Mobile menu
Gülkız Tulay

81 İlde Okul Sporları Heyecanı!

 

 

Sevgili Satranç Ailemiz,

Dünyadaki tüm ülkelerle birlikte uzun süredir zorlu bir süreçten geçiyoruz. İçinde bulunduğumuz bu dönem, kendimize ve sevdiklerimize zarar gelmesini önlemek için son derece dikkatli davranmamızı, her türlü tedbire harfiyen uymamızı gerektiren bir dönem.

Neredeyse tamamını Koronavirüsle mücadeleye ayırdığımız 2020'den sonra yeni yıla büyük umutlarla girmiştik. Salgın sürecinin hafifleyeceğini ve böylelikle çok özlediğimiz yüz yüze turnuvalara kavuşacağımızı umut ediyorduk. Ne yazık ki, neredeyse 2021 yılının ortalarına gelmemize rağmen yüksek risk hala devam ediyor. Bu süreçte, Türkiye Satranç Federasyonu olarak online, hibrit ya da yüz yüze turnuvalar için her türlü alternatifi göz önünde bulundurarak, ve gerekli görüşmeleri sağlayarak süreci takip ediyoruz.

Pandeminin en başında "Covid-19 Çalışma Prensipleri Komisyonu" oluşturmuştuk. Komisyonumuzun görüşleri ve önerileri doğrultusunda hareket etmeye özen gösteriyoruz. Sağlık Kurulumuz, Teknik Kurulumuz ve diğer kurullarımız ile pandemi sürecini doğru analiz etmeye, yüz yüze etkinlik fırsatlarını değerlendirerek, günün koşullarına göre faaliyetlerimizi sürdürmeye çalışıyoruz. Bu süreçte pandeminin en başından beri komisyonda yer alan, geç saatlere kadar "en iyi neler yapabiliriz" sorusuna cevap arayan Covid-19 Çalışma Prensipleri Komisyonumuza teşekkürlerimizi iletiyorum.

Geçen yıl mart ayında pandemi başlamadan yüz yüze düzenleyebildiğimiz son şampiyona, Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası'ydı. Bu yıl da yüz yüze turnuvalara yine Arzum Kadınlar Şampiyonası ile başlamak istiyorduk ancak ne yazık ki şartlar buna el vermedi. Biz de Arzum Kadınlar'da il elemelerini ve yarı finali online olarak gerçekleştirdik. Mayıs ayı sonrasında şartlar uygun olursa, 32 sporcumuz ile beraber ilk yüz yüze turnuvamızı gerçekleştirmek istiyoruz. En büyük hedefimiz online olarak bu süreçte il elemelerini ve yarı finallerini düzenlediğimiz turnuvalarımızın final heyecanını yüz yüze salonlarımızda yaşamak.

Bu yıl federasyon olarak, Okul Sporları Satranç Turnuvalarını da düzenleme kararı aldık. Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile hızlıca görüşmelerimizi sağlayarak satranç sporunun online dünyada başarıyla yer aldığını anlattık. Gençlik ve Spor Bakanlığımız ve Ana Sponsorumuz Türkiye İş Bankası'nın gücünü arkamıza alarak büyük bir coşku ve katılım ile turnuvalarımızı Türkiye'nin dört bir yanında düzenledik. Okul Sporlarına gösterilen ilgi, beklentileri fazlasıyla karşıladı ve Okul Sporlarında satranç branşında 24 bini aşkın lisanslı sporcu hamle yaptı. 81 ilimizden 5.331 okul kayıt yaptırdı. Bu rakamlar ve turnuvayı başarıyla düzenlemiş olmak bizler için çok kıymetli. Turnuvanın başarıyla düzenlenmesini sağlan Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerimize, İl Milli Eğitim Müdürlüklerimize, il ve ilçe temsilcilerimize, öğretmenlerimize, öğrencilerimize, velililerimize ve emeği geçen herkese teşekkürlerimizi iletiyorum.

