Mobile menu
Gülkız Tulay

Bayram hediyemiz Avrupa Şampiyonluğu

 

Değerli dostlarım,

Slovakya'da mücadele eden Milli takımımızdan ülkemize erken bayram hediyesi geldi. Toplamda 48 ülkeden 1306 sporcunun mücadele ettiği ve 218 unvanlı sporcunun kıyasıya yarıştığı şampiyonada, 8 yaş genel kategoride yarışan sporcumuz Yağız Kaan Erdoğmuş 8'de 8 yaparak final turu öncesinde şampiyonluğunu ilan etti ve altın madalyaya uzandı. Ayrıca 12 yaş kızlarda Ecrin Efsa Büyük, 12 yaş genelde Taha Özkan ve 8 yaş kızlarda Ela Aslan şampiyonayı beşinci tamamlayarak önemli bir derece elde ettiler. Bizlere yaşattıkları bayram sevinci ve bu eşsiz gurur için çocuklarımıza teşekkür ediyor, onları yürekten kutluyorum. Genç sporcularımızın başarısı ve uluslararası turnuvalardan başarıyla dönmeleri tesadüf değil. Bu başarı tablosu; Federasyon olarak altyapıya yaptığımız yatırımın, satranç sporunu önemseyen ve hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan çocuklarımıza destek olan velilerimizin çabalarının, Milli takım antrenörlerimizin, yereldeki antrenörlerimizin ve eğitim kulüplerimizin katkılarının eseri... Türkiye Satranç Federasyonu olarak uzun yıllardır büyük emek harcayarak, her yaş kategorisine ve okul öncesi eğitimden üniversiteye kadar özel projelerle çocuklarımızı satrançla buluşturuyoruz. Federasyonumuzun çabaları, satranç ailemizin verdiği güç ve velilerimizin desteği ile yürüdüğümüz bu yolda, çocuklarımızın dalgalandırdığı bayrağımızın, tüm dünyaya dinlettikleri İstiklal Marşımızın gururunu yaşıyoruz.

Avrupa Yaş Grupları Şampiyonası'nda hamle yapan ve ülkemizi en güzel şekilde temsil eden 27 sporcumuza, ailelerine, antrenörlerine, Aygeg antrenörlerimize ve tüm kafilemize teşekkür ediyor, sağlıkla ülkemize dönmelerini diliyorum.

Ayrıca şampiyonanın ilk gününden beri sporcularımızı yalnız bırakmayan ve kafilemizi evinde hissettiren Bratislava Müsteşarımız İpek Aynuksa'ya ve Viyana Büyükelçimiz Ümit Yardım'a teşekkür ediyorum.

Kıymetli satranç severler,

Bildiğiniz gibi, 5 yıldır Çubuk Belediyesi'nin desteği ile Çubuk'ta Açık Satranç Turnuvası düzenliyoruz. Turnuvamızın ödül törenine, Gençlik ve Spor Bakanımız Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu da teşrif etti ve yaptığı konuşmada Federasyonumuzun başarılarından duyduğu gurur ve memnuniyeti dile getirerek bizlere güç verdi. TSF'nin son yıllarda satranç sporunun yaygınlaşması için yaptığı çalışmalarla en fazla lisanslı sporcu sayısına ulaşan Federasyon olduğunu belirten Bakanımız, ulusal ve uluslararası başarılarımızı da büyük bir gurur ile takip ettiğini dile getirdi. Kendisine şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca Çubuk Belediyesi Açık Satranç Turnuvamıza verdiği destek ile beşincisini düzenlememizi sağlayan Çubuk Belediyesine ve Başkanı Av. Baki Demirtaş'a da gönülden teşekkür ediyorum.

Bu yıl bazı zorluklar ile karşılaşmış olsak da açık satranç turnuvalarımızı hız kesmeden hayata geçirmeye devam edeceğiz. Çanakkale'de 27. Troya Uluslararası Açık Satranç Turnuvası, 6. Uluslararası İstanbul Açık Satranç Turnuvası, Sivas'ta bu yıl ilk kez Milli Mücadele'nin 100 yılı nedeniyle düzenlediğimiz Buruciye Uluslararası Açık Satranç Turnuvası, Burdur Gölü Uluslararası 5. Açık Satranç Turnuvası, 18. İzmir Açık Uluslararası Satranç Turnuvası ve Edirne'de Enez Kaymakamlığı 3. Uluslararası Açık Satranç Turnuvası'nda mücadele edecek sporcularımıza şimdiden başarılar dilerim.

Değerli dostlar,

Mevlana şehri Konya'da düzenlediğimiz liglerimizi başarılı bir şekilde tamamladık. Ancak Kulüpler Şampiyonasından ikinci Lige yükselen Bitlis takımları ile ilgili sosyal medya ya da bilgi edinme gibi platformlardan bilgi talepleri ile karşılaştık. Bu süreçten kısaca bahsetmek isterim.

İl yöre yarışmaları takvimi gereği il temsilcileri/koordinatörler tarafından takım ana liste girişleri yapılabilmesi için il temsilcilerine web arayüz kullanıcı adı ve şifresi oluşturularak gönderilmiş ve 02-05/03/2019 tarihleri arasında liste girişleri yapılmıştır. Teknik Kurul Ligler Koordinatörlüğü tarafından takım listelerinin yönergeye uygun olup olmadığı denetlenmiş ve hazırlanan turnuva dosyaları il temsilcilerine gönderilmiştir. 

Bitlis il yöre karşılaşmalarının sonuçları ise 18/05/2019 tarihinde il temsilcisi tarafından yönergede belirtilen satrancligi@tsf.org.tr adresine gönderilmiş olup Teknik Kurul Ligler Koordinatörlüğü tarafından 20 Mayıs 2019 tarihinde www.kulüpler.tsf.org.tr adresinde yayınlanmak üzere federasyonumuza gönderilmiş ve herkes tarafından görülecek şekilde sayfamızda ilan edilmiştir. Bitlis'te yapılan turnuvalar ve her türlü işlemlere yönelik gerekli bilgilerin, Bitlis Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Federasyonumuza iletildiğini de belirterek konuya bu şekilde açıklık getirmek isterim.

Sevgili arkadaşlarım,

Kurban Bayramı geldi, kapımızı çaldı... Bayramlar, gönüller arasında köprü kurduğumuz günlerdir. Sevdiklerimizle kucaklaştığımız, paylaştığımız ve mutlulukları arttırdığımız günlerdir. Bu günlerde Mevlana'nın da dediği gibi, "Küsmek ve darılmak için bahaneler aramak yerine, sevmek ve sevilmek için çareler arayın." Ne mutlu ki bir bayramı daha hep birlikte, sağlık ve neşe ile karşılıyoruz.

Ülkemizin ve satranç ailemizin Kurban Bayramı'nı kutluyor ve hep birlikte nice güzel bayramlar görebilmeyi diliyorum.

Saygı ve sevgilerimle...

 

 

Gülkız Tulay

10 Ağustos 2019


Yazı Arşivi