Mobile menu
Gülkız Tulay

Babalar Günü Kutlu Olsun

Sevgili Satranç Ailemiz,

2022 yılı; ülkemiz ve tüm dünya için pandemi döneminin ardından iki yıl sonra tamamen normalleşmenin başladığı, alışık olduğumuz yaşantımıza geri döndüğümüz yıl oldu. Satranç ailemiz için de etkinlik takvimimizi normal koşullar altında faaliyete geçirmeye, yoğun bir programla çalışmaya devam ediyoruz.

Çocuklarımız karneleri ile birlikte tatil dönemine girdi. Biz de Türkiye Satranç Federasyonu olarak bu tatilde çocuklarımızı nerede olursa olsunlar satranç sporu ile bir araya getirmeye devam edeceğiz. Öncelik altyapımız diyoruz. Online kamplarımızdan sonra bu yıl ilk defa 2021 ve 2022 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Ulusal Takım Havuzuna girmiş olan sporcularımızı 22 Haziran - 1 Temmuz tarihleri arasında birlikte Ankara'da Başkent Üniversitesi Kampüsü'nde Genel Kampta bir araya getireceğiz. Sporcularımız hem birada olacak hem de üniversite kampüsünü deneyimleme fırsatı yakalayacak.

Şimdiden geleceğin yıldızı tüm sporcularımıza Başkent Üniversitesi'nin güzel ortamında satranç sporu ile iç içe, mutlu oldukları bir kamp süreci diliyorum.

Değerli Dostlar,

Gazi Meclisimiz ile birlikte hayata geçirdiğimiz ve Ocak ayından bu yana devam eden 23 Nisan Ulusal Egemenlik Haftası Çocuk ve Gençlik Buluşmaları Satranç Turnuvalarının sonuncusu olan 13- 20 Yaş Satranç Turnuvası?nın finalini düzenledik. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde, TBMM Kupası'nın dereceye girenlerine ve 13- 20 yaş kategorisinde dereceye giren sporcularımıza ödüllerini verdik. TBMM Satranç Turnuvaları?nda hamle yapan ve dereceye giren tüm sporcularımızı yürekten tebrik ediyorum.

Her zaman ifade ederim, TBMM ile iş birliği yapmak benim her zaman hayalimdi. Bu hayali; 6 aya yayılan yaş gruplarıyla, ülkemizin en güçlü sporcuların katıldığı TBMM Kupası'yla, TBMM'nin en görünür yerine koyulan Bahçe Satrancıyla gerçekleştirmek Türk satrancı adına bir onur, bir gurur. Bu gururu Büyük Satranç Ailesi olarak hep beraber yaşadık. Böylesine bir değerli organizasyonu hayata geçirmemizi sağlayan TBMM Başkanımız Sayın Prof. Dr. Mustafa Şentop'a, TBMM Genel Sekreteri Mehmet Ali Kumbuzoğlu'na, TBMM çalışanlarına ve Sayın Bakanımız Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu'na şükranlarımızı sunuyoruz.

Saygıdeğer Arkadaşlar,

Etkinlik takvimimizde yer alan faaliyetlerimizi sizlerin de yoğun katılımı ve desteğiyle hayata geçirmeye, Anadolu'muzun her köşesine satranç sporunu taşımaya devam ediyoruz. Merkezefendi Belediyesi'nin iş birliğinde 2022 Türkiye Gençler Satranç Şampiyonası'nı Denizli'de gerçekleştirdik. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin destekleriyle 2022 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Takım Satranç Şampiyonlarını Kocaeli Kongre Merkezi'nde düzenledik. Şampiyonamıza katılım gösteren tüm sporcularımızı tebrik eder, şampiyonlarımızı da kutlarım.
Federasyonumuzun Ulus'ta bulunan Atatürk Satranç Merkezi binasında Türkiye'nin dört bir yanından ve KKTC'den yaklaşık 70 sporcumuzun hamle yaptığı Türkiye Emektarlar Satranç Şampiyonası'nda dereceye giren sporcularımızı tebrik eder, tüm sporcularımıza gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür ederim.

Kıymetli Satranç Ailemizin Üyeleri,

Satranç Süper Liginin 15 Ağustos'ta başlayacağını, hemen arkasından birinci, ikinci lig ve Türkiye Kulüpler Şampiyonasının devam edeceğini mutlulukla belirtmek isterim. Liglerimize katılacak tüm sporculara ve kulüplere şimdiden başarılar dilerim. Tüm detayları ve duyuruları sitemizden takip edebilirsiniz.