Benim de konuğu olduğum bazı illerimizde çok başarılı canlı yayınlar yapılarak Okul Sporları heyecanı Türkiye'nin dört bir yanına taşındı. Satranç sporunun okullarda yaygınlaşmasını, öğrencilerimizin bu spor branşına ilgi duymasını ve bu ilginin her yıl artmasını, satranç sporunun yaygınlaşması açısından önceliğimiz olarak görüyoruz. 2017 yılından beri olduğu gibi bu sene de Ana sponsorumuz Türkiye İş Bankası çocuklarımıza teknoloji ödülleri ile destek olacak. Online olarak devam eden eğitim sürecinde hediye edilecek teknolojik cihazlar çocuklarımızın gelişimi için de çok kıymetli.

Kıymetli Dostlarım,

Satranç sporununun gelişimine katkı sunacak, adımlarımızı en doğru şekilde atmamıza vesile olacak her görüş bizler için çok kıymetlidir. 2020 yılında online dünyada birçok faaliyete ve turnuvaya başarıyla imza attık. Ancak 2020 etkinlik takvimimizde yer alan önemli ulusal ve uluslararası turnuvalarımızı 2021 yılına bırakma kararı almıştık. Çünkü satranç sporu ne kadar online dünyaya uygun olsa da müdahale edemediğimiz, tam anlamıyla içimize sinmeyen hiçbir sistemi gönül rahatlığıyla hayata geçiremeyiz. Bu nedenle bazı turnuva ve şampiyonalarımızı pandeminin bitmesini ümit ederek ve her türlü alternatifi göz önünde bulundurarak 2021 yılına planladık. Ancak Nisan ayının ortalarına geldiğimiz şu günlerde tüm dünya ve ülkemiz hala pandemi ile mücadele ediyor. Bizlerin de bu süreçte en büyük amacı ve hedefi çocuklarımızın satranç sporundan uzaklaşmadan, ders dışı faaliyetlerde vakitlerini en güzel şekilde değerlendirmeleri oldu.

Okul Sporları Satranç Turnuvaları ile amacımıza ulaşarak çocuklarımızın heyecanını arttıran, başarıyla hamlelerini yaptıkları bir sürece imza attık. Zor olanı başarıyla gerçekleştirmek en önemli mottolarımızdan bir tanesi oldu. İlgili kurullarımız turnuvada yerini alarak teknik anlamda en iyi şekilde ilerlenmesi için gerekli görüşmeler yapıldı. Farklı görüşler aldığımız zaman temposu konusunda Teknik Kurulumuz bütün alternatifleri göz önünde bulundurarak en doğru kararı verme noktasında gerekli incelemeleri sağladı. İl hakem kurullarımız tarafından atanan hakemlerimiz ve il temsilcilerimiz de turnuvalarda hazır bulundu. Her zaman olduğu gibi harika bir iş birliğine imza attık. Okullarımızdan, kulüplerimizden ve velilerimizden Okul Sporlarının düzenlenmesine ilişkin "iyi ki yaptınız" mesajları aldık.

Sevgili Dostlar,

Pandemi sürecinin en etkin ve çalışan federasyonu biz olduk. Federasyonumuzun pandemi sürecindeki başarısının herkese örnek gösterildiğini çeşitli mecralarda görüyor, tüm bunları memnuniyetle izliyoruz. Bu güzel geri dönüşler, bize daha çok güç ve çalışma azmi veriyor. Biz de bu motivasyonla faaliyetlerimize faaliyet, projelerimize proje, iş birliklerimize iş birliği ekliyoruz.

30. yıl dönümü etkinliklerimizde Sayın Bakanımız Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun ilan ettiği "Türkiye Satranç Öğreniyor" projemizi Mart ayının ilk iki haftasında düzenleyerek başlattık, nisan ayının ilk iki haftasında 2. grup derslerimizi gerçekleştirdik. Biz ülkemizin dünyada artık bir satranç ülkesi olarak anıldığını her platformda dile getiriyoruz. Lisanslı sporcu sayımızın 1 milyonu aşması, ulusal ve uluslararası başarılarımız, satranç sporunun tüm Türkiye genelinde yaygınlaştırılması ve bu sporun ülkemizin her ferdi için yaşam biçimi haline gelmesini sağlamak her zaman önceliğimiz oldu. Bu hedefler doğrultusunda pandemi koşullarını avantaja dönüştürerek 83 milyon kişiye ulaşabilmek ve 20 milyona yakın hanede satranç oynanması için başlattığımız "Türkiye Satranç Öğreniyor" projesi de büyük ilgi gördü.

