Mobile menu

Romanya’da Son Tur Öncesi Büyük Heyecan

img 3340Romanya'da düzenlenen Dünya Okullar Şampiyonası'nda madalyalar yarın oynanacak 9. ve son turla sahibini bulacak. Son turda elbette gözümüz kulağımız oyuncularımızın madalya şanslarının bulunduğu 11, 13, 17 yaş genel ve 11,13 yaş kızlar kategorilerinde olacak.

11 yaş kategorisinde son tur öncesi Efe Hakan Öztürk 6,5 puanla zirveyi Flores ve Miron ile paylaşıyor. Son tur Miron ile oynayacak oyuncumuzun galibiyeti kendisine birinciliği getireceği gibi hemen arkalarında 6 puanda olan CM Taha Özkan ve CM Efe Metehan Yavuz'a da madalya fırsatı doğuracak.

Enes Tanrıverdi 13 yaş kategorisinde mükemmel performansıyla son tura 7 puanla averajla FM Batsuren'in önünde giriyor. Son tur Mehta ile oynayacak oyuncumuz galibiyeti halinde altın madalyanın sahibi olacak.

Devamını oku...

Okulların Türkiye Birinciliği Yarışı 3 Mayıs’ta Başlıyor

satranc birligi logoSpor Genel Müdür Müdürlüğü tarafından Türkiye Satranç Federasyonu ve Ana Sponsoru Türkiye İş Bankası'nın katkılarıyla düzenlenen Okul Sporları Satranç Türkiye Birinciliği 2-6 Mayıs 2017 tarihleri arasında Avanos Atatürk Spor Salonu'nda gerçekleşecek.

81 ilde gerçekleşen mahalli yarışmaların ardından Antalya, Düzce, Erzurum, Nevşehir, Samsun ve Şanlıurfa illerinde düzenlenen grup yarışmalarında finale yükselen okul takımları Türkiye Birinciliğinde zirve mücadelesi verecekler.

Okul Sporları Satranç Türkiye Birinciliği Final Yarışmasında, 126 okul takımı ve 756 sporcu yarışacak.

Minikler, Küçükler, Yıldızlar ve Gençler kategorilerinde genel ve kız okul takımları, bu zorlu maratonda kendi kategorilerinde ilk dörde girip Türkiye derecesi elde etmeye çalışacaklar.
Tüm takımlarımıza ve sporcularımıza başarılar diliyoruz.

Turnuva Sayfası

Devamını oku...

Avrupa Okullar Budva'da / Bilgilendirme

budva-17Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası 10 - 20 Haziran 2017 tarihleri arasında Karadağ, Budva'da gerçekleşecektir.

Avrupa Okullar Satranç Şampiyonasına Federasyonumuz adına doğrudan katılım hakkı olan sporcular, kendi olanaklarıyla katılmak isteyen sporcu, antrenör ve veliler katılım yönergesine uygun şekilde 24 Mart 2017 Cuma günü saat 17.00'ye kadar başvurmuşlardır.

Devamını oku...

5. Çeşme Uluslararası Açık Satranç Turnuvası

cesme siteÇeşme Belediyesi ve Türkiye Satranç Federasyonu'nun ortaklaşa düzenlediği 5. Çeşme Uluslararası Açık Satranç Turnuvası 12 - 18 Haziran 2017 tarihleri arası A-B kategorileri Çeşme Ayios Haralambos Kilisesi'nde C-D kategorileri Çeşme Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleştirilecektir. 

Turnuva Sayfası

 

 

Başkent Üniversitesi 2. Uluslararası Açık Satranç Turnuvası

baskent 500_2017Başkent Üniversitesi ve Türkiye Satranç Federasyonu'nun ortaklaşa düzenlediği 2017 Başkent Üniversitesi 2. Uluslararası Açık Satranç Turnuvası 30 Haziran - 06 Temmuz 2017 tarihleri arası Başkent Üniversitesi Bağlıca Kampüsü'nde gerçekleştirilecektir.

Turnuva Sayfası

 

 

 

Reykjavik Açık’ta Birinci GM Anish Giri!

