Mobile menu
Gülkız Tulay

8 Mart Dünya Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun
 
Değerli Dostlarım,
 
Emeğin, sevginin, fedakârlığın, mücadelenin sembolü olan; üreten, dönüştüren ve dokunduğu her şeyi güzelleştiren tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyorum. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, "Kadınlarımız; hatta erkeklerimizden daha çok münevver, daha çok feyizli, daha çok bilgili olmaya mecburdurlar" demiştir. Ben de Federasyonumuzun ilk kadın Başkanı olarak kız çocuklarımıza örnek olmak ve kadınlarımızın spor yönetimlerinde ve hayatın her alanında var olmaları için var gücümle çalışıyorum. Tıpkı, dünyadaki tüm sektörlerde güçlü varlığını sürdüren diğer başarılı kadınlar gibi... 
 
Federasyonumuzun ilk kadın başkanı olarak göreve geldiğim 2012 yılından itibaren satranç sporunda kadınların daha çok var olmaları için projelere ve çalışmalara imza attım. 2012 yılında kadın sporcu sayımız 45 bin, kadın hakem sayısı 681, kadın antrenör sayısı 12 bin idi. Hayata geçirdiğimiz projeler ve çalışmalar sonucunca Türkiye Satranç Federasyonu kadın satranç sporcu sayısında tüm federasyonları geride bırakarak 342 bin lisanslı kadın satranç sporcu sayısına ulaştı. Kadın hakem sayısını 2 bin 427'ye, kadın antrenör sayısını 24 bin 607'ye yükselttik. Türkiye Satranç Federasyonu yönetimimizde ise bugün 4 kadın üyemizin olduğunu gururla söylemek istiyorum.
 
Kadınların spor yönetiminde ve hayatın her alanında yer almaları geleceğimiz açısında da çok önemli olduğunu vurgulamak istiyorum. Katıldığım organizasyonlarda kız çocuklarımızın hedefleri arasında "Federasyon başkanı olmak istemeleri" benim hayatımda duyduğum en güzel söylemlerin başında yer alıyor. Kızlarımıza rol model olduğumu düşünüyorum ve bundan dolayı da gurur duyuyorum.
 
Kıymetli Satranç Ailemiz,
 
2020 yılını pandemi gerçeği ile yüzleşerek ve insanlık olarak büyük bir sınav vererek geride bıraktık. 2021 yılının Mart ayında olduğumuz bu günlerde Yeni normalde yine salgınla mücadele ediyor, kurallara dikkat ederek, aşılanmaların da artması ile salgının sona ereceği günleri iple çekiyoruz. Her yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü de içine alan haftada Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonasını büyük bir coşku ve katılımla düzenliyorduk. Ancak bu yıl pandemi nedeniyle Şampiyonamızı yine Dünya Kadınlar Günü' nün olduğu hafta başlatıyoruz ama 3 etap şeklinde gerçekleştireceğiz. Şampiyonamızın ilk etabı 14 Mart tarihine kadar sürecek ve 81 ilin katılımı ile il birincilerini çevrimiçi olarak belirleyeceğiz. İkinci etapta ise yarı final mücadeleleri olacak ve finallerde yarışacak 32 sporcu arasında yer alacak 16 sporcumuz belirlenecek. Finallerde ise 2021 Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonasında 32 sporcumuz şampiyonluk mücadelesi verecek. Umarız normalleşme süreçleri istediğimiz gibi gider ve 2021 yılında Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası ile yüz yüze turnuvalarımıza başlamış oluruz.
Satranç sporu sponsorları ile güçlü, satranç sporu Arzum'un kadın sporcularımıza verdiği destek ile her yıl daha da güçleniyor. Arzum Elektrikli Ev Aletleri sayesinde Türkiye?nin satranç sporunun en prestijli turnuvalarından birini düzenliyoruz. Satranç sporuna ve kadın satranç sporcularına verdikleri destek için Arzum Elektrikli Ev Aletleri A.Ş Ailesine teşekkür ederiz. 2021 Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonasına da tüm kadın sporcularımızı davet ediyorum.
 
