Mobile menu
Gülkız Tulay

Başarılarla Dolu Nice 30 Yıla!

 

Sevgili Satranç Ailemiz,

Tüm dünya uzun süredir pandemiye karşı büyük bir mücadele veriyor. Hep birlikte çok zorlu zamanlardan ve önemli bir sınavdan geçiyoruz. Tüm bunların yanında elbette hayat da akmaya devam ediyor. Koronavirüsün ülkemizde görülmeye başladığı Mart ayından beri biz de tüm gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Yeni koşullara ve kurallara uyarak, çalışmalarımızı son derece hassas bir şekilde yürütüyoruz. Çocuklarımızı ve gençlerimizi her koşulda satranç sporuna ulaştırabilmek, satrancın iyileştirici gücünü yurdun her noktasına yayabilmek ve çok sayıda hayata dokunabilmek için var gücümüzle çalışıyoruz. 2020 yılında düzenlediğimiz turnuvalar, kampanyalar, dijital kamplar ve sayısız organizasyonlar ile Türkiye'de dijital dünyanın en etkin federasyonu olmayı başardık.

Yaşanan her şeye rağmen 2021 yılına büyük umutlarla girdik. Ülkemizde aşılama çalışmalarının başlamasıyla birlikte, yeniden normal günlere döneceğimize dair umutlarımız daha da arttı. Biz, TSF olarak 2021 yılına ilişkin etkinlik takvimimizi hazırladık. Şartlar uygun olursa yüz yüze, uygun olmaz ise yine dijital dünyada en etkin spor federasyonu olarak var olmaya, mücadele etmeye devam edeceğiz.

Her yıl sömestr tatilinde 7'den 70'e tüm satranç ailemizin bir araya geldiği Yaş Grupları'nda hepimizin yüreğini mutlulukla bezenen bir heyecan sarıyordu. Benim için çok özel bir yere sahip olan Yaş Grupları 1997 yılından beri her yıl havasını soluduğum, mutlulukla katıldığım bir şampiyona oldu. Uzunca ve keyifle süren hazırlıkları, her yaştan sporcumuz ile bir araya gelmeyi, coşku ve heyecanı ben de sizler gibi çok özlüyorum. Pandemi bitecek ve özlediğimiz o coşkuya yeniden kavuşacağız. Ancak pandemi de olsa bizler her sene birbirini görmeye alışık olan sevgi dolu bir aileyiz. Biz de online dünyada da olsa bir arada olmak için 6 - 14 Şubat tarihleri arasında geçtiğimiz yıl Yaş Grupları'na katılan sporcularımız ile bir araya gelmek istedik ve kampımıza 2 bin 500 sporcumuz katıldı. Geleceğin ustaları, kampta 70 antrenör tarafından özel bir eğitime alındı.

2020 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Şampiyonamıza katılan sporcularımızın yanı sıra Kampımızda ayrıca Sayın Emine Erdoğan hanımefendinin himayesinde gerçekleştirdiğimiz "Kale Gibi Gelecek" Projemizde satranç sporuyla tanışan şehitlerimizin çocukları, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız ve Ana sponsorumuz Türkiye İş Bankası'yla gerçekleştirdiğimiz Sevgi Evleri Projesi ile satranç sporuyla tanışan devlet koruması altındaki çocuklarımız da bulunuyor. Çocuklarımız bu kampta sabah egzersizleri ile güne başlayıp gün boyunca satranç eğitimleri alıyor. Her zaman olduğu gibi bu kampta da, çocuklarımızın ve ailelerinin satranç sporuna ilgisini ve aşkını görmek bizi heyecanlandırıyor, bize güç veriyor. Pandemi koşulları izin verirse bu yıl içerisinde Yaş Grupları'nı yine birlikte, yine yüz yüze düzenlemek istiyor, özlemimizin bir an önce sona ermesini umut ediyoruz.

Pandemi döneminde düzenlediğimiz etkinlik, kampanya, turnuva ve dijital kampların dışında eğildiğimiz bir başka konu da, federasyonumuzun geçmiş dönemlerden kalan sorunlarını çözmek oldu. Ankara'nın Or-an semtinde bulunan satranç merkezimizin inşaatının bir an öne tamamlanması için Gençlik ve Spor Bakanlığı nezdinde görüşmelerimizi hızlandırdık. Sayın Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun destekleriyle tamamlandı. Son dokunuşları yaptığımız satranç merkezimizi, çok kısa bir sürede satranç camiamızın hizmetine sunacağız. Şimdiden tüm satranç ailemiz için yeni binamızın hayırlı olmasını yürekten diliyoruz.

