Mobile menu

Ekaterina Atalık Dünya Kadınlar Satranç Şampiyonası’na İkinci Turda Veda Etti

Dün oynanan oyunda kazanç bir konum elde ederek Mariya Muzychuk’u 2-0’lık bir skorla elemeye çok yaklaşan ancak rakibinin taktik bir olanağını gözden kaçırarak kaybeden -ve böylece Ukraynalı satranççıya ikinci bir şans tanıyan- Ekaterina Atalık maalesef bugün oynanan eşitlik bozma maçında 0,5-1,5’lik skorla mağlup olarak şampiyonaya veda etti.

Günün ilk oyununda siyah taşlarla oynayan IM Atalık iyi bir finale girdi ve bazı kazanç şansları elde etmesine karşın Muzychuk oyuncumuzun tanıdığı eşitleme şansını iyi kullanınca parti beraberlikle sonuçlandı. İkinci oyun ise Ekaterina Atalık’ın 14.Ad2? hatasından sonra f2 ile ilgili problemler dolayısıyla kayıp oldu ve her ne kadar IM Atalık 46. hamleye kadar oynadıysa da sonuç değişmedi.

Maçın gidişatına bakınca ikinci turdaki bu veda oldukça üzücü zira IM Atalık üçüncü tura yükselmek için çok iyi fırsatlar elde etmeyi başarmıştı ancak nihayetinde şampiyonanın favorilerinden Mariya Muzychuk geri dönmeyi başardı. Yine de Ekaterina Atalık’ın Muzychuk gibi bir rakip karşısında onu eleyebilecek seviyede bir oyun sergilediğini göz önüne alırsak iyi bir şampiyona geçirdiğini söylemeliyiz. Ekaterina Atalık’a bize yaşattığı heyecan için tebrikler ve bundan sonra oynayacağı turnuva ve şampiyonalarda başarılar!

Üçüncü turda artık 16 satranççı mücadele edecek. Eşleşmeler şöyle:

Zhai Mo – Ju Wenjun / Zawadzka – Abdumalik / Pogonina – Lagno / Anna Muzychuk – Stefanova

Harika – Kosteniuk / Galliamova – Lei Tingije / Alinasab – Mariya Muzychuk / Tokhirjonova – Gunina

Paehtz’ten sonra Socko’yu da eleyen 18 yaşındaki İranlı WIM Alinasab elbette şu ana kadar turnuvanın en flaş ismi. 19 yaşındaki Özbek Tokhirjonova da 2017 Dünya Kadınlar Şampiyonu Çinli Tan Zhongyi’ye eşitlik bozma partilerinde üstünlük sağlayarak sükse yapan bir başka genç satranççı oldu.Sürprize son derece açık bu şampiyona formatı sonunda bakalım unvanı kim elde edecek?

Resmi Site - Canlı Yayın

(Fotoğraf şampiyona sayfasından alınmıştır)