Mobile menu
Gülkız Tulay

Yeni Yılınızı Kutluyorum

Sevgili satranç ailem,

Türkiye'nin satrançta son yıllarda sürdürdüğü görkemli başarısı 2022 yılında da devam etti. Bu yıl da heyecan verici, keyifli, 'yıldızlı' işlere imza attık. 2022 Türk satrancının yıldızlaştığı bir yıl oldu. Sporcularımızın başarıları hem Türkiye'de hem de dünyada ses getirmeye devam etti. 2022'de sportif başarılarımızla beraber, hayata geçirdiğimiz projelerle de adımızdan söz ettirdik.

Satranç otoritelerinin takdirini toplayan 2022 Avrupa Yaş Grupları Satranç Şampiyonasına ev sahipliği yaptık. FIDE Başkanı Arkady Dvorkovich ve ECU Başkanı Zurab Azmaiparashvili'nin 2022 Avrupa Yaş Grupları Satranç Şampiyonasında Türk satrancını dünyaya örnek göstererek, "kusursuz" olarak nitelendirdiler. Bu cümleleri duymak bizim için bir onur ve yaptığımız işlerin doğru işler olduğunun da önemli bir kanıtıdır. Sayın Bakanımız Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu da şampiyonamızın açılışına katılarak, güzel sözleri ile bizleri gururlandırdı. Şampiyonada 10 Yaş Genel Kategoride ise Baver Yılmaz, Avrupa şampiyonu olurken, 14 yaş genelde IM Ediz Gürel ikinci, 8 yaş genel kategoride Ali Poyraz Uzdemir ise üçüncülüğü elde etti.

Bu yıl genç millilerimiz Türk satranç tarihinde bir ilke imza atarak yenilgisiz "Olimpiyat Şampiyonu" oldu. Türkiye-Kırmızı takımımız 9 tur boyunca zorlu takiplerini geride bırakarak GM Cemil Aghamaliyev kaptanlığında Türk satranç tarihine isimlerini yazdırdılar. Teşekkürler, Eray, Hasan Hüseyin, Taha, Gülenay, Aslı! Sporcumuz Yağız Kaan Erdoğmuş dünyanın en genç uluslararası ustası unvanını aldı ve dünya satranç tarihine geçti. Gürcistan'ın Batum şehrinde düzenlenen 2022 Dünya Yaş Grupları Satranç Şampiyonası'nda, sporcumuz Senem Gül Başsarı 10 Yaş Kızlar kategorisinde birinciyle eş puanda Dünya ikincisi oldu.

2019 yılından sonra 2022 yılında da Avrupa Okullar Şampiyonası'nın şampiyonu Türkiye oldu. 23 ülkeden 195 sporcunun mücadele ettiği şampiyonada her iki sporcumuzdan biri madalya aldı. Yunanistan'ın Selanik şehrinde düzenlenen 2022 Avrupa Genç Takımlar Satranç Şampiyonası'nda 12 yaş genel takımımız ve 18 yaş kızlar takımımız ikinci oldular. Avrupa Yaş Grupları Hızlı Yıldırım Satranç Şampiyonası'nda 12 yaş kızlar kategorisinde yarışan milli sporcumuz Arya Aydoğan Yıldırım Kategorisi'nde Avrupa şampiyonu olurken, Hızlı Satranç Şampiyonası'nda ise Avrupa ikiciliğini kazanarak önemli bir başarıya imza attı. Mert Yılmazyerli 2022 Teplice Açık Satranç Turnuvası'nda kazandığı son GM normu ile Büyük usta unvanını aldı. Ülkemizin 13'ncü GM'si oldu.

Bunun yanında 44. Satranç Olimpiyatı'nda FIDE, 'Satrançta Yılın Kadınları Ödülleri'nde kıtalar arası değerlendirme yaptı. FIDE beni "Avrupa'nın Üstün Başarılı Yöneticisi" seçerken, ülkemizin ilk kadın uluslararası satranç ustası Nilüfer Çınar Çorlulu'yu, "Avrupa'nın Öne Çıkan Satranç Eğitmeni" olarak ödüllendirdi. Sporcumuz Handenur Şahin isen "Avrupa'nın Mücadeleci Ruhuyla Öne Çıkan Engelli Kadın Oyuncusu' seçildi.

Kıymetli satranç ailem,

Biz Türkiye Satranç Federasyonu olarak büyük satranç ailemiz ile satranç sporunu tüm Türkiye için erişilebilir bir spor haline getirmek için durmadan çalışıyoruz. Bu yıl da öyle yaptık, ilklere imza attık. Satranç Engel Tanımaz projemizle engelli çocuklarımızı satrançla tanıştırdık. Türk İşaret Dili Satranç Terimleri Sözlüğü ile dünyada ilk defa işitme engelli bireyleri kapsayan, satranç sporunda dünyada ilk kez işaret diline ait satranç terminolojisini geliştirdik. Erişilebilir, kapsayıcı bir spor olarak satranç ile yaşamın her alanında dokunduk. Satranç sporunu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) çatısı altına taşıyarak ilk defa TBMM Kupası düzenledik. TBMM Kupası Gazi Meclisimizde heyecan yarattı, vekillerimiz bahçe satrancında bir oldular, keyifli anlar yaşadılar. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ile projeler ürettik. Bir milyon olan lisanslı sporcu sayımızı egale ederek kendi rekorumuzu kırdık ve 1 milyon 200 bin sporcuya ulaştık. Böylece ülkemizin en çok lisanslı sporcuya sahip Federasyonu olmaya devam ettik. Devlet okullarımızdaki satranç sınıflarının sayısını 30 bine ulaştırdık.

