Mobile menu

Milli Takımımız Yarışa Devam Ediyor

img 1935Hindistan'ın Ahmedabad şehrinde gerçekleştirilen 2017 Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatı'na 5. tur maçları ile devam edildi. Turnuvada ilk yarı sona ererken takımımız Hindistan Mavi takımına karşı olan mücadelesinden 2,5 – 1,5 skor ile galip ayrılmayı başardı.

Maça FM Deniz Özen, FM Ekin Barış Özenir, FM Alparslan Işık ve WFM Duru Okuyaz kadrosu ile çıkan takımımızda 3. masada CM Ghosh Aronyak (2293) ile karşılaşan FM Işık oyunortasında güzel bir taktik ile maçını kazanmayı başardı. 2. masada da IM Kumar Jena Rakesh (2394) ile karşılaşan FM Özenir oyunortasında eline aldığı avantajı atak oyunu ile sonuca taşıdı ve güzel bir şekilde maçını kazandı. 4. masada ise WIM Agrawal Vantika (2314) karşısında siyah taşlar ile kötü konumda kalan WFM Okuyaz maçı kaybetmekten kurtulamadı. Böylece 1. masada Srivatshav P Rahul (2331) karşısında mücadele veren FM Özen için puan almak takımına galibiyeti getiriyordu. Bunun bilincinde olan sporcumuz maçını zorlamayarak beraberlik ile masadan ile ayrıldı ve böylece takımımız ev sahibi takımı 2,5-1,5'li bir skor ile geçmeyi başardı. Böylelikle toplamda 7 puana ulaşan takımımız 6. turda Özbekistan takımı ile karşı karşıya gelecek.

Turnuvaya yarın bir günlük ara verilecek. 6. turu Cumartesi günü TSİ 07.00'de başlayacak olan turnuvada yarışan takımımıza başarılar dileriz.

Haber: Mert Tırak

Turnuva Sayfası - Chess-Results

 

collagedunya16yas1720

Milli Takımımız>>> FM Emre Emin Dedebaş, FM Ekin Barış Özenir, WFM Duru Okuyaz, FM Deniz Özen ve FM Alparslan Işık

 

 

img 1935

Sporcularımız antrenör GM Kıvanç Haznedaroğlu ile birlikte

 

2018 Türkiye Küçükler Satranç Şampiyonası

tyg gorsel2018 Türkiye Küçükler Satranç Şampiyonası 20 - 26 Ocak 2018 tarihleri arasında Antalya, Kemer Rixos Sungate Otel'te gerçekleştirilecektir. 

Turnuva Sayfası

 

 

 

2018 Türkiye Yıldızlar Satranç Şampiyonası

yildizlar2018 Türkiye Yıldızlar Satranç Şampiyonası 20 - 26 Ocak 2018 tarihleri arasında Antalya, Kemer Rixos Sungate Otel'te gerçekleştirilecektir. 

Turnuva Sayfası

 

 

 

MEB ve TSF Protokol İmzaladı!

img 3115ghjklMilli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Türkiye Satranç Federasyonu (TSF), Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlarında satranç dersi veren eğitimciler ile ilgili geniş çaplı bir işbirliği protokolü imzaladı.

TSF Başkanı Gülkız Tulay ve MEB Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin tarafından imzaları atılan protokol kapsamında MEB, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tüm kurumlarda satranç dersi egzersizi, kulüp çalışmaları, HBÖGM (Hayat boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü) ve HEM (Halk Eğitim Merkezi)'e bağlı kurslarda sadece Türkiye Satranç Federasyonu tarafından verilmiş ve kullanıldığı yıl için güncellenmiş herhangi bir kademeye ait antrenörlük belgesine sahip olan öğretmenleri görevlendirecek.

İmza töreni, Gülkız Tulay ve Doç. Dr. Yusuf Tekin'in yanı sıra MEB Müşteşar Yardımcısı ve TSF Asbaşkanı Muammer Yıldız, TSF Başkan Vekili Aşkın Keleş ve Yönetim Kurulu Üyesi WIM Nilüfer Çınar Çorlulu'nun da katılımıyla gerçekleşti.

MEB&TSF İşbirliği Protokolü

 

Devamını oku...

