Mobile menu

Antalya’da Dördüncü Gün

r 20171011 ecc antalya r4 3436 alexander grischuk globusDünkü çekişmeli oyunlar ve sürprizlerden sonra bugün Antalya'da nispeten daha normal bir gün yaşandı. Favoriler genellikle kendilerine göre zayıf rakipler karşısında farklı skorlara imza attı. Ancak elbette zorlu eşleşmelerin olduğun yarın bizi yine tam aksi bir senaryo bekliyor.

Genel

Tur öncesi tam puana sahip dört takım vardı : turnuva favorileri Globus (Rusya) ve Odlar Yurdu (Azerbaycan) ile eşlendirme sisteminin avantajını iyi kullanarak altı puana erişen orta sıra takımları Gambit Asseco See (Makedonya) & LSG Leiden (Hollanda). Elbette onlar da bir gün üstteki takımlarla eşleşecekti ve o da bugün gerçekleşti.

Üst sıralardaki takımların maçlarında, Globus'un Gambit Asseco See'yi 5,5-0,5 ve Odlar Yurdu'nun Leiden'i 5-1 gibi skorlarla geçtiğine tanık olduk. Eğer Korobov kazanç oyunu kazanabilseydi Globus için skor 6-0 da olabilirdi ancak Mitkov takımı için şeref puanı almayı başardı. Litvanyalı LSK Makabi ise AVE Novy Bor karşısında bunu da başaramadı ve 6-0'lık skorla rakibine boyun eğmek durumunda kaldı. Legacy Square Capital-Sk Dunejska Streda maçında da durum çok farklı değildi. Ruslar Zvjaginsev'in mağlubiyetine karşın 4,5-1,5'luk farklı bir skorla iki puanla ayrıldılar.

Günün en zorlu eşleşmesi Mednyi Vsadnik-Beer Sheva Chess Club maçıydı. İsrail kulübü her masada reyting olarak düşük olmasına karşın Beer Sheva'nın oyuncuları sağlam oyunlar ortaya koydu ve rakiplerine kazanç şansı genel olarak tanımadı. Ancak yine de Mikhalevski'nin bir dikkatsizliği çok pahalıya patlayabilirdi:

Khairullin-Mikhalevski

khairullin-mikhalevski

Beyazın elbette hafif bir üstünlüğü var ancak 15…f5’ten sonra siyah başarıyla savunabilir. Mikhalevski ise dikkatsizce 15…b5? oynadı, elbette 16. Fxf7 Kdf8 17. Fd5 c6 sonrası beyaz filin düşüyor olmasına güveniyordu. Ancak 18. Kxa6 cxd5 19. Ka8+ Şc7 20. Ka7+ Şc8 21. exd5 sonrası oluşan konumda beyazın taş karşılığında üç piyon fazlası ve açık a dikeyinden tehditler yaratan kaleleri mevcut, dolayısıyla beyaz için kazanç bir pozisyon. Bu noktadan sonra ise Khairullin kazanç şanslarını kaçırdıkça Mikhalevski daha da iyi oynamaya başladı ve oyun berabere sonuçlandı.

İki numaralı seri başı Alkaloid altı büyükustalı tehlikeli Nice Alekhine’i 5-1’lik skorla çok rahat geçti.

Takımlarımıza gelince Beşiktaş bugün güçlü İtalyan rakibi Obiettivo Risarcimento Padova karşısında çok iyi bir mücadele ortaya koydu. Vahap’ın Daniele Vocaturo’ya karşı güzel galibiyeti, Kübra’nın GM Brunello karşısında üstün bir konumdan elde ettiği beraberlik, Çağatay Burcu’nun GM Dvirnyy’e aktif oyunu neticesinde beraberliği elbette harika sonuçlardı ancak her şey çok daha güzel olabilirdi eğer IM Valsecchi-FM Apaydın partisinde Fethi kazancı kaçırmasaydı:

Valsecchi-Apaydın

valsecchi-apaydn

Karışık bir konum tabii ki ancak f2 piyonu ve her an Ag3 tehdidi oyunu siyah için kazanç kılıyor. Oyundaki gibi doğal 50…Şg8? yerine50…Fg7oynasa eminim FM Apaydın bu oyunu kazanacaktı ancak oyundaki hamleden sonra 51. Vxc5! ve artık beraberlikten fazlası yok. Yine de beraberlik de elbette kötü değil!

Diğer kulüplerimizin maçları da bugün gayet başarılı geçti. Karaman Belediyesi Danimarka ekibi Nordkalotten’i 4-2 geçerek kendisinden reyting olarak üstte bir rakibi yenmiş oldu ve puanını 5’e yükseltti. Genç Akademisyenler de Club Gambit Bonnevoie’yi 5-1 gibi farklı bir skorla yenip 4 puana ulaşmayı başardı. Öte yandan Hatay Büyükşehir Belediyesi’nde mücadele eden genç sporcularımızdan Lina Aslan İrlandalı rakibinin körlüğünden yararlanarak takımının ilk masa puanını almayı başardı.

Kadınlar

Kadınlarda bugün turnuva sıralaması açısından kritikti. Özellikle de en yakın rakibine iki puan fark yapmış Belarus ekibi Bossa Nova için. Bugün Legacy Square Capital karşısında alacakları bir galibiyet en az ilk üçte bitirmeleri yolunda büyük bir adım olacaktı. Ancak Daria Voit ve Anastasia Savina’nın son iki masadaki galibiyetleri maçı Rus ekibine getirdi ve böylece zirve yeniden karışmış oldu!

Batum Satranç Kulübü ekibimiz Marmara’yı WCM Ece Özbay’ın kuvvetli rakibi IM Salome Melia karşısındaki güzel oyunuyla elde ettiği beraberliğe ragmen 3,5-0,5 yenmeyi başardı ve tekrar zirveyi paylaşıyor. İki numaralı seri başı Ugra Satranç Kulübü de bugün Cs Studentesc Medicina Timisoara’yı Pogonina’nın formsuz Sandu karşısındaki galibiyeti sayesinde 2,5-1,5 geçmesini bildi.

Günün bizim adımıza en üzücü anı ise Zeinab Mamedjarova-Ekaterina Atalık oyunundaydı. Odlar Yurdu 2-1 öndeydi ancak IM Atalık ilk masada kazanıyordu ve maç berabere bitecekti.

Mamedjarova-Atalık

mamedjarova-atalik

Hemen her hamlenin kazanacağı bir konumda IM Atalık yorgunluğun da etkisiyle büyük bir hata yaptı:

76…f4??

Kazanç için sadece bu tuzağa düşmemek gerekiyordu!

77. Kg5+ Şh3 78. Kh5+ Şg3 ve sürekli şahtan kaçış yok. Gerçekten çok üzücü bir an ama moral bozmaya gerek yok, çünkü kadınlarımızın performansı şu ana kadar gayet iyi!

Şampiyonada yarın oynanacak beşinci tur kadınlarda Odlar Yurdu-Legacy Square Capital, Batumi Chess Club Nona-Bossa Nova ve genel kategoride Odlar Yurdu-Globus ile AVE Novy Bor-Legacy Square Capital gibi heyecanlı maçlara sahne olacak. Kaçırmayın!

Haber: FM Tarık Selbes / Fotoğraflar: David Llada

Turnuva Sayfası