Mobile menu
Gülkız Tulay

Zaferlerle Dolu Nice Bayramlara

 

Değerli dostlarım,

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın ve Kurban Bayramı'nın coşkusu ve heyecanı ile doluyken Türk Satrancı güzel bir haberle coşkusunu, mutluluğunu ikiye katladı. Bayramları 'büyükusta' müjdesiyle karşılıyoruz nicedir... Barcelano'da gerçekleşen 19. Sants Açık Satranç Turnuvası'nda sergilediği başarılı performansla, harika hamlelerle son normunu alarak, ondan uzun zamandır özlemle beklediğimiz GM unvanına ulaşan Mert Erdoğdu, Türkiye'nin 13'üncü Büyükustası oldu.

Sevgili Mert, iyi ki vazgeçmedin, iyi ki mücadeleni, azmini sürdürdün ve biz bugün senin Türkiye'ye ve Türk satrancına yaşattığın bu büyük onuru kutluyoruz. Satrançta en büyük unvanı alarak, bize çifte bayram sevinci yaşattığın için teşekkür ediyoruz. Tebrikler GM Mert Erdoğdu! Yolun hep başarılarla dolu olsun, senin gibi yüreği güzel sporcularımız, gençlerimizin hedeflerini, hayallerini büyütüyor, onlara en güzel örneği oluşturuyor.

2012 yılına kadar 8 büyükustamız vardı bizim. Son 5 yılda 5 usta satranççımız ile bu sayıyı 13'e çıkardık. Ne büyük mutluluk ki; bir zamanlar 'birileri tarafından küstürülen' sporcularımız bugün Türkiye'ye büyükusta gururunu yaşatıyor.

Şimdi sırada aynı durumda olan Oğulcan Kanmazalp ve Mert Yılmazyerli var. GM olmaya çok yaklaştılar. Haydi Oğulcan! Haydi Mert! Şimdi sıra sizde! 'Büyükusta' müjdesini, mutluluğunu en kısa sürede sizlerden de bekliyoruz.

Türk satrancını ustalarıyla anılan bir ülke haline getirmek istiyoruz. O yüzden sporcularımızın bu büyük hedeflerinde birlikte yürüyoruz biz. Sonuç da güzel oluyor işte... Geliyor büyükustalarımız birer birer...

Riga Açık Satranç Turnuvasında yarışarak 3. IM normunu alan ve IM olmaya hak kazanan sporcumuz Cem Kaan Gökerkan da aynı zamanda ilk GM normunu elde etme başarısını gösterdi. Cem'i de yürekten kutluyor, biran önce normlarını tamamlayarak yeni büyükustamız olmasını heyecanla bekliyoruz. Bu ülke büyükustalarımızla, onların yetiştirdiği, örnek olduğu sporcularla, satranç sevdalılarıyla daha büyük hedefler için koşmaya devam edecek.

Brezilya'da da müthiş heyecan devam ediyor. Beş sporcumuzla katıldığımız "Dünya U8, U10 ve U12 Yaş Grupları Satranç Şampiyonası"nda 9 tur geride kaldı. Antrenörümüz Serkan Yeke'nin eşlik ettiği genç satranççılarımız Işıl Can, Elif Ecrin Mirazlı, Atakan Mert Biçer, Adar Tarhan ve Yankı Taşpınar'a başarılar dilerken, hamlelerinin de güçlü olmasını temenni ediyorum. Bu şampiyonada iki kategori için sporcularımızın velileri, Dünya yaş guruplarına katılmayıp tercihlerini Avrupa Yaş Grupları Satranç Şampiyonası'ndan yana yaptılar. Velilerimizi uluslararası turnuvalara federasyonumuz imkanları ile gönderebilmeyi çok isterdik. Ancak bildiğiniz gibi ne yasal prosedür olarak ne de bütçesel olarak bu mümkün olamıyor. Üstelik bu uygulama, sadece bizim Federasyonumuza özgü değil, tüm spor federasyonlarında da böyle. Bu durum geçmiş yönetimde de aynıydı bugün de aynı.

Federasyon imkanlarını Türk Satrancının gelişmesi adına azami ölçüde kullanmaya çalışıyoruz. Bunun en iyi örneklerden biri de geçmiş yönetimlerde yaş guruplarından yalnızca ilk ikide yer alan sporcularımız uluslararası turnuvalara gönderilirken biz beş yıldır ilk üç dereceyi elde eden tüm sporcularımızı yurtdışına gönderiyoruz. Ayrıca çalışma guruplarında yer alan ve usta adayı olan çok sayıda sporcumuzu da uluslararası turnuvalarla destekliyoruz. Her gün bu sayıyı artırmak için imkanlarımızı seferber ediyoruz. Türk satrancı da her gün yeni bir zafere imza atıyor.

