Mobile menu
Gülkız Tulay

Büyük Zaferin 100. Yılı Kutlu Olsun!

30 Ağustos Zafer Bayramı'mız Kutlu Olsun!

Değerli Satranç Dostlarımız,

30 Ağustos Zafer Bayramı'mızın 100. Yılı Kutlu olsun! Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğindeki Kurtuluş Savaşı'mızın zafer ile taçlandırıldığı bu büyük zaferi, bağımsızlık ve özgürlüğümüzün 100. yılını kıvanç ve gururla kutluyoruz. Tam 100 yıl önce bugün, Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı, Kurtuluş Savaşı'mızı zafere götüren Büyük Taarruz, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Başkomutanlığında Türk ordusunun şanlı zaferiyle sonuçlandı. Bağımsızlık Mücadelemizin 100. Yılı Kutlu Olsun!

Kıymetli Satranç Ailemiz,

Gündemimiz her zamanki gibi yoğun. Türkiye Satranç Federasyonu olarak çalışmalarımıza tüm hızıyla devam ediyoruz. Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi, Türkiye Satranç Birinci Ligi ve Türkiye Satranç İkinci Ligimiz tamamlandı. Şimdi sırada Türkiye Kulüpler Satranç Şampiyonası var. Türkiye Kulüpler Satranç Şampiyonasını Konya'da başlattık. Konya?da kulüpler arası satranç mücadelesi 3 Eylül tarihine kadar devam edecek.

Biliyorsunuz iki hafta boyunca Ankara'da kıyasıya bir satranç mücadelesi devam etti, Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi heyecanı yaşandı. Dünyanın ve Türkiye'nin satranç sporunda devlerin mücadele ettiği Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi'nde şampiyon 'Göktürk Satranç Spor Kulübü' oldu. Dünya satrancının ilgi odağı isimleri barındıran ve son dakikaya kadar zirve mücadelesinin sürdüğü Ligde, Türk Hava Yolları (THY) Spor Kulübü ikinciliği, Deniz Su Aquamatch Satranç ve Gençlik Kulübü ise üçüncülüğü elde etti. Tarsus Zekâ Satranç Kulübü ve Gökyay Vakfı Spor Kulübü ise Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi'ne veda ettiler. 'Göktürk Satranç Spor Kulübü' şampiyon olarak Türkiye'yi 2022 Avrupa Kulüpler Şampiyonasında temsil etme hakkı da kazandı.

Türkiye Satranç Birinci Ligi'nde şampiyon Hukukçu Fenerbahçeliler Spor ve Kültür Kulübü Derneği olurken, ikinci Apaydın Satranç ve Spor Kulübü Derneği, üçüncü ise Beyazkale Satranç Evi Spor Kulübü Derneği oldu. Kulüplerimiz gelecek yıl Satranç Süper Ligi'nde mücadele edecekler.

Türkiye Satranç İkinci Ligi'nde ise şampiyonluğu elde eden takım Seyhan Belediye Spor Kulübü Derneği olurken ikinci Güzelbahçe Altyapı Satranç Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, üçüncü Bursa Deneyim Spor Kulübü Derneği ve dördüncü de Alaçatı Satranç Gençlik ve Spor Kulübü derneği oldu. Dört kulübümüzde önümüzdeki yıl Birinci Lig'de ter dökecekler.

Tüm kulüplerimize akıl dolu hamleleri, centilmence yarışları için teker teker teşekkür ediyorum. Kazanmak kadar katılmak ve mücadele etmekte önemlidir. Satranç sporuna gönül veren, bu spor için her türlü fedakârlığı yapan kulüp temsilcilerimiz ve sporcularımız başta olmak üzere Liglerde emeği geçen herkese şükranlarımı sunarım. Satranç sporu sizlerle daha da güçlü, sizlerle geleceğe daha da emin adımlarla ilerliyor.

Değerli Arkadaşlar,

Ülkemizin dört bir yanında düzenlediğimiz açık turnuvalar lig maratonumuzun ardından hız kesmeden devam edecek. Mersin Open, Mersin Büyükşehir Belediyesi VI. Uluslararası Satranç Turnuvası 4-10 Eylül tarihleri arasında Atatürk Kültür Merkezi?nde gerçekleşecek. Ardından Antalya'ya gideceğiz. 11-18 Eylül tarihleri arasında Konyaaltı Antalya Açık Satranç Turnuvası'nı düzenleyeceğiz. Konyaaltı'nda ikinci kez turnuvanın düzenlenmesinden büyük mutluluk duyuyoruz.

Değerli Yol Arkadaşlarımız,

Bildiğiniz üzere, ana sponsorumuz Türkiye İş Bankası ile tam 17 yıldır nice verimli, anlamlı projelere imza atıyoruz. Türkiye?nin ilk ulusal bankası Türkiye İş Bankası bu yıl 98. Yaşını kutluyor. Bu mecrada da Türkiye İş Bankamızın 98. Yaşını gönülden kutluyorum. Ülkemizin aydınlık gençlerinin geleceklerini satranç aracılığıyla aydınlatmaya kararlılıkla devam edeceğiz. Satranç sevgisini çocuklarımıza aşılamaya, onların hayatlarına dokunmaya birlikte devam edeceğiz, biliyorum.  

Sevgili Satranç Dostları,

Yönetim Kurulu Üyemiz Avukat Berkay Çelik Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'de düzenlenen 2022 Avrupa Amatörler Satranç Şampiyonası'nda U2000 kategorisinde zirveden inmedi ve 8 puan ile şampiyon olmayı başardı. U1700 kategorisinde ise turnuvayı 6,5 puan ile tamamlayan İlker Pazarcıoğlu üçüncü olmayı başardı. 6,5 puana sahip bir başka sporcumuz Doğa Can Dorum ise dördüncü olmaya hak kazandı. Her bir sporcularımızı yürekten tebrik ediyor, azim ve başarılarının daim olmasını diliyorum.

Değerli Dostalar,

Sözlerime son verirken Büyük Zaferin 100. Yıl dönümünde hayatlarını bu vatanın özgürlüğü ve bağımsızlığı için adayan, başta Kurtuluş Savaşımızın Büyük Önderi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını sevgi, saygı, rahmet ve özlemle anıyorum.

Sizlere sevgi ve saygılarımı sunuyorum.


Yazı Arşivi