2023 yılında da takdir gören organizasyonlar düzenlemeye, Dünya ve Avrupa'da ses getiren başarılara imza atmaya, etkinlik ve projelerimiz ile ülkemizdeki her vatandaşımıza dokunmaya devam edeceğiz.

Kıymetli dostlarım,

Yıldızlarımız umut veriyor. Onları gördükçe geleceğe olan inancım artıyor, içim aydınlanıyor. Geçtiğimiz günlerde bir aradaydık onlarla. Onlar konuştu, konuştukça mutluluğum gururum arttı.

2005 yılından bu yana yol arkadaşımız, ana sponsorumuz Türkiye İş Bankası ile yılın son ayında 2022 Satrancın Yıldızları etkinliğini düzenledik. Bu müthiş organizasyonda; Azerbaycan'da düzenlenen Dünya U16 Satranç Olimpiyatı'nda şampiyon olarak bir ilke imza atan milli takım oyuncularımız ile yıl içinde Avrupa ve dünya şampiyonalarında ilk üçe giren başarılı sporcularımızı bir araya geldi. Türk satrancı adına yol arkadaşımız Türkiye İş Bankası'na bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum. 2023 yılında da çok özel projelere ve etkinliklere imza atacağız.

2022 yılı sona ererken etkinlik ve faaliyetlerimize ara vermeden devam ediyoruz. Bildiğiniz üzere Türkiye Satranç Şampiyonası'nı her sene eski şampiyonlarımız adına düzenliyoruz. Bu yıl beşinci kez Güriş Holding'in desteğiyle gerçekleştirdiğimiz Türkiye Satranç Şampiyona'mızı FM Feridun Öney adına düzenledik. Birçok başarılı sporcumuzun hamle yaptığı turnuvada GM Mustafa Yılmaz şampiyon olurken, GM Mert Yılmazyerli ikinci, FM Hüseyin Can Ağdelen üçüncü sırayı aldı. Sporcularımızı canı gönülden kutluyor, bu önemli şampiyonanın düzenlenmesi için bize destek veren sponsorumuz Güriş Holding'e de teşekkür ediyorum.

Sevgili ailem,

Dünya Yıldırım Satranç Şampiyonası sporcularımızın mücadele ettiği 2022 yılının son şampiyonası oldu. GM Vahap Şanal 11,5 puan, GM Mustafa Yılmaz 10 puan ve IM Ediz Gürel 7,5 puanla şampiyonayı noktaladı. Kadınlar kategorisinde hamle yapan IM Ekaterina Atalık da 6 puan alarak şampiyonayı sonlandırdı. Dünyanın ilgi ile takip ettiği bu şampiyonada mücadele eden sporcularımızı tebrik ediyorum.

Türkiye satranç ailesi olarak 2022 yılını başarıdan başarıya koşarak geçirdik, çok çalıştık, birlikte ürettik, birlikte kazandık. Şimdi yeni hedeflerle 2023'e merhaba diyoruz. Avrupa'nın en çok katılımlı, Türkiye'nin en büyük spor organizasyonlarından biri olan Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonası için geri sayım başladı. İşte, yeni yıla, yedi bin kişinin katılması beklenen bu dev organizasyon ile merhaba diyeceğiz. Antalya'da 21- 28 Ocak 2023 tarihleri arasında gerçekleşecek şampiyona için hazırlıklarımızı yapmaya başladık. Çocuklarımızın heyecanını pek çok il ve ilçemizde gerçekleşen il seçmelerine gösterdikleri ilgiden anlıyoruz.  Çocuklarımız önce karnelerini alacak sonra şampiyonaya katılacak. Aynı heyecanı yaşıyoruz.

Sevgili satranç ailem,

Bu yılı, 2023 yılını çok daha anlamlı hale getiren bir farkı var, 2023 yılında Cumhuriyetimizin 100'üncü yılını kutlayacağız. Biz bu anlamlı dönüm noktasında Cumhuriyetimizin 100. yaşında satranç sevgisini, satrancı tüm Türkiye'ye ulaştırmaya devam edeceğiz. Yeni yılda da tüm yöneticilerimiz, ekibimiz ve sporcularımızla satranç sporunu tüm ülkeye sevdirmek, herkes için daha erişilebilir ve daha kapsayıcı hale getirmek için çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz. Ben eminim ki 2023 yılında başarılarımızın artarak devam edecek. Biz Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında, büyük bir gururla, enerjiyle Türkiye satrancı için yürekten çalışmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle sizlerin yeni yılını kutluyor, başta sağlık olmak üzere, tüm ülkemiz adına mutluluk ve esenlikle geçen bir yeni yıl diliyorum.


Yazı Arşivi