Mobile menu
Gülkız Tulay

Türk satrancı Antalya'da buluştu!

Sevgili satranç ailemiz,

Yeni yıla güzel bir başlangıç yaparak Gençlik ve Spor Bakanımız Sn. Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun da teşrifleriyle 2020 Türkiye Küçükler, Yıldızlar ve Emektarlar Şampiyonalarımızın açılış törenini 19 Ocak Pazar günü gerçekleştirdik. Sayın Bakanımızın satranç ailemizin en geniş katılım gösterdiği bu önemli turnuvada bizlerle birlikte olması hepimiz için çok değerliydi. Sayın Bakanımıza bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Ülkemizin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine satranç ailemiz ile ortak hedef ve heyecan için bir araya geldik. Kıymetli sporcularımızı ve velilerimizi bu büyük organizasyonda ağırlıyor olmaktan dolayı büyük mutluluk duyduk.

Kıymetli dostlarım,

Bu büyük şampiyonaya katılmak için 81 ilimizde 15 bin sporcumuz kıyasıya mücadele verdi. 83 emektarımız, 600 yıldızımız ve 1.874 küçüğümüz olmak üzere toplam 2 bin 557 sporcumuz şampiyonada hamle yaptı. Sporcularımız, ailelerimiz, antrenörlerimiz ve diğer katılımcılar ile bir hafta boyunca yine 7 bin kişilik kocaman bir aile olduk. Hep birlikte güzel anılar biriktirdik, önemli dostluklar kurduk? Tüm sporcularımız gelecekleri için önemli bir adım attı. 7'den 77'ye tüm sporcularımız centilmence maçlar gerçekleştirdi. Türk satrancı Antalya'da buluştu!

Değerli arkadaşlar,

25 Ocak Cumartesi günü düzenlenen ödül töreninde 26 kategoride dereceye giren sporcularımız kupa ve madalyaları ile buluştu. Küçükler ve Yıldızlarda derece elde eden sporcularımız Milli Takım havuzuna girmeye ve her yaş kategorisinde dereceye giren sporcularımız uluslararası turnuvalarda Federasyonumuz imkanlarıyla ülkemizi temsil etmeye hak kazandı. 2-12 Nisan tarihleri arasında Girit'te düzenlenecek olan Avrupa Okullar Şampiyonası'na katılacak kafilemizde 2020 Yaş Grupları'nda derece elde eden sporcularımız bulunmaktadır. Bu büyük şampiyonada adını satranç tarihine yazdıran tüm sporcularımızı gönülden tebrik ediyoruz.

Sporcularımız, velilerimiz, antrenörlerimiz ve tüm katılımcılarımız ile güzel bir şampiyona sürecine imza attık. 2020 Yaş Grupları'nda emeği geçen çalışma arkadaşlarıma, sporcularımıza, velilerimize, antrenörlerimize, hakemlerimize, ana sponsorumuz Türkiye İş Bankasına, Sayın Bakanımız Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu'na teşekkür ediyoruz. Biz kocaman bir aileyiz!

Kıymetli satranç camiamız,

Ülkemizde satranç sporu için önemli organizasyonlar gerçekleştirmek, güzel işlere imza atmak bizler için çok kıymetli. Yaş Grupları'nın hemen ardından 2020 Türkiye Kupası heyecanı yüreğimizi sardı.

Türkiye'nin dört bir yanından gelen 313 sporcumuz kupa heyecanı için Antalya'da buluştu. 7 yaşındaki sporcumuz ile 77 yaşındaki sporcumuz centilmence karşılaşmalara imza attı. Bazen bir baba ve oğulun bazen ise sporcu ve antrenörünün kıyasıya geçen karşılaşmalarına tanık olduk. Sevgili dostlar, bu görüntüler bizleri çok ama çok mutlu etti. Bu güzel spor branşında hiçbir ayrım olmaksızın önemli olan tek şeyin 64 karede yapılan hamleler olduğunu bir kez daha gördük. Satranç sporuna hizmet etmenin, gönül vermenin güzelliğini iliklerimize kadar hissettik. Hep birlikte çok güzel bir kupa sürecine imza attık. Emeği geçen herkese, canlı yayın ve analizleriyle kupa heyecanını tüm Türkiye'ye yaşatan IM Can Arduman ve Çetin Sel'e teşekkür ederiz.

