullar Satranç Şampiyonası’nda bugün ikinci tur oynandı. 125 oyuncuyla katıldığımız ilk turda oyuncularımız toplam 65 puan almıştı. İkinci turda ise rakiplerin zorlaşması neticesinde bu 55 puana düştü. Tabii birçok kategoride oyuncularımızın birbirleriyle eşleştiğini dolayısıyla toplam puanın yüzdesinin yüzde 50’nin biraz aşağısı veya yukarısında bir bantta seyredeceğini de göz ardı etmemek gerek.

İki tur sonunda tam puanlı oyuncularımıza açık kategorilerden başlayarak kısaca bir göz atarsak; 7 yaşta Yusuf Rüzgar Bayramıçlılar ve Can Şimşek, 9 yaşta Uygar Duruçay, Ateş Atabey Ayhan, Göktan Can Kara ve Abdurrahman Ergün, 13 yaşta Zeki Berke Çaputçuoğlu, Efe Hakan Öztürk, Efe Metehan Yavuz, Murat Kayrak ve Yankı Taşpınar, 15 yaşta Atakan Mert Biçer, 17 yaşta Emir Gülbeyaz, kızlarda ise 7 yaş kızlarda Alara Uygun, 9 yaş kızlarda Kayla Nil Zeybek, 11 yaş kızlarda Elif Zeren Yıldız, Zeynep Rüya Kaval, İrem Duru Bulmuş, 13 yaş kızlarda Elif Keskin ve 15 yaş kızlarda Gülce Nehir Kara şampiyonayı tam puanla sürdüren oyuncularımız.

Şampiyonanın üçüncü turu 20 Nisan Cumartesi günü 15.00’te başlayacak. Bütün oyuncularımıza başarılar dileriz.

Devamını oku...

Sporcularımız Grenke Açık'ta

grenke20194. Grenke Açık Satranç Turnuvası, 18-22 Nisan 2019 tarihleri arasında Almanya’nın Karlsruhe şehrinde düzenleniyor. Dünya çapında yapılan en büyük açık turnuvalardan biri olan turnuvaya 49 ülkeden 904 sporcu katılıyor. GM Etienne Bacrot, GM Gata Kamsky, GM Anton Korobov, GM Alireza Firouzja ve GM Yuriy Kuzubov gibi elit büyükustalarla birlikte toplamda 56 büyükustanın mücadele ettiği turnuvada ülkemiz adına ise GM Vahap Şanal, IM Cem Kaan Gökerkan, FM Can Ertan, FM Çağatay Burcu, FM Emre Emin Dedebaş, FM Ahmet Olçum, CM Atilla Köksal Yüksel, Ali Polatel, Halil Özgün Kerem, Özgün Şahin, Arno Garabetyan, CM Kürşat Buğra Gökçek, CM Uğur Doğa Yazıcı, Bilal Demir, Ufuk Alp Adıgüzel ve Önder Altunbay mücadele ediyor.

Turnuva dün oynanan ilk tur maçları ile başlarken sporcularımız GM Vahap Şanal, IM Cem Kaan Gökerkan, FM Çağatay Burcu, FM Emre Emin Dedebaş, FM Ahmet Olçum, CM Atilla Köksal Yüksel, Ali Polatel, Halil Özgün Kerem, Özgün Şahin ve Önder Altunbay turnuvaya galibiyet ile başlarken FM Can Ertan ve CM Kürşat Buğra Gökçek ise ilk turdan beraberlik ile ayrıldılar.

2. turu bugün saat 10.00’da başlayacak turnuvada yarışan sporcularımıza başarılar dileriz.

Chess-Results - Chess24

 

Çin'de 3. Tur

me19Çin’de düzenlenen 2. Longtou Kupası’na bugün oynanan 3. tur maçları ile devam edildi. 45 sporcunun mücadele ettiği turnuvada 3. turun ardından tam puana sahip GM Grigoriy Oparin ve IM Changren Dai tam puan ile zirveye ortak oldular. Turnuvada mücadele eden sporcularımız GM Mustafa Yılmaz 2,5 ve GM Emre Can 2 puanda bulunuyorlar.

