Mobile menu

Nasıl maç teklif edebilirim?

Oyuncular penceresinde o anda bir odada olan bütün ziyaretçileri görebilirsiniz. Oynamayan herhangi birisine maç teklif etmek için “Teklif et” yazısının üzerine tıklayarak veya ismin üzerine çift tıklayabilirsiniz. Daha da iyisi, “Ara” sekmesine tıklayarak genel bir davetiye gönderebilirsiniz.

Karşınızda çıkan kutuda, zaman kontrolünü, hangi renkle oynamak istediğinizi vs. teklifinize dahil edebilirsiniz.Kişisel olarak size teklif geldiği zaman, davul sesi duyarsınız ve “Teklifler” penceresinde rakibinizin adı görünür. Hangi koşullarda teklif geldiğini, rakibinizin ratingini ve zaman kontrolünü vs. görebilirsiniz.

  • Teklifi Kabul edebilir, değiştirebilirsiniz (yani koşulları müzakere edebilirsiniz).
  • 'Ara' istediğiniz koşullara uygun herkese teklif göndermenizi sağlar. Bu, oyun teklif etmenin en verimli yoludur. Genel teklifler, siyah oklarla gösterilirken, kişisel teklifler de kırmızı oklarla gösterilir. Son oynadığınız rakiplerden birisi tekrar teklifte bulunursa onu da kırmızı olarak görürsünüz. Okların yönü oynama teklifinin türünü de gösterir.
  • “Formül” sekmesinde bazı koşulları (örneğin: zaman kontrolü, rakibinizin gücü vs.) önceden belirleyebilirsiniz. Bu koşulları yerine getirmeyen teklifler de otomatik olarak reddedilir.
  • “Beklemede”  kutucuğunu seçtiğinizde, size bulunduğunuz odadaki diğer ziyaretçiler tarafından teklif gelmesi önlenir.
  • Genel tekliflerin yine listede gözükeceğine dikkat edin. Doğal olarak, siz  de “beklemede” olan sporculara teklif götüremezsiniz. do-it.bm!    
Eğer zaman kontrolünü belirleyip bir oyuncuya maç teklif ettiyseniz, renkler sunucu tarafından otomatik olarak belirlenir, veya Beyaz veya Siyah oynamayı tercih edebilirsiniz.

 

Teklifinizde puanlı maç teklif edebilirsiniz. Bu da sonucunuzun otomatik olarak hesaplanacağını ve uluslararası alanda tanınan Elo rating sistemine benzer olarak belirlenen oyun gücününüzle ilgili kayıda geçeceği anlamına gelir. “Bülten” (oyun için en fazla üç dakika) ,geleneksel yıldırım (5-15 dakika arası) veya uzun oyun olmak üzere üç farklı puanlama türü vardır.

“Teklif eden oyun gönderiyor” komutu bir oyunu başlangıç durumundan farklı bir yerde başlatmanızı sağlar. Bu da ertelenen ya da yarım kalan oyunlara devam etmenizi veya tematik bir turnuvada oynamanızı sağlar. Kendi veritabanınızdan bir oyun yüklemeniz veya rakibinize teklif götürmeden once hamleleri bir tahtada yapmanız gerekmektedir.

 Not: Eğer gelen teklifin üzerine tek tıklarsanız, puanınızın; kazanç, berabere veya kayıp durumunda ne kadar değişeceğini ve rakibinizin mevcut gecikme zamanını görebilirsiniz.