Anadolu'muzun dört bir yanında Open'ları düzenlemeye devam ediyoruz. 8'inci Çeşme Uluslararası Açık Satranç Turnuvasını 20-26 Haziran'da Aya Haralambos Kültür Merkezi ve Sıdıka Kelami Ertan Ortaokulu Spor Salonu'nda, Malatya Arslantepe Uluslararası Açık Satranç Turnuvasını ise 16 - 21 Temmuz tarihleri arasında Battalgazi Kervansaray'da yapacağız. Başkent Üniversitesi Uluslararası Açık Satranç Turnuvasını 2 - 7 Temmuz tarihleri arasında Başkent Üniversitesi Kampüsü'nde gerçekleştireceğiz.

Bu yıl ilk defa Van ilimizde uluslararası bir turnuva düzenlemenin de mutluluğunu yaşayacağız. Van Edremit Belediyesi ve Federasyonumuz iş birliğiyle ?Uluslararası Van Edremit Satranç Turnuvası'nı hayata geçireceğiz. Desteklerinden dolayı Van Valimiz Dr. Ozan Balcı'ya, Edremit Belediye Başkanımız Av. İsmail Say'a, İl Temsilcimiz Adnan Yaviç'e ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

Saygıdeğer Dostlar,

Bu hafta bizler için çok yoğun ve önemli bir protokol haftası oldu diyebiliriz. Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü, Van Edremit Belediyesi ve KKTC Satranç Federasyonu ile önemli iş birliklerine imza attık.

KKTC Satranç Federasyonu Başkanı Hüseyin Yeten ile iki federasyona bağlı sporcu, antrenör, hakemler için iş birliği protokolüne imza attık. Sporcu, antrenör ve hakemlere yönelik gerçekleştirilecek eğitim faaliyetleri, uygulamalar ve etkinlikler hayata geçireceğiz.

Uzun yılardır Ana Sponsorumuz Türkiye İş Bankası ile gerçekleştirdiğimiz yeni Hayata Bir Hamle projesinin ardından Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ile Federasyonumuz arasında yeni bir iş birliği protokolüne imza attık. İş birliği protokolüyle birlikte denetimli serbestlik yükümlüsü kadın ve suça sürüklenen çocuklara Federasyonumuz tarafından görevlendirilen antrenörler satranç dersleri verecek. Suça sürüklenmiş kadın ve çocukları 'Senin Hamlen, Senin Geleceğin' sloganı ile toplumsal hayata adapte edecek olmanın mutluluğu içerisindeyiz.

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ile Federasyonumuz arasında iş birliği protokolüne de imza attık. Bir parçası olmaktan çok mutlu olduğumuz protokol kapsamında Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi okul ve kurumlarda görev yapan okul yöneticileri ile öğretmenlere satranç eğitimi verilecek. Düzenlenecek eğitim programını başarı ile tamamlayan öğretmenlere hizmet içi eğitim sertifikası verilecek, bahsi geçen faaliyet eğitici eğitimi olmayıp kişisel gelişim eğitimidir. Öğretmenlerimizin aldığı eğitim antrenörlük eğitimi yerine geçmediğinin vurgusunu yapmak isterim.

Protokollerin tüm taraflar ve satranç camiamız için hayırlara vesile olmasını dilerim.

MEB ile ilişkilerimizi güçlendirmeye devam ediyoruz. Atılan imzaların ardından MEB Temel Eğitim Genel Müdürü Tuncay Morkoç ve Öğrenci İşleri Daire Başkanı Hasan Atalay ile bir araya geldik. Yaptığımız görüşmelerde federasyonumuzun gündeminde olan ve yakın zamanda detaylarını açıklayacağımız Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okul ve kurumlardaki anasınıflarında satranç sporunun yaygınlaştırılması ve tabana yayılması için hayata geçirilmesi planlanan projemiz hakkında fikir alışverişinde de bulunduk.

Aynı zamanda protokol törenlerinin yanı sıra önemli ziyaretler de gerçekleştirdik. T.C. Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Van Valisi Dr. Ozan Balcı, Konya Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı ile bir araya geldik. Satranç sporu adına birbirinden önemli konuşmalar gerçekleştirdik.

Sevgili Satranç Ailemiz,

Yaşımız ne olursa olsun, en kıymetli şey babamızın bir gülüşü, bir bakışı hatta sadece yanımızda olması. Ailesinin mutluluğunu kendi mutluluğunun önünde tutan, geleceğe güvenle bakmamızı sağlayan, fedakârlığın ve karşılıksız sevginin tarifi, güçlü çınarlarımız babalarımızın Babalar Günü'nü kutlarım.

Aynı zamanda tüm öğretmenlere ve öğrencilere iyi tatiller diliyorum. Tüm öğrencilerin kendini geliştirdiği, bol bol okuduğu, eğlendiği ve bilmeyenlerin satranç sporu ile tanıştığı bir yaz dönemi olsun.

Sevgiyle Kalın...


Yazı Arşivi