Mobile menu
Gülkız Tulay

Yeni Yılın Sağlık Mutluluk ve Barış Getirmesi Dileğiyle...

Sevgili Dostlarım,

Türkiye Satranç Federasyonu olarak her yıl olduğu gibi 2021 yılında da çok çalıştık. Çocuklarımızın, gençlerimizin satranç sporunun ışığı ile aydınlanması ve satranç sporunun tüm yurda yayılması için mücadele ettik. 2021 yılını Türkiye'nin en büyük spor ailesi olarak; Türkiye'yi satranç ülkesi yapmanın, en çok lisanslı sporcuya sahip olmanın, pandeminin tüm zorluklarına rağmen çalışmalarımızı sürdürmenin, etkinlikler ve projeler ile tüm yurttaşlarımıza dokunmanın mutluluğunu yaşayarak kapatıyoruz.

Yeni başlangıçlar; sahip olduklarımızın kıymetini bilmemiz, onları daha da büyütmemiz ve hayallerimizi gerçeğe dönüştürmemiz için adım atmamızı sağlar. 2021'in Kasım ayında yaptığımız Genel Kurul'da ifade ettiğimiz gibi Türk satrancı için daha yapacağımız çok şey var. Türkiye'nin aydınlık geleceğinin öyküsünü yazmaya devam etmek için yeni döneme, yeni yıla ilişkin kurduğumuz hayalleri bir bir hayata geçirmeye başlayacağız. Yeni yılda özellikle okullarımızda satranç sporu ile tanışmayan çocuğumuz, gencimiz kalmasın istiyoruz. Satranç Sınıfları projemizle 30 bininci satranç sınıfımızı açacağız ve yakın bir zamanda okul öncesinde tüm çocuklarımızı satranç sporu ile buluşturmak için harekete geçeceğiz. "Satranç Sporu Engel Tanımaz" diyerek tüm dezavantajlı çocuklarımızı ve gençlerimizi satranç sporu ile buluşturacağız. Etkinliklerimizin ve projelerimizin sayısını arttırarak satranç sporunun ülkemizin en popüler sporlar arasında yer almasını sürdüreceğiz.

Değerli dostlarım,

Ülkemizin ve Avrupa'nın en büyük spor organizasyonlarından biri olan ve tüm satranç ailemizin paydaşlarını bir araya getirdiğimiz 2022 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonaları için hazırlıklarımızı yapıyoruz. Çocuklarımızın heyecanını ve mutluluğunu, pek çok il ve ilçemizde gerçekleşen il seçmelerine gösterdikleri ilgiden anlıyoruz. 2021 yılında Konya'da gerçekleştirdiğimiz Yaş Gruplarını "Önce insan, önce sağlık" mottosu ile ilerleyerek, tüm sağlık tedbirlerini alarak yapmıştık. Ailelerimiz duydukları memnuniyeti bizlere dile getirdiler. Özellikle okula yeni başlayacak çocuklarımız pandemi dönemine ilişkin toplu alanlarda nasıl davranmaları gerektiğine dair tecrübe edinmişlerdi. Bu yıl da Yaş Gruplarında ayı özeni göstereceğiz. "Maskeni Tak, Mesafeni Koru, Hamleni Yap" sloganı ile çocuklarımızı ağırlayacak ve her türlü tedbiri alacağız. Genel Kurul'da dile getirdiğimiz gibi kararlarımızı alırken tüm satranç paydaşlarımızın görüşleri doğrultusunda ilerliyoruz. Ailelerimizden ve satranç paydaşlarımızdan Şampiyonayı Antalya'da gerçekleştirmeye yönelik yoğun talep geldi. Bu yıl pandemi dönemi fiziki şartlarını da göz önüne alarak Antalya'da düzenleme kararı aldık. Şimdiden tüm sporcularımıza başarılar diler, ailelerimizin gösterdikleri hassasiyet için de teşekkür ederiz.

Saygıdeğer Satranç Ailemiz,

Yeni Hizmet binamızı Genel Kurul'dan önce kullanılır hale getirmiştik. Türkiye Satranç Federasyonu olarak artık Ankara Oran semtinde bulunan yeni hizmet binamızda faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Siz değerli satranç ailemizi de bekleriz. Binamız; sadece kurumsal faaliyetlerimizi yürüttüğümüz bir yer olarak değil, satranç sporunu ve satranç ailemizi temsil edecek bir bina olarak tasarlandı.

2021 yılının son Yönetim Kurulu toplantımızı da yeni binamızda gerçekleştirdik. Yeni dönemde yönetim kurulu olarak; Başkan Vekillerimiz Av. Fatih Maden, Aşkın Keleş, Asbaşkanlarımız Ömer Asım Ötegen, Ayşe Ergezen, Nilüfer Çınar Çorlulu, Halil Hilmi Darı, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Mehmet Gökhan Zengin, Medine Boz, Aykut İlker Mete, Olcay Ak Nalbant, Zekiye Yiğitbaşı, Berkay Çelik, Ferat Bilgin ve Osman Söyler ile satranç sporuna hizmet vereceğiz. Yönetim Kurulumuzla, Kurullarımızla, İl/İlçe temsilcilerimizle beraber geçmiş yıllarda olduğu gibi yine ailelerimizle geçireceğimiz zamanlardan feragat ederek, büyük gayretler göstererek çalışacağız.

