Mobile menu
Gülkız Tulay

Sevgili Çocuklar, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun

 

Değerli Dostlarım,

Bugün, özel ve kutlu bir gün. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı tam 101 yıl önce kıymetli çocuklarımıza armağan etti. 23 Nisan, demokrasi, özgürlük ve bağımsızlık uğrunda verdiğimiz şanlı mücadelenin ve geleceğimizin simgesidir. Bu duygu ve düşüncelerle, 23 Nisan 1920'de Kurtuluş Savaşı devam ederken Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni kurarak bize bu gururu yaşatan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve bütün silah arkadaşlarını şükran ve minnetle anıyorum. Bu bayram, çocuklarımızın, bizlerin, hepimizin bayramı. Dünya üzerinde bu nitelikte, çocuklara ithaf edilmiş bir başka bayram daha yok. Tüm dünya çocuklarımızın ve bizlerin bayramı kutlu ve daim olsun.

Biz de TSF olarak bu özel güne ilişkin bir buluşma planladık. 81 ilin katılımıyla "23 Nisan Buluşması" gerçekleştirdik. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda, "Hayallerimizi Yarınlarımızı Büyütüyoruz" sloganıyla hareket ederek, 7-14 yaş arası, 81 ilden eğitim kulüplerimizden sporcularımız da dahil olmak üzere 200'ü aşkın satranç sporcusu ile dijital platformda bir araya geldik. Buluşmamızda, şiirler okundu, şarkılar-marşlar söylendi ve satranç sporcularımız müzik enstrümanları ile etkileyici resitale imza attı. Böylesine zorlu süreç yaşarken bile ulusal bayramlarımızın kutlamasını aksatmadan, aynı coşku ve heyecan ile bir araya geliyoruz. Bu her birimiz için gurur ve mutluluk kaynağı.

23 Nisan'ı da içine alan bu haftada, anlamlı bir kampanyaya imza attık. "TÜRKİYE VE SATRANÇ İÇİN HAYALİM" kampanyasında, "HAYALLERİMİZİ, YARINLARIMIZI BÜYÜTÜYORUZ" sloganı ile hareket ediyoruz. Bu kampanya da, diğerleri gibi satranç sporunda hedeflerimizi, hayallerimizi büyüttüğümüz bir kampanya. 7'den 70'e herkesi içine dahil ettiğimiz, tek yürek, tek ses olacağımız bir kampanya. Siz de 28 Nisan'a kadar, bu bir haftalık süreçte, "Türkiye ve Satranç" için hayallerinizi dile getirebilir, duygularınızı en güzel şekilde bizimle paylaşabilirsiniz.

Sevgili Çocuklar,

23 Nisan vesilesi ile bugün sizlerle bir müjdemizi de paylaşmak isteriz. Sizlerin velileriniz, antrenörleriniz ve değerli kulüp temsilcileri ile beraber satranç sporunda daha çok söz sahibi olmanız, taleplerinizi, sorunlarınızı ve çözüm önerilerini interaktif bir şekilde iletmeleri için "Satranç Çocuk Meclisi"ni oluşturmaya karar verdik.

Bu meclis ile sizlerin talep ve isteklerini birinci elden iletilmesini sağlayarak, yaratıcı çocuk aklının satranç sporuna yol göstermesinde öncü olmasını hedefliyoruz.

Çocuk Meclisi ile sizlerin satranç sporu ile tanışmalarında karşılaştıkları sorunları dile getirmesini, tamamen sizlerin taleplerinden oluşan uygulamalar ile çocuklarımızın satranç sporunu daha da çok sevmeleri amaçlanmaktadır.

Detaylarını daha sonra açıklayacağımız bu Mecliste sizler söz sahibi olacaksınız, projeler geliştirip, uygulamaya beraber koyacağız. Bölgesel meclisler oluşturarak, bölgesel proje yarışmaları ve farklı aktiviteler düzenleyeceğiz.

Gelecek yıl 23 Nisan Buluşmamızda satranç sporunun gelişimi için sizlerden gelen talepleri dinleyeceğiz. Dereceye giren projeleri açıklayarak, uygulama aşamasına geçeceğiz.

Kıymetli Satrançseverler,

"Türkiye Satranç Öğreniyor" Projemiz sizlerden yoğun ilgi gördü. Bu ilgiden ötürü memnuniyet ve mutluluğumuzu dile getirirken, 3'üncü grup Mayıs ayı ders kayıtları başladığının haberini de vermek isteriz. Bir kez daha hatırlatmak isteriz; Gençlik ve Spor Bakanımız Sn. Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun da desteklediği projemiz satranç öğrenmek isteyen 18 yaş ve üstü herkesin katılımına açıktır. Bir yıl boyunca devam edecek eğitim programımız her ayın ilk iki haftasında hayata geçiriliyor.

Sevgili Arkadaşlar,

23 Nisan Ombudsmanlık Online Satranç Turnuvası sona ermiş bulunuyor. Federasyonumuz ve Kamu Denetçiliği Kurumu çocuklarımız için anlamlı bir turnuvaya imza attı. Türkiye'nin dört bir yanından hamleler bu kez de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı heyecanı için yapıldı. 79 ilden 4 bini aşkın lisanslı sporcunun başvurduğu turnuvada, hamle yapan ve dereceye giren tüm sporcularımızı yürekten tebrik ediyorum, başarılarının devamını diliyorum.

İçerisinde TSF'nin de bulunduğu 14 federasyon ile AFAD arasında "Afet Eğitim İşbirliği Protokolü"nü imzaladık. Maalesef, özellikle 2021 yılı, doğal afetleri fazlaca yaşadığımız bir yıl oldu. Dolayısıyla bu iş birliğinin özellikle böyle bir dönemde oldukça faydalı olacağı düşüncesindeyim. Biz, Türkiye Satranç Federasyonu olarak çocuklarımızın, gençlerimizin, yetişkin bireylerin bu tür farkındalıklarla eğitilmesi taraftarıyız. Süreç gereği eğitime ağırlık verdiğimiz bir dönemde böylesine güzel bir eğitimle de herkese önemli görevler düşecek. Bizler de görevleri yerine getireceğiz. Bizler tabi ki bu işbirliği protokolü olmadan önce de nerede bir sıkıntı varsa, afet varsa elbette canla başla orada olmaya çalıştık. Bu eğitimle de eminim ki, herkesin farkındalığı daha da artacaktır. İş birliğindeki tüm taraftarlara da teşekkürlerimi sunuyorum.

Arkadaşlar,

Bugün, özel bir gün.

Bugün 23 Nisan Ulu Önder Mustafa Kemal'in "Ulusal egemenlik, ulusun namusudur, onurudur, şerefidir." sözlerini bir kez daha hatırlayalım bugün. Biz, Türk milleti olarak bu şerefe destansı bir mücadele vererek nail olduk. Siz değerli evlatlarımız sayesinde de Türkiye Cumhuriyeti daima daha var olacak. Birlik, beraberlik içinde geleceğe çok daha güçlü şekilde büyüyerek ilerleyeceğimizden şüphem yok.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu ve daim olsun.

Coşku ile kutlayalım, sağlıcakla kalın.

Saygılarımla.


Yazı Arşivi