Son yıllarda Türk spor tarihine geçen muhteşem zaferlere imza atan Türk satrancının büyümesinde, özveriyle, emekle, heyecanla katkı sağlayan velilerimizin katkısı çok büyük. Onlara yürekten teşekkürlerimizi, şükranlarımızı ve saygılarımızı sunuyoruz. Biz kocaman bir aile olarak birbirimize güç vermeye, birbirimizi desteklemeye, çocuklarımızın geleceğine, ülkemizin şampiyonluklarına yatırım yapmaya devam edeceğiz.

Romanya'da gerçekleşecek "Avrupa Yaş Grupları Satranç Şampiyonası" heyecanımız da 4 Eylül 2017 Pazartesi günü başlıyor. Sporcularımızın hamleleri bol ve güçlü, yolları zaferlerle dolu olsun. Şimdiden tüm kafilemize iyi yolculuklar diliyorum.

Sevgili satranç sevdalıları,

Hedeflerimiz büyüdükçe sorumluluklarımız daha da büyüyor. Ülkemizi uluslararası arenada temsil eden sporcularımızın yakaladıkları başarılarda önemli bir payı olan kamp çalışmalarımızı uzman antrenörlerimiz eşliğinde düzenlemeye devam ediyoruz. 2017 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Ulusal Takım Havuzu ve Özel Çalışma Grubu Kamp çalışmamızın ikincisini bu ay unutulmaz bir eğitim programı ile gerçekleştirdik. IM Yakup Erturan başkanlığındaki Antrenörler Kurulu'muzun ve AYGEG'in özverili çalışmaları ile son derece disiplinli ve sistematik bir programın uygulandığı kampta, sporcularımız eğitimin yanı sıra eğlenceli aktivitelerle de coştular. Kardeşliklerini, dostluklarını, satranç heyecanlarını, satranç sevdalarını büyüttüler. Çok güçlü bir gençlik geliyor; gözlerden kaçmasın.

Bu arada Altyapı Geliştirme Grubumuzun (AYGEG) Başantrenörü IM Yakup Erturan'dan da bayram mutluluğumuzu artıran bir haber geldi. Sporcu ve antrenör olarak ülkemizi birçok uluslararası organizasyonda başarıyla temsil eden Erturan, Türk satranç tarihinin 'FIDE Senior Trainer' unvanını kazanan ilk antrenörü oldu. Yürekten kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Değerli Dostlarım,

Yıllardır büyük bir heyecanla ve aşkla hayata geçirdiğimiz açık turnuvalarımız Troya, Keşan, Burdur Gölü, Çubuk ve Malatya Altın Kayısı Açık Satranç Turnuvalarımızı yine keyifle ve coşkuyla gerçekleştirdik. 2016-2017 etkinlik dönemi faaliyetlerimizi, Hatay Büyükşehir Belediyesi, İstanbul, İzmir ve Mersin Açık Satranç Turnuvaları, Türkiye Gençler, Türkiye Hızlı ve Yıldırım, Türkiye Satranç Şampiyonaları ile tamamlayacağız.

Bildiğiniz günü Türk satrancı olarak ekim ayında dev bir turnuvaya, son derece önemli bir organizasyona ev sahipliği yapacağız. Avrupa Kulüpler Kupası ve 88. FIDE Kongresi'ni 7-15 Ekim tarihleri arasında eş zamanlı Antalya'da gerçekleştireceğiz. Dünyanın en güçlü takımlarını ve dünya satrancına yön veren isimleri ağırlayacağımız organizasyonları ülkemize yakışır biçimde hayata geçirmek için ekip olarak büyük bir özveri ile çalışıyor, en başarılı şekilde tamamlanması için tüm faaliyetlerimizde olduğu gibi büyük bir titizlikle hazırlıklarımızı sürdürüyoruz.

