Mobile menu
Gülkız Tulay

Bayramımız Kutlu Olsun

 

Değerli Dostlarım,

İki büyük uluslararası organizasyona imza attığımız Antalya'dan hepinizi sevgiyle selamlıyorum.

Türkiye Satranç Federasyonu olarak uluslararası düzeyde çok önemli satranç şampiyonalarına ev sahipliği yapıyoruz. Bir turizm cenneti olan Antalya'mızda geleceğin yıldızı dünyaca ünlü satranç sporcularını ağırlıyoruz. Güneş iyiden iyiye içimizi ısıtırken Nisan ayını, Antalya'da tempolu bir şekilde geçiriyoruz.

Farklı ülkelerden ve kültürlerden misafirlerimizi ağırlamak, asırlar boyunca pek çok farklılığı kardeşçe içinde yaşatan ve sportif organizasyon düzenleme başarısı ile de adından söz ettiren ülkemiz için büyük bir mutluluktur.

Toplam 32 ülkeden 114'ü unvanlı 132 sporcunun mücadele ettiği 2019 Avrupa Kadınlar Satranç Şampiyonası'nda, kadın sporcular satranç masasında mücadele verdi. Ülkemizden 16 sporcu bu şampiyonada yarıştı. Böylesine, geniş kapsamlı bir şampiyonada, Avrupa'nın en güçlü kadın sporcularını ülkemizde ağırlamak ayrıca gurur verici ülkemiz açısından. Kadın sporcularımızın, satranç sporundaki başarısı istikrarlı bir şekilde artmaya da devam ediyor. Sporcularımızın kimi öğrenci, kimi avukat, kimi satranç antrenörü kimi ise engellerini satranç ile aşmış sporcularımız... Aslında hepsinin tek ortak noktası, başarılarının tek sırrı inanmak ve çalışmak...

Şampiyonada Türkiye'yi temsil eden her sporcumuzu ayrı ayrı tebrik ederim. Ayrıca genç yeteneklerimize azmi ve mücadelesi ile örnek olan sporcumuz IM Ekaterina Atalık şampiyonayı 17. sırada tamamdı. 15 yaşında geleceğin yıldızı Sıla Çağlar da şampiyonanın en dikkat çeken sporcularından biri olarak, IM normu aldı. Sıla gösterdiği bu performans ile çok yakın zamanda çok daha büyük işlere imza atacağını da göstermiş oldu. Göreve geldiğimiz günden beri öncelikli konularımızın başında alt yapımız oldu. Sporcularımızın bu tür şampiyonalarda elde ettikleri başarılar, masa başında verdikleri mücadele bize bir kere daha doğru yolda olduğumuzu gösteriyor.

Organizasyon sürecinde yanımızda olan Gençlik ve Spor Bakanlığımıza, Genel Müdürlüğümüze, Sayın Zurab Azmaiparasivili nezdinde Avrupa Satranç Birliğine ve tüm Avrupa Satranç ailesine de teşekkür ederim. Şampiyonamızın heyecanını tüm satranç severlere ulaştıran yorumcularımız IM Can Arduman ve GM Yannis Papaioannou'ya da gönülden şükranlarımı sunarım.

2019 Dünya Okullar Satranç Şampiyonası ise Antalya'da devam ediyor. 26 Nisan'da kapanışını yapacağımız, 33 ülkeden 392 sporcunun katılımı ile gerçekleşen şampiyonada renkli görüntülere de şahit oluyoruz. Zihinlerde iz bırakacak bir şampiyona hazırlık süreci yaşadık. Şuan her şey tüm mükemmelliği ile gözler önünde. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı da içine alan haftada düzenlediğimiz bu Şampiyona ülkemizin hem organizasyon yeteneğini göstermek hem de tanıtımı açısından çok önemli. Milli egemenliğimizi simgeleyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı, çocuklara yönelik dünyanın en önemli satranç organizasyonlarından birinde kutlamak ve bu bayramı paylaşmak çok sevindirici. 33 ülkenin çocukları ile 23 Nisan Salı günü özel bir etkinlik gerçekleştireceğiz. Hindistan'dan Katar'a, Kazakistan'dan Rusya'ya, Azerbaycan'dan İngiltere'ye kadar 33 ülkenin katılımıyla bir şenlik düzenleyeceğiz. Dünyanın birçok yerinden gelen sporcuların güzel anılarla ayrılmasını temenni ediyoruz. Ülkemize gelen tüm çocuklara bu eşsiz şölende başarılar diliyorum.

Satranç Ailesinin değerli üyeleri,

Ankara'da 6-7 Nisan tarihlerinde Türkiye Satranç Federasyonu İl Temsilcileri Toplantısı'nı gerçekleştirdik. Federasyonumuzun İl Temsilcileri Toplantısı, sadece teknik konulara ilişkin bilgi alış verişinin yapıldığı bir program değil, aynı zamanda aile bağlarımızı güçlendiren bir buluşma olarak değerlendirilmelidir. Ülkenin dört bir yanından gelerek Başkentimizde buluştuğumuz TSF Temsilcilerine tek tek teşekkürlerimi sunuyorum. İl Temsilciliği, zor olduğu kadar son derece güzel bir görevdir. Zaman zaman sıkıntılar yaşıyor olsak da büyük ve güçlü bir aile olduğumuz için her şeyi birlik ve beraberliğimiz ile aşıyoruz.

Uzun yıllardır Türk satrancına hizmet eden, yakın çalışma arkadaşımız ve Başkan Vekilimiz Prof. Dr. Yusuf Doğruer, tamamen kendi isteği ile yönetim kurulumuzdan istifa etti. Hiç arzu etmememize rağmen böyle bir ayrılık süreci yaşadığımız Yusuf Bey'e çalışmalarımıza verdiği destekten dolayı teşekkür ederiz. Yusuf Bey, görevde kaldığı süre boyunca bir eğitimci olarak, çocuklara ve gençlere yönelik önemli hizmetler gerçekleştirdi. Eğitimci vizyonu ile satranç ailesine büyük katkılar sağlayan arkadaşımız, satranç ailesinin kıymetli bir üyesi olarak aramızdaki yerini her zaman koruyacaktır.

Sözlerimi sonlandırırken, Cumhuriyetin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, geleceğimizin güvencesi çocuklara armağan ettiği "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı"nı en kalbi duygularımla kutluyorum. Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini atan kahramanlar kuşağı; memleketin geleceğini teslim edecekleri çocuklara hediyelerin en büyüğünü seçti. Çocuk demek gelecek demek. Çocuk, mutluluk demek. Tüm çocukların ve kendini hala çocuk hissedenlerin bayramı neşe ile dolsun...

En içten sevgilerimle...

 

Gülkız Tulay

22 Nisan 2019


Yazı Arşivi