Mobile menu
Gülkız Tulay

Türk Satrancı Destan Yazıyor, Erken Bayram Sevinci Yaşıyoruz

 

Değerli dostlarım,

Kelimelerle ifadesi çok zor yaşadığımız mutluluğun... Büyük bir onur, büyük bir gurur hissettiğimiz.

A Milli Takımımız Rusya'da bir destan yazıyor, bir tarih yazıyor. Beş yıl önce hayal bile edilemeyen bir başarıya imza atıyorlar. Dünyanın en güçlü 10 ülkesinin katıldığı şampiyonaya damga vuran bir Türkiye var! Türk satrancı var! Heyecanla takip ediyoruz. Yüreğimiz Milli Takımımızla atıyor. Türkiye ve satranç ailemiz nefesini tuttu bu şampiyonayı izliyor. İçimizde şimdiye kadar hissetmediğimiz bir coşku, yüzümüzde gülümseme, dudaklarımızda dualarımızla ustalarımızı izliyoruz.

Hantı-Mansiysk'te devam eden 2017 Dünya Takımlar Şampiyonası'nda ay yıldızlı formaları ile yarışan A Milli Takımımız, şampiyonanın ilk turundan itibaren benzeri görülmemiş bir performans sergiliyor, Rusya'da adeta bir Türkiye fırtınası estiriyorlar.

GM Michal Krasenkow kaptanlığında Büyükustalarımız Dragan Solak, Mustafa Yılmaz, Emre Can, Vahap Şanal ve Batuhan Daştan'tan oluşan Milli Takımımız, şampiyonanın ilk yedi gününde satrancın devleri karşısında müthiş bir başarıya imza attılar. Ve o ustalarımız aslında 42. Dünya Satranç Olimpiyatı'nda elde ettikleri tarihi derecenin de bir tesadüf olmadığını tüm dünyaya kanıtladılar.

Büyükustalarımız şampiyonanın ilk iki turunda dünya satrancının en güçlü takımlarından Ukrayna ve Rusya ile berabere kalarak devler yarışında gücünü ortaya koymaya ve adından söz ettirmeye başladı. Üçüncü turda güçlü rakibi Norveç karşısında 2,5-1,5 skorla galibiyete ulaşan Millilerimiz, güçlü hamlelerini Polonya karşısında da konuşturarak 1.5-2.5'luk bir skor ile galibiyet serisine devam etti. En yüksek ELO ortalamasıyla şampiyonanın bir numaralı seri başı güçlü Çin ve şampiyonanın başka bir iddialı takımı Hindistan karşısında da berabere kalarak yenilmezlik serisini sürdüren A Milli Takımımız, ilk mağlubiyetini bugün ABD karşısında aldı. Ancak gerçek bir ekip, gerçek bir takım olduklarını da ortaya koyarak. Sağlık olsun, her birinin canı sağ olsun...Bize yaşattıkları onur, gurur, heyecan müthiş...

Dünya satranç kamuoyu da çok iyi biliyor ki, dünya devleri arasında artık Türkiye de var. Tüm dünyanın takip ettiği şampiyonada favorileri dize getiren Milli Takımımız performansı ile en çok dikkat çeken takım oldu. Dünya medyasının yakından takip ettiği şampiyonada, Türkiye'nin adı ve başarısı konuşuluyor. Bu adımlar gelecekteki güzel başarıların, gurur tablolarının habercisi... Umudumuz, hayallerimiz daha da büyüdü.

Her maçında takım ruhuyla, şapka çıkarılacak ve alkış tutulacak bir mücadele veren sporcularımızın Belarus ve Mısır karşında da yüzümüzü güldüren sonuçlar almasını diliyoruz. Kalbimiz, aklımız onlarla... Zaman onlarla birlikte akıyor.

Türkiye'ye tarif edilemez bir mutluluk, büyük bir gurur yaşatan Büyükustalarımız Dragan Solak'ı, Mustafa Yılmaz'ı, Emre Can'ı, Vahap Şanal'ı, Batuhan Daştan'ı ve kaptanımız Michal Krasenkow'i gönülden tebrik ediyorum. Onlarla ne kadar övünsek az. Bize, milletimize bu mutluluğu, bu gururu yaşattıkları için her birine gönülden teşekkür ediyorum.

Türk satrancı olarak uluslararası arenada göğsümüzü kabartan başka güzel gelişmeler de yaşıyoruz. Karadağ, Budva'da gerçekleşen ve 23 ülkeden 341 sporcunun yarıştığı Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası'nda Türkiye, 5'i altın, 3'ü gümüş ve 1'i bronz madalya olmak üzere toplam 25 madalya ve 9 kupa kazanarak Avrupa'da başka bir gurur tablosuna imza attı.

Şampiyonada, 9 yaş genelde Manisa'dan CM Kerem Ertem, 9 yaş kızlarda Hatay'dan Elif Zeren Yıldız, 11 yaş genelde Ankara'dan Zeki Berke Çaputçuoğlu, 13 yaş kızlarda Tekirdağ'dan WCM Esma Doğa Duran ile 17 yaş kızlarda Mersin'den WCM Bengü Sena Ayan çok başarılı müsabakalara imza atarak Avrupa Şampiyonu oldu. Giresun'dan Enes Tanrıverdi 13 yaş genelde, Ankara'dan 17 yaş genelde Efe Can Tepe ile 17 yaş kızlarda Denizli'den Poyraz Dursun Türkiye'ye gümüş madalya getiren sporcularımız olurken, 11 yaş kızlarda Denizli'den Gülenay Aydın ise Avrupa üçüncüsü oldu. Türkiye'nin dört bir yanından şampiyonaya katılan, topladıkları madalya ve aldıkları derecelerle şampiyonanın en iyisi olduklarını kanıtlayan genç sporcularımızın başarısıyla gurur duyuyoruz.