CM Atilla Yüksel İspanya'da Birinci!

atilla17Sporcumuz CM Atilla Köksal Yüksel, İspanya’nın Benidorm şehrinde, 01-10 Aralık 2017 tarihleri arasında düzenlenen ve 170 sporcunun 10 tur boyunca yarıştığı  XVI. Gran Torneo Internacional Aficionados S-2300 Turnuvasında 8 puan elde ederek birinci oldu.

Turnuvada yarışan diğer sporcumuz CM Ahmet Olçum ise turnuvayı ikinci ile eş puanla (7,5 puan) beşinci sırada tamamladı. 

Sporcularımızı kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Final Sıralaması

 

GM Emre Can'dan Altın Madalya!

turkey emre can  david llada3 Aralık 2017 tarihinden bu yana İtalya’nın başkenti Roma’da devam eden 2. Uluslararası Roma Satranç Festivali bugün oynanan son tur maçları ile sona erdi. Turnuva boyunca 1. masada oynayıp liderlik koltuğunu kimseye bırakmayan GM Emre Can 9 turluk maraton sonrasında 7,5 puan ile birinci olmayı başardı.

7. turda GM Sebastian Bogner (2586) karşısında siyah taşlar ile sağlam bir oyun sergileyen GM Can riske girmeden maçtan beraberlik ile ayrıldı. 8. turda da ABD’nin en önemli genç yeteneği GM Awonder Liang (2573) ile karşılaşan sporcumuz bu maçı da beraberlik ile sonuçlandırdı ve son tura girerken yarım puan fark zirve yarışında avantajı elinde tutmayı başardı. Son turda da GM Dmitrij Kollars (2501) ile karşılaşan GM Can siyahlar ile çok güzel bir oyun sergileyerek maçını kazanmasını bildi ve 7,5 puana ulaşarak 1 puan fark ile birincilik kürsüsüne çıkmaya hak kazandı. 

Sporcumuzu tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.  

Final Sıralaması

Dünya 16 Yaş Altı'nda 4. Tur

img 1902Hindistan'ın Ahmedabad şehrinde gerçekleştirilen 2017 Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatı'na bugün oynanan 4. tur maçları ile devam edildi. Turnuvaya 2 galibiyet ve 1 mağlubiyet ile devam eden takımımız bugün Moğolistan takımı ile karşı karşıya geldi.

Takımımız maça FM Deniz Özen, FM Ekin Barış Özenir, FM Emre Emin Dedebaş ve FM Alparslan Işık kadrosu ile çıktı. 4. masada WFM Boldbaatar Altantuya ile karşılaşan FM Işık oyunortasında yaptığı hata sonucu kötü bir konumda kaldı ve sonrasında rakibinin güzel oyunu sonucu erken bir mağlubiyet aldı. 1. masada ise IM Dambasuren Batsuren karşısında oyunsonuna piyon önde giren FM Özen oyunsonunu doğru şekilde oynayarak galibiyete ulaşan taraf oldu. 2. masada oyunortasında avantajı eline alan FM Özenir avantajını güzel kullanarak maçı kazanamasını bildi. 3. masada ise rakibinin atak oyununa cevap vermekte zorlanan FM Dedebaş avantajı rakibine kaptırdı ve sonrasında da maçı kaybetmekten kurtulamadı. Takımımız böylelikle maçtan 2-2'lik bir beraberlik ile ayrılırken toplamda 5 puana ulaştı ve 5. turda ise Hindistan Mavi takımının rakibi oldu.

5. turu yarın TSİ 13.00'te başlayacak turnuvada yarışan takımımıza başarılar dileriz.

Devamını oku...

İl Gezilerimiz İzmir ile Devam Etti

img 3164TSF Başkanı Gülkız Tulay, yerel yönetimler ve satranç ailesiyle buluştuğu il gezilerine İzmir ile devam etti.