Kasım ayında gerçekleştirdiğimiz Genel Kurul'un ardından çalışmalarımıza aralıksız başladık. Öncelikle satranç sporu için tüm paydaşlarımız gibi fedakârca hizmet eden İl Temsilcilerimize, Kurul Başkan ve Üyelerimize teşekkür ediyoruz. Yeni dönemde aynı heyecanla görev almak isteyen İl Temsilcilerimiz ve yenilenen kurullarımız ile birlikte çalışmalara devam edeceğiz. Bu süreçte İl Temsilcilerinin ve Kurul Üyelerinin belirlenmesi için resmi prosedürleri de hızlıca hayata geçirdik. Bu dönemde görev alacak olan il temsilcilerimizin atama yazılarını Gençlik ve Spor Bakanlığı'mız başta olmak üzere gerekli mercilere yazdık. Geçiş sürecinde yaşanan gecikmelerden dolayı illerimizde herhangi bir sorunun yaşanmaması içinde tedbirlerimizi aldık. Resmi işlemlerden dolayı bazı bölgelerde yaşanan aksaklıkları da takip ediyor, hak kaybı olmaması için de gerekli önlemleri alıyoruz.

2021 yılının son zamanlarında yine Türkiye'ye örnek olacak, satranç sporuna değer katacak projelere ve iş birliklerine imza atmaya devam ediyoruz. Uzun yıllardır hayalimi süsleyen, başkanlık döneminde hayata geçirmek istediğim bir projeyi yine sizlerin destekleri ile başlattık. Satranç sporu artık Gazi Meclisimizin çatısı altına girdi. Türkiye Büyük Millet Meclisi ile gerçekleştirdiğimiz protokol neticesinde TBMM Kupası düzenleme kararı aldık. Ayrıca yine TBMM'de düzenlenecek farklı yaş gruplarına yönelik turnuvaları ve TBMM yerleşkesinde bir satranç eğitim merkezi kurulması da proje kapsamında yer aldı. Değerli milletvekillerimize, ailelerine, TBMM personeline artık Yüce Meclisimizin çatısı altında satranç dersleri verilecek, şampiyona ve turnuvalar düzenlenecek. 2022 yılında hayata geçireceğimiz birçok projeden biri olan TBMM Kupası'nı Meclis yerleşkesinde 7- 20 yaş arasındaki sporcular arasında oynanacak bir turnuva ile başlatacağız. Projenin hayata geçmesini sağlayan başta Meclis Başkanımız Prof. Dr. Mustafa Şentop'a, Gençlik ve Spor Bakanımız Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu'na, TBMM Genel Sekreteri Mehmet Ali Kumbuzoğlu'na ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunarım.

Sevgili Satranç Paydaşlarımız,

Etkinlik takvimimizde yer alan faaliyetlerimizi değerli sponsorlarımızın da destekleri ile hayata geçirmeye devam ediyoruz. Güriş Holding sponsorluğu ile gerçekleştirdiğimiz 2021 Türkiye Satranç Şampiyonasını Türkiye eski şampiyonumuz İlhan Onat adına düzenledik. Şampiyonamızda mücadele eden tüm usta sporcularımıza teşekkür eder, 2021 Türkiye Satranç Şampiyonu sporcumuz IM Mert Yılmazyerli'yi kutlarım.

2021 yılının son günlerinde sporcularımız yine yüzümüzü güldürmeye, bizleri gururlandırmaya devam etti. FIDE Online Küçükler ve Yıldızlar Hızlı Satranç Süper Finali'nde 10 yaş genel kategoride yarışan genç yıldızımız CM Yağız Kaan Erdoğmuş 8 puanla şampiyon olurken, 14 yaş genel kategoride yarışan bir başka genç yıldızımız FM Ediz Gürel ise 7 puanla şampiyon olmayı başardı. Sporcularımız 2021 Avrupa Okullar Online Hızlı Satranç Şampiyonası'na da damga vurdular. Finalde turnuvanın eleme turunda 10 sporcumuzdan 9'u mücadele etmeye hak kazandı. Toplamda 2 şampiyonluk, 1 ikincilik ve 1 üçüncülük elde ettik. 10 yaş genel kategoride yıldız sporcumuz CM Yağız Kaan Erdoğmuş şampiyon olurken, bir diğer şampiyonuz 10 yaş kızlar kategorisinde yarışan Arya Aydoğan oldu. Sporcularımıza bize yaşattıkları sevinçler için tekrar teşekkür ederiz!

Başarılarımız 2021 yılında Avrupa Yaş Grupları'nda da devam etti. 2 altın 1 bronz madalya ile tamamladığımız şampiyonada 10 yaş genel kategoride Arda Cankurt ve 12 yaş genel kategoride CM Arda Çamlar şampiyon oldular. 16 yaş altı genel kategoride FM Atakan Mert Biçer üçüncü oldu. Sporcularımızı yürekten kutluyor ve tebrik ediyorum. 2021 yılı Tarsus'un düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılıydı. Biz de 15 senedir yaptığımız gibi işgalden kurtuluş etkinliklerinde turnuvamızla yer aldık. 100. yıl etkinliklerine yakışır biçimde gerçekleştirdiğimiz turnuvamızda Tarsus Belediyesi, yıllardır olduğu gibi bu sene de tüm desteğiyle yanımızdaydı.

Değerli Dostlar,

Federasyonumuzun bütün paydaşlarıyla, sporcularımızla, kulüplerimizle, il temsilcilerimizle, hakemlerimizle, antrenörlerimizle, velilerimizle, çalışma arkadaşlarımızla, Ana Sponsorumuz Türkiye İş Bankası'yla ve tüm sponsorlarımızla 2022'yi karşılamaya ve başarıdan başarıya koşmaya hazırız.

2022 yılının tüm dünyaya sağlık, mutluluk ve barış getirmesini diliyorum!

Saygılarımla,

Gülkız Tulay

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı


Yazı Arşivi