Temel düzeyde satranç eğitimlerinin verildiği projemiz kapsamında her ayın ilk iki haftasında 18 yaş ve üstü binlerce bireyi satranç sporu ile tanıştırmaya devam edeceğiz. Bu proje ile satranç öğrenenleri, lisanslı sporcu olmaları ve satranç sporunda profesyonelliğe ilerlemeleri için de destekleyeceğiz. Projemiz sayesinde Satranç Eğitim Merkezlerimizin büyüyeceğini, pandeminin etkisi azaldığında burada satrançla tanışan her kişinin bu spor branşında bir adım daha ilerlemek için eğitim merkezlerimizi ziyaret edeceklerini düşünüyoruz. Satranç sporunun gelişimi için her zaman büyük bir özveriyle çalışan, bu önemli projenin her aşamasına emek veren Eğitim Kurulu Başkanımız Dr. Olgun Kulaç'a ve antrenörlerimize teşekkür ederim.

Saygıdeğer Satranç Ailemiz,

Pandemi sürecinde en çok düşünülmesi gereken kesimlerden biri de engelli vatandaşlarımız oldu. Bu süreçte onları yalnız bırakmamak için Türkiye Satranç Federasyonu olarak anlamlı bir proje başlattık. "12 Adımda Satranç Öğreniyorum" sesli kitabıyla engelli bireylerimize ulaşarak, onları satranç sporu ile tanıştırdık.

Ne mutlu bize ki; bu çalışmayla Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen "2020 Erişilebilirlik Yılı" kapsamında Sosyal Sorumluluk Projeleri dalında Erişilebilirlik Ödülü'ne layık görüldük. Federasyonumuz, T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 9 kategoride 1075 başvuru üzerinden verilen Erişilebilirlik Ödüllerinde, "12 Adımda Satranç Öğreniyorum" sesli kitabıyla ikincilik ödülünü aldı. Kitabın yazarı FIDE Engelliler Komisyonu Üyesi Av. Seçkin Serpil'e ve seslendirmesi için seslendirme sanatçısı Kerem Seven'e ve kaydını gerçekleştiren Cinemaudio'ya teşekkür ediyorum.

Başkent Üniversitesi ile iş birliğimizin 6. yılı için, Başkent Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Ali Haberal ile bir araya geldik. İş birliği protokolü kapsamında, Başkent Üniversitesi Uluslararası Açık Satranç Turnuvası, Liselerarası Takım Yarışmalarının düzenlenmesi ve Milli takım kamplarının yer tahsisinin sağlanması Başkent Üniversitesi'nin destekleriyle devam edecek. Protokol kapsamında düzenlenmesi planlanan turnuvalar pandeminin seyrine göre online, hibrit ya da yüz yüze hayata geçirilecek. Satranç sporuna verdikleri destekler için Başkent Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal'a, Rektör Prof. Dr. Ali Haberal'a, BEDAM Müdürü Prof. Dr. Ali Halıcı ve ekibine teşekkürlerimizi iletiyorum.

Çocuklarımız bizim en değerli varlıklarımız. Onları korumak, haklarını öğretmek bizim önceliğimiz. Bunun için Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık) ile anlamlı bir iş birliğine imza attık. 17 - 20 Nisan 2021 tarihleri arasında "Kamu Denetçiliği Kurumu 23 Nisan Online Ombudsmanlık Satranç Turnuvası" düzenleyeceğiz. Bu birliktelik, çocuklarımızın yasal haklarını bilmesi, bilinçlenmesi açısından da önemli bir iş birliği. Çocuklarımız kamuda, okulda, belediyede ya da herhangi bir konuda haksızlığa uğradıklarını ve sorunlarına çözüm bulunmadığını düşündüklerinde Kamu Denetçiliği Kurumu'na başvuru yapabiliyorlar. Tüm çocuklarımızın bu haklarını öğrenmek için kdkcocuk.gov.tr sitesini incelemelerini isterim. Bu iş birliği, federasyonumuz ve çocuklarımız için hayırlı olsun. Kamu Başdenetçisi Sayın Şeref Malkoç nezninde bu anlamlı iş birliğinde emeği geçen herkese teşekkürlerimizi iletiyorum.