18010177 963400587096785 5736491496787003094 nİzlanda'da düzenlenen Reykjavik Açık Satranç Turnuvası, bugün oynanan 10. tur karşılaşmaları ile sona erdi. 19 Nisan'dan beri büyük bir heyecan ile geçen turnuvada son tura tek başına lider giren GM Anish Giri, son turda bir başka Hollandalı sporcu GM Erwin L'ami'yi mağlup etti ve bu sonuç ile turnuvayı 8.5 puan ile tek başına lider bitirmeyi başardı. Ülkemizi 4 sporcunun temsil ettiği turnuvada ise sporcularımız, madalya umudu ile girdiği son turda maalesef istedikleri sonuçları alamadılar.

Devamını oku...

Dünya Okullar’da Sona Doğru

img 3433Yaş'ta dün oynanan yedinci turla birlikte artık geriye sadece bugün ve yarın oynanacak iki tur kalırken madalya şansları da yavaş yavaş şekilleniyor.

Kısaca oyuncularımızın son durumlarına göz atarsak en iddialı olduğumuz kategoride, 11 yaş kategorisinde, oyuncularımız zirvede yer almaya devam ediyor. Taha Özkan ve Efe Hakan Öztürk, bu tur maalesef Efe Metehan Yavuz'u yenen Perulu Flores ile birlikte 6 puanla 1-3. sıraları paylaşıyor ve bu kategoride iki madalya birden ülkemize getirme şansları çok yüksek. 13 yaşta da Enes Tanrıverdi fırtına gibi esiyor ve 6,5 puanla tek başına zirvede. En yakın rakipleri Batsuren 6, Ognean ve Tengis ise 5,5 puanda.

9 yaşta Yusuf Çağan Türkmen 5,5 puanda ve 6 puanla zirveyi paylaşan dört oyuncunun hemen ensesinde. 17 yaşta Batuhan Özen 4,5 puanda ve üçüncü Kazimov'un yarım puan gerisinde yer alıyor. Bu tur 5,5 puanla ikinci sırada yer alan IM Costachi'yi yenebilirse Batuhan da son tura podyum şansını büyük ölçüde artırmış olarak girecek.

Devamını oku...

Dünya Okullar’da Son Üç Tura Giriliyor

img 3322Yaş'ta şampiyonaya bugün oynanan altıncı turla devam edildi. Bitime üç kala kategorilere göz attığımızda birçok kategoride oyuncularımızın madalya yarışı içerisinde olduğunu görüyoruz.

7 yaş kategorisinde oyuncumuz Çağdaş Pişkinpaşa bir numaralı seri başı Özbek Begmuratov'un bir puan gerisinde 2-6. sıraları paylaşıyor. 9 yaşta Yusuf Çağan Türkmen, bugün Emir Doruk'a kazanarak puanını 5'e yükseltti ve averajla üçüncü sıradaki diğer oyuncularımız da onun bir puan gerisinde ve ilk üç sıra için iddialarını sürdürüyorlar.

Turnuvadaki en başarılı kategorimiz 11 yaşta ise tam olarak bir Türkiye hakimiyeti söz konusu. Beş puanlı beş oyuncunun üçü ülkemizden! Taha Özkan, Efe Hakan Öztürk ve Efe Metehan Yavuz'dan en az ikisinin madalyayla ayrılacağını düşünüyorum.

13 yaş kategorisine gelince, bu kategoride de işler yolunda. Enes Tanrıverdi son tur kurtardığı beraberliğin ardından galibiyet serisine devam etti ve 5,5 puanla Romen Ognean ile birlikte ilk iki sırayı paylaşıyor.

Devamını oku...

IM Ali Marandi 2017 ICC Açık’ta Birinci!

cemilca17nInternette satranç oynayanlar bilirler, her ne kadar Playchess ve birçok başka site bulunsa da en profesyonel ve aynı zamanda üst düzey oyuncuların en çok tercih ettiği satranç ortamı Internet Chess Club (ICC)'tır. Her sene ödüllü bir yıldırım turnuvası düzenleyen ICC'nin açık turnuvasına dünyanın en iyi isimlerinin de aralarında bulunduğu birçok üst düzey satranççı katılır ve birincilik için çekişir. Daha önce Nakamura gibi isimlerin birinciliği kazandığı turnuvayı bu sene kazanan ise son derece tanıdık: IM Cemil Can Ali Marandi!