Favori olarak gösterilen Rusya, 153 sporcu ile yarıştığı şampiyonada 4 altın madalya elde ederken, 44 sporcu ile katıldığımız şampiyonada 5 altın madalyaya ulaşarak, otoritelerin favorisi Rusya'yı geride bırakmanın sevincini yaşadık. Türkiye altın madalya başarısının yanı sıra toplam 25 madalya ve 9 kupa ile de şampiyonanın en iyi takımı oldu.

Avrupa'da Türk satrancının gücünü yansıtan, İstiklal Marşı'mızı 5 kez okutan, bayrağımızı gururla dalgalandıran, bu genç sporcularımızla gurur duyuyoruz. Onlarla Türk satrancı gelecekte büyük başarılar yaşayacak. Bu gençler Türkiye'nin güçlü geleceği, bu gençler Türkiye'nin aydınlık geleceği...Türkiye'ye erken bayram sevinci yaşatan tüm sporcularımızı yürekten kutluyorum. Sporcularımıza desteğini esirgemeyen ailelerine, antrenörlerimize ve bu başarıda emeği olan herkese teşekkür ediyorum.

Türkiye satranç sporunda çıtayı yükseltti. Ülkemizi artık satranç heyecanı ve coşkusu sardı. Avrupa Okullar Şampiyonası'ndan gelen başarılar, medya aracılığı ile Türkiye'ye damga vururken, A Milli Takımımızın başarısı ise medyanın odağında yer aldı. Gazeteciler de heyecanla şampiyonayı ve Millilerimizin maçlarını takip ediyor. "Türk satrancı tarihinin en büyük başarısına imza attı" başlıkları, Tv'lerde, gazetelerde, internet sitelerinde yer alıyor.

Her gün daha ileriye, daha büyük başarılara koşuyoruz. Hedeflerimiz büyük. Biz bu gençlerle ülkemizin yüzünü güldürmeye, daha nice şampiyonlukları ve başarıları ülkemize taşımaya kararlıyız. Türk satrancının geleceği için çocuklarımıza, gençlerimize yatırım yapmaya, yeni projelerle bu sporu büyütmeye devam ediyoruz. Biz çok güçlü, kocaman güzel bir aileyiz. İnanıyoruz, başarıyoruz. Son yıllarda gelen bu güzellikler hep bu inancın, ekip olmanın, bir ve beraber olmanın sonucu. Biz hiç durmayacağız, hiç yorulmayacağız, çok çalışacağız...Daha nice başarılar, nice güzellikler bizi bekliyor. Yolumuz açık, aydınlık olsun.

Değerli Dostlarım,

Türkiye Küçükler, Yıldızlar ve Emektarlar Satranç Şampiyonalarımızı geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda, ülkemizin dört bir yanından gelen, 81 ilimizden sporcumuzun katılımıyla gerçekleştirmiştik. 2 bin 457 sporcuyu buluşturan, dev bir satranç şölenine dönüşen şampiyonalarımızda çok keyifli, başarılı bir organizasyonu birlikte yaşamıştık. 7'den 70'e büyük ailemizle birlikte dünyanın en geniş katılımlı spor organizasyonlarından birine imza attık. Türkiye buluştu bu şampiyonalarda... Şehirler, kültürler, renkler, hikayeler farklı olsa da yüreklerdeki coşku, heyecan hep aynıydı. Sevginin, barışın, kardeşliğin, dostluğun, emeğin, Türkiye'nin simgesi oldu burada satranç. Hamlelerimiz hep geleceğe yatırım. Her gün yeni bir heyecanla, yeni bir umutla büyük hedeflerle yolumuza devam ediyoruz. Avrupa ve dünya satranç otoritelerinin de dikkatini, katılımını çeken 6 bin kişilik bu muhteşem spor şölenimizdeki o müthiş coşku, sizler için hazırladığımız kısa filmlerdeki renkli görüntüleriyle karşınızda. Ailemizin gücünü, birlikteliğimizin ahengini ve satrancın özel dünyasını aktaran filmleri izlemeniz için aşağıda paylaşıyoruz. Hep birlikte yeni ve daha güzel hikâyeleri, başarıları birlikte yazabilmeyi diliyoruz...

2017 Türkiye Küçükler, Yıldızlar ve Emektarlar Şampiyonası Filmi

2017 Türkiye Küçükler Şampiyonası Spot Filmi

 

2017 Türkiye Yıldızlar Şampiyonası Spot Filmi

Türk satranç camiası olarak bayram tadında sevinçler yaşarken, şimdiden satranç ailemizin ve tüm ülkemizin bayramını da kutlamak istiyorum. Bayramımızın; sevginin ve kardeşliğin en yüksek düzeyde hissedileceği, ülkemizin birbirlerine sıkıca kenetleneceği, milli birlik ve beraberliğimizi sağlayan değerlerin her yönüyle yaşanacağı günler olarak geçmesini umuyorum.

Başarılarla, güzel haberlerle, sevgi ve huzurlu nice bayramlar geçirmek dileğiyle, Ramazan Bayramınızı kutluyor, hepinize en içten saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

 

Gülkız Tulay
24 Haziran 2017

 

 


Yazı Arşivi