Mobile menu
Gülkız Tulay

Satranç yine Türkiye'yi buluşturdu

 

Değerli Dostlarım,

Yeni yılın ilk ayını verimli şekilde bitirmek üzereyiz neredeyse... Bizim için 2019, heyecanlı ve coşkulu başladı.

Bugün ülkemizin en önemli eğitim kurumlarından biri olan Başkent Üniversitesi ile örnek teşkil edecek bir iş birliği sürdürüyoruz. Üniversitemiz, kurucu rektörümüz ve rektörümüz satranca hak ettiği değeri veriyorlar. Türkiye Satranç Federasyonu ve Başkent Üniversitesi arasında kurulan iş birliği dördüncü yılında da devam ediyor. Protokol kapsamında, Başkent Üniversitesi Uluslararası Açık Satranç Turnuvası, Liselerarası Takım Satranç Turnuvası ve Milli takım kampları 2019 yılında da Başkent Üniversitesi'nin destekleriyle düzenlenmeye devam edecek. Bizleri destekleyen üniversitemize tekrar canı gönülden teşekkür etmek isterim.

"Türkiye, bir satranç ülkesi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor" demiştik. 2019 yılına da organizasyonlarımız ile damga vurmaya devam edeceğiz! Bir yandan ülkemizin her noktasında gerçekleştirdiğimiz ulusal faaliyetlerimiz devam ederken, diğer yandan da ev sahipliği yapacağımız uluslararası organizasyonlarımızın hazırlığı içindeyiz. Nisan ayında, Antalya'da Avrupa Kadınlar Satranç Şampiyonası'nı gerçekleştirecek, yine 2019 yılında Dünya Okullar Satranç Şampiyonası ve Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatı'na da ev sahipliği yapacağız. Ülkemizin yetenekli sporcularının, dünyanın usta sporcularıyla kendi ülkelerinde yarışma imkanı da bulacağı bu prestijli organizasyonların hazırlıklarını büyük bir heyecan ile sürdürüyoruz. Organizasyon becerisi dünya satranç kamuoyu tarafından tescillenmiş, takdir ve övgüye değer görülmüş Türkiye Satranç Federasyonu olarak, 2019 yılında Türkiye'nin adını yeniden büyük bir gururla dünyaya duyuracağız.

Kıymetli satranç severler,

Satranç, birleştiren, bütünleştiren, bir anlamda hayata da en çok benzeyen özel bir spor...

Bir hafta boyunca Antalya'da, 7 bin kişinin kalbi satranç için attı. Türkiye Küçükler, Yıldızlar ve Emektarlar Satranç Şampiyonaları, güzel vatanımızın her bölgesinden, ilinden, ilçesinden ve köylerinden gelen güzel insanları ile heyecanlı bir Türkiye buluşmasına sahne oldu.

Bu süre zarfında, misafirlerimiz ve sporcularımız ile dolu dolu, eğlenceli ve verimli zamanlar geçirdik. Bu şampiyona, Türkiye'nin en büyük organizasyonu! Bu bizim, "hepimizin" başarısı! 2 bin 636 sporcu, 7 bin kişilik rekor bir katılımcının buluştuğu bu büyük organizasyonda neredeyse tüm misafirlerimizden memnuniyet dolu teşekkür mesajları aldık. Şampiyonalarımızda sadece turnuva süreci değil, güvenlik, sağlık, transfer, yemek, hatta otel çalışanlarının konuk severliğine kadar her şey neredeyse kusursuzdu. Misafirlerimizi evlerine memnun ve mutlu bir şekilde göndermenin haklı gururu içindeyiz.

Ailemizin her ferdi, bizim için çok önemli ve değerli. Sporcularımız başta olmak üzere, velilerimizin, antrenörlerimizin, kafilelerimizin, hakemlerimizin, görevlilerimizin ve sponsorlarımızın desteği ile böylesine coşkulu ve başarılı bir organizasyon düzenledik. Katılımcılarımızın yaşadıkları sorunlara anında çözüm bulan koordinasyon ekimizin özverili çabası ile tüm süreci aksamadan ve sorunsuz bir şekilde yönettik. Her birine ayrı ayrı yürekten teşekkür ediyorum.

Mutluyum çünkü, çalışmalarımız, emeklerimiz karşılığını veriyor.

Mutluyuz çünkü, biz bu ülkenin geleceğine, evlatlarına, hayatlarına dokunuyoruz. Bitlis'in Yoncabaşı köyünden, Van, Mardin ve Kilis'teki köylerimize kadar herkes satrançta birleşti. Dostluk kazandı, güzel anılar birikti. Böyle nitelikli ve büyük bir buluşmaya aracı olmak, tarifi zor bir mutluluk.

Şampiyonalar sonunda 220 küçük ve yıldız sporcumuz Milli takım havuzuna girmeyi başardı. Alt yapı eğitim programımız ile yeteneklerini daha çok geliştireceğimiz genç ustalarımıza şimdiden başarı ve gurur dolu bir gelecek diliyorum.

Şimdi ise Türkiye Kupası mücadelemiz başlıyor Antalya'da tekrar...

Yüzlerce sporcumuz, 3 Şubat'a kadar Türkiye Kupası için mücadele edecek.

Gençlerimiz, geleceğimizin teminatı evlatlarımız,

Siz değerli sporcularımıza baktığımda, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün sözü aklıma geliyor. "Bütün ümidim gençliktedir!"

Ödüllerine kavuşan ve azimle bu heyecanlı yarışı başarılı şekilde tamamlayan sporcularımızı tebrik ediyor, sevgi ile kucaklıyorum. Başarınız daim olsun.

Birliğimiz bozulmasın, hep daha güzel günleri beraber paylaşmak ve yaşamak dileği ile...

Sevgi ve saygılarımla.

 


Yazı Arşivi