Altı eleme turnuvasında ilk dört sırayı elde eden 24 sporcuya direkt finallere katılma hakkının verildiği 8 sporcunun eklendiği (İsimlerini yazarsak herhalde ne kadar kuvvetli bir turnuva olduğu anlaşılır: Grischuk, Ding Liren, Dominguez Perez, Sevian, Xiong, Gareev, Rauf Mamedov, Demchenko) ve böylece toplam 32 kişinin 3+0 zaman kontrolünde 4 oyunluk maçlar üzerinden eleme usulü oynadığı turnuvada altıncı eleme turnuvasında birinci olan sporcumuz IM Ali Marandi de finallere katılma hakkı elde eden isimler arasındaydı.

Devamını oku...

FMV 12. Satranç Takım Yarışması Kayıtları Devam Ediyor

uluslararasisatranc fvf17"Önce iyi insan yetiştirir" prensibiyle 131 yıldır sadece eğitim hizmeti veren, eğitimi sanat ve spordan bağımsız düşünmeyen Işık Okulları, Satranç Takım Yarışması'nın bu yıl on ikincisini düzenliyor.

05-06-07 Mayıs 2017 tarihlerinde yapılacak 12. Satranç Takım Yarışması ile ilgili bilgiler aşağıda yer almaktadır;

12. Satranç Takım Yarışması Yönergesi

Online Kayıt (İlkokul – Ortaokul – Lise)

* 12. Uluslararası Üniversiteliler Satranç Takım Yarışma Yönergesi

Online Kayıt (Üniversiteliler) / Ödüller / 

Devamını oku...

Romanya’da Beşinci Tur Tamamlandı

img 33652017 Dünya Okullar Şampiyonası'nın beşinci turu sona erdi. Belki Dünya Yaş Grupları kadar büyük bir katılım olmasa da Okullar Şampiyonası da son derece kaliteli ve çekişmeli oyunlara sahne olabiliyor; üstelik turnuva kalitesinin artışına bizim oyuncularımızın da katkısının büyük olduğunu söylemek lazım. Zira birçok oyunda belki reyting olarak rakiplerinden daha aşağıda bile olmalarına karşın oyuncularımız konumsal anlayış ve oyun kuvveti olarak kategorilerdeki seri başı oyunculardan genel olarak hiç de aşağıda kalır bir oyun sergilemiyorlar.

Sporcularımızın canlı yayınlanan oyunlarına göz atarsak, tam puanla giden 11 yaş kategorisindeki oyuncumuz CM Taha Özkan seriyi bozmadı ve rakibini yenerek puanını 5'e çıkarttı. Harika bir oyun çıkaran Taha, Sicilya'da şahını merkezde bırakıp macera peşinde koşan Larichev'i siyah taşlarla çok güzel bir şekilde mağlup etmesini bildi. Gördüğüm kadarıyla Taha Özkan ile rakipleri arasında gerçekten bir klasman farkı mevcut, genç oyuncumuz büyük bir aksilik olmazsa turnuvayı zirvede tamamlamaya aday. Yine aynı kategoride yarışan oyuncularımız Efe Hakan Öztürk ve CM Efe Metehan Yavuz da günü bir puanla kapattılar. Efe Hakan Öztürk, İspanyol Açılışı'nı rakibinden çok daha iyi anladığını göstererek d piyonunu d3'e kadar sürmeyi başardı ve rakibinin de büyük hatası ile beyaz veziri düşürerek rahat bir galibiyet aldı. Efe Metehan Yavuz ise açılıştan büyük üstünlük ile çıktığı oyunu kendisi için daha iyi bir oyun sonuna götürdü ve finali kolayca kazanmayı başararak tıpkı Efe Hakan Öztürk gibi puanını 4'e yükseltti.

Devamını oku...