Türk satrancının en renkli, en sosyal ve en eğlenceli hamlesi olan "Sokakta Satranç Var" Projesi'ni de 11 Eylül Pazartesi günü başlatıyoruz. İl ve ilçe temsilcilerimizin organize ettiği görkemli etkinliklerle doğudan batıya, kuzeyden güneye kadar ülkemizin dört bir yanında yine rekor bir katılımla hayata geçecek projemiz, yine tüm Türkiye'yi satranç coşkusunda, bilgeliğin simgesinde buluşturacak. Ülkemizin 81 ilinde eş zamanlı olarak gerçekleşecek bu projemiz ile satranç taşları yine bir festival havasında barışa, dostluğa, kardeşliğe, milli birlik ve beraberliğimize hamle yapacak. Sokaklar, meydanlar, parklar, dağlar, yaylalar satranç olacak. Bu şölene katılmanızı ve bu şenliğin farklı heyecanında buluşmanızı diliyorum.

Son yıllarda alt yapıya yaptığımız yatırım, birlik ve beraberliğimiz, hedeflerimizde ortak heyecanla, ortak akılla buluşabilmemiz, harcadığımız büyük emek, bu sevgiyi ve sevdayı büyütüyor. Türkiye'nin dört bir tarafında özveri ile çalışan, il temsilcilerimiz de bizim çıktığımız bu anlamlı yolculukta çok önemli mihenk taşlarımızı oluşturuyor. Son dönemde, bazı temsilcilerimiz bizim dışımızda gelişen kanuni zorunluluklar nedeniyle aramızdan ayrıldı. Ancak bu yolculukta bayrağı onların yerine yeni arkadaşlarımız taşımaya devam ediyor.

Büyük bir tempo var satranç dünyamızda değerli arkadaşlar. Hiç hız kesmiyoruz. Türkiye'nin her köşesinde satranç sporu var. Heyecan her gün artıyor. Medyada satranç rüzgarı esiyor. Bu spora gönül ve emek verenler çoğalıyor. Satranca aşkla, heyecanla bağlananlarla, Türk Satrancı için yüreğini, aklını koyanlarla yolumuza devam ediyoruz. Avrupa'da ve Dünya'da biz varız artık! Türk Satrancı başarılarla ve zaferlerle var artık!

Türkiye'nin en iyi çalışan, en güçlü ve en başarılı federasyonu olduğumuza inanıyoruz. Bu hedefe doğru yol alırken, aklımıza ve kalbimize ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün "Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar." sözünü yazdık. Çünkü başarı hiç bitmeyecek bir yolculuk demek, emekle yürümek demek.

Tabii bireysel hırsları ve egoları ile yananlara, insani ve ahlaki değerleri bir tarafa bırakanlara, aklı, yüreği kararanlara en güzel cevabımız da bu sporun zaferleri, başarı tabloları ve giderek büyüyen satranç ailemiz olacaktır. Umut dolu, aydınlık bir gelecek var önümüzde bizim. Gözünü kötüye ve olumsuza dikmişleri çoktan geride bıraktık. Türkiye Satranç Federasyonu olarak güzellikleri büyütmek için, güzel ülkemize bayram sevinçleri yaşatmak için, tarihi başarılara imza atamak için emek harcamaya, çalışmaya, çok çalışmaya devam edeceğiz.

Türk satrancındaki değişim ve dönüşümün mimarlarına, 81 ilimizde yüreği satranç için çarpan satranç ailemizin her bir ferdine, bizlere destek veren başta Gençlik Ve Spor Bakanlığımız olmak üzere ana sponsorumuz Türkiye İş Bankasına tüm sponsor kurum ve kuruluşlara ve elbette gurur kaynağımız sporcularımıza şükranlarımı sunuyorum.

Kıymetli dostlarım,

İki bayram coşkusu, heyecanı, sevinci sardı hepimizi... Türk Milletinin 1919'da Samsun'da Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde başlattığı 'Kurtuluş Mücadelesi'nin yoklukları, yoksullukları ve imkânsızlıkları aşarak destanlaştırdığı, zafere taşıdığı Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nin 95'inci yıldönümünde, 30 Ağustos Zafer Bayramı'mızı gönülden kutluyorum. Ulu önder Atatürk'ü, silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını feda etmiş tüm şehitlerimizi, rahmetle, minnetle anıyorum.

Yaklaşan Kurban Bayramı'mızın da mübarek olmasını temenni ediyor, bizi biz yapan, değerlerimize sahip çıkmamızı anımsatan bu güzel bayramlarımızın milli birlik ve beraberliğimizin güçlenmesine, kardeşlik ve dostluğumuzun artmasına vesile olmasını diliyorum. Sağlık, huzur, sevgi, esenlik dolu güzel ve güneşli günlerde, güzel haberlerde buluşmak dileğiyle.

Mutlu bayramlar...

En içten sevgilerimle...

 

 

Gülkız Tulay
30 Ağustos 2017


Yazı Arşivi