Turnuvanın 2. turunda Ziji Zhang (2414) karşısında siyah taşlar ile berabere kalan GM Yılmaz 3. turda ise Xiongjian Peng (2459) karşısında rahat bir galibiyet aldı ve 2,5 puana ulaştı. Yoluna 5. sırada devam eden sporcumuz 4. turda ise 2. masada Yinglun Xu (2532) karşısında siyah taşlar ile mücadele edecek. Turnuvaya beraberlik ile başlayan GM Can ise 2. turda oyunortasında bulduğu mat fikri ile hızlı bir galibiyete imza attı. 3. turda ise oyunsonuna piyon önde girse de bu avantaj galibiyete yetmedi ve GM Can masadan yarım puan ile ayrılmak zorunda kaldı. Sporcumuz 4. Turda ise Xinyang Nie (2346) ile mücadele edecek.

4. turu yarın TSİ 9.30’da başlayacak olan turnuvada yarışan sporcularımıza başarılar dileriz.

Chess-Results - Chess24

Avrupa Yaş Grupları Satranç Şampiyonası Slovakya'da

eycc19Avrupa Yaş Grupları Satranç Şampiyonası 01-11 Ağustos 2019 tarihlerinde Slovakya, Bratislava'da düzenlenecektir. Şampiyonaya ülkemiz adına katılmak isteyen sporcular, veliler ve antrenörler aşağıdaki yönergeye uygun şekilde başvuracaklardır.

Katılım Yönergesi & Başvuru Formu

Katılım yönergesinin son sayfasında yer alan form çıktı alınarak elle doldurulduktan sonra gönderilmelidir!!

Son başvuru tarihi 10 Mayıs 2019 Cuma günüdür. 

Uçak biletlerinin erken alınabilmesi ve vize davet mektubunun zamanında istenebilmesi için kayıtta son günün beklenmemesini önemle hatırlatırız.  Başvuru yapılmadan önce katılım yönergesinin dikkatlice okunmasını önemle rica ederiz.

Ordu V. Uluslararası Açık ve Yıldırım Satranç Turnuvası

ordu 2019 bbOrdu Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Satranç Federasyonu iş birliği ile düzenlenen Ordu V. Uluslararası Açık ve Yıldırım Satranç Turnuvası, 29 Nisan - 5 Mayıs 2019 tarihleri arasında Radisson Blu Hotel'de yapılacak.

Kayıt ve detalı bilgi için tıklayınız: Turnuva Sayfası

 

 

 

 

Dünya Okullar’da Şampiyonluk Yarışı Başladı

img 6598Türkiye Satranç Federasyonu ev sahipliğinde gerçekleştirilen 2019 Dünya Okullar Satranç Şampiyonası, bugün Antalya’da başladı.

33 ülkeden, 52’si unvanlı 392 sporcuyu Türkiye’de buluşturan şampiyonanın açılış töreni; ECU Başkanı Zurab Azmaiparashvili, TSF Başkanı Gülkız Tulay, Muratpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Sabri Özer, TSF Başkan Vekili Aşkın Keleş, Şampiyona Genel Direktörü ve TSF Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Solakoğlu, Temsilcilikler Koordinasyon Kurulu Başkanı Mustafa Eroğlu, Teknik Kurul Başkanı Aykut İlker Mete, MHK Başkanı Ahmet Uçtu, Genel Sekreter M. Sedat Fırat ve çok sayıda konuğun katılımıyla gerçekleşti.

img 6589Törenin açılış konuşmasını yapan TSF Başkanı Gülkız Tulay, hamleleri ile dünya geleceğine yön verecek dünya çocuklarını en güzel şekilde ağırlamak istediklerini dile getirdi. Antalya’da sadece bir şampiyonluk maratonuna değil, tüm katılımcıların her anının keyifli ve huzurlu geçeceği bir organizasyona ev sahipliği yapacaklarını belirten Tulay konuşmasına şöyle devam etti:

Devamını oku...

Sıla Çağlar ve Ekaterina Atalık’ın Harika Performansları Devam Ediyor!

kadin19ew2019 Avrupa Bireysel Satranç Şampiyonası’na boş günün ardından oynanan yedinci turla devam edildi. Şampiyonanın zaten halihazırda en büyük sansasyonu olan Sıla Çağlar, bu turda da tecrübeli Sophie Milliet’in oyunsonundaki hatasını değerlendirmeyi başardı ve böylece önemli bir galibiyete daha imza atarak puanını 5’e yükseltti ve 7. sırayı paylaşan isimler arasında yerini aldı:

Devamını oku...

