Mobile menu
Gülkız Tulay

Cumhuriyet, gençlerimizle yaşamaya devam edecek

 

Değerli Dostlarım,

2019 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Takım Şampiyonası'nın ilk hamlelerini bugün Çorum'da yaptık. 23 Mayıs'a kadar devam edecek şampiyonada toplam 43 takım ve 199 sporcu yarışıyor. Her bir sporcumuza başarılar diliyorum.

Bildiğiniz üzere Çorum Belediyesi ile iş birliğimizi devam ettiriyor, ülkemizin aydınlık geleceği için hamleler yapıyoruz. FIDE tarafından ülkemiz ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi kararı alınan 2019 Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatı'nı da ekim ayında, Çorum'da düzenleyeceğiz. Çorum Belediyesinin destekleri ile hayata geçecek şampiyonanın iş birliği protokolünü de bugün Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın ile birlikte imzaladık. Satranca olan desteğini her zaman hissettiğimiz Çorum Belediyesine buradan tekrar teşekkürlerimi iletiyorum. Eminim ki, sporun gücü, Çorum'un turizm gücüne de güç katacak.

Dünyanın dört bir yanından sporcuların nefes kesen mücadelesine şahit olduk Antalya'da... Federasyonumuzca düzenlenen 2019 Dünya Okullar Satranç Şampiyonası'nda 33 ülkeden 392 sporcunun şampiyonluk yarışına ev sahipliği yaptık. Türkiye olarak bir altın, bir gümüş, 3 bronz olmak üzere 5 madalya kazandık. 11 yaş genel'de Arda Çamlar altın, 15 yaş kızlar'da Gülce Nehir Kara gümüş, 7 yaş kızlar'da Alara Uygun, 13 yaş genel'de Yankı Taşpınar ve 17 yaş genel'de Kağan Aydın Çelebi ise bronz madalya kazanan sporcularımız oldular. Bizleri gururlandıran sporcularımızı sevgiyle kucaklıyor, onlara destek olan ailelerine ve antrenörlerine de gönülden teşekkür ediyorum.

Kıymetli satranç severler,

Yarıştıkları uluslararası turnuvalarda yeni norm ve unvanlarını alan sporcularımızın başarılarından da bahsetmek isterim.

Son dönemde; FM Can Ertan, FM Çağatay Burcu, Nazmi Can Doğan, Alparslan Işık, FM Tuna Onat Nalbant, FM Bahadır Özen ve FM Emirhan Tarlabaşı IM normu elde eden sporcularımız olurken, Halil Özgün Kerem, Ataberk Eren ve Umut Erden Gündüz ise FM unvanı alan sporcularımız oldular. Her birini yürekten kutluyorum.

Spor Genel Müdürlüğü tarafından Federasyonumuz ve ana sponsorumuz Türkiye İş Bankası'nın katkılarıyla düzenlenen Okul Sporları Satranç Türkiye Birinciliği, 9-13 Haziran 2019 tarihleri arasında Karaman'da gerçekleşecek. 81 ilde gerçekleşen mahalli yarışmaların ardından Adıyaman, Denizli, Giresun, Kastamonu, Kırıkkale, Mersin, Muş ve Yalova'da düzenlenen grup yarışmalarında finale yükselen okul takımları, Türkiye Birinciliğinde zirve mücadelesi verecek. Tüm takımlarımıza ve sporcularımıza başarılar diliyorum.

Sevgili arkadaşlarım,

100 yıl öncesini hissedin bu satırları okurken. Tarih 19 Mayıs 1919. Türkiye Cumhuriyeti, tarihindeki dönüm noktalarından belki de en önemlisini yaşadı. Ulusal birlik ve bağımsızlık kavramları ile en belirgin bir şekilde özdeşlenen tarih, kuşkusuz 19 Mayıs 1919´dur. Ulus olma bilinci ve bağımsızlık özlemi ulusal gündemin başında yeniden o gün yer aldı. Bu tarih, batışı olmayan bir güneşin, Bandırma Vapuru'ndan Samsun ufuklarına doğduğu; paylaşılmak, ezilmek ve yok edilmek istenen bir ulusun istiklal aşkının, tüm mazlum uluslara örnek olacak şekilde tarih sahnesine çıktığı gündür. Samsun'da Kurtuluş Destanı'nın ilk sayfasının yazıldığı gündür.

Biz, Türk milletini ileri götürecek olanların ve köhnemiş fikirlere karşı gelecek olanların genç fikirler olduğunu gören, savunan, gençlere sonsuz güveni ve desteği olan bir lidere sahibiz. Bu onurlu ve mutlu günü bize armağan eden, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile kahraman şehit ve gazilerimizin manevi huzurunda saygı ve hürmetle eğiliyoruz. Ruhları şad olsun.

Milli mücadelemizin, 100'üncü yıl dönümü kutlu olsun!

Saygı ve sevgilerimle.

 

Gülkız Tulay

18 Mayıs 2019

 

 


Yazı Arşivi