Mobile menu
Gülkız Tulay

Satranç Sporunun Gizli Kahramanları; Öğretmenlerimiz

Sevgili Dostlar,

Satranç sporunun aydınlık ışığı ile çocuklarımızı ve gençlerimizi buluşturmak için durmadan mücadele etmeye devam ediyoruz. Ülkemizde satranç ile tanışmayan çocuğumuz kalmasın istiyoruz. Bunun için özellikle okullarımıza öncelik veriyoruz. Okul öncesi eğitimden üniversiteye kadar çocuklarımızın tüm eğitimleri boyunca satranç sporu ile iç içe olmaları adına projeler ve etkinlikler gerçekleştiriyoruz.  Ana sponsorumuz Türkiye İş Bankası ile gerçekleştirdiğimiz 'Satranç Sınıfları Projesi' ile ülkemizde okullarımızın birçoğu satranç sınıflarına kavuştu. Yeni dönemde de devlet okullarımızın her birine satranç sınıflarını taşımaya devam edeceğiz.

İlköğretimde çocuklarımız satranç dersi alabiliyor, aynı zamanda orta öğretimde çocuklarımız satrancı seçmeli ders olarak okuyabiliyor. Bunun yanına akademik düzeyde de satranç sporunu bilimsel temelde ele alacak girişimlerde bulunuyoruz. Ana sponsorumuz Türkiye İş Bankası okul sporlarına ayrı bir önem veriyor, okullarda gerçekleştirdiğimiz tüm etkinliklere özel ilgi gösteriyor. Pandemi döneminde birçok spor branşı faaliyetlerine ara verirken bizler okul sporlarını gerçekleştirmeyi ve öğrencilerimizi satranç sporu ile bir araya getirmeyi başardık. Pandemi döneminde çocuklarımız evlerinde kalmak zorunda oldukları zaman dahi satranç sporunun birleştirici gücünde online olarak bir araya geldiler.

'Okul Öncesi Eğitimde Satranç Sınıfları Projesi' yeni dönemde yönetimimiz adına en önem verdiğimiz projelerden birisi. Kısa bir süre içerisinde bu özel projemizi hayata geçireceğiz. Satranç sporunun okullarda yaygınlaşmasında bizim en önemli destekçilerimiz ise öğretmenlerimiz oldu. Ülkemizin dört bir yanında fedakâr öğretmenlerimiz çocuklarımızı satranç sporu ile tanıştırıyor, onları satranç sporuna yönlendiriyor. Biz de eğitimler ya da ihtiyaç duydukları materyaller anlamında her türlü desteği vermeye gayret ediyoruz.

Öncelikle satranç sporuna verdikleri katkılardan dolayı tüm öğretmenlerimize şükranlarımızı sunmak istiyorum. Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi "Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır."

Sizler aynı zamanda satranç sporunun gelişiminde bizlerin gizli kahramanlarısınız. Bu vesile ile Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutluyorum.

Sevgili Satranç Ailemiz,

Yeni dönemde yine ilk günkü aşk ile ilk günkü heyecan ile çalışmaya, üretmeye, faaliyetlerimizi gerçekleştirmeye ve satranç sporu adına ne yapılıyorsa orada olmaya devam ediyoruz. Genel Kurulumuzun ardından yeni Yönetim Kurulumuz ile ilk toplantımızı gerçekleştirdik. Toplantıda yeni döneme ilişkin düzenlenecek turnuvalar, planlanan faaliyetler ve diğer gündem maddeleri üzerine istişarelerde bulunduk. Tekrardan yeni dönemin satranç ailemize ve ülkemize hayırlı olmasını dilerim.

Türkiye Satranç Federasyonu olarak faaliyetlerimize ara vermeden de devam ediyoruz. 2021 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Takım Satranç Şampiyonası'nı 67 takım ve 300'ü aşkın sporcunun katılımıyla gerçekleştirdik. Şampiyonaya katılım gösteren ve başarı kazanan geleceğin yıldızları tüm sporcularımızı tebrik ediyorum. Mersin Büyükşehir Belediyesi 5. Uluslararası Satranç Turnuvası da ülkemizin yanı sıra 14 ülkeden toplamda 400'ü aşkın sporcunun katılımıyla son buldu. Pandeminin zorluklarına rağmen uluslararası bir turnuvayı gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadık. 2021 Avrupa Takımlar Şampiyonası'nda ise Büyükustamız Vahap Şanal Bronz madalya kazandı. Şampiyonada mücadele eden tüm sporcularımızı kutluyorum.

Faaliyet takvimimizde yer alan 2021 Türkiye Satranç Şampiyonamızı 8-18 Aralık'ta Güriş Holding Sponsorluğunda Antalya'da gerçekleştireceğiz. Şimdiden şampiyonamızda mücadele edecek sporcularımıza başarılar diliyorum.

Saygılarımla...


Yazı Arşivi