Değerli Ailemiz,
 
Türkiye'nin artık bir satranç ülkesi olduğunu ve satranç sporunun Türkiye'de en popüler sporlar arasında yer aldığını gururla söylemek istiyorum. Uzun yıllardır alt yapımıza özel önem vererek, satranç sporunu okul öncesi eğitimde çocuklarımız ile buluşturuyoruz. Satranç sporu, ortaokullarda seçmeli ders oldu. 7'den 77'ye her yaş skalasında vatandaşlarımızın satranç sporuna ilgisini projelerle, etkinliklerle arttırdık. Pandemi dönemi bile bize dur diyemedi ve pandemi döneminin en etkin spor branşı olduk. Artık bir milyon lisanslı sporcu sayısını telaffuz ettiğimiz bu günlerde yaşam boyu spor anlayışı ve yaşam boyu satranç mottosuyla "Türkiye Satranç Öğreniyor" diyeceğiz. 83 milyon vatandaşımızı hedef alarak Türkiye'de bulunan 20 milyon haneye satranç sporunu taşımak istiyoruz.
 
Gençlik ve Spor Bakanımız Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun açıkladığı "Türkiye Satranç Öğreniyor" projemiz büyük ilgi gördü. 18 yaş üst herkesin çevrimiçi olarak Zoom platformu üzerinden temel düzeyde satranç eğitimleri alabildiği Projemizin kayıtları iki gün içinde doldu. Biz de, Sayın Bakanımızın da talebi ile tamamen ücretsiz olarak projemizi tüm yıla yaydık. Artık her ayın 1-15 tarihleri arasında 1500 kişiye temel düzeyde satranç eğitimi vereceğiz. Projemizin satranç sporunun bilinirliğini ve tanınırlığına da katkı sağlayacağını, temel düzeyde satranç öğrenen 18 yaş üstü vatandaşlarımızın satranç sporuna daha da ilgi göstereceğini düşünüyoruz. Proje dahilinde katılımcılara satranç düzeylerini ilerletmeleri, lisanslı sporcu olmaları ve Satranç Eğitim Merkezlerinde eğitimlerine devam etmeleri konusunda bilgilendirme yapıyoruz.  Normalleşme sürecinde Satranç Eğitim Merkezlerimizin ve kulüplerimizin bu projemizden dolaylı yoldan büyük katkılar elde edeceğini de ümit ediyoruz.
 
Sevgili Dostlar,
 
Uluslararası Ustamız Ekaterina Atalık Federasyonumuzun önerisiyle FIDE Sporcular Komisyonu'na üye olarak atandı. Doğrudan alınan 9 üye dışında sporcumuz ile beraber komisyona, FIDE Konseyi tarafından IM Alina Kashlinskaya, IM Jomo Pitterson ve IM Odion Aikhoje isimleri de seçildi. Milli sporcumuzu en içten dileklerimizle tebrik ediyorum. Ayrıca Konjic 10. Kapalı Satranç Turnuvası'nı sporcumuz FM Kayra Kamer şampiyon olarak tamamladı. 1 GM, 2 IM ve 5 FM unvanlı sporcunun hamle yaptığı bu özel turnuvada sporcumuz 2 bin 400 Elo barajını geçerek IM olma yolunda son adıma ulaştı. Pandemiden dolayı yaşadığımız bu zor günlerde alınan bu başarılar bizi daha da mutlu ediyor. Sporcumuzu bu başarısından dolayı da kutluyorum.
 
Kıymetli Satranç Ailemiz,
 
Türkiye'nin değerleri ile ortak projelere, ülkemizde ses getirecek etkinlik ve turnuvalara imza atmaya devam ediyoruz. Türkiye'nin ilk arama-kurtarma derneği olan AKUT'un kuruluşunun 25'inci yılında çok özel bir turnuvaya imza atıyoruz. Türkiye Satranç Federasyonu olarak çocuklar ve gençlerde gönüllülük ve temel afet bilincinin erken yaşlarda oluşmasına katkı sağlamak amacıyla 14 Mart tarihinde AKUT 25. Yıl Satranç Turnuvası ile AKUT'un 25. yıl coşkusuna ortak olacağız.
 
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, "Dünya üzerinde gördüğümüz her şey kadının eseridir" der. Bunun için mücadelemiz yaşamın her alanında varlığımızı göstermek, tüm dünyanın ihtiyaç duyduğu iyiyi, güzelliği ve mutluluğu inşa etmek olmalıdır.
 
8 Mart Dünya Kadınlar Günümüz kutlu olsun...
Saygı ve sevgi ile kalın?

Yazı Arşivi