Mobile menu
Gülkız Tulay

Çocuklarımızın Zaferleriyle Nice Bayramlara

 

Değerli dostlarım,

Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 98. yıl dönümünü kutluyoruz.

Türk Milleti bundan 98 yıl önce, tüm imkansızlıklar ve güç şartlara rağmen, kendi hür iradesi doğrultusunda var olma kararlılığını göstererek Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni kurdu ve Kurtuluş Mücadelesi'ne hız verdi. Gazi Meclisimizin çatısı altında bağımsızlık yolunda ödün vermeden ilerleyen Milletimizin birlik ve beraberliği, tüm dünya halklarına örnek bir zafer olarak tarih sayfalarında yerini aldı. Bu özel günü, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularıyla geleceğimizi inşa edecek çocuklarımıza, dünyanın ilk ve tek çocuk bayramı olarak armağan etmenin onur ve mutluluğunu her zaman kalplerimizde hissediyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve milli egemenliğimiz için mücadele eden bütün kahramanlarımızı şükran ve rahmetle anıyor; tüm dünya çocuklarının ve Milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı yürekten tebrik ediyorum.

Satranç ailesi olarak il ve ilçelerimizde büyük bir katılımla gerçekleştirdiğimiz 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı turnuvaları ile bu özel günü görkemli bir şekilde ve büyük bir coşku ile kutluyor, Milli mücadeleye olan saygımızı, satranç sevgimiz ile perçinliyoruz.

Değerli satranç ailemiz,

IM Ekaterina Atalık'ın Avrupa Kadınlar Bireysel Satranç Şampiyonası dördüncülüğü hepimizi gururlandırdı, göğsümüzü kabarttı. Son derece güçlü sporcuları ağırlayan şampiyonada Ekaterina Atalık, ikinciyle eş puanda dördüncülük gibi önemli bir dereceye adını yazdırdı ve bu başarısı ile Dünya Kadınlar Satranç Şampiyonası'nda yarışmaya da hak kazandı. WFM Çağıl Irmak Arda ise üstün performansı ile WIM normunu elde etti ve kadın uluslararası ustamız olma yolunda ilk adımını attı. Şampiyonada yarışan diğer kadın ustalarımızın başarılı performansları ile reytinglerini artırmaları da bizim için şampiyonanın başka bir güzel sonucu oldu.

Sporcularımızın, Milli takımımızın uluslararası turnuvalarda elde ettiği başarı bizleri çok gururlandırıyor. Satrançta son yıllardaki başarı grafiğine bakacak olursak, bir başarı sıçrayışı içinde olduğumuz apaçık görünüyor. Özellikle bir kadın başkan olarak gurur duyuyor ve büyük bir mutluluk duyuyorum bu güzel tablo karşısında. Çünkü azimli ve mücadeleci kadınlarız biz! IM Ekaterina Atalık ve WFM Çağıl Irmak Arda gibi başarılı çok sayıda kadın sporcumuz var. İmza attığımız projeler, durmadan yaptığımız çalışmalar meyvelerini veriyor. Her zaman söyledik, yine söylüyoruz. Kadınlarımız satranç sporunun her alanında aktif olmalı. Bizim, kadınlara ve onların gücüne ihtiyacımız var. Türk satrancının ve kadın sporcularımızın başarısı  tüm dünyada yankılanmaya devam edecek. Hep birlikte kadınlarımızın nice başarısına tanık olacağız.

Başarılarından dolayı kadın ustalarımızı yürekten kutluyor, IM Ekaterina Atalık'a Dünya Kadınlar Satranç Şampiyonası'nda başarılar diliyorum.

Bu güzel başarının sevincini yaşarken, diğer yandan da Dünya Okullar Satranç Şampiyonası'nda yarışan satranççılarımızın heyecanını duymaya başladık. Arnavutluk'ta gerçekleşen bu büyük turnuvada yarışan 32 sporcumuza, onlara destek olan antrenörlerimize, velilerimize ve tüm kafilemize başarılar diliyor, ülkemize güzel haberlerle dönmelerini büyük bir heyecan ile bekliyoruz.

Görme engelli çocuklarımızın dünyasını satrançla aydınlatmak için Türkiye İş Bankası'nın desteği ve Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün işbirliği ile hayata geçirdiğimiz "Gören Eller" projesine yönelik satranç sınıflarımızı açmaya devam ediyoruz. İlkini Ankara'da açtığımız sınıflarımızın İstanbul ve Adana açılışlarını da, görme engelli çocuklarımızın sevinci ve büyük ilgisi ile gerçekleştirdik. Sınıflarımızı önümüzdeki haftadan itibaren Erzurum, Gaziantep, Hatay, Tokat, Kahramanmaraş, Kayseri, İstanbul, Çanakkale, Niğde, İzmir, Konya, Şanlıurfa, Diyarbakır, Çanakkale ve Denizli illerimizde de açmaya devam edeceğiz. Açılışını yaptığımız sınıflardaki görme engelli çocuklarımızın satranç tahtalarına ve kabartma satranç kitaplarına dokunurken yaşadıklarını sevinç ve heyecanı gördükçe ne kadar doğru ve özel bir iş yaptığımızı bir kez daha anlıyor; koşul, sınır ve engel tanımayan satrancı toplumun her kesiminden daha fazla çocuğumuza ulaştırmak için azimle doluyoruz.

Değerli dostlarım,

Spor Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen ve 2015 yılından beri ana sponsorumuz Türkiye İş Bankası'nın desteği ile gerçekleştirdiğimiz Okul Sporları Satranç Türkiye Birinciliği'ni, 2-6 Mayıs tarihleri arasında Kütahya'da gerçekleştireceğiz. 81 ilimizde başlayan ve bölgelerde gerçekleşen grup yarışmaları ile devam eden Okul Sporları Satranç Türkiye Birinciliği, 126 okul takımının heyecan dolu şampiyonluk yarışına sahne olacak. Okullarımıza ve öğrencilerimize bu büyük yarışta başarılar diliyor, rekabetin birlik ve beraberlik ile iç içe geçtiği bir final heyecanı yaşamayı diliyorum.

En içten sevgilerimle...

 

Gülkız Tulay

22 Nisan 2018


Yazı Arşivi