7-9 Aralık 2017 tarihleri arasında gerçekleşen İzmir temaslarında ilk olarak Türkiye İş Bankası Süper Satranç Ligi'ne yükselen İzmir Rota Koleji Spor Kulübü, Türkiye İş Bankası Süper Satranç Ligi takımı Taş Duvar Spor Kulübü, Türkiye Satranç Birinci Ligi'ne yükselen Berk Tuğra Çalışkan Satranç Spor Kulübü ve yeni kurulan Apaydın Satranç ziyaret edildi. Rota Koleji Spor Kulübü'nde Rota Koleji Genel Müdürü Kadir Açıkbaşlar, Satranç Şube Müdürü Serkan Gözder, Satranç Baş Antrenörü Emin Yasa Altun, Taş Duvar Spor Kulübü'nde Eren Can Güler, Berk Tuğra Çalışkan Satranç Spor Kulübü'nde Gamze Çalışkan ve Apaydın Satranç'ta ise kurucu Fethi Apaydın ile bir araya gelen Başkan Tulay, kulüpleri tebrik ederek faaliyetler konusunda bilgi aldı.

Devamını oku...

Hindistan'da İkinci Gün

img 1873Hindistan'ın Ahmedabad şehrinde gerçekleştirilen 2017 Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatı’na bugün oynanan çift tur maçları ile devam edildi. Günü 1 mağlubiyet, 1 galibiyet ile kapatan takımımız yoluna 4 puan ile devam ederken turnuvanın favorileri Hindistan Yeşil, İran ve Rusya takımları tam puan ile zirve yarışını önde götürüyorlar.

Devamını oku...

Dünya 16 Yaş Altı Olimpiyatı Hindistan'da Başladı

wyco172017 Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatı, 11-18 Aralık 2017 tarihleri arasında Hindistan'ın Ahmedabad şehrinde gerçekleştiriliyor. Toplamda 25 ülkeden 30 takımın yarıştığı turnuvada ülkemiz adına ise FM Deniz Özen, FM Ekin Barış Özenir, FM Emre Emin Dedebaş, FM Alparslan Işık ve WFM Duru Okuyaz'dan oluşan takımımız turnuvaya 8. sırada başlıyor. 1 GM, 14 IM ve 4 WIM olmak üzere toplam 69 unvanlı sporcunun yarıştığı şampiyonada özellikle 1 numaralı seribaşı başlayan evsahibi Hindistan Yeşil takımı göze çarpıyor. GM Chopra Aryan, IM R Praggnanandhaa, IM Nihal Sarin, IM P Iniyan ve WIM R Vaishali ile 2503 Elo ortalamasına sahip takım şampiyonluk yarışındaki en favori takım durumunda.

Devamını oku...

TSF Heyeti Manisa’da!

manisail17TSF Başkanı Gülkız Tulay, Başkan Vekilleri Prof. Dr. Yusuf Doğruer ve Aşkın Keleş, 6 Aralık 2017 tarihinde Manisa ve çeşitli ilçelerde bulunan Satranç Merkezlerimizi ziyaret etti.

Ceren Satranç Merkezi, Salihli Sardes Satranç Spor Kulübü, Turgutlu Deha Satranç ve Eğitim Kulübü Derneği, Manisa Son Hamle Spor Kulübü Derneği, Manisa Satranç İhtisas Spor Kulübü, Akademi Satranç Merkezi Derneği ve Turkuaz Satranç Spor Kulübü Derneği ziyaretlerinde TSF Heyetine; Kulüpler Koordinasyon Kurulu Asbaşkanı ve TS Alyans Spor Kulübü Yöneticisi Zeki Diril, İl Temsilci Yardımcısı Bekir Özenç ve Şehzadeler İlçe Temsilcisi Hakan Karakafa eşlik etti.

Ziyaretlerde spor kulübü, satranç merkezi ve eğitim kulüplerinin yöneticileri Emine Süral, Gürkan Aydeniz, Cihan Yıldırım, Kuzey Şimşek, Neşe Buran, Murat Efe, Erdem Nalbant, Olcay Nalbant, antrenörler, hakemler ve veliler ile bir araya gelinerek satranç ve özellikle Manisa satrancı ekseninde verimli değerlendirmelerde bulunuldu.

Turgutlu ilçesinde satranca büyük katkılarda bulunan Kocatürk Koleji ile devam eden ziyaretler Turgutlu Kaymakamı Uğur Turan'ın makam ziyaretleri ile sona erdi.

Devamını oku...