Kıymetli Dostlarımız,

Türkiye Satranç Federasyonu'nun, Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesine katılmasının 30'uncu yıl dönümünü özel bir etkinlik ile kutladık. Etkinliğimizde yıldız sporcularımız Gülenay Aydın ve Zeki Berke Çaputçuoğlu da gösteri maçına imza attı. Bu özel günde ayrıca bir fotoğraf sergisinin de açılışını yaptık. Pandemi döneminde Antalya'da başlayan ve çok beğenerek ülkemizin genelinde hayata geçirdiğimiz "Satranç Tarih ile Buluşuyor" projemiz Türkiye'nin dört bir yanında coşku ile kutlandı. Proje kapsamında hazırlanan, ülkemizin doğal güzelliklerinin, tarihinin ve kültürel yapısının satranç sporu ile birleştirildiği "Satranç Tarih ile Buluşuyor" sergisi 30. yıl etkinliklerinde ilgi odağı oldu. Sayın Bakanımız sergimizdeki fotoğrafları tek tek inceledi ve satranç ile sanatın, tarihin kesiştiği bu özel sergimizi çok beğendiğini ifade etti.

Sayın Bakanımız 2020 yılının başında da, "Türkiye Küçükler, Yıldızlar, Emektarlar Şampiyonası"na iştirak etmiş ve bu birliktelikten çok etkilenmişti. Bu yıl da bu şampiyonayı ziyaret etmek ve o coşkuyu yerinde yaşamak istiyordu. Neyse ki, şartlarımız, koşullarımız hiçbir zaman heyecanımıza engel olmadı. Sporcularımız dijital olarak düzenlediğimiz kampımızı çevrimiçi ziyaret eden Bakanımıza aynı coşkuyu yine yaşatmayı başardı.

Etkinliğimizde satranç sporuna her zaman maddi-manevi güç veren sponsorlarımız da bizi yalnız bırakmadı. Ana sponsorumuz Türkiye İş Bankası, Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası sponsorumuz Arzum ve Türkiye Satranç Şampiyonası sponsorumuz Güriş Holding 30. yıl etkinliğinde sevincimize ortak oldu.

Sayın Bakanımız Kasapoğlu da, Türkiye İş Bankası'nı temsilen Kurumsal İletişim Koordinatörü ve Genel Sekreteri Suat Sözen'e, Güriş Holding'i temsilen Genel Müdür Yardımcısı Cem Özkök'e,  Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı'na plaket takdim etti. Pandemi koşullarından dolayı etkinliğimizde bir araya gelemediğimiz sponsorlarımıza da teşekkür mektuplarımızı iletiyoruz. Tüm sponsorlarımıza bizimle birlikte bu güzel yolda yürüdükleri için bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.

Sayın bakanımız bu özel günde, "Türkiye Satranç Öğreniyor" projemizin de duyurusunu yaptı. Artık Türkiye'de satranç bilmeyen kalmasın, 20 milyona yakın hanede satranç oynansın istiyoruz. Bu çerçevede 18 yaş üstü her bireyin ücretsiz olarak yararlanabileceği Türkiye Satranç Öğreniyor Projesi'ni hayata geçirdik. Bakanımızın talebi üzerine de projemizi 2021 yılına yaymayı planlıyoruz. Ne mutlu ki, son yıllarda ülkemizde satranç, en popüler ve bilinir sporlardan biri haline geldi.

Değerli Satranç Ailemiz,

"Türk Satranç Tarihi çalışmaları kapsamında, Anadolu topraklarında geçmişten günümüze satrancın izlerini sürme anlamındaki çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Akademik anlamda Türk satrancına büyük katkılar sunacak olan bu çalışma ile Türk satrancının geçmişten günümüze tüm izlerini bir kitap haline getirerek gün yüzüne çıkaracağız.

Bu süreçte, "Türk Satranç Tarihi Projesi kapsamında satranç sporunun kurumsallaşmasının 1900'lü yıllarda başladığına ve 1954 yıllarında tamamlandığına dair resmi kayıtları özenle bir araya getirdik. 30'uncu yılımızda tarihçemizin yeniden belgeli kayıtlarla yazılmasını ve kuruluş yılımızın 1954 yılı olarak yeniden tescil edilmesi ile ilgili gerekli çalışmaları başlattık.

Kıymetli Arkadaşlar,

Bizim gücümüz, milyonları aşan satranç ailemizden geliyor.

Bizim gücümüz, şartlar ne olursa olsun, satranç sporuna aşkla sarılan sporcularımızdan, velilerimizden, hakemlerimizden, antrenörlerimizden ve kulüplerimizden geliyor.

Bizim gücümüz, tüm zorluklara rağmen satranç sporu için gece gündüz mesai harcayan, Türkiye'nin her bir ucundaki sporcularımızdan, kulüplerimizden, hakemlerimizden, antrenörlerimizden, il ve ilçe temsilcilerimizden, kurul başkanlarımızdan, kurul üyelerinden başlayarak yüreğinde satranç sevgisini taşıyan kocaman ailemizden geliyor.

Sevgili dostlar,

Aile olmak dünyanın en güzel şeyi ve biz kocaman bir aileyiz. Bugüne kadar zorlukların, engellerin üstesinden gelmeyi, hep el ele ve omuz omuza durmayı bildik. Bundan sonra da her zaman, her koşulda yan yana olmaya devam edeceğiz

Saygılarımla.


Yazı Arşivi