Kıymetli Arkadaşlar,

Tunus Satranç Federasyonu Başkanı Neyeh Sayah, Başkan Vekili Nabil Doghri ve Basın Sorumlusu Jamel Gasmi bizleri ziyaret ettiler. Tunus heyeti, bu ziyaretinde federasyonumuzun gerçekleştirdiği birçok projenin Tunus Satranç Federasyonu'nun hayali olduğunu dile getirdiler. Tunus heyetinin satranç sporunda hayallerini gerçekleştirebilmek için atacakları adımlarda Türkiye Satranç Federasyonu'nu rol model alacaklarını ifade etmeleri ise ülkemiz ve Türk satrancı adına gurur verici oldu. Keyifli bir atmosferde geçen ziyarette satranç sporunun Türkiye'de gelişiminin ivme kazanmasını sağlayan projelerimizi ve faaliyetlerimizi anlattık. İki ülke federasyonları arasındaki iş birliği şimdiden ülkemiz ve Tunus satrancı için hayırlı olsun. Son zamanlarda bazı ülkelerden Türkiye'de satranç sporunun gelişimine yönelik bu tarz ifadeler alıyoruz. Uluslararası anlamda önemli bir yerde olduğumuzu görmek, hayata geçirdiğimiz projelerin ve faaliyetlerin, aldığımız başarıların farklı ülkelere örnek olması bizler için çok kıymetli.

Saygıdeğer Ailem,

Kulüplerimizin talepleri, istekleri bizim için çok önemli. Kulüplerimizden gelen talepler doğrultusunda önemli bir karara imza attık. Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi'nde de olduğu gibi Türkiye Satranç Birinci Ligi, Türkiye Satranç İkinci Ligi, Türkiye Kulüpler Şampiyonası Finali ve İl Yöre Yarışmalarında yer alan kulüplerimiz, 2020 - 2021 sezonundan itibaren 6 masa ile yarışacaklar. Bu karar, şimdiden tüm kulüplerimiz ve sporcularımız için hayırlı olsun.

Pandemi sürecinde genç millilerimiz yüzlerimizi güldürmeye devam ediyor. Kardeş ülkemiz Azerbaycan'ın organize ettiği "Nizami Ganjavi-880 Uluslararası Online Satranç Turnuvası'nda Rusya, Ukrayna ve turnuvanın şampiyonu İran gibi ülkelerin takımlarına karşı galip gelen takımımız turnuvayı ikinci olarak tamamladı. Takım kaptanımız Yakup Erturan'ı, sporcularımız IM Enes Tanrıverdi'yi, IM Ekin Barış Özenir'i, FM Hasan Hüseyin Çelik'i, Can Durak'ı, WCM Gülenay Aydın'ı ve WCM Elif Zeren Yıldız'ı gönülden tebrik ediyorum.

Öğrenimini ABD'de, son yıllarda geniş çaplı bir program çerçevesinde dünyanın dört bir tarafından kuvvetli satranççıları bünyesine katan Saint Louis Üniversitesi'nde sürdüren Büyükustamız Cemil Can Ali Marandi, üniversite takımıyla birlikte online olarak düzenlenen FIDE Dünya Üniversiteler Kupası'nda hızlı satranç kategorisinde birinci sırayı elde etti Büyükustamız Vahap Şanal, Karadağ Satranç Festivali'nde 8,5 puan ile turnuvayı birinci olarak tamamladı. A Milli takım sporcularımız, kıymetli büyükustalarımız Cemil Can Ali Marandi ve Vahap Şanal'ı yürekten tebrik ediyorum.

Sözlerime son verirken, yardımlaşma ve dayanışmanın en güzel örneklerinin yaşandığı mübarek Ramazan ayının tüm dünya ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyor, pandemi kurallarına dikkat ederek sağlıklı ve mutlu bir ay geçirmenizi temenni ediyorum.

Saygılarımla.


Yazı Arşivi