GM Yılmaz ve GM Can Longtou Kupası'nda

me192. Longtou Kupası 16-25 Nisan 2019 tarihleri arasında Çin’in Qinhuangdao şehrinde gerçekleşiyor. Turnuvada yarışan sporculara baktığımızda 8 ülkeden 45 sporcu mücadele ederken 1 numaralı seribaşı geçen senenin de şampiyonu olan GM Hao Wang (2726), 2 numaralı seribaşı ise Vadim Zvjaginsev (2641). Turnuvada ülkemiz adına eden GM Mustafa Yılmaz 3. sırada, GM Emre Can ise 7. sırada turnuvaya başlangıç yaptılar.

Turnuvada bugün ilk tur karşılaşmaları oynanırken GM Yılmaz açılışta elde ettiği avantajı oyunsonunda yaptığı kalite fedası ile taçlandırdı ve rakibini mağlup etmeyi başardı. GM Yılmaz 2. turda ise Ziji Zhang (2414) ile karşılaşacak. 2019’a güzel bir başlangıç yapan GM Can ise turnuvaya şanssız bir beraberlik ile başladı. Sporcumuz 2. turda Xiao Zhang (2141) ile karşı karşıya gelecek. İlk turun en büyük sürprizi ise 4. masada oynanan FM Nyamaa Tuvsanaa (2212) – GM Shanglei Lu (2625) maçından geldi. Beyaz taşlar ile maça hızlı başlayan sporcu kuvvetli rakibini mağlup etmeyi başardı.

2. turu yarın TSİ 9.30’da başlayacak olan turnuvada yarışan sporcularımıza başarılar dileriz.

Chess-Results

Ekaterina Atalık 4,5 Puanla Üçüncü Sırayı Paylaşıyor, Sıla Çağlar 4 Puanda!

tur6ewicc2019 Avrupa Kadınlar Bireysel Satranç Şampiyonası’nda altıncı tur sona erdi. Dün Guichard’a kaybederek 3,5 puanda kalan Atalık bugün Zhukova’yı oyunsonunda yenmeyi başararak oldukça iyi bir reaksiyon gösterdi ve puannı 4,5’a yükseltti! Tebrikler! Oyuncumuz boş günün ardından yedinci turda bugün Guseva’ya tamamen kayıp bir pozisyondan kazanan Romen Sandu ile karşı karşıya gelecek.

Şu ana kadar görece değerlendirdiğimizde en başarılı oyuncumuz olan WFM Sıla Çağlar bugün de harika bir oyun ortaya koydu ve Olga Girya gibi Rus Milli Takımı oyuncusu kuvvetli bir isme karşı güç bir konuma düşmesine karşın karşı oyun yaratmayı başardı ve dirençli oyununun karşılığını yarım puanla aldı! 2493 ELO performansı ve 108 ELO kazancıyla oynayan 15 yaşındaki WFM Sıla Çağlar gerçekten sadece ülkemizde değil dünya genelinde kadın satrancının önemli genç yeteneklerinden biri olma yolunda. WFM Çağlar’ın yedinci turda rakibi Fransız IM Sophie Milliet.

Devamını oku...

2019 Dünya Okullar Satranç Şampiyonası Antalya’da Başlıyor!

img 6359Antalya'da, 18-26 Nisan tarihleri arasında düzenlenen 2019 Dünya Okullar Satranç Şampiyonası başlıyor! Hem açık hem kızlar olarak 7, 9, 11, 13, 15 ve 17 yaş kategorilerinde düzenlenecek şampiyona, 34 farklı ülkeden 400 civarında genç satranççıya ev sahipliği yapacak.

Genç yeteneklerimizin uluslararası yarışma deneyimi kazanmaları açısından önemli olan şampiyonanın ilk turu 18 Nisan Perşembe günü saat 15.00’te başlayacak.

Şampiyonada yarışacak tüm oyuncularımıza başarılar diliyoruz!

Resmi Site - Sonuçlar

Facebook - Twitter - İnstagram

Devamını oku...