11 tur boyunca mücadele eden ve 2020 Türkiye Kupası'nın sahibi olan Ataberk Eren'i, ikincilik ipini göğüsleyen FM Volkan Sevgi'yi ve üçüncü olan IM Mert Yılmazyerli'yi ve dördüncü olan FM Emirhan Tarlabaşı'nı, kupada mücadele eden ve derece alan tüm sporcularımızı gönülden tebrik ediyorum. Aynı zamanda Türkiye Kupası final sıralamasında ilk dörtte yer alan sporcularımız 2020 Türkiye Şampiyonası'na katılma hakkı elde ettiler. Başarılarınız daim olsun gençler!

Sevgili arkadaşlar,

Bu iki önemli organizasyonun yanı sıra Antalya'da, Yönetim Kurulumuz, Merkez Hakem Kurulu, Üniversiteler Arası İş Birliği Komisyonu, Sponsorluk ve Projeler Komisyonu ile bir araya gelerek gelecek dönem projelerimiz hakkında bir dizi istişarelerde bulunduk. 20-22 Aralık tarihleri arasında düzenlenen Türkiye Satranç Kulüpleri Çalıştayı'nın sonuç bildirgesinin hazırlanması için komisyon üyeleri ile bir araya geldik.

Değerli satranç ailemiz,

Cebelitarık Ustalar'da Büyükustamız Mustafa Yılmaz harika bir sonuca imza attı. Mustafa Yılmaz bu büyük ve önemli turnuvada 7,5 puanla birinciliği paylaşarak 7. oldu ve tarihi bir başarı gerçekleştirdi. Aldığı bu önemli başarı yüreğimizi gururla kabarttı. Başta GM Mustafa Yılmaz olmak üzere Cebelitarık Ustalar'da ülkemizi gururla temsil eden GM Vahap Şanal'ı, GM Emre Can'ı, GM Cemil Can Ali Marandi'yi ve IM Ekaterina Atalık'ı yürekten tebrik ediyoruz.

Kıymetli dostlarım,

Ocak ayını birbirinden başarılı ve önemli faaliyetler ile geride bırakırken satranç sporuna değer katan önemli organizasyonların bizleri beklediğini vurgulamak isterim.

Arzum Türkiye Kadınlar Şampiyonası'nı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün de içinde olduğu hafta gerçekleştireceğiz. Federasyonumuzun ilk kadın başkanı olarak, her geçen yıl katılımın ve marka değerinin arttığı Arzum Türkiye Kadınlar Şampiyonası'na da özel önem veriyorum. Kadın sporcularımız ile birlikte olduğumuz her turnuva, her faaliyet bizler için son derece anlamlı ve unutulmaz... Her alanda olduğu gibi kadın satranç sporcuları da farkını ortaya koyuyor. Ayrıca 2012 yılında 45 bin olan lisanslı kadın sporcu sayımızın da 300 binleri aşması bizleri daha da mutlu ediyor. Bu Şampiyonaya 12 yıldır destek veren, satrançta kadın sporcu sayısının artmasında katkıda bulunan Arzum Elektrikli Ev Aletleri ailesine teşekkürlerimi iletiyorum.

Sevgili dostlar,

13-14-15 Mart tarihlerinde İl Temsilcileri Toplantısını ve ilk defa Hakem Çalıştayı'nı düzenleyeceğiz. Türkiye'nin dört bir yanından il temsilcilerimiz ve hakemlerimiz ile buluşup, satranç sporu için daha iyi neler yapabileceğimizi masaya yatıracağız. Satranç sporu ve çocuklarımız için fedakarlık yapan, işleri dışında özel zamanlarını satranca ayıran değerli il temsilcilerimiz ve hakemlerimiz ile birlikte olmaktan büyük mutluluk duyacağız.

Kıymetli arkadaşlar,

Görüyorsunuz ki gelecek dönemde bizleri çok güzel organizasyonlar bekliyor. Birlikte önemli işlere imza atmaya devam edeceğiz.

Sevgiyle kalın...

Gülkız Tulay


Yazı Arşivi