Mobile menu
Gülkız Tulay

Avrupa Şampiyonuyuz!

 

Değerli Satranç Severler,

Ülkemizin gençleri, parlak zihinleri, yetenekli elleri ile bir başarımızı daha yineledik. Bu önemli başarıyı sizlerle paylaşıyor olmaktan büyük bir gurur duyuyorum.

Türkiye satrançta 'Avrupa Şampiyonu' oldu. Romanya, Mamaia'da düzenlenen Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası'nda 2 altın, 3 gümüş, 3 bronz olmak üzere toplam 8 madalya kazanan genç millilerimiz, kazandıkları madalya sayısı ile ülke şampiyonluğuna da ulaşarak tarihi bir zafere imza attılar. 20 ülkeden 306 genç sporcunun kıyasıya mücadele ettiği şampiyonada altın madalyalar kızlarımızdan geldi. Şampiyonada tüm maçlarını kazanarak namağlup yarışan Alara Uygun 7 yaş kızlarda, WCM Eylül Çelik ise 17 yaş kızlarda Avrupa Şampiyonu oldu. WCM Gülenay Aydın 13 yaş kızlarda, Hasan Hüseyin Çelik 11 yaş genelde ve Uygar Duruçay 9 yaş genelde Avrupa ikincisi; Hayrun Nisa Şahin 17 yaş kızlarda, Emre Tınarlıoğlu 15 yaş genelde ve Ediz Gürel ise 11 yaş genelde ise Avrupa üçüncüsü oldular. Bu mücadele yolunda verilen emek ve azimden ötürü tüm sporcularımızı kutluyor, başarılarının daim olmasını diliyorum.

Türk satrancını zafere taşıyan, satranç ailemizin büyük bir kıvanç yaşamasına vesile olan bu önemli şampiyonada hamle yapan 23 sporcumuzun her birine, bu zorlu maraton boyunca sporcularımızdan desteklerini esirgemeyen velilerimize, sporcularımızın antrenörlerine, Aygeg antrenörlerimize, kafile başkanımıza, FIDE temsilcimize, federasyon görevlimize ve bu eşsiz başarıda payı olan herkese gönülden teşekkür ediyorum.

Ayrıca Türk satrancının bugün bu noktaya gelmesinde çok önemli katkıları olan Gençlik ve Spor Bakanlığımıza, Okullarda satranç branşının yaygınlaşması için desteklerini esirgemeyen Milli Eğitim Bakanlığımıza, yaptığı yatırım ile çocuklarımızın hayallerini, hedeflerini büyüten ana sponsorumuz Türkiye İş Bankası'na ve tüm sponsorlarımıza şükranlarımı sunuyorum.

Türkiye Satranç Federasyonu olarak, Türk satrancının dünyada söz sahibi konumuna gelebilmesi için büyük emekler sarf ettik ve sarf etmeye de devam ediyoruz. Satrancın, ülkemizin 81 ili, ilçesi hatta köylerine kadar ulaşmasını, insanlarımızın hayatlarında kalıcı bir yer edinmesini hedefliyoruz. Eflatun'un çok sevdiğim bir sözü vardır: "Her şeyin mühim noktası, başlangıçtır." Evet, başlangıçlar önemlidir. İnançla attığınız ilk adım, ilk hamle... İleriye nasıl baktığınız, sağlam duruşunuz, bulunduğunuz noktayı ve varacağınız hedefi iyi görebilmeniz önemlidir.

Ben, 1999 yılından beri bu güzel ailenin bir parçasıyım. Yıllar boyunca, günbegün ailemiz büyüdü. Biz satranç sporunu tanıtmak ve yaygınlaştırmak adına el birliği ile büyük yatırımlar yaptık. Özellikle küçük yaştaki çocuklarımız ve gençlerimiz için önemli projeler ürettik. Geleceğimize yatırım bizim için hayati bir meseleydi, bugün o yatırımın meyvelerini alır duruma geldik. Ne mutlu!

Fakat başarı bir varış noktası değil, aksine bir yolculuktur değerli arkadaşlar. Uluslararası arenada yeni başarılar, yeni zaferler kazanma hedefi ile yol almaya, hep birlikte nice sevinçleri paylaşmaya devam edeceğiz.

Faaliyetlerimize, satranç yolculuğumuza Karaman'da gerçekleştirdiğimiz Okul Sporları Satranç Türkiye Birinciliği ile devam ediyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, Federasyonumuz ve ana sponsorumuz Türkiye İş Bankası'nın katkılarıyla düzenlenen Okul Sporları Satranç Türkiye Birinciliği için 81 ilde mahalli yarışmalar düzenlendi. Binlerce satranç sporcusunun ter döktüğü elemelerin ardından, Adıyaman, Denizli, Giresun, Kastamonu, Kırıkkale, Mersin, Muş ve Yalova'da düzenlenen grup yarışmaları sonucunda finale yükselen okul takımları, büyük bir heyecanla şampiyonluk mücadelesi veriyorlar. Bu mücadelenin final coşkusunu ise 13 Haziran Perşembe günü yaşayacağız.

Kıymetli Sporcularımız,

Başarıya giden her yol, hayat boyu unutulmayacak anılar sunuyor bize. Acısıyla, tatlısıyla, engel tanımadan, azimle ve sağlam adımlarla ilerlediğiniz bu yolun sonunda sevinç gözyaşlarının sizden eksik olmamasını diliyorum.

Siz Türk sporcularısınız. İnancınız ve azminiz başarı yolundaki zırhınızdır.

Saygı ve sevgilerimle...

 

 

 

Gülkız Tulay

11 Haziran 2019


Yazı Arşivi