Mobile menu
Gülkız Tulay

Kadınlarımızın Günü Kutlu Olsun

 

Değerli Dostlarım,

2019 yılına coşkulu ve yoğun bir tempoyla girdik ve faaliyetlerimizi büyük bir çalışma azmiyle, en güzel şekilde hayata geçirerek ilerlemeye devam ediyoruz.

Federasyonumuz tarafından Antalya'da düzenlenen ve Türkiye'nin ilgiyle takip ettiği 2019 Türkiye Kupası'nda 67 ilden 310 sporcu, Kupa'nın sahibi olmak için ter döktü ve 11 turluk zorlu mücadele sonunda birinci IM Cem Kaan Gökerkan oldu. Kupa heyecanında, IM Cem Kaan Gökerkan ile birlikte IM Ege Köksal, IM Ufuk Sezen Arat, FM Kayra Kamer, FM Volkan Sevgi ve IM Mert Yılmazyerli ilk altı sırayı elde ederek 2019 Türkiye Şampiyonası'nda yarışma hakkı elde ettiler. 8 gün boyunca Antalya'da muhteşem bir mücadeleye şahit olduk. Uluslararası ustamız Cem Kaan Gökerkan başta olmak üzere dereceye giren tüm sporcularımızı yürekten kutluyorum. Ustalarımızın ülkemizde elde ettiği başarıların uluslararası arenada elde edecekleri başarılarla taçlanmasını diliyorum.

Ülkemizin en genç büyükustası Vahap Şanal başarılarla dolu satranç yolculuğunu sürdürüyor. Vahap, Avusturya'da düzenlenen 20'inci Uluslararası Lienz Açık'ta şampiyon oldu ve 2017 yılındaki şampiyonluğunu yenileyerek bizlere büyük bir sevinç yaşattı. Sevgili Vahap'ı üst üste kazandığı bu zafer nedeniyle yürekten kutluyorum. Türk satrancı, başarılı sporcuları ile adından söz ettirmeye devam edecek. Benim gençlere inancım sonsuz.

Neredeyse dünyanın birçok noktasından zafer, başarı, derece haberleri alıyoruz.

Sırbistan'ın Paracin şehrinde düzenlenen 2019 Kış Satranç Festivali'nde ülkemiz adına IM kategorisinde yarışan FM Emre Emin Dedebaş, birinci olmayı başardı. Turnuvanın Açık kategorisinde yarışan sporcumuz CM Zeki Berke Çaputçuoğlu ise üçüncü oldu. Sporcularımızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

Sporcularımız elde ettikleri yeni norm ve unvanlarla da güçlerine güç katmaya devam ediyor. Yarıştıkları turnuvalarda başarılı bir performans sergileyen Emirhan Tarlabaşı ve Kadir Erden FM unvanını, FM Tuna Onat Nalbant 2'nci IM normunu, FM Can Ertan ise ilk IM normu almaya hak kazandı. Oyuncularımızı kutluyor, güzel haberlerinin sürmesini diliyorum.

Kıymetli satranç severler,

Türkiye Satranç Federasyonu ve Çubuk Belediyesi iş birliği ile gerçekleştirilen Çubuk Belediyesi Uluslararası Açık Satranç Turnuvası'nı, 2019 yılında 5'inci kez hayata geçireceğiz. Ödüllü turnuvanın protokolünü 2019 yılı için de tazeledik. Çubuk Belediye Başkanı Dr. Tuncay Acehan'a satranç sporuna verdiği destekten dolayı çok teşekkür ediyor, iş birliğimizin geniş katılımlı ve nitelikli turnuvalarla sürmesini diliyorum.

Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanımız Prof. Dr. Ziya Selçuk ve üst düzey MEB bürokratlarını, uluslararası başarılar elde eden ve bu yıl Milli takım havuzuna girmeye hak kazanan Ankaralı sporcularımız ile bir araya getirdik. Bakanımız Ziya Selçuk'un ev sahipliğinde gerçekleşen programda sporcularımız, Bakan Selçuk ve MEB bürokratları ile dostluk karşılaşması yaptılar. Hem sporcularımız hem de bizim için çok renkli ve eğlenceli bir buluşma oldu. Satrancın ve çocuklarımızın böyle desteklendiğini ve ilgiyle karşılandığını görmek umutlarımızı ve inançlarımızı daha çok artırıyor.

Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası'nı yıllardır 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne denk gelen haftada düzenliyoruz. Antalya'da düzenlediğimiz şampiyonada ülkemizden ve KKTC'den 70 kadın sporcu mücadele ediyor. Ödül törenini ise Cumartesi günü gerçekleştireceğiz. Kadınlarımıza başarılarla ve satrançla dolu bir hayat diliyorum.

Kadın sporcularımız çok yoğun okul, iş ve ev yaşamından vakit ayırıp şampiyonaya katılıyor. Satranç sporu çok yönlü düşünmeye, harekete geçmeye, sebep sonuç ilişkisi kurmaya yönlendiriyor. Bu nedenle de daha çok kızımızın bu spora gönül vermesini istiyoruz. Eğer evlerde aileler ve okullarda öğretmenler desteklerse daha fazla kızımız bu sporun içinde yer alacaktır. Bu spor hayalleri, hedefleri büyüten, güzellikleri çoğaltan bir spor. Bu sporla tanışan her kızımız bilin ki birer Judit Polgar olmaya aday. İşin sırrı disiplinle çalışmak, hedefe doğru sağlam adımlarla yürümek.

Şampiyonanın sponsoru Arzum Elektirikli Ev Aletleri A.Ş. ve Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı'na 11 yıldır Türk kadın satrancına verdikleri destek için teşekkür ediyorum. Türk kadınının satranç sporunda çok daha iyi yerlerde olması için çalışıyoruz. Bu başarıya ulaşmak elbette federasyon olarak en önemli hedeflerimizden birisi.

Sevgili Dostlar,

Tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü en içten dileklerimle kutluyorum.

Kadınların, kadınlarımızın değeri sadece bir gün ile sınırlandırılamaz. Kadın, tüm yaşamımız boyunca bizi eğiten, yetiştiren, şekillendiren, aslında bizi biz yapan, yüreklerinde karşılıksız sevgi ve şefkat barındırandır. Kadın duyarlılığının, her alanda vicdanı, estetiği, zerafeti kanatlandıracak bir değer olduğuna inanıyorum. Kadınların toplumsal hayata ve iş yaşamına katılması, dünyanın geleceğine yön verecek temel dinamiklerden biri. Bu ülkede kadının politikadan sanata, spordan iş dünyasına daha aktif olması gerekiyor. Kadın elinin değmesi gereken çok platform var.

Bu sebeple kızlarımızın; analitik düşünen, stratejik bakış açısına sahip, çalışkan, vizyoner, başarılı, öz güveni yüksek, Türkiye'nin geleceğine imza atacak şekilde yetişmesini hedeflemeliyiz. Kızlarımızın hayatlarında yaratacağı fark, emin olun ki onların yetiştirdiği neslin de daha aydınlık olması ve daha çağdaş bir dünyanın temelinin atılması anlamına gelecektir.

Ben, Türkiye Satranç Federasyonu'nun ilk kadın başkanıyım ve bir Cumhuriyet kadını olarak bununla gurur duyuyorum. Biz kadınlar içimizdeki o eşsiz gücün farkına vardığımızda ulaşamayacağımız zafer, kazanamayacağımız başarı ve edinemeyeceğimiz unvan yok.

Biz istersek, güzelleşir dünya!

Sevgi ve saygılarımla...

 

Gülkız Tulay


Yazı Arşivi